Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304242 alkalommal)

0 Felhasználó és 12 vendég van a témában

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3345 Dátum: 2011.12.19 16:34:13 »
Közben konzultáltam forgalmász osztályvezető kollégámmal (csak 35 éve ez a szakmája, több ízben volt "Az év forgalmásza"). Ő is utána néz pontosan, illetve szerdán találkozója van a helyi Rendőrség képviselőivel, azt ígérte, kér tőlük egy állásfoglalást.
Elsőre azt mondta, amit Palaczk is. Ha ez igaz, akkor megkövetem magam a vitánkat illetően.  :surrender:

Azt mindenesetre megerősítette, hogy, ha csak egy sáv van, és abból 3 felé lehet telezöldön áthaladni, akkor meg lehet fordulni abban a kereszteződésben. Ebben mi közöttünk sincs vita.

Ha külön sávok vannak balra-egyenesen-jobbra, akkor, ha egyéb jelzés nem tiltja, akkor elvileg meg lehet fordulni (Palaczknak van ebben az esetben igaza, nem nekem), azt azonban hozzá tette, hogy tilalom hiányában ugyan meg lehet fordulni, de ez sem a szembe jövő, sem a mögöttünk haladók számára nem szerencsés. Ez IS egy olyan része a KRESZ-nek, ami nem teljesen átgondolt a forgalom biztonsá tekintetében.

De, mivel mi itt hatályos szabályokról beszélünk, elképzelhető, hogy mégis Palaczknak lesz igaza...  :yes: ;)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3346 Dátum: 2011.12.19 22:45:12 »
Még egy adalék a nyíllal maszkolt lencsékhez. Csak olyan esetekben lehet kerülhet a jelzőlámpába maszkolt lencse ha az adott irány(ok)ban a csomóponton való áthaladás során nem kell konfliktusban lévő irányoknak elsőbbséget adni. Ha vannak konfliktusban lévő irányok csak telezöldes lehet a jelzéskép.

- Szerintem is, de ha mégsem így működik, akkor ki fizet??? --- holnap fotózok az adott helyen!
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3347 Dátum: 2011.12.20 02:12:27 »
Közben konzultáltam forgalmász osztályvezető kollégámmal (csak 35 éve ez a szakmája, több ízben volt "Az év forgalmásza"). Ő is utána néz pontosan, illetve szerdán találkozója van a helyi Rendőrség képviselőivel, azt ígérte, kér tőlük egy állásfoglalást.
Elsőre azt mondta, amit Palaczk is. Ha ez igaz, akkor megkövetem magam a vitánkat illetően.  :surrender:

Azt mindenesetre megerősítette, hogy, ha csak egy sáv van, és abból 3 felé lehet telezöldön áthaladni, akkor meg lehet fordulni abban a kereszteződésben. Ebben mi közöttünk sincs vita.

Ha külön sávok vannak balra-egyenesen-jobbra, akkor, ha egyéb jelzés nem tiltja, akkor elvileg meg lehet fordulni (Palaczknak van ebben az esetben igaza, nem nekem), azt azonban hozzá tette, hogy tilalom hiányában ugyan meg lehet fordulni, de ez sem a szembe jövő, sem a mögöttünk haladók számára nem szerencsés. Ez IS egy olyan része a KRESZ-nek, ami nem teljesen átgondolt a forgalom biztonsá tekintetében.

De, mivel mi itt hatályos szabályokról beszélünk, elképzelhető, hogy mégis Palaczknak lesz igaza...  :yes: ;)
ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁá  :eek: :eek: :eek: :helpsmilie: :helpsmilie: :helpsmilie: :cry: :cry: :cry:

HOL írtam én olyat, hogy meg szabad fordulni, ha külön sávok vannak?????????????????????????

NEM szabad megfordulni, ha külön sávok vannak!!!!!!!!!!!! Világosan leírtam! Ha külön sávok vannak az irányoknak, akkor az azt jelenti, hogy a sávokban az irányt jelző nyilak vannak, ami TILTJA a megfordulást. Leírtam. Felsoroltam.

Én nem értem. Komolyan. Totális értetlenséggel állok az egész előtt.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3348 Dátum: 2011.12.20 02:16:26 »
Itt van még egyszer az eredeti hozzászólás. Arra kérnék mindenkit, aki részt vesz/vett ebben a vitában, hogy egyszer olvassa már el figyelmesen, mert nem tudom elképzelni, hogy ne lehetne megérteni.
Tilos megfordulni autópályán, autóúton, egyirányú forgalmú úton, körforgalomban, vasúti átjáróban.
(Ugyanezeken a helyeken, és CSAK ugyanezeken a helyeken, tilos egyébként a tolatás is. Kivéve egyirányú utcában parkolóhelyre beállás céljából.)

Ezen kívül tilos még megfordulni olyan helyeken, ahol:
-ezt "megfordulni tilos" jelzőtábla tiltja,
-záróvonal van;
-"balra kanyarodni tilos" jelzőtábla van;
-"kötelező haladási irány" jelzőtábla van (és azon nem szerepel a megfordulás);
-az úttestre a haladási irányt előjelző nyíl van felfestve (és az a megfordulást nem jelöli).
Kiemeltem a szemlátomást leginkább problémás részt.

AHOL TEHÁT KÜLÖN SÁVOK VANNAK AZ IRÁNYOKNAK, OTT NEM SZABAD MEGFORDULNI.  :surrender: :surrender: :surrender:
« Utoljára szerkesztve: 2011.12.20 02:22:10 írta Palaczk »
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3349 Dátum: 2011.12.20 08:22:11 »
ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁá  :eek: :eek: :eek: :helpsmilie: :helpsmilie: :helpsmilie: :cry: :cry: :cry:

HOL írtam én olyat, hogy meg szabad fordulni, ha külön sávok vannak?????????????????????????

NEM szabad megfordulni, ha külön sávok vannak!!!!!!!!!!!! Világosan leírtam! Ha külön sávok vannak az irányoknak, akkor az azt jelenti, hogy a sávokban az irányt jelző nyilak vannak, ami TILTJA a megfordulást. Leírtam. Felsoroltam.

Én nem értem. Komolyan. Totális értetlenséggel állok az egész előtt.
:D :D :D :D :D
Ne fakadj ki! Véletlenül rosszul írtam. Tehát, külön sávok esetén NEM lehet megfordulni.  :surrender:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3350 Dátum: 2011.12.20 13:09:28 »
OK  :hug: ... Tényleg el nem tudtam volna képzelni, hogy mit nem értesz még rajta  :D
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Attus

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 361
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3351 Dátum: 2011.12.22 11:11:42 »
ilyen esetben általában többsávos az út, ergo nincs telezöld, hiszen belső sávból biztosan nem kanyarodhatsz minden irányba
Ez egy teljesen téves logika, a telezöld nem azt jelenti, hogy minden irányba kanyarodhatsz, hanem (némileg póriasan fogalmazva) azt, hogy balkanyarnál jöhetnek szemből is, és elsőbbséget kell nekik adnod. Például Budán a Tétényi - Andor sarkon a Tétényi út többsávos, ámde mégis telezöldje van (és szabad is balra fordulni). Ahogy írták is: nyíl csak akkor kerülhet a lámpába, ha nincs elsőbbségadási kötelezettséged senki felé. Ez annyira igaz, hogy manapság már akkor is telezöldet csinálnak, ha a párhuzamos gyalogátkelőhelynek a kanyarodó iránnyal együtt van zöldje (ugye ott ilyenkor a gyalogosoknak elsőbbségük van a kanyarodó gépkocsikkal szemben).
Ha nincs se felfestés, se tábla, és telezöld van, akkor adott, hogy balra a legbelső, jobbra a legkülső sávból szabad kanyarodni, és ilyen esetben a belsőből elvileg megfordulni is szabad.
Azért mondom, hogy elvileg, mert nemigen van ma már olyan kereszteződés, amelyben többsávos úton se útburkolati jel, se tábla ne szabályozná a kötelező haladási irányt.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3352 Dátum: 2011.12.22 12:25:17 »
Ahogy írták is: nyíl csak akkor kerülhet a lámpába, ha nincs elsőbbségadási kötelezettséged senki felé. Ez annyira igaz, hogy manapság már akkor is telezöldet csinálnak, ha a párhuzamos gyalogátkelőhelynek a kanyarodó iránnyal együtt van zöldje (ugye ott ilyenkor a gyalogosoknak elsőbbségük van a kanyarodó gépkocsikkal szemben).
Ez biztosan nem általános szabály. Tegnap is voltunk egy kereszteződésben itt Pécsett a tanulóval, ahol az adott sávból csak balra lehet kanyarodni, ott a nyíl a lámpában - de ezzel együtt, a párhuzamos gyalogátkelőhely ÉS a szemből érkező, jobbra kanyarodó sáv IS ugyanakkor kap zöldet. :otlet: :excl:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3353 Dátum: 2011.12.22 13:32:44 »
Ez biztosan nem általános szabály. Tegnap is voltunk egy kereszteződésben itt Pécsett a tanulóval, ahol az adott sávból csak balra lehet kanyarodni, ott a nyíl a lámpában - de ezzel együtt, a párhuzamos gyalogátkelőhely ÉS a szemből érkező, jobbra kanyarodó sáv IS ugyanakkor kap zöldet. :otlet: :excl:
Ez igaz.

Én egy igen fontos dolgot sérelmezek. Nem tudom, Ti mennyire figyeltétek ezt meg, de igen sok olyan hely van, ahol, amikor jobbra kanyarodó sáv zöld jelzést kap, és a vele párhuzamosan "futó" gyalogos átkelőhely IS, akkor a járművek hamarabb kapnak "zöldet", mint a gyalogosok. Ismerek olyan helyet is, ahol ezt a problémát már finomhangolva (a gyalogosok akkor kapják a zöldet, amikor a járműveknek "piros-sárga" jelzésük van) megoldották, de sajnos számos helyen még nem.
Ez azért veszélyes, mert eredetileg a gyalogosok pont annyival lépnek le később az úttestre, amennyi időre a járműnek szüksége van az elinduláshoz ÉS odaérni a lelépő gyalogos közvetlen közelébe. Ez veszélyes, mert elég egy nagyon minimális figyelmetlenség és a gyalogos összekeni a motorháztetőt.
Az világos, hogy ilyenkor az autósnak kötelessége elengedni a gyalogost, ha kell előtte meg is áll(!), de a való életben ez tényleg sokszor kelt felesleges vészhelyzetet, amit a lámpák (gyalogosoké) 2mp-el korábbi zöldre állításával orvosolni lehet(ne). 
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

kmr

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4497
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3354 Dátum: 2011.12.22 16:17:12 »
Ez biztosan nem általános szabály. Tegnap is voltunk egy kereszteződésben itt Pécsett a tanulóval, ahol az adott sávból csak balra lehet kanyarodni, ott a nyíl a lámpában - de ezzel együtt, a párhuzamos gyalogátkelőhely ÉS a szemből érkező, jobbra kanyarodó sáv IS ugyanakkor kap zöldet. :otlet: :excl:
A 20/1984 szerint ez elméletileg nem lehetséges, viszont a rendelet megjelenésével nem került felülvizsgálatra az összes meglévő csomópont, így a korábban tervezett és épített csp.-ok amelyek azóta nem kerültek áttervezésre még nem felelnek meg a szabályoknak.


Egyébként a rendelet vonatkozó pontja:

18.5. Nyíl alakú szabad jelzéssel történő irányítás esetén:
a) a nyíl alakú zöld fényjelzésre továbbhaladó járművek útját minden irányból áthaladást tiltó
fényjelzéssel kell biztosítani;

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3355 Dátum: 2011.12.22 21:52:29 »
A 20/1984 szerint ez elméletileg nem lehetséges, viszont a rendelet megjelenésével nem került felülvizsgálatra az összes meglévő csomópont, így a korábban tervezett és épített csp.-ok amelyek azóta nem kerültek áttervezésre még nem felelnek meg a szabályoknak.
Ez lehet a magyarázat, mert a szóban forgó kereszteződés kialakítása szvsz tutira '84-esnél régebbi.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3356 Dátum: 2011.12.22 21:58:42 »
Több helyen ezt úgy "orvosolták" hogy kitettek egy villogó sárga figyelmeztetést.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3357 Dátum: 2011.12.22 22:19:02 »
Hova?
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3358 Dátum: 2011.12.22 22:33:44 »
Abba az irányba, amerre egyidőben van zölded a gyalogossal.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3359 Dátum: 2011.12.22 22:46:55 »
Abba az irányba, amerre egyidőben van zölded a gyalogossal.
Sárga villogó, egy többsávos kereszteződésben, a "nyilas" lámpa mellett? Hát én ilyet még nem láttam.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )