Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304252 alkalommal)

0 Felhasználó és 13 vendég van a témában

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2505 Dátum: 2011.01.02 10:37:10 »
Az izgalmas kérdés végül is az, hogy a lámpában lévő nyíl - nincs tehát nincs megfordulni tilos tábla, és nincs kötelező haladási irányt jelző tábla - kötelező haladási irányt határoz-e meg.
music     

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2506 Dátum: 2011.01.02 10:56:18 »
"a felfelé, illetőleg az oldalra mutató nyíl alakú zöld fény a jelzett irányban (irányokban) szabad utat jelez: a jelzett irányban (irányokban) tovább szabad haladni, bekanyarodás esetén a szabad jelzésen áthaladó gyalogosoknak elsőbbséget kell adni;"
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2507 Dátum: 2011.01.02 11:13:47 »
Az izgalmas kérdés végül is az, hogy a lámpában lévő nyíl - nincs tehát nincs megfordulni tilos tábla, és nincs kötelező haladási irányt jelző tábla - kötelező haladási irányt határoz-e meg.
Ez nincs megfogalmazva a KRESZben. Tehát nem jelentheti automatikusan a kötelező haladási irányt, azt a tábla jelöli.

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2508 Dátum: 2011.01.02 13:49:17 »
Dehát éppen ez az, ebben a kereszteződésben, amiről szó van, nincsen tábla!!!!  Csak a nyüves nyilas lámpa, meg az útburkolati jel!!!   :D

Értsük már meg!!  Erről van szó, konkrét dologról és nem elméleti síkról...  :yawn:

A lámpa nyila valóban nem tábla, csak irányt mutat, de az útburkolati jel is egyértelmű nem?

Rendőr-lámpa-tábla-útburkolati jel az erősorrend. 
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2509 Dátum: 2011.01.02 15:20:33 »
Ez az erősorrend biztos? Én még úgy tanultam, hogy a rendőr után az útburkolati jel jön, mert azt a legnehezebb megváltoztatni, aztán a lámpa, majd a tábla.
Végül is ennek jelentősége csak akkor van, ha ellent mondanak egymásnak. Az meg nem szokott előfordulni.
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2510 Dátum: 2011.01.02 15:24:34 »
"a felfelé, illetőleg az oldalra mutató nyíl alakú zöld fény a jelzett irányban (irányokban) szabad utat jelez: a jelzett irányban (irányokban) tovább szabad haladni, bekanyarodás esetén a szabad jelzésen áthaladó gyalogosoknak elsőbbséget kell adni;"

Szerintem ez egyértelmű, a jelzett irányban jelez szabad utat, a megfordulás pedig nem a jelzett irány. De ha ez nem lenne elég, itt egy másik idézet:
(5) Ha az (1) bekezdés a) pontjában említett fényjelző készülék mellett elhelyezett kiegészítő lámpa nyilat mutató zöld fényjelzést ad, a nyíl által jelzett irányban - a fényjelző készülék más fényjelzésétől függetlenül - tovább szabad haladni.
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2511 Dátum: 2011.01.02 15:39:16 »
Az izgalmas kérdés végül is az, hogy a lámpában lévő nyíl - nincs tehát nincs megfordulni tilos tábla, és nincs kötelező haladási irányt jelző tábla - kötelező haladási irányt határoz-e meg.
Ez nincs megfogalmazva a KRESZben. Tehát nem jelentheti automatikusan a kötelező haladási irányt, azt a tábla jelöli.
Nincs benne, de az ellenkezője sem. Ha pedig abból indulsz ki, hogy a balra kanyarodás a megfordulást is magába foglalja, akkor abból esetenként nagy baj lehet.  Arra vonatkozólag pedig nincs utalás a KRESZ-ben, hogyha senkit nem zavarsz vele, megfordulhatsz...
music     

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2512 Dátum: 2011.01.02 15:41:23 »
Ez az erősorrend biztos? Én még úgy tanultam, hogy a rendőr után az útburkolati jel jön, mert azt a legnehezebb megváltoztatni, aztán a lámpa, majd a tábla.
Végül is ennek jelentősége csak akkor van, ha ellent mondanak egymásnak. Az meg nem szokott előfordulni.

Rosszul emlékezel, jól írtam.  :flowers:
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2513 Dátum: 2011.01.02 15:44:14 »
Szerintem ez egyértelmű,
Idézet a KRESZ ezen ponjából:

(4) Az (1) bekezdés a)-d) pontjában említett fényjelző készülékek fényjelzéseinek a jelentése:
a felfelé, illetőleg az oldalra mutató nyíl alakú zöld fény a jelzett irányban (irányokban) szabad utat jelez: a jelzett irányban (irányokban) tovább szabad haladni, bekanyarodás esetén a szabad jelzésen áthaladó gyalogosoknak elsőbbséget kell adni;

Ha az állna ott, hogy: csak a jelzett irányokban szabad tovább haladni, akkor igazad lenne. Szerintem a megfogalmazás megengedő, nem kötelező (mint hogy: a jelzett irány(ok)ban kell haladni).
Inkább azt kell megnézni, hogy a KRESZ szerint mi kötelez egy haladási irányra. A tábla egyértelmű, le is van írva. Mást említ? A közlekedési lámpát nem említi.
« Utoljára szerkesztve: 2011.01.02 15:50:52 írta Nagycitrom »

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2514 Dátum: 2011.01.02 16:02:00 »
Akkor szerinted ebben az esetben "(5) Ha az (1) bekezdés a) pontjában említett fényjelző készülék mellett elhelyezett kiegészítő lámpa nyilat mutató zöld fényjelzést ad, a nyíl által jelzett irányban - a fényjelző készülék más fényjelzésétől függetlenül - tovább szabad haladni." nemcsak a zöld nyíl irányában haladhatok tovább? Mert a megfogalmazás pontosan ugyanaz.
Tudod mit? Próbáld ki... :devil: [rohog] :devil:
music     

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2515 Dátum: 2011.01.02 16:59:01 »
Szerintem ez egyértelmű,
Idézet a KRESZ ezen ponjából:

(4) Az (1) bekezdés a)-d) pontjában említett fényjelző készülékek fényjelzéseinek a jelentése:
a felfelé, illetőleg az oldalra mutató nyíl alakú zöld fény a jelzett irányban (irányokban) szabad utat jelez: a jelzett irányban (irányokban) tovább szabad haladni, bekanyarodás esetén a szabad jelzésen áthaladó gyalogosoknak elsőbbséget kell adni;

Ha az állna ott, hogy: csak a jelzett irányokban szabad tovább haladni, akkor igazad lenne. Szerintem a megfogalmazás megengedő, nem kötelező (mint hogy: a jelzett irány(ok)ban kell haladni).
Azért kicsit gondolj bele, mekkora logikai bukfenc van abban, amit írsz ;) ... Abból, hogy balra nyílnál balra szabad tovább haladni, egyértelműen következik, hogy másfelé nem szabad! Különdben minek lenne ott a nyíl? Mehetne mindenki összevissza, amerre akarna. Ehelyett: a nyíl azt mutatja, merre van szabad út: tehát csak arra van szabad út, másfelé NEM. A megfordulás pedig más irány, mint a balra kanyarodás.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2516 Dátum: 2011.01.03 00:47:19 »
Ugye egy ideje azt is bele kellett venni a KRESZ-be, hogy a sebességkorlátozó táblákon megadott értékeket km/h-ban kell érteni  ::) ... Mert akadt olyan idióta, aki képes volt erre hivatkozni, hogy neki ez nem volt egyértelmű. Szóval, igen: bizony az amerikai jogértelmezés irányába haladunk, mert az ilyen esetek divatot csinálnak.

Szerintem az nem volt idióta, aki erre hivatkozott. Az 1991. évi XLV. törvény 5. § (2) a) pontja szerint a Nemzetközi Mértékegység-rendszer (SI) mértékegységeit kell használni. Az a sebességre a kilométer/óra használatát ugyan megengedi, de a méter/másodperccel szemben nem támogatja.
Az amerikai jogrendszer nekem általában nem szimpatikus, de az "amit jogszabály nem tilt meg, az szabad" sokkal inkább elfogadható, mint annak idején a Magyar Népköztársaság "amit jogszabály nem engedélyez, az tilos" szemlélete. Az előbbiből viszont az következik, hogy ha valamelyik jogszabály nem adja meg, milyen mértékegységben kell értelmezni a sebességkorlátozó táblán látható számértéket, akkor teljesen szabadon úgy tekinthetem, ahogy számomra kedvezőbb.
« Utoljára szerkesztve: 2011.01.03 00:49:39 írta Kookaburra »
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2517 Dátum: 2011.01.03 09:25:45 »
 [rohog] [rohog] [rohog] :lol: :lol: :lol:
Uraim, én benéztem ebbe a topicba, és úgy döntöttem, kookaburra után el sem olvasom a többi, mert mindenki csak ctrl+c ctrl+v-zi a jogszabályokat, amik nem az én érdeklődési körömbe tartoznak. Ez nem baj, csak tényleg viccesnek találom, amikor értelmes emberek jogszabályokkal dobálózva próbálják egymást meggyőzni.

Respect mindnyájatoknak!!!  :hug:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2518 Dátum: 2011.01.03 09:29:41 »
Ez a harmadik kérdés, amit bedobtam ebbe a topikba és ebből kettő hetekig tartó vitát generált (talán még emlékeztek a sebességkorlátozás - faluvége tábla vitára  :D ). Én kérek elnézést  :hmmmm: .
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2519 Dátum: 2011.01.03 09:34:12 »
Asszem én nem szoktam copy paste-zni annyit... [rohog] [rohog]
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.