Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304507 alkalommal)

0 Felhasználó és 10 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3015 Dátum: 2011.08.27 23:00:06 »
Kookaburra, te hány pert nyertél már  :) ?
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3016 Dátum: 2011.08.27 23:03:39 »
Kérdeznék: Adott egy normál útkereszteződés, mindkét irányból 4-4 sávos utakkal, lámpával biztosítva. Az egyik irányból az egyenesen haladóknak sárgára majd zöldre vált a lámpa, de egy bringás még az utolsó autóval elindul. Az autó átér, de a bringás ugye lassabb. A keresztező irány zöldet kap elindul és akkor jelenik meg a bringás. keresztben, mert lassabb. Ilyenkor ha elnyomom ki a hibás? A bringás nem volt látható, mert mellettem a balra forduló sávban (pirosat kapott) állt egy busz, nem láttam tőle.
Meg tudtam állni, de amikor nekem zöld, a bringás mit keres még az úton?
Tudom, hogy más a helyzet, ha zöldben, és ha már sárgában indult el. De ha zöldben indult el, és nem ért át (mondjuk lassan teker) a mi sorunk meg indulna... Én megálltam gond nélkül, de mellettem egy idős nő alig vette észre, majdnem elnyomta...
Ha még zöldnél haladt át a lámpánál, és elnyomod, akkor bizony ciki van. Ez nem az az eset, amikor előre láthatta volna, hogy a zöld időtartama miatt nem tudja elhagyni a kereszteződést. Hisz honnan tudhatta volna, hogy még meddig lesz zöld. Mindenesetre a felvetés érdekes  :yes:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

kmr

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4497
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3017 Dátum: 2011.08.28 09:33:22 »
Az olyan csomópontokban, ahol külön nem számolnak a kerékpáros forgalommal a normál forgalmi sávok ürítési ideje  - és ezzel két konfliktusban lévő, egymás utáni fázisban zöldet kapó sáv (irány) közbenső ideje - a gépjárművek számára szokásos 36km/h-s sebesség alapján van kiszámolva. Így ténylegesen előfordulhat, hogy a zöld végén behaladó kerékpáros nem tud időben kihaladni a csomópontból. :(
A keresztező irányból zöldön áthaladó jármű vezetője nyilván nem számíthat a kerékpáros megjelenésére, szerintem ő semmiképpen sem lehet hibás.
Ha én közlekednék kerékpárral egy ilyen útvonalon, akkor ha már régóta zöld a lámpa, egyszerűen megállnék és megvárnám a következő zöldet. De ez sajnos nem várható el minden kerékpárostól, mivel egyrészt nem elvárható hogy tisztában legyenek a jelzőlámpa fázistervezés részleteivel :) másrészt semmiféle kresz- vagy egyéb oktatásban sem kell részt venniük a forgalomban való közlekedéshez és sajnos sok esetben a józan ész is hiányzik a saját testi épségük megőrzése érdekében.

kmr

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4497
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3018 Dátum: 2011.08.28 09:38:23 »
A forgalomirányító jelzőlámpák hangolása úgy történik, hogy az egyik irány szabad (zöld) jelzést kap, majd a lámpa x idő (s) múlva sárgára vált vissza, többsávos kereszteződések esetén a sárga jelzés is nyújtott lesz (az általános 3s helyett akár 4-5s is lehet) és, amikor a tilos (piros) jelzésre vált, akkor az ellenkező iránynak IS MÉG néhány s ideig tilos (piros) jelzeése van.
Az átmeneti jelzéskép (sárga) hossza nem a csomópont méretétől, hanem az adott irányban a megengedett sebességtől függ. 50 km/h-ig 3mp, a felett 5 mp.

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3019 Dátum: 2011.08.28 10:11:30 »
Az inverz megfogalmazás igaz, de a Te írásodból kimaradt az előreláthatólag és a forgalmi torlódás miatt kitételt, ami - egy esetleges szabálysértési eljárás során - nagyon is fontos lehet. Ugyanis nem csak azt kell bizonyítani, hogy a jármű a kereszteződésben maradt (ez viszonylag egyszerű), hanem azt is, hogy ez előre látható volt (ez viszont sokkal nehezebb). Ha a vádhatóság ez utóbbinak nem tud egyértelműen eleget tenni, akkor az eljárás felmentéssel kell végződjön.

(Szerintem azt, hogy ki tud valamit jobban, nem lehet személyhez kötni.)
[/i]

Értem a logikádat. Valóban kimaradt. Az én leírásom tényközlő, a Tiéd pedig magyarázó. Ennyi a különbség. Tanultam belőle, legközelebb beidézek én is a KRESZ-ből, azt alátámasztom dr. Melegh Gábor i.ü. gépjárműszakértő Gépjárműszakértés és közlekedésibaleset-vizsgálati szakkönyvében leírtakkal és minimum gyököt vonok belőle. Végül is ez egy tárgyalóterem, nem pedig egy fórum.  :hug:

Viszont azt már kevésbé értem és fogadom el Tőled, aki mindig szőrszálhasogató pontosággal citál, hogy kevered a fogalmakat: Szabálysértési eljárással indítassz és a végén már vádhatóságról írsz, meg felmentésről. Hogyan is lett a szabálysértési eljárásból ügyészségi büntetőügy és azt követően büntető-bírósági tárgyalás??? 

A szabálysértési eljárás lefolytatását követően - bizonyos feltételek fennállása esetén - közigazgatási bírsóági szakasz képzelhető el, büntető igazságszolgáltatási kizárt, ugyanazon tényállást feltételezve.

Általem dőlt betűkkel jelölt utolsó mondatoddal kapcsolatban annyit jegyzenék meg, hogy az önmagában is ellentmondásban van.

A "ki" már személyt jelöl meg a magyar nyelvtan szabályai szerint.  Ha két ember között véleménykülönbség van, az bizony, hogy személyhez köthető.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3020 Dátum: 2011.08.28 10:12:18 »
A keresztező irányból zöldön áthaladó jármű vezetője nyilván nem számíthat a kerékpáros megjelenésére, szerintem ő semmiképpen sem lehet hibás.
Miért nem számíthat a bringás megjelenésére? Félre ne érts, adott helyzetben valszeg engem is meglepetésként érne a dolog; de jogilag, amennyiben az adott útszakaszon kerékpárok közlekedése megengedett, szvsz az autósnak is számítania kell erre.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3021 Dátum: 2011.08.28 10:14:29 »
Trotter Mester:  :clap:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

kmr

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4497
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3022 Dátum: 2011.08.28 10:17:24 »
Azért nem számít rá mert zöld jelzése van, így nem kell elsőbbséget adnia senki számára (kivéve telezöld esetén a kanyarodási szabályból következő irányokat, de itt most nem erről van szó).

feryoo7

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1732
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3023 Dátum: 2011.08.28 10:20:33 »
Kezd forró lenni itt a hangulat  :D :lol:

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3024 Dátum: 2011.08.28 10:21:24 »
 :sorcerer: Végül is nyár van, nemde?  :cool2: :yes: :D
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

feryoo7

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1732
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3025 Dátum: 2011.08.28 10:22:15 »
:sorcerer: Végül is nyár van, nemde?  :cool2: :yes: :D
[rohog] [rohog] ja

feryoo7

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1732
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3026 Dátum: 2011.08.28 10:24:31 »
A megoldás az aki tudja hogy a nincs kellő idő áthajtani a kereszteződésen biciklivel ( mert aki biciklizik az álltalában ismeri a környéket mivel ott lakik) az mennyen be a járdára és gyalogosként átmegy mikor a gyalogosok szabad jelzést kapnak.Majd mikor átkelt folytatja az útját kerékpárral és így nem ütik el.  :D

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3027 Dátum: 2011.08.28 10:24:40 »
Azért nem számít rá mert zöld jelzése van, így nem kell elsőbbséget adnia senki számára (kivéve telezöld esetén a kanyarodási szabályból következő irányokat, de itt most nem erről van szó).
Na igen... Necces szitu, az biztos. Kíváncsi lennék, egy ilyen csatt esetében, amennyiben perre kerülne sor, végül is hogyan döntene a bíróság.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

feryoo7

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1732
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3028 Dátum: 2011.08.28 10:26:50 »
Azért nem számít rá mert zöld jelzése van, így nem kell elsőbbséget adnia senki számára (kivéve telezöld esetén a kanyarodási szabályból következő irányokat, de itt most nem erről van szó).
Na igen... Necces szitu, az biztos. Kíváncsi lennék, egy ilyen csatt esetében, amennyiben perre kerülne sor, végül is hogyan döntene a bíróság.
Szerintem simán osztott lenne a felelőség.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3029 Dátum: 2011.08.28 10:27:42 »
A megoldás az aki tudja hogy a nincs kellő idő áthajtani a kereszteződésen biciklivel ( mert aki biciklizik az álltalában ismeri a környéket mivel ott lakik) az mennyen be a járdára és gyalogosként átmegy mikor a gyalogosok szabad jelzést kapnak.Majd mikor átkelt folytatja az útját kerékpárral és így nem ütik el.  :D
Ja  :) ... Ez az életszerű megoldás. Viszont jogilag bonyolultabb a szitu.

Más, csak erről jutott eszembe: egyre több bringás kel át az úttesten a zebrán. Mármint nem a bringát tolva, hanem azon ülve. És szemlátomást elvárnák, hogy így is megálljak nekik, mintha gyalogosok lennének - én meg nem szoktam, sőt néha dudálok is, hogy álljanak meg szépen, mert én nem fogok. Ilyenkor aztán még ők néznek csúnyán  :nonono:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )