Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304580 alkalommal)

0 Felhasználó és 8 vendég van a témában

richkan

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 631
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4305 Dátum: 2013.04.16 08:09:57 »
Neked. Egyenrangú utak kereszteződésében tilos előzni.

Urak!

A Fabias nem előzött, hanem az út szélén parkoló autókat került ki! Szerintem ez nem ugyanaz. Kis kertvárosi utcákat képzeljetek el, ahová ha az egyik oldalra a padka mellé autó parkol, akkor vele párhuzamosan a másik oldalra már a szembe szomszéd nem tud leparkolni, mert köztük egy autó már nem férne el.

richkan

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 631
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4306 Dátum: 2013.04.16 08:11:29 »
Szerintem is a skodásnak lett volna igaza, mivel ő jobbról jött, és a szabály csak annyit mond, hogy neked a jobbról jövő felé elsőbbséget kel adnod. Azt nem részletezi a szabály, hogy neki az úttest melyik részén kell haladnia, ami azt jelenti kizárásos alapon, hogy bárhol lehet, neki van elsőbbsége veled szemben. Kivéve ha van záróvonal, mert azt nem lépheti át.

Nem volt záróvonal, felfestés sem. Szerintem ez a magyarázat tűnik a leglogikusabbnak. Nekem a jobbról jövőnek elsőbbséget kell(ett volna) adnom, még ha szembe jött, akkor is.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4307 Dátum: 2013.04.16 08:25:50 »
Nem volt záróvonal, felfestés sem. Szerintem ez a magyarázat tűnik a leglogikusabbnak. Nekem a jobbról jövőnek elsőbbséget kell(ett volna) adnom, még ha szembe jött, akkor is.
Nem egészen. Ugyanis, ő hiába jött neked jobbról, az ő iránya nem(!) egyirányú volt, hogy a bal oldalon is közlekedhessen. Neki kötelessége a jobb oldalon közlekedni. Az más kérdés, hogy szerintem pont a parkoló autók parkoltak szabálytalanul, ami szintén szabálytalanságra késztette a neked jobbról érkező autóst.
De, ami a lényeg és ezt le is írtad az első postodban ebben a témában: Mindegy, milyen a forgalmi rend, saját érdekedben szét kell nézned, mielőtt irányt váltasz, olyan irányba is figyelni kell, amerről elvileg nem várható forgalom. A KRESZ ugyanis előírja, hogy kötelességünk megtenni mindent annak érdekében, hogy a balesetet elkerüljük.
Ha pedig koccansz, az nem fog vigasztalni, hogy Neked lett volna elsőbbséged, pláne, ha mindez netán személyi sérüléssel is jár..  :excl: ;)
« Utoljára szerkesztve: 2013.04.16 08:27:22 írta bepi81 »
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4308 Dátum: 2013.04.16 08:52:07 »
Az mitől előzés????? Te is írod: kerül ki.  A kikerülés nem egyenlő az előzéssel. Kresz fogalmilag sem.

Pont erre vagyok kíváncsi. Az eredeti szitu kikerülésről szólt, én is arra reagáltam. Palaczk viszont előzésre.

Jó lenne kideríteni, hogy mivan ilyenkor, mert ha neadjisten történik ilyen valakivel, és meggyőzik, hogy írja alá, hogy ő volt a hibás, akkor az drága buli...
De szerintem az egyenesen haladónak lett volna elsőbbsége.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4309 Dátum: 2013.04.16 10:23:20 »
Urak!

A Fabias nem előzött, hanem az út szélén parkoló autókat került ki! Szerintem ez nem ugyanaz. Kis kertvárosi utcákat képzeljetek el, ahová ha az egyik oldalra a padka mellé autó parkol, akkor vele párhuzamosan a másik oldalra már a szembe szomszéd nem tud leparkolni, mert köztük egy autó már nem férne el.
Ja, hogy úgy  :hmmmm: ... Figyelmetlenül olvastam.

Hát, ez esetben szerintem viszont te lettél volna a hunyó. Egyenrangú utak kereszteződésében meg kell róla győződnöd, hogy jobbról nem érkezik-e jármű. Ha a Fabiás a parkoló autóktól nem tudott az adott helyen visszahúzódni az úttest menetirány szerinti jobb oldalára, az nem az ő hibája. Bár ez esetben felvetődik az a kérdés is, hogy azok a kocsik ott szabályosan parkoltak? De ha nem, az megintcsak nem a Fabiás hibája.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4310 Dátum: 2013.04.25 10:33:18 »
Na van ez a szitu. Szerintem, mivel nem történik sávváltás a parkoló autók kikerülésénél, nem köteles az autós megnézni  hogy jön e valaki mögötte, tehát itt a motoros lenne a hunyó.
Más kérdés hogy ez a flexes dolog király :D
Ezzel az olvasmánnyal lehet vitatkozni:
"e) Forgalmi sáv: az úttestnek egy gépkocsisor biztonságos közlekedésére elegendő szélességű - akár útburkolati jellel megjelölt, akár meg nem jelölt - része."

Ott elfért volna két kocsisor is, de milyen szélesnek értelmezünk egy kocsisort, lehet két nagyobb kamion már nem férne el egymás mellett.
« Utoljára szerkesztve: 2013.04.25 10:39:11 írta DonPrego »
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

styu

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 357
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4311 Dátum: 2013.04.25 11:20:48 »
Na van ez a szitu. Szerintem, mivel nem történik sávváltás a parkoló autók kikerülésénél, nem köteles az autós megnézni  hogy jön e valaki mögötte, tehát itt a motoros lenne a hunyó.
Más kérdés hogy ez a flexes dolog király :D
Rámtámad egy flex-szel, ráadásul ok nélkül? Én szívbaj nélkül átmegyek rajta autóval. Önvédelem.
Oké, egy kicsit hirtelen kerülte ki az autós a darut, na de ha ez a hülye motoros az orránál tovább látna, akkor nem lepődött volna meg rajta.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4312 Dátum: 2013.04.25 15:00:52 »
Na van ez a szitu. Szerintem, mivel nem történik sávváltás a parkoló autók kikerülésénél, nem köteles az autós megnézni  hogy jön e valaki mögötte, tehát itt a motoros lenne a hunyó.
Más kérdés hogy ez a flexes dolog király :D
Az autós a hunyó, mert körültekintés nélkül hajtotta végre a kikerülést. Ha a motoros kissé előrébb van, el is csapja, és 100 %-ban ő (tehát az autós), lett volna hibás érte. Pontosan a motorosok, robogósok miatt olyan fontos a megfelelő körültekintés az ilyen manőverek előtt. Ha ilyesmit pl. egy tanulóvezető a vizsgán csinál, akkorát bukik, mint annak a rendje.

Az más kérdés, hogy a motoros reakciója enyhén szólva túlzás  ::)
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4313 Dátum: 2013.04.25 15:29:37 »
Az autós a hunyó, mert körültekintés nélkül hajtotta végre a kikerülést. Ha a motoros kissé előrébb van, el is csapja, és 100 %-ban ő (tehát az autós), lett volna hibás érte. Pontosan a motorosok, robogósok miatt olyan fontos a megfelelő körültekintés az ilyen manőverek előtt. Ha ilyesmit pl. egy tanulóvezető a vizsgán csinál, akkorát bukik, mint annak a rendje.

Az más kérdés, hogy a motoros reakciója enyhén szólva túlzás  ::)
De nem történt sávváltás. Szal ha mondjuk én megyek a sávomba a nagykörúton, ahol persze fel van festve a két sáv és pl egy belógó parkoló autó miatt a sávomon belül 10 centivel balra húzódok és emiatt elcsapom a két sáv közt ingázó pizzafutárt, akkor azért én kapok?
Vagy mondjuk mi alapján ítéli meg egy helyszínelő, hogy az adott széles sávban elfér e a két kocsisor vagy sem?
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4314 Dátum: 2013.04.25 16:03:06 »
De nem történt sávváltás. Szal ha mondjuk én megyek a sávomba a nagykörúton, ahol persze fel van festve a két sáv és pl egy belógó parkoló autó miatt a sávomon belül 10 centivel balra húzódok és emiatt elcsapom a két sáv közt ingázó pizzafutárt, akkor azért én kapok?
Vagy mondjuk mi alapján ítéli meg egy helyszínelő, hogy az adott széles sávban elfér e a két kocsisor vagy sem?
Csak sávváltáskor kell körülnézni?

A csávó a videóban nem igazán 10 centivel húzódott arrébb. Hanem egy teljes sávnyival; amúgy a videóban később is, sokszor látszik, hogy két autó simán elfér egymás mellett a menetirány szerinti jobb oldalon.

Amit te a példádban írsz, azért nem te kapnál, mert a pizzafutár nem haladhatna a két sáv között középen (kivéve, ha az álló sor mellett haladna előre, de ugye az általad leírt esetben nem erről van szó).
« Utoljára szerkesztve: 2013.04.25 16:05:08 írta Palaczk »
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4315 Dátum: 2013.04.25 16:24:23 »
Hát egy ilyen után tuti felvágnám a motorost, a motorjával együtt... Amúgy semmi veszélyes nem volt a szituban. Aki motorozik, annak ez mindennapos, sőt talán fel se tűnik. Hely is volt, idő is reagálni... Ha pont jönnek szemből, akkor talán para, de elveszi a gázt a motoros és meg van oldva a dolog...

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4316 Dátum: 2013.04.25 16:30:24 »
Csak sávváltáskor kell körülnézni?

A csávó a videóban nem igazán 10 centivel húzódott arrébb. Hanem egy teljes sávnyival; amúgy a videóban később is, sokszor látszik, hogy két autó simán elfér egymás mellett a menetirány szerinti jobb oldalon.

Amit te a példádban írsz, azért nem te kapnál, mert a pizzafutár nem haladhatna a két sáv között középen (kivéve, ha az álló sor mellett haladna előre, de ugye az általad leírt esetben nem erről van szó).
És hány centitől számít az egy sáv két sávosnak?
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

styu

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 357
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4317 Dátum: 2013.04.25 17:09:51 »
És tényleg, ha két autó elfér egymás mellett, de záróvonal van, akkor előzhetek úgy, hogy nem megyek rá a záróvonalra? Vagy úgy csak a motorosok előzhetnek? Vagy ők sem?
Itt Almádiban is van egy jókora szakasz, ahol elférne két autó, de egyrészt záróvonal van, másrészt az emberek itt általában balra tartanak jobbra tartás helyett.
« Utoljára szerkesztve: 2013.04.25 17:11:56 írta styu »

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4318 Dátum: 2013.04.25 18:29:14 »
És hány centitől számít az egy sáv két sávosnak?
Visszakérdeznék, mert nem válaszoltál, holott ez volt a kulcskérdés: szerinted kóser, hogy fogom magam, és egy jó autószélességnyivel balra húzódok úgy, hogy körül sem nézek?
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4319 Dátum: 2013.04.25 18:30:50 »
Hely is volt, idő is reagálni... Ha pont jönnek szemből, akkor talán para, de elveszi a gázt a motoros...
Az nem lett volna elég, fékeznie is kellett volna, nem is kicsit. Ha jött volna épp valaki szemben, szinte biztos, hogy baleset lett volna a vége. Nézd meg újra a videót, milyen hirtelen húzza eléje a kocsit az ökör  :nonono: ...
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )