Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304022 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3045 Dátum: 2011.08.28 21:45:47 »
Csak egy megjegyzés, de nem kötözködésképpen, csak tényleg érdekel:  Az nem forgalmi ok, hogy a kerékpáros lassú, nemtörődöm, sárgára hajtott be a kereszteződésbe?  

IMHO: nem (legfeljebb a kerékpáros mögött haladók számára).
« Utoljára szerkesztve: 2011.08.28 21:52:04 írta Kookaburra »
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3046 Dátum: 2011.08.29 10:17:20 »
Zebráról jut eszembe, ha már téma lett: a zebra védelme meddig érvényes a gyalogosra vonatkozólag? A felfestés szélessége? +/- mekkora sáv? Gyakran tapasztalom, hogy a zebrától 10-20 méterre és kelnek át emberek és elvárják, hogy ott is érvényesíthessék "jogaikat".
Hm... Érdemes lenne utánanézni, mi erre a szabály. Szerintem a felfestett terület tekinthető gyalogátkelőhelynek... Lehet hogy van még vmi tolerancia, de a 10-20 méter már biztosan nem az.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3047 Dátum: 2011.08.29 10:24:22 »
Csak egy megjegyzés, de nem kötözködésképpen, csak tényleg érdekel:  Az nem forgalmi ok, hogy a kerékpáros lassú, nemtörődöm, sárgára hajtott be a kereszteződésbe? 
Szerintem nem. A forgalmi ok eleve egy önhibádon kívüli, általad kivédhetetlen szituáció (pl. megáll az előtted lévő autó) - ez pedig, amit leírtál, nem az.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3048 Dátum: 2011.08.29 10:28:29 »
Ha a járdaszigetre nincs felfestve valóban nem kell elvileg (ezt a szót mindig kiemelem  :D ) nem kell elsőbséget adni.Na már gyakorlatilag biztos hogy nem frislevegőt akar szívna a járdaszigeten és ott álni egy napig hanem feltételezett szándéka áthaladni a gyalogos átkelőhelyen ebben az esetben pedig elsőbsége van.
A másik ami megint vitatott ugye a gyalogosnak elsőbsége van ha lelép a gyalogos-átkelőhelyre.
Na már most az elsőbség az ugye a következő :b) Elsőbbség: továbbhaladási jog a közlekedés más résztvevőjével szemben. Azt a járművet, amelynek elsőbbsége van, az elsőbbségadásra kötelezett nem kényszerítheti haladási irányának vagy sebességének hirtelen megváltoztatására. Azt a gyalogost, akinek elsőbbsége van, az elsőbbségre kötelezett nem akadályozhatja és nem zavarhatja áthaladásában.
Na már most ha van egy olyan útszakasz ahol tételezzük vel hogy akkora az úttest szélesége hogy még középen járdasziget is van és a gyalogos a bal oldalon ( hósszú oldalon) lélép a gyalogos-átkelőhyere ( zebra )és én átmegyek előte kocsival a nagy távolság miatt én nem akadályozos és nem is zavarom hiszen még nagyon messze van tehát ebben az esetben nem követek el szabélysértést vagy mégis????:D
Várom a válaszokat . :P
Erről azt magyarázták nekünk a tanfolyamon, hogy ilyen esetben áthaladhatsz a gyalogos előtt. Pont az általad leírt szitu volt a példa: 2x2 sávos úttest, középen járdasziget; én közeledek a zebrához, a gyalogos épp elindul a bal oldalról, meg kell-e állnom? Azt mondták, hogy nem. De, mondom, ezek azért valahol elég képlékeny területek.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3049 Dátum: 2011.08.29 10:29:38 »
(Végezetül csak zárójelben a pontosságról: a fenti idézetben legalább négy súlyos - helyesírási és elgépelési - hiba akad.)
Már többször kérdeztem: ez nálad valami sport?
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3050 Dátum: 2011.08.29 10:38:52 »
Más, csak erről jutott eszembe: egyre több bringás kel át az úttesten a zebrán. Mármint nem a bringát tolva, hanem azon ülve. És szemlátomást elvárnák, hogy így is megálljak nekik, mintha gyalogosok lennének - én meg nem szoktam, sőt néha dudálok is, hogy álljanak meg szépen, mert én nem fogok. Ilyenkor aztán még ők néznek csúnyán  :nonono:
:eek: Hát, ha emiatt rámdudálnál, mint biciklisre, akkor én minimum leugranék a bicajról, azt felkapva, pedig hozzádvágnám, s közben inteligensem bekérdeznék, hogy mégis mi a fck bajod van, Te agyagból égetéssel készült tej tároló-kiöntő eszköz...  :D :D :D

Viccet félretéve: Nagyon nem osztom a véleményedet ebben, mester.  :no: Ugyanis, a kijelölt gyalogos átkelőhelyet úgy kell megközelítsd, hogy adott esetben meg is tudj biztonságosan állni! Attól, hogy a biciklis gyalogos sebességgel megy át a zebrán a valódi gyalogosok között, Neked még semmi jogod nincs szelektálni, hogy kit-mit engedsz át. Neked autósként a zebra előtt kutya kötelességed megállni.  :yes:
Gondolj csak bele, ha elütsz zebrán egy biciklist, akkor a kiérkező rendőr vajon Téged fog "meglincselni", vagy a biciklist? Egyszerűen NEM ÉRDEKED neked sem, hogy ne add meg akár a kerékpárosnak is az elsőbbséget ilyen helyzetben.

Amúgy ez a kerékpárosok csak tolhatják a bicajt a zebrán, szerintem egy baromság, kb Budapestre kitalált szabály, ami egyáltalán nem életszerű. Mert önmagában nem a kerékpárosok a veszélyesek, hanem ezeknek azon része, aki 40-nel "száguld" át a zebrán cikázva-elsodorva a gyaogosokat. Tévedés azt hinni, hogy ezt a hülye szabály az autósok érdekében hozták létre. Nem, védendő a gyalogosokat. A másik dolog, hogy azok a helyek, ahol átszáguldó kerékpárosok a holttérből, vagy bokor mögül is előbukkanhatnak hirtelen, pl. Békéscsabán NEM LÉTEZNEK. Konkrétan egyetlen olyan kereszteződést nem tudok mondani, ahol ilyen veszély lenne, így a kerékpár áttolása teljességgel értelmetlen (synthax error!) szabály, nem is tartjUk be a legtöbben, persze, olyan sem nagyon van, hogy az említett módon bármelyik biciklis 40-nel elsodorjon egy gyalogost, vagy kivágjon az autó elé... Kivételek mindenhol vannak, így nálunk is biztosan, de az utóbbi 1 évben nem hallottam ilyenről és nem is láttam...

Szóval, én autósként pontosan ugyanúgy megállok a zebra előtt egy biciklisnek, mint egy gyalogosnak is, és fordított helyzetben is elvárom az autósoktól ugyanezt!
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3051 Dátum: 2011.08.29 10:53:39 »
bepi... Járművel a gyalogátkelőhelyen a GYALOGOSNAK kell elsőbbséget adnom. A kerékpáros NEM gyalogos. Ez más országokban is ugyanígy van szabályozva, jó okkal. Ezzel az erővel mindjárt nekiállhatnának pl. a segédmotorosok is a zebrán közlekedni  :nonono: ... Na ne. Nincs ott keresnivalója, nem kell neki elsőbbséget adnom és nem is fogok elsőbbséget adni, úgyhogy dudálással fogom figyelmeztetni a veszélyhelyzetre, amit amúgy szabályosan meg is tehetek - ugyanúgy, ahogy mondjuk a tilosban átkelő gyalogosra is rádudálhatok. Ne akarjon így jogtalan előnyre szert tenni a bringás - ebben én nem leszek partner. Épp elég a gyalogosok miatt megállni - a bringásnak nem fogok, hacsak nem muszáj.
« Utoljára szerkesztve: 2011.08.29 10:57:22 írta Palaczk »
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3052 Dátum: 2011.08.29 10:57:01 »
Rendben, de Neked is vállalnod kell a következményét ennek.  :flowers:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3053 Dátum: 2011.08.29 10:57:47 »
Ami mi is lenne pontosan?
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3054 Dátum: 2011.08.29 10:59:32 »
Ne adja a sors, hogy bíróságnak kelljen ezt eldönteni... amúgy, meg: élni és élni hagyni...  ;)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Attus

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 361
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3055 Dátum: 2011.08.29 11:01:04 »
Én azt gondolom, hogy a zebra a gyalogosoké. Ha valaki ott halad át kerékpárral, az szabálytalan - szabálytalan magatartásból pedig jog nem eredeztethető.
Ezzel együtt, ha nem valami bokor vagy kerítés mögül bukkan elő, a gyalogosokghoz képest lényegeyen nagyobb sebességgel, úgy, hogy esélyem se legyen megállni, addig igazából nincs vele gondom. Ha nem tolja, hanem teker, még kicsit tán gyorsabban is tűnik el előlem, és hamarabb mehetek tovább :-)

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3056 Dátum: 2011.08.29 11:02:16 »
Én azt gondolom, hogy a zebra a gyalogosoké. Ha valaki ott halad át kerékpárral, az szabálytalan - szabálytalan magatartásból pedig jog nem eredeztethető.
Ezzel együtt, ha nem valami bokor vagy kerítés mögül bukkan elő, a gyalogosokghoz képest lényegeyen nagyobb sebességgel, úgy, hogy esélyem se legyen megállni, addig igazából nincs vele gondom. Ha nem tolja, hanem teker, még kicsit tán gyorsabban is tűnik el előlem, és hamarabb mehetek tovább :-)
Attus, én pont erről a szituról beszélek....  :clap: Egyetértek Veled!
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3057 Dátum: 2011.08.29 11:03:28 »
Ne adja a sors, hogy bíróságnak kelljen ezt eldönteni... amúgy, meg: élni és élni hagyni...  ;)
Ne adja a sors? Elütök egy szabálytalanul közlekedőt, és neki adnának igazat? Kerékpárral gyalogátkelőhelyen tilos közlekedni. Ennyi.

Élni hagyni, ja... Ők is hagyjanak engem élni, közlekedjenek szabályosan, ne próbáljanak engem megállásra kényszeríteni azzal, hogy a zebrán sumákolnak át előttem, mert lusták leszállni.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3058 Dátum: 2011.08.29 11:07:02 »
Én azt gondolom, hogy a zebra a gyalogosoké. Ha valaki ott halad át kerékpárral, az szabálytalan - szabálytalan magatartásból pedig jog nem eredeztethető.
Ezzel együtt, ha nem valami bokor vagy kerítés mögül bukkan elő, a gyalogosokghoz képest lényegeyen nagyobb sebességgel, úgy, hogy esélyem se legyen megállni, addig igazából nincs vele gondom. Ha nem tolja, hanem teker, még kicsit tán gyorsabban is tűnik el előlem, és hamarabb mehetek tovább :-)
Ez OK. De ha látom hogy úgy érne oda, hogy meg kéne állnom miatta, dudálással figyelmeztetem a veszélyhelyzetre  :flowers: ... Hogy ne fogalmazzak úgy, hogy ledudálom a francba a pofátlanját  :devil: ... Itt Pécsett nagy divat lett ebből a zebrán bringázásból, úgyhogy egyre mérgesebb vagyok rájuk. Aranyos külföldi diák kerékpárosok: haladnak az úttest szélén, aztán zebrához érve sutty, alig hátranézve már kanyarodnak is rá, balra, eléd  :eek: ...  :censored:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3059 Dátum: 2011.08.29 11:10:26 »
Csak egy megjegyzés, de nem kötözködésképpen, csak tényleg érdekel:  Az nem forgalmi ok, hogy a kerékpáros lassú, nemtörődöm, sárgára hajtott be a kereszteződésbe? 
Szerintem nem. A forgalmi ok eleve egy önhibádon kívüli, általad kivédhetetlen szituáció (pl. megáll az előtted lévő autó) - ez pedig, amit leírtál, nem az.

Akerékpáros szemszögéből valóban nem, viszont a többi közlekedőjéből igencsak.

És a kérdésfeltevésem pont erre irányult. Vagyis nézőpont kérdése.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.