Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304090 alkalommal)

0 Felhasználó és 7 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3780 Dátum: 2012.10.18 11:14:38 »
Kanyarodás egyirányu utcából:
qvázi (nincs felfestés) kétsávos  egyirányu utcában az autósok nem sorolnak balra (vagy jobbra), ha be akarnak fordulni-Ez általában nem probléma, nekem soha nem tűnt fel, csak amióta motorozom!
Ott ugyanis nyilvánvalóbb a rossz besorolás.
Egyirányú utcából, balra kanyarodáshoz balra kell besorolni. A tanuló megbukik a vizsgán, ha ezt elmulasztja.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3781 Dátum: 2012.10.18 11:16:20 »
Egyirányú utcából, balra kanyarodáshoz balra kell besorolni. A tanuló megbukik a vizsgán, ha ezt elmulasztja.
Ezt nagyon megtanította (értsd: kihangsúlyozta) nekem is a volt oktatóm..
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

NeoXon

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 541
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3782 Dátum: 2012.10.18 11:22:39 »
Egyirányú utcából, balra kanyarodáshoz balra kell besorolni. A tanuló megbukik a vizsgán, ha ezt elmulasztja.
Sot, en ugy emlekszem egyenes tovabbhaladni is csak a baloldali savbol lehet, amennyiben ketsavos az egyiranyu ut.
A jobb oldali savot csak jobbra kanyarodashoz szabad hasznalni.
2004 Avensis Liftback 2.0 D4 Executive

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3783 Dátum: 2012.10.18 11:23:57 »
Sot, en ugy emlekszem egyenes tovabbhaladni is csak a baloldali savbol lehet, amennyiben ketsavos az egyiranyu ut.
A jobb oldali savot csak jobbra kanyarodashoz szabad hasznalni.
Én ilyenről nem tudok.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3784 Dátum: 2012.10.18 12:08:21 »
Ez világos, hogy ezt írja, viszont a gond szerintem ott lehet, hogy az "út" meghatározása nem tartalmazza a több sávos út lehetőségét.
Ez is egy bug a jelenlegi KRESZ-ben. Azért az üdvözlendő, hogy ilyen esetben is az életszerűségre és biztonságos közlekedésre oktatod a tanulóidat!  :clap:

Szervusz bepi81! Az általad hiányolt meghatározást tartalmazza a hatályos jogszabály, a következő módon;"A jogszabály mai napon (2012.X.18.) hatályos állapota
 I. Az úttal kapcsolatos fogalmak
a)364 Út: a gyalogosok és a közúti járművek közlekedésére szolgáló közterület (közút), illetőleg magánterület (közforgalom elől el nem zárt magánút)."
"c) Úttest: az útnak a közúti járművek közlekedésére szolgáló része." (színes írásmód moderálva Trotter)
Ezért véleményem szerint, Palaczk-nak teljesen igaza van.  Alapja a következő szabályrészlet;" 1. számú függelék az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelethez 363  Módosította: 2/1984. (I. 29.) KM-BM együttes rendelet 39. § (1).

A rendeletben használt egyes fogalmak meghatározása a következő:
I. Az úttal kapcsolatos fogalmak"
"d) A menetirány szerinti jobb oldal: az úttestnek az a része, amely - a menetirányt tekintve - az úttest útburkolati jellel megjelölt vagy képzeletbeli felezővonalától jobb oldalra esik. Egyirányú forgalmú úton és körfogalmú úton az úttest, továbbá osztottpályás úton a menetirányt tekintve jobb oldalra eső úttest teljes szélességében menetirány szerinti jobb oldalnak tekintendő.
« Utoljára szerkesztve: 2012.10.18 15:12:59 írta Trotter66 »
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3785 Dátum: 2012.10.18 12:13:03 »
Arra alapozom, hogy a jobbról érkező, jobbra kanyarodó stb. járműnek elsőbbsége van. Kulcsszó: jogértelmezés.

Preventíven: letojom, hogy nincs erről konkrét paragrafus. Ettől még adott egy gyakori közlekedési szituáció, amire megoldást kell, és lehet is találni.

Számomra úgy tűnik, hogy a Te jogértelmezésed többnyire azt jelenti: belemagyarázol olyan dolgokat, amik a rendeletben vagy nincsenek leírva, vagy a leírtakból nem következnek. És sajnos ebben sem vagy következetes. Emlékszem arra, amikor a balról érkező. balra kanyarodó jármű elsőbbsége mellett törtél lándzsát az egyenesen haladóval szemben. Mindezt tetted úgy, hogy tételesen ellentmondásba kerültél a KRESZ kanyarodásra vonatkozó fejezetével.

Ha nem vetted volna észre: az eredeti kérdésfelvetés nem arról szólt, hogyan lehet megoldani a kérdéses szituációt (azt szerencsére megoldották csatt nélkül), hanem arról, hogy jogilag kinek volt igaza.
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3786 Dátum: 2012.10.18 12:20:35 »
Szervusz bepi81! Az általad hiányolt meghatározást tartalmazza a hatályos jogszabály, a következő módon;"A jogszabály mai napon (2012.X.18.) hatályos állapota
 I. Az úttal kapcsolatos fogalmak
a)364 Út: a gyalogosok és a közúti járművek közlekedésére szolgáló közterület (közút), illetőleg magánterület (közforgalom elől el nem zárt magánút)."
"c) Úttest: az útnak a közúti járművek közlekedésére szolgáló része."
Ezért véleményem szerint, Palaczk-nak teljesen igaza van.  Alapja a következő szabályrészlet;" 1. számú függelék az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelethez 363  Módosította: 2/1984. (I. 29.) KM-BM együttes rendelet 39. § (1).

A rendeletben használt egyes fogalmak meghatározása a következő:
I. Az úttal kapcsolatos fogalmak"
"d) A menetirány szerinti jobb oldal: az úttestnek az a része, amely - a menetirányt tekintve - az úttest útburkolati jellel megjelölt vagy képzeletbeli felezővonalától jobb oldalra esik. Egyirányú forgalmú úton és körfogalmú úton az úttest, továbbá osztottpályás úton a menetirányt tekintve jobb oldalra eső úttest teljes szélességében menetirány szerinti jobb oldalnak tekintendő.
Nekem úgy tűnik, félreértetted, amit írtam: Nem az út definícióját hiányolom, hanem azt a kiegészítést, hogy az ÚT lehet több sávos is!  :excl: Ebből jött Palaczkkal a beszélgetésünk és egyetértésünk, hogy ebben a jogszabály igenis hiányos, de az életszerűség mégis megköveteli a józan paraszti ésszel történő gondolkodást, már, ami a jobbra kisívben és vele szemből balra nagyívben kanyarodást illeti 1, illetve több sávos (cél)út esetén. (Célút = saját megfogalmazás, mely a kanyarodás céljául szolgáló utat jelöli).

Tehát, az út definíciója világos, de a forgalmi sávok számának változása esetén a kanyarodási "szabályok" is változnak a közlekedésbiztonság és az egyértelmű viselkedés vonatkozásában.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3787 Dátum: 2012.10.18 12:38:46 »
Számomra úgy tűnik, hogy a Te jogértelmezésed többnyire azt jelenti: belemagyarázol olyan dolgokat, amik a rendeletben vagy nincsenek leírva, vagy a leírtakból nem következnek. És sajnos ebben sem vagy következetes. Emlékszem arra, amikor a balról érkező. balra kanyarodó jármű elsőbbsége mellett törtél lándzsát az egyenesen haladóval szemben. Mindezt tetted úgy, hogy tételesen ellentmondásba kerültél a KRESZ kanyarodásra vonatkozó fejezetével.

Ha nem vetted volna észre: az eredeti kérdésfelvetés nem arról szólt, hogyan lehet megoldani a kérdéses szituációt (azt szerencsére megoldották csatt nélkül), hanem arról, hogy jogilag kinek volt igaza.
"Többnyire"? Ha-ha-ha. Tudod, ahogy azt már korábban is írtam, veled ellentétben én nem laikusként (!) játszom a szobatudóst, hanem a gyakorlatban oktatom ezeket a dolgokat. Jogi egyetemet végigjárt emberként pedig tudom azt is, hogy a jogértelmezésnek időnként helye van, sőt nélkülözhetetlen.

Tudnád idézni, hogy hol érveltem a balról érkező, balra kanyarodó jármű elsőbbsége mellett, az egyenesen haladóval szemben? Ha ezt valóban így tettem, akkor természetesen tévedtem - de azért örömmel elolvasnám újra az ezzel kapcsolatos hozzászólásomat.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3788 Dátum: 2012.10.18 12:45:44 »
Nekem úgy tűnik, félreértetted, amit írtam: Nem az út definícióját hiányolom, hanem azt a kiegészítést, hogy az ÚT lehet több sávos is!  :excl: Ebből jött Palaczkkal a beszélgetésünk és egyetértésünk, hogy ebben a jogszabály igenis hiányos, de az életszerűség mégis megköveteli a józan paraszti ésszel történő gondolkodást, már, ami a jobbra kisívben és vele szemből balra nagyívben kanyarodást illeti 1, illetve több sávos (cél)út esetén. (Célút = saját megfogalmazás, mely a kanyarodás céljául szolgáló utat jelöli).

Tehát, az út definíciója világos, de a forgalmi sávok számának változása esetén a kanyarodási "szabályok" is változnak a közlekedésbiztonság és az egyértelmű viselkedés vonatkozásában.

Dejszen' ott van a jogszabályban egyértelműen, aláhúzva másoltam be a hozzászólásomba!!!
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

Kisfiatal

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3068
  • E12 1.6
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3789 Dátum: 2012.10.18 13:03:34 »
Körforgalom: ha egyszerre érnek a bejárathoz, kinek van elsőbbsége? Ilyenkor ugyebár egyenrangúak, így elvileg jobbkéz szabály lenne a logikus :D
Csakhogy, a balról érkező behalad, már bent van a körforgalomban, és ott talál téged, akivel egyidőben hajtott be a körforgóba. Tehát akkor mondhatni, itt balkéz-szabály van ?  :) Az a gond, lendületből mennek be. Kellene minden bejárat elé valami kis bucka :D

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3790 Dátum: 2012.10.18 13:05:01 »
Dejszen' ott van a jogszabályban egyértelműen, aláhúzva másoltam be a hozzászólásomba!!!
Értem én, csakhogy az általad linkelt sorokban két különböző definíció szerepel. Amiről mi beszélgettünk, pedig egy adott eset, szituáció, amit nem definiál egzaktul a jogszabály.
« Utoljára szerkesztve: 2012.10.18 13:07:04 írta bepi81 »
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3791 Dátum: 2012.10.18 13:11:11 »
Körforgalom: ha egyszerre érnek a bejárathoz, kinek van elsőbbsége? Ilyenkor ugyebár egyenrangúak, így elvileg jobbkéz szabály lenne a logikus :D
Csakhogy, a balról érkező behalad, már bent van a körforgalomban, és ott talál téged, akivel egyidőben hajtott be a körforgóba. Tehát akkor mondhatni, itt balkéz-szabály van ?  :) Az a gond, lendületből mennek be. Kellene minden bejárat elé valami kis bucka :D
Eszembe nem jutna ilyenkor megállni egyik helyében sem, tehát, számomra ez nem "szituáció". Egyszerre érkezéskor nincs konfliktus helyzet, mert nem keresztezitek egymás útját.
Egy a lényeg, ha az egyik MÁR behaladt a körforgalomba, akkor részére jár az elsőbbség a többiektől. Ennyi.  ;)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3792 Dátum: 2012.10.18 13:24:38 »
Értem én, csakhogy az általad linkelt sorokban két különböző definíció szerepel. Amiről mi beszélgettünk, pedig egy adott eset, szituáció, amit nem definiál egzaktul a jogszabály.
A jogszabály -ebből a szempontból- nem tesz különbséget irányonként egy, vagy több sávos út között.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3793 Dátum: 2012.10.18 13:26:20 »
Körforgalom: ha egyszerre érnek a bejárathoz, kinek van elsőbbsége? Ilyenkor ugyebár egyenrangúak, így elvileg jobbkéz szabály lenne a logikus :D
Csakhogy, a balról érkező behalad, már bent van a körforgalomban, és ott talál téged, akivel egyidőben hajtott be a körforgóba. Tehát akkor mondhatni, itt balkéz-szabály van ?  :) Az a gond, lendületből mennek be. Kellene minden bejárat elé valami kis bucka :D
Nem teljesen értem a problémát... Aki már behajtott, annak van elsőbbsége. Be lehet menni lendületből, ha nem kell elsőbbséget adnod. Más kérdés, hogy ez a "lendület" nem lehet túl nagy, csak akkora, hogy adott esetben az elsőbbségadási kötelezettségednek eleget tudj tenni.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3794 Dátum: 2012.10.18 13:26:52 »
A jogszabály -ebből a szempontból- nem tesz különbséget irányonként egy, vagy több sávos út között.
És pont ez az, amit én bug-nak neveztem a jogszabályban...  :)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i