Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304408 alkalommal)

0 Felhasználó és 13 vendég van a témában

MiCKEY

  • The Boss :)
  • Adminisztrátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9733
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3555 Dátum: 2012.02.24 12:44:13 »
Ez nem ennyire bonyolult szerintem. Egy szervezettől te kérsz valamit, nekik meg vannak a szabályaik amik ekkor érvényesek rád, ezek alapján megfelelsz akkor megkapod amit kértél. Röviden...

Rosszabbul járnánk ha a kresz tankönyv helyett az összes ide vonatkozó jogszabályt kérnék számon a vizsgán.

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3556 Dátum: 2012.02.24 12:44:36 »
Ez kicsit demagógia. A suliban is a tanár hányszor jött azzal, hogy azt kéri számon amit ő mond. Őt még a tankönyv sem érdekelte. Persze lehetett lázadni, vagy menni másik suliba.

Ha - érvek hiányában - vitatni nem tudod, legegyszerűbb, ha demagógiának nevezed. Ezzel egyszer s mindenkorra diszkreditáltad.
Sajnos jól bevált recept :(
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3557 Dátum: 2012.02.24 12:46:57 »
Ez nem ennyire bonyolult szerintem. Egy szervezettől te kérsz valamit, nekik meg vannak a szabályaik amik ekkor érvényesek rád, ezek alapján megfelelsz akkor megkapod amit kértél. Röviden...

Rosszabbul járnánk ha a kresz tankönyv helyett az összes ide vonatkozó jogszabályt kérnék számon a vizsgán.

Csakhogy a szabályaiknak - legalább is az én megítélésem szerint - a KRESZ-en kellene alapulniuk, ahogy az iskolai tananyagnak is a NAT-on.
« Utoljára szerkesztve: 2012.02.24 12:49:31 írta Kookaburra »
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3558 Dátum: 2012.02.24 12:47:55 »
Miből feltételezed, hogy ezt feltételezem. Szerintem többet olvasol ki a szavaimból, mint amit leírtam.
Mondjam, vagy..... inkább mutatom:
TE írtad ezt: "...a szakma minden képviselőjét és valamennyi illetékes hatósági embert (bírót, szabálysértési előadót, rendőrt stb.) megkérdeztél, és kivétel nélkül, egységesen a Te  álláspontodat támogatták."

 :yawn:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3559 Dátum: 2012.02.24 12:52:50 »

Pont van a végén, nem kérdőjel. Ezt állítottam, nem az ellenkezőjét. Sem azt nem állítottam, hogy Palaczk nem kérdezte meg a szakma minden képviselőjét, sem azt, hogy azok nem az ő álláspontját támogatták, Te pedig - úgy tűnt - éppen ezt feltételezted.
« Utoljára szerkesztve: 2012.02.24 13:06:04 írta Kookaburra »
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3560 Dátum: 2012.02.24 19:09:45 »
Csakhogy a szabályaiknak - legalább is az én megítélésem szerint - a KRESZ-en kellene alapulniuk, ahogy az iskolai tananyagnak is a NAT-on.
Azon alapulnak. A párhuzamos közlekedés tankönyvbeli definíciója a KRESZ-en alapul. Mivel a jogszabály a pontos definícióval adós marad, ezért volt szükség jogértelmezésre, hiszen egy igen gyakori közlekedési szituációról van szó, amelyet meg kell tudnunk magyarázni a leendő autóvezetőknek. És természetesen a tanítottakat számon is kérjük rajtuk a vizsgán.

De egyébként nehogy azt hidd, hogy nem vagyok tisztában vele, valójában mennyire önmagáért való ez az egész vita. A meggyőzésed esélyének bármiféle reménye nélkül írtam a fentieket is. Csak szaporítjuk a szót, teljesen értelmetlenül.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3561 Dátum: 2012.02.24 20:40:57 »
A logika szigorú szabályait használva nem tudod (legalább is eddig erre még kísérletet sem tettél, pedig azzal - ha hibátlan - talán meg tudnál győzni) levezetni a KRESZ-ből az általad (is) használt definíciót. Az ugyanis nem jogértelmezés, ha - a jogalkotók helyett - önkényesen meghatározol egy fogalmat, aminek mindössze annyi köze van a KRESZ-hez, hogy ugyanazokat a szavakat használod, amiket a KRESZ is használ a párhuzamos közlekedés egy speciális esetére, nevezetesen arra, amelyben a párhuzamos közlekedés során a sávváltást szigorú feltételekhez köti.

Szerinted pl. a 36. § (4) bekezdése nem a párhuzamos közlekedésről szól?
Nem idézem be az egészet, mert hosszú a szöveg. A párhuzamos közlekedés minden lényeges eleme megtalálható benne ("Lakott területen lévő, párhuzamos közlekedésre alkalmas olyan úttesten, amelyen a forgalmi sávok útburkolati jelekkel vannak megjelölve, a belső forgalmi sávban [...] folyamatosan is szabad haladni feltéve, hogy ezzel a jármű a mögötte gyorsabban haladó járművek közlekedését nem akadályozza. Az ilyen módon haladó jármű mellett [...] jobbról el szabad haladni, a forgalmi sávokat azonban - a gyorsabb előrehaladás érdekében - kis távolságon belül ismételten változtatni, és ezzel a közlekedés résztvevőit zavarni tilos."), az összefüggő járműoszlop viszont nem. Az csak a következő bekezdésben kerül elő, és kizárólag csak a sávváltás korlátozásának feltételét tartalmazza.
« Utoljára szerkesztve: 2012.02.24 20:58:45 írta Kookaburra »
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3562 Dátum: 2012.02.24 21:47:13 »
...talán meg tudnál győzni...
Lemondok róla  :) ... Fölöslegesnek, fülénél fogva előrángatottnak, öncélúnak tartom ezt az egész jogászkodást. Te nem a KRESZ-el foglalkozol hivatásszerűen; aki pedig igen, az általában nem vitatja ezt a tankönyvben szereplő definíciót. Nekem ennyi elég.
« Utoljára szerkesztve: 2012.02.24 21:50:43 írta Palaczk »
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3563 Dátum: 2012.02.24 22:13:58 »
Lemondok róla  :) ... Fölöslegesnek, fülénél fogva előrángatottnak, öncélúnak tartom ezt az egész jogászkodást. Te nem a KRESZ-el foglalkozol hivatásszerűen; aki pedig igen, az általában nem vitatja ezt a tankönyvben szereplő definíciót. Nekem ennyi elég.

Én megértem, hogy logikus érvek hiányában így elegánsabb visszavonulni, de előtte azért annyit még igazán megtehettél volna, hogy az előbbi - egyszerű, eldöntendő - kérdésre megpróbálsz rövid (igen/nem) választ adni.
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3564 Dátum: 2012.02.24 22:48:19 »
Én megértem, hogy logikus érvek hiányában így elegánsabb visszavonulni, de előtte azért annyit még igazán megtehettél volna, hogy az előbbi - egyszerű, eldöntendő - kérdésre megpróbálsz rövid (igen/nem) választ adni.
Felesleges. És ha úgy jobban passzol, nyugodtan gondold azt, hogy visszavonultam  :)
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3565 Dátum: 2012.02.25 00:44:07 »
Felesleges. És ha úgy jobban passzol, nyugodtan gondold azt, hogy visszavonultam  :)

Pedig szerintem érdekes lehetne, hogy a szakma miként magyarázza azt, hogy a 36. § (4) bekezdésben szerint: "Az ilyen módon haladó jármű mellett [...] jobbról el szabad haladni,", pedig ez a manőver az I. függelék III. c) pontja szerint "az úttesten azonos irányban haladó jármű melletti elhaladás", tehát előzés. Az előzésre viszont érvényes a 34. § (3) bekezdés, amely szerint: "Az előzést [...] balról kell végrehajtani.". Vannak ugyan kivételek, de a 36. § (4) bekezdés szerint a belső sávban haladó járműre egyik sem vonatkozik. Hogyan lehet feloldani az ellentmondást? Szerintem (és a KRESZ szerint is) nagyon egyszerűen: I. függelék III. c) pontjában belevették azt is, hogy párhuzamos közlekedés esetén az egymás melletti elhaladás nem minősül előzésnek. Ha ezt a 36. § (4) bekezdésre alkalmazzuk, akkor már nincs ellentmondás a jobbról előzés tilalma és a jobbról elhaladás megengedése között, viszont kapunk egy olyan párhuzamos közlekedési helyzetet, amiben feltételként nyoma sincs az összefüggő járműoszlopnak.
(Vagy a szakma úgy magyarázza, hogy lakott területen, párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten a belső sávban jogszerűen közlekedő jármű mellett csak akkor haladhatok el jobb oldalon a külső sávban, ha összefüggő járműoszlop tagjaként teszem? Ha horizonttól horizontig nincs más jármű az úton, akkor ballaghatok mögötte, mert jobbról tilos az előzés, aztán ha összejön mögöttünk a konvoj, akkor már párhuzamosan közlekedve mehetek jobbról? Mert a szakma által adott definícióból ez következik.)
« Utoljára szerkesztve: 2012.02.25 00:47:15 írta Kookaburra »
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3566 Dátum: 2012.02.25 08:07:09 »
Egy vízióm volt:  Kookaburra kolléga halad az úton tetszőleges járművel, és lelki szemei előtt egy közlekedési helyzetben lepereg az éppen aktuális jogszabály 88. §. (333) bekezdés b) pont II., fordulata szerinti megengedő jogszabály, amit a XYZ törvény MDXCIX. Függelékének 8. pontja szabályoz, figyelemmel a beeső napfény fizikai jellemzőjére. És így tovább.

Nyugtass meg Kookaburra: ugye nem így van, ez a szombat reggeli vízióm egyszerűen csak fikció!!

Vélelmezem, hogy Te munkaként nem klf. jogszabályok elemzésével, értelmezésével foglalkozol, esetleg a kodifikációs eljárásokban veszel részt.  Legalábbis, ha magamból indulok ki, akkor én a szabadidőmben biztos már csinálnék.
Nekem untig elég a munkában a különböző szintű jogszabályok paragrafusainak alkalmazása, értelmezése.

Mielőtt szó éri a ház elejét:  semmi bántó, vagy sértő szándék nincsen és nem is volt hozzászólásomban.  Ha mégis úgy érzed, hogy soraimmal megbántottalak, akkor már előre is elnézést kérek.





Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3567 Dátum: 2012.02.25 17:26:44 »
Én sem bántó szándékkal írom, de szvsz Kookaburra számára ez az akadémikus jogászkodás valamiféle sport, vagy hobbi. Ami persze nem baj, csak én ebben a továbbiakban inkább nem leszek partner, mert ez nem arról szól, hogy valós problémákat oldjunk meg. Ha ez a fajta gondolkodásmód általánossá válna a gyakorlatban, az iszonyatos káoszt eredményezne.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

istvanf

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 172
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3568 Dátum: 2012.02.27 09:37:45 »
pedig ez a manőver az I. függelék III. c) pontja szerint "az úttesten azonos irányban haladó jármű melletti elhaladás", tehát előzés.

c) Előzés: járművel az úttesten azonos irányban haladó jármű melletti elhaladás. Párhuzamos közlekedés esetében a különböző forgalmi sávokban folyamatosan haladó járművek egymás melletti elhaladása nem minősül előzésnek.

Ez az általad is idézett III/c pont, csak ugye az első mondat után is el kell olvasni.
« Utoljára szerkesztve: 2012.02.27 09:55:30 írta istvanf »

mivan?

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 171
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3569 Dátum: 2012.02.27 17:02:37 »
EZ egy érdekes eset...