Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304516 alkalommal)

0 Felhasználó és 12 vendég van a témában

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3750 Dátum: 2012.10.15 10:40:11 »
Jah így most már nézegetve egyértelmű a dolog, csak mivel láttam egy lámpát a távolban, meg két átkelni vágyó gyalogost a jobbra sávban, nem vettem észre a macisajtot.  :flowers:
Ha csak amiatt álltál meg, hogy az említett 2 gyalogost elengedd, akkor helyesen jártál el.  ;)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3751 Dátum: 2012.10.15 12:44:08 »
Ha csak amiatt álltál meg, hogy az említett 2 gyalogost elengedd, akkor helyesen jártál el.  ;)
Nem miattuk, meg különben is vigyázzanak magukra a puhatestűek :D
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

lasi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8541
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3752 Dátum: 2012.10.15 12:47:32 »
Corolla AE86GT 20V (1984) Corolla AE86GT 16V (1985),Lexus IS 250 Mark Levinson (2008)Eladva
Corolla 1.4 D4D   (2005)Eladva!  2.0 D4d RAV4  (2005)Eladva, 2.2D4d Rav4 (2007) ,2.4D Hilux (1994)Eladva, 2.4D Hiace (1999)Eladva, 2.5 D4d Hilux (2009) 2.4 TD Hilux (2000)

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3753 Dátum: 2012.10.15 20:34:02 »
Amúgy azzal is leülnék beszélgetni aki kitalálta hogy a lámpás és nem lámpás gyalogátkelőhelyek egymást random váltogassák akár 100m alatt (Fehérvári vagy üllői út).
Fehérvárin konkrétan van olyan kereszteződés, aminek egyik oldala lámpás, másik meg lámpa nélküli gyalogátkelős.
Ha nem ott él az ember, előbb utóbb úgyis elcseszi.
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

mivan?

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 171
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3754 Dátum: 2012.10.17 10:40:11 »
Tegnapi sztori, nem annyira vicces, de jó.
Budapest, Attila út, alagút előtti lámpa (Moszkva tér felől), már két sávos. Hosszú ideje szenvedtem a dugóban, a körülményekhez képest türelmesen. Egyenesen terveztem tovább menni az Attila úton, tehát a külső sávban álltam, már ott, ahol záróvonal van. Nem tudom miért, de zöldnél is csak kicsit mozdult  a sor előre. A belső (az alagútba kanyarodó) sáv üres volt, az elején a lámpánál állt 2-3 kocsi.
Egyszer csak észreveszem a tükörben, hogy a belső sávban lendületesen érkezik szoros egymásutánban egy S-Max és egy régebbi Civic jobbra indexelve, tehát a mi sávunkba tervezik a besorolást a záróvonal ellenére... Ahogy ezt észrevettem pont elindult a sor előttem. Gyorsan én is egyes-kettes gáz, hátha átérek a zöldön. Közben pillantás a tükörbe: S-Max beugrik mögém, a Civic is kisebb padlógázzal, de beugrott az S-Max mögé... Ekkor látom, hogy megállt a sor a zöld ellenére, erős fékkel megállok. Tükörben látom, hogy az S-Max már nagyot bólint mögöttem, majd DURR.... A Civic már nem állt meg.... A civic mögött egy Colt a belső sávba rántotta a kormányt, így nem lett ő a harmadik...
Nem számítottak arra, hogy a megindult sor, amelybe beugrottak, hirtelen megáll...
Valszeg a civic-es a tükrét nézte a Colt-tal való versenyben, hogy beférjen, de akkor az S-max már vadul fékezett.

Az S-Max kb. egy métert ugrott a lökéstől, szerintem 20 centire állt meg mögöttem...  :innocent:

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3755 Dátum: 2012.10.17 10:48:45 »
Így jártak...  :whistling:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

richkan

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 631
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3756 Dátum: 2012.10.17 11:28:58 »
Urak,

három sávos úton (kétszer 3 sáv, pl Hungária körút), amikor a két szélsőből egyszer akarnak behúzodni két autó, kinek van elsőbbsége az alábbi két esetben:

a) A külső sávban lévő autó előrébb van háromnegyed autóhosszal
b) Tökéletesen párhuzamosan haladnak

Ma volt egy ilyen esetem, amikor a másik vadul dudálni kezdett. Kíváncsi vagyok, jól gondolom-e a szabályt...

köszi

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3757 Dátum: 2012.10.17 11:40:05 »
Urak,

három sávos úton (kétszer 3 sáv, pl Hungária körút), amikor a két szélsőből egyszer akarnak behúzodni két autó, kinek van elsőbbsége az alábbi két esetben:

a) A külső sávban lévő autó előrébb van háromnegyed autóhosszal
b) Tökéletesen párhuzamosan haladnak

Ma volt egy ilyen esetem, amikor a másik vadul dudálni kezdett. Kíváncsi vagyok, jól gondolom-e a szabályt...

köszi
Az első gondolatom az, hogy az udvariasság dönt.
Aztán, lehet, hogy a jobb oldali szélső sáv (értsd: külső sáv) csak egy ún. becsatlakozóknak fenntartott gyorsító sáv, ott őneki kell elsőbbséget adni a bentebbi sávokban haladók részére. De, ahogy elolvastam a kérdésed, nem az utóbbi eset állt fenn, hanem simán az előbbi.  ;)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

mivan?

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 171
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3758 Dátum: 2012.10.17 12:23:46 »
három sávos úton (kétszer 3 sáv, pl Hungária körút), amikor a két szélsőből egyszer akarnak behúzodni két autó, kinek van elsőbbsége az alábbi két esetben:

Én úgy tudom, hogy ilyen esetben a jobbkéz szabály él.
Azaz tökmindegy, hogy melyik autó van elölrébb és mennyivel, a külsőből befelé igyekvőt kell beengedni.

Xtrem

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10684
KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3759 Dátum: 2012.10.17 14:50:15 »
Én is úgy tanultam, hogy aki a külsőben van, annak van elsőbbsége. Kivétel csak akkor van, ha a a külsőben haladónak elfogy a sávja.
Mondjuk itthon sajnos az erősebbnek van elsőbbsége, pl egy X5-ös vagy Cayenne elé mindenki 2x is meggondolná, hogy be merjen-e "vágni".  :hmmmm:
2005 Avensis Sedan 2.4 D4 vvt-i Aut Executive Navi + TTE front
2001 Citroën Evasion 2.0 16V benzin, Aut - Exclusive
61

richkan

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 631
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3760 Dátum: 2012.10.17 15:20:08 »
Én is a kvázi "Jobbkéz" szabályt ismertem erre az esetre, vagyis hogy a külső sávban haladónak van elsőbbsége.

richkan

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 631
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3761 Dátum: 2012.10.17 15:22:37 »
Most látom kissé értetlenül írtam a helyzetet, de látom azért megértettétek.

Tehát 3 egyirányba haladó sáv (pl Hungária körút). Két szélsőből párhuzamosan haladó autók indexelnek és húzódnak a középsőbe.

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3762 Dátum: 2012.10.17 16:02:56 »
Most látom kissé értetlenül írtam a helyzetet, de látom azért megértettétek.

Tehát 3 egyirányba haladó sáv (pl Hungária körút). Két szélsőből párhuzamosan haladó autók indexelnek és húzódnak a középsőbe.
Ez így egyszerű- jobbkézszabály.
Bezavar ha a középső sávban is van  valaki, mert akkor neki van elsőbbsége mindkét szélsővel szemben. :D

richkan

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 631
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3763 Dátum: 2012.10.17 17:18:58 »
Ez így egyszerű- jobbkézszabály.
Bezavar ha a középső sávban is van  valaki, mert akkor neki van elsőbbsége mindkét szélsővel szemben. :D

A ***(i) miután rátenyerelt a dudára azt kezdte el magyarázni, hogy neki van elsőbbsége mert ő jött ki előbb. Mondjuk még ez sem volt igaz, mert én jöttem ki előbb a sávomból és még előrébb is voltam. A jobbkézszabályt is ecseteltem neki, de nem értette meg, illetve azt mondta, nem dehogyis jobb kéz szabály, aki előbb "kijön"! Ezek után nem folytattam vele a vitát, mert nem láttam túl sok értelmét :)

Köszi a válaszokat, akkor jól tudtam. (És igen, nekem volt igazam :D  :sorcerer: :D)

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3764 Dátum: 2012.10.17 18:29:05 »
Én úgy tudom, hogy ilyen esetben a jobbkéz szabály él.
Azaz tökmindegy, hogy melyik autó van elölrébb és mennyivel, a külsőből befelé igyekvőt kell beengedni.

Ez arra az esetre vonatkozik, ha valamelyik forgalmi sáv megszűnik, nincsenek útburkolati jelek felfestve és mindegyik járműnek irányt kell változtatni. (36. § (7) Ahol valamelyik forgalmi sáv megszűnik...)
Meglepő, de úgy tűnik: a szóban forgó helyzetet (miközben minden sáv folytatódik, a két szélsőből a középsőbe egyszerre átsoroló kívánó járművek) a KRESZ nem szabályozza.
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.