Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304550 alkalommal)

0 Felhasználó és 11 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4455 Dátum: 2013.09.13 21:18:40 »
Szerintem mi most nem is arról beszélgetünk, hogy minden baleset elkerülhető, mert ez nyilván nem így van. De az mindnyájunk érdeke, hogy a lehető legtöbb baleset elkerülhető legyen. És ehhez bizony a figyelem(!) megléte a legjobb fegyver. Ha figyelmetlenül vezet valaki, mehet a megengedettnél lassabban is, balesetet fog okozni. Tehát, önmagában NEM a sebességtúllépés a veszélyes, és balesetet okozó, hanem a figyelem hiánya.
Egy vadgázolást a legnehezebb kivédeni, ez ellen nem sokat tehet az ember, de megint csak azt kell, hogy mondjam, itt NEM erről volt szó, hanem ember-ember közötti "kapcsolatról". Ha egy szituban két ember közül legalább az egyik figyel, akkor a baleset elkerülhető jó eséllyel. Ha mindkettő figyel egymásra, akkor valószínűleg nem lesz baleset. Ha mindketten figyelmetlenek, akkor nagy eséllyel be fog következni a baleset. Ennyi.
Nem, nem "ennyi"  :excl: Ne viccelj már  ::) ... RENGETEG múlik a sebességen! Számtalan esetben válik a sebesség a döntő tényezővé: döntővé abban, hogy bekövetkezik-e a baleset vagy sem; illetve hogy ha bekövetkezik, milyenek lesznek a következményei.

Figyelem?! Szerinted, 100 %-os figyelem mellett, mindegy, hogy 20 vagy 30 métert teszel meg másodpercenként?

Agyam eldobom azért néha, mikor ráébredek, hogy miket gondolnak emberek  :hug:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4456 Dátum: 2013.09.13 21:23:00 »
Ennek ellenére én nem vagyok híve a sebességkorlátozásnak, mert biztonságosabbnak tartom, ha szabadon választhatom meg a sebességet úgy, hogy lekösse a figyelmem.
Ez az anarchia, amiről írsz. Amikor nincsenek szabályok, és mindenki azt csinál, amit ő jónak lát.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4457 Dátum: 2013.09.13 21:40:48 »
Ez az anarchia, amiről írsz. Amikor nincsenek szabályok, és mindenki azt csinál, amit ő jónak lát.
Nem hiszem , hogy úgy gondolta , hogy nincsenek szabályok. Lehet kellő odafigyeléssel, a lehetőségek felmérése mellett gyorsabban is menni. Ha meg reális veszélyek lehetnek, akkor nyilván lassit.
100%-os biztonság meg még otthon a lakásban sincs :D

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4458 Dátum: 2013.09.13 21:45:35 »
Visszakanyarodva a kreszhez.

Sárgán még át szabad hajtani?
Amennyiben a kereszteződés előtt már nem tudsz megállni, akkor igen.

De ez néha tényleg problémás lehet azokban az esetekben, amikről te is írsz: nagy méretű, sok sávos kereszteződés, és a lámpák nem túl szerencsés összehangolása, értsd: a keresztező irány kb. rögtön zöldet kap, amikor te pirosat  ::) ... Ilyenkor akár csatt is lehet a dologból, ha te MÉG pont átmész 50-el, a másik pedig MÁR pont átmegy (átmenne...) ugyanennyivel  :wacko:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4459 Dátum: 2013.09.13 21:58:08 »
Nem hiszem , hogy úgy gondolta , hogy nincsenek szabályok. Lehet kellő odafigyeléssel, a lehetőségek felmérése mellett gyorsabban is menni. Ha meg reális veszélyek lehetnek, akkor nyilván lassit.
100%-os biztonság meg még otthon a lakásban sincs :D
Azt írta: nem híve a sebességkorlátozásnak. Jobban örülne, ha a sebességet szabadon választhatná meg (és utána indokolta is, hogy miért, de ez teljesen lényegtelen).

Ha ez lenne az általános, az anarchiához vezetne. Amit te írsz, azzal egyet is tudok érteni. De amit ő írt, azzal nem. Az meg, hogy 100 %-os biztonság nem létezik, még nem ok arra, hogy ne törekedjünk az elérésére.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4460 Dátum: 2013.09.13 22:02:06 »
Nem, nem "ennyi"  :excl: Ne viccelj már  ::) ... RENGETEG múlik a sebességen! Számtalan esetben válik a sebesség a döntő tényezővé: döntővé abban, hogy bekövetkezik-e a baleset vagy sem; illetve hogy ha bekövetkezik, milyenek lesznek a következményei.

Figyelem?! Szerinted, 100 %-os figyelem mellett, mindegy, hogy 20 vagy 30 métert teszel meg másodpercenként?

Agyam eldobom azért néha, mikor ráébredek, hogy miket gondolnak emberek  :hug:
Persze, hogy nem mindegy a sebesség, de a figyelem legalább annyira fontos tényező szerintem.  :excl:
Én amondó vagyok, itt írásban nem akarok erről tovább csevegni, mert nem jól megy/jön át a mondandó lényege. Majd személyesen a következő talin, vagy Repnapon megbeszéljük...  ;) :hug:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4461 Dátum: 2013.09.13 22:04:35 »
Persze, hogy nem mindegy a sebesség, de a figyelem legalább annyira fontos tényező szerintem.  :excl:
Ez ÍGY már teljesen más, és ezzel teljesen egyet is tudok érteni  :yes: :hug:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4462 Dátum: 2013.09.13 22:13:04 »
Ez ÍGY már teljesen más, és ezzel teljesen egyet is tudok érteni  :yes: :hug:
Akkor bocsi, eleve így akartam írni...
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

styu

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 357
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4463 Dátum: 2013.09.13 22:28:18 »
Ez az anarchia, amiről írsz. Amikor nincsenek szabályok, és mindenki azt csinál, amit ő jónak lát.
Ha elhiszed, hogy valaki be tudja tartani a szabályokat, elhiheted azt is, hogy felelősségteljesen választ sebességet. Ha jól tudom, a balesetet okozókat (de még a szenvedőket is) felelősségre vonják azért, mert a sebességhatár alatt, de mégis relatív gyorsan autóztak. Miért más az, ha ez a sebességhatár felett történik? Ha elvárják, hogy csúszós úton tudjam, hogy mi a biztonságos, miért gondolják, hogy ideális körülmények között nem vagyok képes ezt a sebességet megválasztani?
Szóval nem, ez nem anarchia. Viszont ami most van, az logikai ellentmondás.

styu

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 357
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4464 Dátum: 2013.09.13 22:35:32 »
Nem hiszem , hogy úgy gondolta , hogy nincsenek szabályok. Lehet kellő odafigyeléssel, a lehetőségek felmérése mellett gyorsabban is menni. Ha meg reális veszélyek lehetnek, akkor nyilván lassit.
100%-os biztonság meg még otthon a lakásban sincs :D
Igen, így gondoltam. Én veszélyesebbnek tartom azt, ha például arra kényszerítenek, hogy 90-nel menjek egy tök egyenes, jól belátható úton, ami egyáltalán nem köti le a figyelmem. Ilyenkor simán lehet akár három másodperces reakcióidőm is. 140-nél meg mondjuk 0.4 másodperces. Most akkor lehet számolgatni, hogy a különböző esetekben mekkora utat teszek meg, és hol áll meg az autó, illetve mekkora esélyem van kikerülni egy váratlan akadályt.
A szabályok többségére természetesen szerintem is szükség van, különben tényleg káosz lenne.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4465 Dátum: 2013.09.13 22:42:46 »
Ha elhiszed, hogy valaki be tudja tartani a szabályokat, elhiheted azt is, hogy felelősségteljesen választ sebességet. Ha jól tudom, a balesetet okozókat (de még a szenvedőket is) felelősségre vonják azért, mert a sebességhatár alatt, de mégis relatív gyorsan autóztak. Miért más az, ha ez a sebességhatár felett történik? Ha elvárják, hogy csúszós úton tudjam, hogy mi a biztonságos, miért gondolják, hogy ideális körülmények között nem vagyok képes ezt a sebességet megválasztani?
Szóval nem, ez nem anarchia. Viszont ami most van, az logikai ellentmondás.
Annyiban egyetértek veled, hogy az egységes, merev sebességhatárokat én sem tartom jónak. Erről korábban már sokszor írtam. Differenciáltabb szabályozásra lenne szükség. A skála simán terjedhetne, "közönséges" 2x1 sávos országúton is, 70-től 120-ig. Mert van, ahol nagyon sok - és olyan is van, ahol nagyon kevés a 90.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

styu

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 357
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4466 Dátum: 2013.09.13 22:48:30 »
Annyiban egyetértek veled, hogy az egységes, merev sebességhatárokat én sem tartom jónak. Erről korábban már sokszor írtam. Differenciáltabb szabályozásra lenne szükség. A skála simán terjedhetne, "közönséges" 2x1 sávos országúton is, 70-től 120-ig. Mert van, ahol nagyon sok - és olyan is van, ahol nagyon kevés a 90.
Tudom, hogy Te is hasonló véleményen vagy, ezért lepődtem meg a reakciódon. Valószínűleg félreérthetően fogalmaztam, én sem az agyatlan száguldozást akartam propagálni...

Amúgy meglehet, hogy hamarabb fognak gépek vezetni, mint gondolnánk, hiszen a Google rendszere tudtommal már közel van ahhoz, hogy sorozatgyártásba menjen. Ahogy elnézem róla a videókat, valóban sokkal biztonságosabb lesz velük az autózás, mint amikor mi vezetünk.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4467 Dátum: 2013.09.13 23:07:06 »
Nézd csak meg, mi zajlott le a repülésben, az utóbbi pár évtizedben...

Persze, a közúti forgalom "kicsit" más. Több a résztvevő, és csak két irányban lehet kitérni... de a tendencia, ettől függetlenül, ugyanaz. Lehet ezen keseregni, de minél jobban kizárjuk az embert a folyamatból, annál nagyobb a biztonság.

Meg lehet nézni pl. azoknak a vadászgép-típusoknak a baleseti statisztikáját, amelyekben a fly-by-wire rendszer egyszerűen nem hajtja végre a határértékek túllépéséhez vezető kormányparancsokat. Sokkal ritkábban pottyannak le  ::)
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

styu

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 357
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4468 Dátum: 2013.09.14 00:25:02 »
Nem értek a repülőkhöz, sajnos teljesen tájékozatlan vagyok a témában, de az önjáró autókról készült videókat régóta nézegetem, és annak ellenére, hogy magamat nagyon jó sofőrnek tartom, egy pillanatig nem ámítom magam azzal, hogy jobban vezetek, mint pl. a Google autója. Egyszerűen képtelenség annyi mindenre figyelni, mint amire azok képesek, és ha hinni lehet a videóknak, határon is tudnak autózni.

A tömeges elterjedésük még évtizedekig tarthat, de 2020-ra már reális esély van a sorozatgyártásra. Nem tudom, mióta tesztelik őket élesben, de állítólag eddig egyszer szenvedett balesetet egy ilyen Google féle Prius, de az is úgy, hogy éppen egy ember vezette. Persze más típusokkal is tesztelik, és más gyártók is jól haladnak a saját rendszerükkel.

Engem programozóként teljesen lenyűgöznek ezek a rendszerek, mert nekem van fogalmam arról, hogy mennyi problémát kellett megoldani, hogy ide eljussanak (pontosabban csak arról van fogalmam, hogy elképzelhetetlenül sok problémát oldottak meg). Szerintem a legnagyobb ellenállás azokban lesz, akik most a legveszélyesebbek a többiekre...

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4469 Dátum: 2013.09.14 08:02:20 »
Sárgán még át szabad hajtani?

[A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.]

Szerintem emberünk már a sárga végén ment átt, a másik meg lendületből a zöldön...  vélemények?
Már sárgán vagy még sárgán?
A vizes utat nézve, ha éppen sárga lett zöldről, akkor megértem, hogy át akart csúszni. De ehhez ismerni kellene a helyet, hogy a lámpák hogyan vannak állítva.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety