Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304318 alkalommal)

0 Felhasználó és 7 vendég van a témában

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4470 Dátum: 2013.09.14 08:08:45 »
Ha elhiszed, hogy valaki be tudja tartani a szabályokat, elhiheted azt is, hogy felelősségteljesen választ sebességet. [...] Ha elvárják, hogy csúszós úton tudjam, hogy mi a biztonságos, miért gondolják, hogy ideális körülmények között nem vagyok képes ezt a sebességet megválasztani?
Szóval nem, ez nem anarchia. Viszont ami most van, az logikai ellentmondás.
Mivel nem minden ember képes felelősségteljesen, másokra tekintettel lévően, józanul dönteni, ezért szabályok kellenek.
Még így is vannak ügyeskedők (lézerblokkoló, külföldi rendszám, kicsi alkohol, feketézés stb, lehetne oldalakon át sorolni).
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4471 Dátum: 2013.09.14 13:21:56 »
Nem értek a repülőkhöz, sajnos teljesen tájékozatlan vagyok a témában, de az önjáró autókról készült videókat régóta nézegetem, és annak ellenére, hogy magamat nagyon jó sofőrnek tartom, egy pillanatig nem ámítom magam azzal, hogy jobban vezetek, mint pl. a Google autója. Egyszerűen képtelenség annyi mindenre figyelni, mint amire azok képesek, és ha hinni lehet a videóknak, határon is tudnak autózni.

A tömeges elterjedésük még évtizedekig tarthat, de 2020-ra már reális esély van a sorozatgyártásra. Nem tudom, mióta tesztelik őket élesben, de állítólag eddig egyszer szenvedett balesetet egy ilyen Google féle Prius, de az is úgy, hogy éppen egy ember vezette. Persze más típusokkal is tesztelik, és más gyártók is jól haladnak a saját rendszerükkel.

Engem programozóként teljesen lenyűgöznek ezek a rendszerek, mert nekem van fogalmam arról, hogy mennyi problémát kellett megoldani, hogy ide eljussanak (pontosabban csak arról van fogalmam, hogy elképzelhetetlenül sok problémát oldottak meg). Szerintem a legnagyobb ellenállás azokban lesz, akik most a legveszélyesebbek a többiekre...
Igen, ez kb. borítékolható.

Ami a repülést illeti: arra akartam utalni, hogy ott az automatizáltság már jó ideje elterjedt. Némi túlzással mondhatjuk pl., hogy a mai utasszállító gépekben a (korábbi 5-6-ról 2 fősre redukálódott) személyzet csak azért van, hogy ellenőrizze a rendszerek működését.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4472 Dátum: 2013.09.14 13:22:30 »
Mivel nem minden ember képes felelősségteljesen, másokra tekintettel lévően, józanul dönteni, ezért szabályok kellenek.
Még így is vannak ügyeskedők (lézerblokkoló, külföldi rendszám, kicsi alkohol, feketézés stb, lehetne oldalakon át sorolni).
Ennyi  :yes:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

NyariG

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 397
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4473 Dátum: 2013.09.14 14:51:37 »
Jó ez az automata autó, de hogy ezzel aztán majd mindenki mindenhova követve lesz az biztos, mint ahogy a telefonnal is...
Aztán mikor manuálban mész átléped valahol a sebességet már jön is a csekk nem is kell trafi :)
Vagy a rendőrök távolról megpöckölik.... hogy kicsit gyorsabban menjen...

Vagy a terroristák..... jajjajjaj...

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4474 Dátum: 2013.09.14 15:21:35 »
Jó ez az automata autó, de hogy ezzel aztán majd mindenki mindenhova követve lesz az biztos, mint ahogy a telefonnal is...
Aztán mikor manuálban mész átléped valahol a sebességet már jön is a csekk nem is kell trafi :)
Vagy a rendőrök távolról megpöckölik.... hogy kicsit gyorsabban menjen...

Vagy a terroristák..... jajjajjaj...
Ha ez így megoldható lenne, a terroristák dögivel térítenék el a repcsiket, távirányítással.

Jeladót pedig bármilyen autóba lehet szerelni, nem kell ahhoz automata legyen.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4475 Dátum: 2013.09.14 15:37:06 »
Jó ez az automata autó, de hogy ezzel aztán majd mindenki mindenhova követve lesz az biztos, mint ahogy a telefonnal is... 
Na látod, már így is tudják...  ;)
music     

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4476 Dátum: 2013.09.14 16:22:09 »
Romániában mostantól 10.000-16.000 lej közötti összeggel díjazzák a piroson áthajtást  :eek: (1 lej = kb. 67 Ft) ... ez azért kemény  :sorcerer:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

styu

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 357
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4477 Dátum: 2013.09.14 16:28:19 »
Romániában mostantól 10.000-16.000 lej közötti összeggel díjazzák a piroson áthajtást  :eek: (1 lej = kb. 67 Ft) ... ez azért kemény  :sorcerer:
Eleve utálom a lámpát, sokkal jobban preferálom a körforgalmat, de ez mindenképpen túlzás. Mondjuk kérdés, hogy mennyi ideig sárga náluk a lámpa, mert nálunk néhány helyen majdnem lehetetlen megállni, mielőtt továbbvált pirosra.. Ha olyan sokáig sárga, hogy kényelmesen meg lehet állni, akkor még esetleg elfogadható.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4478 Dátum: 2013.09.14 16:37:27 »
Eleve utálom a lámpát, sokkal jobban preferálom a körforgalmat, de ez mindenképpen túlzás. Mondjuk kérdés, hogy mennyi ideig sárga náluk a lámpa, mert nálunk néhány helyen majdnem lehetetlen megállni, mielőtt továbbvált pirosra.. Ha olyan sokáig sárga, hogy kényelmesen meg lehet állni, akkor még esetleg elfogadható.
Hát, nem nagyon van különbség az ittenihez képest. Bár néhány helyen van már náluk villogó zöld... tehát sárgára váltás előtt pár mp-ig már villog a zöld... de csak kevés helyen.

Ez amúgy egy tök okos dolog szerintem - simán be kéne vezetni nálunk is, mégpedig általánosan!

Tanulóim néha akkorát satuznak, ha "besárgul" a lámpa, hogy kirepülnék a szélvédőn, ha nem lennék bekötve  :ph34r: :wacko: ...
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4479 Dátum: 2013.09.14 16:41:08 »
Romániában mostantól 10.000-16.000 lej közötti összeggel díjazzák a piroson áthajtást  :eek: (1 lej = kb. 67 Ft) ... ez azért kemény  :sorcerer:
Akkor már a legtöbb román autós jobban járna, ha átadhatná a kocsija kulcsát a bünti fejében :D Mondjuk ha egy Dáciája, vagy valami más öreg autója van.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4480 Dátum: 2013.09.14 17:08:14 »
Leírok pár érdekességet, amit megfigyeltem a tanulók észjárásában  :) ...

Rettentően félnek a lefulladástól - ez számukra a No.1 hiba  :sorcerer: :lol: ... hiába magyarázom, hogy néhány lefulladástól még simán meglehet a vizsga  :) - és hogy van jópár olyan dolog, ami miatt sokkal könnyebben megbukhatnak - akár vezetéstechnikai természetű is (pl. kinyomott kuplunggal kanyarodás).

A sárgától is iszonyodnak  :D - mármint a zöld után következőtől, nyilván. Tudom amúgy, hogy csak idő kérdése, és emiatt valaki belénk jön majd hátulról  ::) - mert néha szó szerint satut nyomnak, olyankor is, amikor TELJESEN esélytelen lenne a megállás a lámpa előtt (mondjuk abban a pillanatban vált sárgára, mikor épp odaérünk).

(Vigyázzon erre mindenki - ne akarjatok pont tanulókocsi mögött "átslisszolni" a sárgán, mert ez veszélyes játék!)

Valamiért kivétel nélkül (!) azt hiszik, hogy ha STOP-tábla van, de nincs felfestve a megállás helyét jelző vonal, akkor a tábla vonalában kell megállni  :hmmmm: ... Hogy EZT honnan veszik (holott a KRESZ-tanfolyamon tutira nem így tanulják), azt elképzelni sem tudom  :?: ! Már én sem így tanultam, 1990-ben - HOGY élhet ilyen makacsul a fejekben (17 éves gyerekek fejében is!) ez a réges-régen megváltozott szabály? (A ma hatályos KRESZ szerint, ugye, csak akkor kell a STOP-tábla vonalában megállni, ha azt vasúti átjáró előtt helyezték ki.)

Irtóztató csőlátásuk van  :eek: - és ez a cső lefelé irányul  ::) - értsd: az autó előtti úttestet, a következő 5...15 (maximum!) métert fixírozzák veszettül. Ami ezen kívül van, azt kvázi nem látják  :wacko: ... ezermilliószor tesznek erről tanúbizonyságot, mikor pl. az utolsó pillanatban veszik észre, hogy a sáv amiben autóznak, véget ér; mikor ugyancsak az utolsó pillanatban fékeznek egy marha nagyot a piros lámpa előtt; stb stb stb. Persze, erről igyekszem őket lenevelni, ahogy csak tudom - de ne tudjátok meg, milyen nehéz  :sorcerer: ... tényleg mintha oda lenne ragadva a tekintetük, a közvetlenül a kocsi előtti útszakaszra! Hallottam egy kollégáról, aki ez ellen azt a módszert alkalmazta, hogy betett a műszerfalra, a szélvédő aljához egy karton csíkot, ami kitakarta a kocsi előtti kb. 15 métert  :D :otlet: ... az elején ettől totál begörcsöltek a tanulók, viszont aztán nagyon hamar rájöttek, hogy jééé, így mennyi mindent észrevesznek sokkal hamarabb  ;) :lol:

Majdnem mindegyikük közös hibája, hogy mikor már a kocsi vezetését nagyjából elsajátította, elkezdi azt hinni, hogy ő már vizsgaérett  ::) ... na, ilyenkor szoktam beiktatni a kijózanító órát  :whistling: :innocent: ... ami olyasmikből áll, hogy pl. beviszem őket helyekre, ahol egy kereszteződésben nem lehet egyenesen tovább haladni, mert behajtani tilos tábla van - 10-ből 9 (!) nem veszi észre: ilyenkor várok az utolsó pillanatig, és a végén nyomok egy rohadt nagy féket  :devil: ... és hasonlók. Ez az óra mindig nagy meggyőző erővel bír  :yes:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4481 Dátum: 2013.09.14 17:09:06 »
Akkor már a legtöbb román autós jobban járna, ha átadhatná a kocsija kulcsát a bünti fejében :D Mondjuk ha egy Dáciája, vagy valami más öreg autója van.
Na ja  :lol: ...

Régi Dacia amúgy már alig van.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4482 Dátum: 2013.09.14 17:15:57 »
Na ja  :lol: ...

Régi Dacia amúgy már alig van.
Gondolom oda is viszik tömegével a teenager korú német (meg francia) autókat :hmmmm:??

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4483 Dátum: 2013.09.14 17:40:15 »
Hát, nem nagyon van különbség az ittenihez képest. Bár néhány helyen van már náluk villogó zöld... tehát sárgára váltás előtt pár mp-ig már villog a zöld... de csak kevés helyen.

Ez amúgy egy tök okos dolog szerintem - simán be kéne vezetni nálunk is, mégpedig általánosan!

Tanulóim néha akkorát satuznak, ha "besárgul" a lámpa, hogy kirepülnék a szélvédőn, ha nem lennék bekötve  :ph34r: :wacko: ...
NEm valószínű, hogy befogják vezetni nálunk egyhamar, sajnos. Az az oka, hogy a villogó zöldre a legtöbb autós nemhogy lassítana, de még rá is lép a gázpedálra. Hasonló okból nem fogják elterjeszteni a lámpák feletti visszaszámlálót sem. Pedig, ha az ember jól értelmezi a két dolog lényegét, nagyon is pozitív lehetne, hiszen, gyakorlatilag nem kellene vészfékezni a pirosra váltás előtt..
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

styu

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 357
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4484 Dátum: 2013.09.14 17:49:55 »
Az az oka, hogy a villogó zöldre a legtöbb autós nemhogy lassítana, de még rá is lép a gázpedálra.
Végeztek valami tanulmányt, ami erre a szerintem vitatható megállapításra jutott?

Amúgy ha ez párosul az extrém magas büntetéssel, az nem biztos, hogy rossz megoldás. Bár én csak azt büntetném ilyen hatalmas összegekre, aki balesetet okoz. Én a múltkor annyit vártam Almádiban a lámpánál, hogy már háromszor "körbe" ment a zöld, de nekem folyamatosan pirosat adott, pedig jobbra akartam kanyarodni, és a jobbról balra kanyarodóknak is volt zöld. Szóval végül átmentem a piroson. Ilyenkor mi van, jön a sokszázezres büntetés? Kifizetem, aztán utána megpróbálhatom visszaperelni? De kin?

A másodperc mutatós lámpák szerintem nagyon jók (feltéve, ha összhangban van a másodperc a lámpával, mert előfordul, hogy azt mutatja, hogy 10 másodperc múlva lesz váltás, aztán hirtelen nullázódik és vált a lámpa).