Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304277 alkalommal)

0 Felhasználó és 10 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3915 Dátum: 2012.10.23 20:56:08 »
Ez a Te problémád, neked kell megoldani :) Ha az úttest párhuzamos közlekedésre alkalmas, én párhuzamosan közlekedem.
Ahogy azt idéztem is, a KRESZ világosan meghatározza, párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten hol szabad jobbról elhaladni egy másik jármű mellett: lakott területen (ott is fokozott figyelemmel, nyilván arra tekintettel, amit én is írtam: mivel előzni az embert balról szokták, ezért az embernek sokkal kevésbé kell arra számítania, hogy tőle jobbra egy gyorsabb jármű érkezik). Erre varrj gombot, a további életveszélyes propaganda helyett (amely mellesleg a teljes európai közlekedési joggyakorlattal ellentétes).
« Utoljára szerkesztve: 2012.10.23 20:58:04 írta Palaczk »
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3916 Dátum: 2012.10.23 20:59:57 »
Ha az úttest párhuzamos közlekedésre alkalmas, én párhuzamosan közlekedem.
Ha ezalatt azt érted, hogy (lakott területen kívül) jobbról elhaladsz egy másik jármű mellett, akkor ez, az egyértelműség kedvéért, sokadszor: előzés, jobbról, ami tilos.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3917 Dátum: 2012.10.23 21:10:39 »
Autópályán, előzés céljából, tartósan lehet haladni a belső sávban. Amennyiben ezt a megengedett legnagyobb sebességgel teszed, akkor nem minősül részedről akadályozásnak, ha eközben utolér egy gyorsabb (értsd: a megengedett legnagyobb sebességnél gyorsabban haladó) jármű. Ebben a helyzetben pedig gyakran látható sajnos (legalábbis nálunk, Magyarországon), hogy ez az utóbbi jármű nem várja meg, amíg te mondjuk megelőzöd a párszáz méterrel előrébb a külső sávban haladó teherautót, hanem kivág jobbra és megelőz jobbról.

Na, például így lehet jobbról előzni, annak ellenére, hogy a megelőzött jármű vezetője nem sértett meg semmilyen szabályt.

Arról nem volt szó, hogy a hátul haladó egyéb szabálysértést (gyorshajtás, világítás kikapcsolása, biztonsági használatának mellőzése, jogosítvány nélkül, lejárt forgalmival  stb.) is elkövet - igaz arról sem, hogy nem. Viszont evidenciának tekintettem, hogy csak a jobbról előzés vs. jobbról elhaladás kérdéskört vizsgáljuk, egyéb szabálysértéseket nem veszünk figyelembe. Szerintem maradjunk ennél.
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3918 Dátum: 2012.10.23 21:14:21 »
Igen. Ez alól egyedül az a szituáció jelent kivételt, amikor torlódás van, összefüggő kocsisorok töltenek ki minden sávot, és ezek a sorok lassan haladnak. Tehát a tipikus, dugó-közeli szituáció. Ilyenkor nem minősül előzésnek, ha mondjuk a külső sávban kialakult kocsisor valamivel gyorsabban halad, mint a középsőben vagy a belsőben kialakult kocsisor.

Levezetnéd azt, hogyan lehet a (nem az angol, nem a német hanem a magyar) KRESZ-ből erre a következtetésre jutni? (Kotra Károly definícióját ne vedd figyelembe, arról bebizonyosodott, hogy ellentmond a KRESZ-nek.)
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3919 Dátum: 2012.10.23 21:16:25 »
Erre ismételten reagálok: ezt a dolgot a követési távolsággal honnan vetted? Ki írt olyat, hogy ha besorolsz a belső sávba ragadt autó mögé előzési szándékkal, akkor ne kellene mögötte megtartani a biztonságos követési távolságot? Én biztosan nem.

Ha a biztonságos követési távolságban vele azonos sebességgel haladsz mögötte, akkor honnan tudná, hogy az utadban van?
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3920 Dátum: 2012.10.23 21:30:29 »
Tehát autópályán nem létezik előzés? Akkor mit jelent például a nehéz tehergépkocsik előzési tilalma? Hiszen nem is előzik egymást, csak elhaladnak egymás mellett.

Mit jelent továbbá az a gyakran látható figyelmeztetés a pálya fölötti fényhidakon, hogy "jobbról előzni tilos"?

Ha ez sem elég arra, hogy belásd az álláspontod tévességét, akkor semmi  ::)

Végre nem germán KRESZ-t idézed. Eddig ez a legütősebb érved, de erre is van ellenérv. A KRESZ a kodifikálók hibájából nem koherens. Nem vették észre, hogy a Függelékben található "Előzés" definíció a "Párhuzamos közlekedés" definíciójának hiányában annulálja az előzés fogalmát a párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten. Vélhetően nem ez volt a jogalkotói szándék, de így sikeredett. Amíg nem módosítanak rajta, addig ez van érvényben.
(Hallottam már olyanról, hogy azért gyárthattak az egyik vegyi kombinátban amfetamin származékot - amikor még nem vegyületcsoportok, hanem konkrét vegyületek voltak a tiltó listán -, mert a közlönyben hibásan jelent meg a tiltani kívánt anyag neve. Végül csak azért sikerült elmeszelni őket, mert a képlet hibátlan volt.)
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3921 Dátum: 2012.10.23 21:41:35 »
...a Függelékben található "Előzés" definíció a "Párhuzamos közlekedés" definíciójának hiányában annulálja az előzés fogalmát...
Az a te bajod, ha szerinted ez, a függelékben található definíció "erősebb", mint azok az idézett passzusok, amiket én írtam - mellé téve még a nemzetközi gyakorlatot is.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3922 Dátum: 2012.10.23 21:41:47 »
Tehát csak annak van erkölcsi alapja másvalakin a tévedését számon kérni, aki tévedhetetlen?  :)

Ha jól értelmezed azt amit idéztél, akkor már választ is kaptál a kérdésedre, de segítek: amennyiben valaki az utolsó egy sorban, az nem azt jelenti, hogy előbb-utóbb ne kerülhetne sorra.
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3923 Dátum: 2012.10.23 21:43:04 »
Ha a biztonságos követési távolságban vele azonos sebességgel haladsz mögötte, akkor honnan tudná, hogy az utadban van?
Attól, hogy az előzési szándékomat balra irányjelzéssel, és dudálással jelzem (szabályosan, a KRESZ alapján). Meg attól, hogy tőle jobbra vannak sávok.............
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3924 Dátum: 2012.10.23 21:44:06 »
... de segítek: ...
Köszönöm, nincs rá szükség  :lol:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3925 Dátum: 2012.10.23 21:45:02 »
Levezetnéd azt, hogyan lehet a (nem az angol, nem a német hanem a magyar) KRESZ-ből erre a következtetésre jutni? (Kotra Károly definícióját ne vedd figyelembe, arról bebizonyosodott, hogy ellentmond a KRESZ-nek.)
Úgy érted: megjelent egy másik, ellentétes értelmezés? Mert ennyi történt.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3926 Dátum: 2012.10.23 21:47:36 »
Szerintem maradjunk ennél.
Nyilván... mert kaptál egy választ a kérdésedre, amit nem tudsz érdemben cáfolni.

Érdeklődve várom az "ellenérvedet" arra az általam idézett KRESZ-passzusra, mely egyértelműen leírja, hogy -párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten- csak lakott területen belül szabad jobbról elhaladni a másik jármű mellett  :szemez:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3927 Dátum: 2012.10.23 21:50:19 »
100 %-ig biztos voltam amúgy benne, hogy nem tudlak meggyőzni... de nem is ez volt a célom. Hanem hogy a többiek tisztában legyenek a valós helyzettel.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3928 Dátum: 2012.10.23 21:52:46 »
Ahogy azt idéztem is, a KRESZ világosan meghatározza, párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten hol szabad jobbról elhaladni egy másik jármű mellett: lakott területen (ott is fokozott figyelemmel, nyilván arra tekintettel, amit én is írtam: mivel előzni az embert balról szokták, ezért az embernek sokkal kevésbé kell arra számítania, hogy tőle jobbra egy gyorsabb jármű érkezik). Erre varrj gombot, a további életveszélyes propaganda helyett (amely mellesleg a teljes európai közlekedési joggyakorlattal ellentétes).

De azt is meghatározza, hogy a párhuzamos közlekedés esetén az egymás melletti elhaladás nem minősül előzésnek. Azt viszont nem határozzam meg mi a párhuzamos közlekedés. Azt egy korábbi posztban Te is elismerted, hogy amikor a sávok telítettek, és hol egyik, hol másik halad gyorsabban, akkor az nem számít előzésnek. Szerinted melyik KRESZ szabály teszi ezt lehetővé, és hogyan tesz különbséget a telített és nem telített sávok között?
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3929 Dátum: 2012.10.23 21:55:28 »
Ha ezalatt azt érted, hogy (lakott területen kívül) jobbról elhaladsz egy másik jármű mellett, akkor ez, az egyértelműség kedvéért, sokadszor: előzés, jobbról, ami tilos.

Párhuzamos közlekedés esetén az egymás melletti elhaladás nem minősül előzésnek. Sokadszor futjuk meg ugyanazt a kört. Előbbre járnánk, ha azt tisztáznánk: a magyar KRESZ szerint mi számít párhuzamos közlekedésnek és mi nem.
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.