Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304525 alkalommal)

0 Felhasználó és 15 vendég van a témában

styu

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 357
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4290 Dátum: 2013.04.15 21:22:27 »
Főleg mert elméletileg jöhet ugye megkülönböztető jelzést használó jármű is, és akkor már nem kérdés, hogy kinek van elsőbbsége (és nem biztos, hogy a hangkürtöt is használja).
Vagy átmehet az úton egy gyalogos, és akkor is neki van elsőbbsége. Nem lenne szép dolog elütni.

richkan

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 631
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4291 Dátum: 2013.04.15 22:06:02 »
Főleg mert elméletileg jöhet ugye megkülönböztető jelzést használó jármű is, és akkor már nem kérdés, hogy kinek van elsőbbsége (és nem biztos, hogy a hangkürtöt is használja).
Vagy átmehet az úton egy gyalogos, és akkor is neki van elsőbbsége. Nem lenne szép dolog elütni.

Tehát azt mondod, hogy a példában felhozott esetben ha koccanás történt volna akkor a Fabiasnak lett volna igaza?

styu

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 357
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4292 Dátum: 2013.04.15 22:24:21 »
Én is csak tippelek, és kíváncsian várom az ide vonatkozó paragrafust.

Szerintem ő már eleve azon az úton ment, te meg csak éppen rákanyarodtál volna. Ezért gondolom, hogy a Bepi által írt sorrend csak arra az esetre vonatkozik, hogy ha már mindenki a kereszteződésben van, és el kell dönteni, hogy ki, mikor és merre megy. Esetedben a Fábiás még gyakorlatilag nem is volt a kereszteződésben, ha jól értem, tehát gyakorlatilag kikanyarodtál volna elé. De ez csak vélemény, nem tudom, hogy igazam van-e.
« Utoljára szerkesztve: 2013.04.15 22:30:41 írta styu »

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re: Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4293 Dátum: 2013.04.15 22:35:41 »
Minden esetben biztosan nem...
Persze, minden helyzetben nyilván nem, én az egyen rangú utak keresztezésénél gondolom így. Mindegy, hogy hány ága van, jobbra kis ívben lehet először menni, aztán a többi irányba.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

styu

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 357
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4294 Dátum: 2013.04.15 22:39:43 »
Oké, ezt nem is vitatom, csak azt írtad, hogy:
Tudtommal MINDEN esetben a jobbra kis ívben kanyarodónak van elsőbbsége (...) Egyen rangú utak kereszteződésénél szintén.
Ez így nekem bekavart.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re: Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4295 Dátum: 2013.04.15 22:51:21 »
Oké, ezt nem is vitatom, csak azt írtad, hogy:Ez így nekem bekavart.
A szintén nem kell oda. ;)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4296 Dátum: 2013.04.15 23:02:16 »
Szerintem is a skodásnak lett volna igaza, mivel ő jobbról jött, és a szabály csak annyit mond, hogy neked a jobbról jövő felé elsőbbséget kel adnod. Azt nem részletezi a szabály, hogy neki az úttest melyik részén kell haladnia, ami azt jelenti kizárásos alapon, hogy bárhol lehet, neki van elsőbbsége veled szemben. Kivéve ha van záróvonal, mert azt nem lépheti át.
Ez ugyanaz kékben, mint amikor macisajtod van, és jobbra akarsz fordulni. Ilyenkor nem elég csak balra nézni, annak is elsőbbsége lenne, aki jobbról jön és teszem azt éppen előz és a te sávodban tartózkodik az előzés alatt. Ugyanis ott MINDENKINEK elsőbbsége van veled szemben, aki ott a főúton közlekedik.
music     

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4297 Dátum: 2013.04.15 23:15:15 »
Szerintem is a skodásnak lett volna igaza, mivel ő jobbról jött, és a szabály csak annyit mond, hogy neked a jobbról jövő felé elsőbbséget kel adnod. Azt nem részletezi a szabály, hogy neki az úttest melyik részén kell haladnia, ami azt jelenti kizárásos alapon, hogy bárhol lehet, neki van elsőbbsége veled szemben. Kivéve ha van záróvonal, mert azt nem lépheti át.
Ez ugyanaz kékben, mint amikor macisajtod van, és jobbra akarsz fordulni. Ilyenkor nem elég csak balra nézni, annak is elsőbbsége lenne, aki jobbról jön és teszem azt éppen előz és a te sávodban tartózkodik az előzés alatt. Ugyanis ott MINDENKINEK elsőbbsége van veled szemben, aki ott a főúton közlekedik.

Nono Urak!

"Előzni általában tilos útkereszteződésben, és közvetlenül előtte. Kivétel ezen szabály alól, ha a forgalmat rendőr, vagy fényjelző készülék irányítja," Csöppet árnyalja a képet, és ráadásul nincs kivételes helyzetben az egyenrangú utak kereszteződése SEM! 
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

styu

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 357
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4298 Dátum: 2013.04.15 23:19:10 »
Nono Urak!

"Előzni általában tilos útkereszteződésben, és közvetlenül előtte. Kivétel ezen szabály alól, ha a forgalmat rendőr, vagy fényjelző készülék irányítja," Csöppet árnyalja a képet, és ráadásul nincs kivételes helyzetben az egyenrangú utak kereszteződése SEM!
Sőt, elsősorban egyenrangú kereszteződésben tilos előzni, plusz ahol külön tiltják.

34.§ 8/e:
"kivéve ha a jármű főútvonalon vagy olyan más úton halad, amelyen elsőbbségét jelzőtábla [16. § (1) bek. u) pont] jelzi."

Ezen összevesztem egy okos rendőrrel. Majdnem belém jött balról a rendőrautóval, amikor főúton előztem. Fel akart jelenteni, de nem hagytam magam.

Viszont jelen esetben valóban nem szabad előzni, de még akkor is kérdéses szerintem, hogy egy ütközés esetén az előzőt vagy a kikanyarodót, vagy fele-felében mindkettőt hozzák ki vétkesnek.
« Utoljára szerkesztve: 2013.04.15 23:32:22 írta styu »

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4299 Dátum: 2013.04.15 23:40:47 »
Sőt, elsősorban egyenrangú kereszteződésben tilos előzni, plusz ahol külön tiltják.

34.§ 8/e:
"kivéve ha a jármű főútvonalon vagy olyan más úton halad, amelyen elsőbbségét jelzőtábla [16. § (1) bek. u) pont] jelzi."

Ezen összevesztem egy okos rendőrrel. Majdnem belém jött balról a rendőrautóval, amikor főúton előztem. Fel akart jelenteni, de nem hagytam magam.

Viszont jelen esetben valóban nem szabad előzni, de még akkor is kérdéses szerintem, hogy egy ütközés esetén az előzőt vagy a kikanyarodót, vagy fele-felében mindkettőt hozzák ki vétkesnek.

Ez így van, ahogy idézted! A süni mit keresett a védett kereszteződésben? Villogtatta a "micsodáját" és szirénázott, v. anélkül közlekedve okoskodott? :D
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4300 Dátum: 2013.04.16 00:04:30 »
Egy esetleges koccanás esetén kinek van igaza?
Neked. Egyenrangú utak kereszteződésében tilos előzni.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4301 Dátum: 2013.04.16 00:09:18 »
Ezen összevesztem egy okos rendőrrel. Majdnem belém jött balról a rendőrautóval, amikor főúton előztem. Fel akart jelenteni, de nem hagytam magam.
Jól tetted. Főútvonalon haladva, alapesetben (tehát ha tábla nem tiltja stb.) előzhetsz útkereszteződésben is.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

styu

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 357
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4302 Dátum: 2013.04.16 00:15:39 »
A süni mit keresett a védett kereszteződésben? Villogtatta a "micsodáját" és szirénázott, v. anélkül közlekedve okoskodott? :D
Leírom tanulságként, mert sokan becsinálnak két rendőrtől, pedig nem szabad. Sokkal többször büntetnek kifogásolható módon, mint azt sokan gondolják.

A süni egy nekem balra eső mellékutcából kanyarodott jobbra, amikor én éppen egy traktort előztem (tehát nagyon gyorsan végrehajtottam az előzést, padlógázzal gyorsítottam húszról, de az ötvenet nem léptem át, mert addigra befejeztem az előzést). Elég hülye helyen voltam, mert az út enyhén balra kanyarodik, és sövény is van mellette, így pl. azt se láttam, hogy van ott egy mellékutca balról (de azt láttam, hogy a szembejövő sáv szabad, mert az látszott a sövény fölött). Szaggatott vonalam volt, és főúton mentem, tehát semmi nem tiltotta az előzést.
Szóval először a kereszteződésben előzést akarták rám varrni, aztán amikor határozottan előadtam, hogy én még nem hallottam olyanról, hogy főúton kereszteződésben nem előzhetek, akkor azzal jöttek, hogy van ott egy zebra is, úgyhogy zebrán előztem. Na itt lettem marhára ideges. Mondtam, hogy már a kereszteződés előtt befejeztem az előzést (tulajdonképpen csak ezért nem ütköztünk), úgyhogy annak az utána lévő zebrához semmi köze.

Egy viszonylag fiatal rendőr srác vezetett, és egy még fiatalabb, és határozottan (még az asszony szerint is, pedig ő nagyon kritikus) csinos rendőr csaj volt vele. Gondolom, ciki volt a csaj előtt, hogy béna volt, és rám akarta kenni. A csávó nagyon bunkó volt, a csaj kevésbé. Én először csak nem értettem, hogy mi van, aztán mondtam, hogy feljelenthetnek, de bepanaszolom őket, úgyhogy az azonosítószámaikat fel szeretném írni.
Mondták, hogy majd be leszek hívva az Almádi kapitányságra, aztán majd ott előadhatom az álláspontomat, és ott nyugodtan be is panaszolhatom őket.

A csaj megírta a papírt, aztán alá akarta íratni velem, legalább azt, hogy nem ismerem el a szabálysértést. Én viszont rendőrnek alapból nem írok alá soha semmit (soha semmit nem kötelező aláírni!), csak ha ott az ügyvédem is, és ezt javaslom mindenkinek, mert sajnos képesek átcseszni az embert (kénytelenek, mert teljesíteni kell az előírt mennyiséget, különben cseszegetik őket).

Mondtam nekik, hogy én mindenképpen megnézem a KRESZ-t, mert nem vagyok tévedhetetlen, de kértem őket, hogy ők is nézzék meg.

Rögtön csináltam néhány fényképet is a helyszínről, hogy ha bíróságra kell menni, nehogy véletlenül kikerüljön egy tábla, vagy hirtelen záróvonal legyen a szaggatottból.

Végülis senki nem hívott be az Almádi kapitányságra, tehát nyilván nem jelentettek fel. Amúgy is macerás nekik, ha az ember nem ír alá semmit.
« Utoljára szerkesztve: 2013.04.16 00:26:03 írta styu »

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4303 Dátum: 2013.04.16 00:16:13 »
Neked. Egyenrangú utak kereszteződésében tilos előzni.

És ha egy parkoló/műszaki hibás autót kerül ki?

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4304 Dátum: 2013.04.16 05:49:33 »
És ha egy parkoló/műszaki hibás autót kerül ki?

Az mitől előzés????? Te is írod: kerül ki.  A kikerülés nem egyenlő az előzéssel. Kresz fogalmilag sem.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.