Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304072 alkalommal)

0 Felhasználó és 12 vendég van a témában

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2235 Dátum: 2010.09.20 20:04:02 »
Ez aztán tényleg felesleges. Az új sebesség korlátozás feloldja a régit (pedig több helyen is látni ilyet, tehát még a táblát kihelyezőknél sem egyértelmű a KRESZ alkalmazása)

Egyetértek, itt valóban felesleges. Viszont az új (1975-ös :)) KRESZ-ből kimaradt az, ami a korábbiakban még megvolt. Én még úgy tanultam, hogy a módosító tábla feloldja a korábbi korlátozó tábla hatályát, és onnan az új szabályozás az érvényes. Nos, ez a rendelkezés a jelenleg hatályos KRESZ-ből hiányzik.
Viszont - éppen azért, mert a mostani KRESZ nem ismeri a módosító tábla feloldó hatályát - nem mindenhol felesleges. Legyen egy kereszteződésmentes (csak azért, hogy ne kavarjon be) lakott területen kívüli egyéb útszakasz. Ha kihelyeznek egy 70-es, majd egy 50-es táblát, aztán az 50-et feloldótáblával hatálytalanítják, akkor - egyéb tábla hiányában - ismét 70 a sebességhatár.Viszont ha az 50-el egy oszlopra kihelyezik a 70 feloldását, akkor az 50 feloldása után 90 a megengedett. A régi szabályozás szerint a 70-es feloldása nélkül is 90 lett a megengedett, ha az 50-es hatályát megszüntették.

Azilyen tábla kihelyezésről lenne konkrét tapasztalatod, vagy csak fikció?
Mert elég állatorvosi lónak mondható a példa.  Nem látom be, hogy egy egyszerű autóvezetőnek adott esetben kilóméterekkel és negyed órával előző táblára is emlékeznie kellene...

De a példapárhuzam érthető, és logikus is, csak az első szvsz nem életszerű.


Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2236 Dátum: 2010.09.20 20:37:30 »
Korábbi - fentebb idézett - szavaidból úgy vettem ki, hogy egyetlen egynek a meglétét is lehetetlennek tartottad, valószínűleg egészen addig, amíg nem szembesültél azzal a fényképpel, ami ezt cáfolja.
Nem azt akartam mondani hogy lehetetlen, hanem olyan kevésszer, hogy szinte megszámolni sem tudom.
De az útkezelő lesz a hibás, mert mindenhol így kellene táblázni, sokkal több alumínium táblát kellene legyártani, azzal csak valaki jól jár. :)
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2237 Dátum: 2010.09.20 20:42:52 »
Azilyen tábla kihelyezésről lenne konkrét tapasztalatod, vagy csak fikció?
Mert elég állatorvosi lónak mondható a példa.  Nem látom be, hogy egy egyszerű autóvezetőnek adott esetben kilóméterekkel és negyed órával előző táblára is emlékeznie kellene...
De a példapárhuzam érthető, és logikus is, csak az első szvsz nem életszerű.
És az az 50-es tábla hogyan van feloldva? Az áthúzott 50-essel vagy a sima táblával, mert nem mindegy. Gondolom az előbbire gondolt, de azért jobb volna tudni.
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2238 Dátum: 2010.09.21 00:39:33 »
De, ahogy te is írod: van, ami csak következik egy (vagy több) jogszabályból; csak következik, de konkrétan, betű szerint leírva nincs.

Csak akkor tedd hozzá azt is, melyik jogszabályból (annak melyik szakaszának melyik pontjából) következik és főleg azt: hogyan.
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2239 Dátum: 2010.09.21 00:49:39 »
Azilyen tábla kihelyezésről lenne konkrét tapasztalatod, vagy csak fikció?
Mert elég állatorvosi lónak mondható a példa.  Nem látom be, hogy egy egyszerű autóvezetőnek adott esetben kilóméterekkel és negyed órával előző táblára is emlékeznie kellene...
De a példapárhuzam érthető, és logikus is, csak az első szvsz nem életszerű.

A példa elméleti, és csak arra kívántam rámutatni, hogy milyen következménnyel jár a szabályozás aprónak látszó megváltozása.

A másikról meg csak annyit, a KRESZ szerint az egyszerű autóvezetőnek - amennyiben jogkövető magatartást kíván tanúsítani - akár kilométerekre is emlékeznie kell a tiltó táblákra, ha az úton közben nincs kereszteződés, vagy feloldó tábla.
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2240 Dátum: 2010.09.21 00:54:43 »
És az az 50-es tábla hogyan van feloldva? Az áthúzott 50-essel vagy a sima táblával, mert nem mindegy. Gondolom az előbbire gondolt, de azért jobb volna tudni.

Természetesen az áthúzott 50-es, mert ez az a tábla, ami csak az 50-et oldja fel. A sima áthúzott mást korlátozásokat is felold, olyanokat, amiről nem volt szó.
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2241 Dátum: 2010.09.21 01:04:04 »

Nem azt akartam mondani hogy lehetetlen, hanem olyan kevésszer, hogy szinte megszámolni sem tudom.


Hát a "Láttál már ilyet valahol? Na ugye nem." nem arra utal, hogy létezik ugyan, csak nagyon kevés. (Vagy esetleg azt feltételezted, hogy azért nem láthattam, mert nagyon ritkán jutok el a köves útig, és olyankor sem megyek a tanyaközpontnál távolabbra, addig meg ilyen biztosan nincs ;)
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2242 Dátum: 2010.09.21 01:37:34 »
Nyaron belsosavban halad ket autopalyafenntarto teherauto. Az elson egy nagy 80-as korlat tabla. A masodikon meg egy bazi nagy soveny es fuvago.
Feloldo tabla utanuk nincs egy harmadik teherauton. Tehat mesz 80-al a Simagorongyosi felhajtoig vagy a jozan eszedre hallgatsz?  ;)

Akkor talán el kellene dönteni, miről beszélünk: arról, amit a KRESZ előír, vagy arról, amit a gyakorlati közlekedés során érdemes betartani. Mert ez a kettő nem egybevágó halmaz. Például Ferihegy I-nél (de nagyon sok helyen máshol is) senki sem tartotta be a vasúti átjárókra korábban érvényes 30-as sebességkorlátozást. Felesleges és értelmetlen szabályozás volt, szerencsére erre a jogalkotó is rájött és azóta már törölték a KRESZ-ből. De akkor, amikor még hatályban volt, mindenki aki 30-nál többel ment, szabályt sértett, és ezen nem változtat az sem, hogy jóformán mindenki ezt tette, és a felelősségre vonás esélye is erősen konvergált a nullához.
Tehát a sövényvágó munkagépet elhagyva felgyorsítok a korábbi tempóra, de tudomásul veszem, hogy ha megbüntetnének (ennek az esélye lényegesen kisebb, mint a telitalálatnak a lottón), azt jogszerűen tennék. Igazi megoldás az, ha a sebességkorlátozással együtt, kiegészítő táblán megjelölik azt a távolságot, ameddig a korlátozás fenntartása ésszerű.
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2243 Dátum: 2010.09.21 06:55:51 »
És az az 50-es tábla hogyan van feloldva? Az áthúzott 50-essel vagy a sima táblával, mert nem mindegy. Gondolom az előbbire gondolt, de azért jobb volna tudni.

Természetesen az áthúzott 50-es, mert ez az a tábla, ami csak az 50-et oldja fel. A sima áthúzott mást korlátozásokat is felold, olyanokat, amiről nem volt szó.
Jaja, nem a "Mozgó járművekre vonatkozó tilalmak vége" táblára gondoltam.

OFF

kilométer-kilóméter.
Ebben Neked van igazad, hiszen a kilo az ezres előjelölő. Ez nálam rossz beidegződés, annak idején én még így tanultam. Miként pl. a szöllő-t és a szervíz-t is ebben az írásmódban.  ;)
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2244 Dátum: 2010.09.21 12:18:46 »
És az az 50-es tábla hogyan van feloldva? Az áthúzott 50-essel vagy a sima táblával, mert nem mindegy. Gondolom az előbbire gondolt, de azért jobb volna tudni.
Természetesen az áthúzott 50-es, mert ez az a tábla, ami csak az 50-et oldja fel. A sima áthúzott mást korlátozásokat is felold, olyanokat, amiről nem volt szó.
Így már tiszta sor.
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2245 Dátum: 2010.09.21 12:19:38 »
Hát a "Láttál már ilyet valahol? Na ugye nem." nem arra utal, hogy létezik ugyan, csak nagyon kevés. (Vagy esetleg azt feltételezted, hogy azért nem láthattam, mert nagyon ritkán jutok el a köves útig, és olyankor sem megyek a tanyaközpontnál távolabbra, addig meg ilyen biztosan nincs ;)
Én meg csak a szántóföldön közlekedem, húzom az ekét. :D
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2246 Dátum: 2010.09.21 12:32:54 »
Nyaron belsosavban halad ket autopalyafenntarto teherauto. Az elson egy nagy 80-as korlat tabla. A masodikon meg egy bazi nagy soveny es fuvago.
Feloldo tabla utanuk nincs egy harmadik teherauton. Tehat mesz 80-al a Simagorongyosi felhajtoig vagy a jozan eszedre hallgatsz?  ;)
Na ez egy tipikus hibájuk a kaszásoknak, hogy lekorlátozzák a forgalmat, de a feloldás az már smafu. Természetesen az utolsó teherautón kellene lenni a feloldásnak, ezáltal azt elhagyva már az általános szabályok vonatkoznak a továbbiakra...
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10322
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2247 Dátum: 2010.10.16 10:06:02 »
múlt héten majdnem elütöttem egy robogóst: a garázsfelhajtóból kiállva balra indultam, az utcán egybefüggő volt a sor. az út jobbra lejt, nedves is volt. a sorban valaki rájött, hogy én balra-felfelé indulnék, és megállt, hogy kiengedjen. figyelek jobbra, szabad, és indultam. erre felbukkant egy, a sort előző robogó. persze akkor már kint volt a kocsi, beleálltam a fékbe, a motoros is. megcsúszott, elesett. majdnem nekem is jött. szerintetek az én hibám volt? (iskolás gyerek volt, baja nem lett, egy pillanat alatt összekapta magát és mire felocsúdtam volna, el is tűnt)

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2248 Dátum: 2010.10.16 10:19:01 »
múlt héten majdnem elütöttem egy robogóst: a garázsfelhajtóból kiállva balra indultam, az utcán egybefüggő volt a sor. az út jobbra lejt, nedves is volt. a sorban valaki rájött, hogy én balra-felfelé indulnék, és megállt, hogy kiengedjen. figyelek jobbra, szabad, és indultam. erre felbukkant egy, a sort előző robogó. persze akkor már kint volt a kocsi, beleálltam a fékbe, a motoros is. megcsúszott, elesett. majdnem nekem is jött. szerintetek az én hibám volt? (iskolás gyerek volt, baja nem lett, egy pillanat alatt összekapta magát és mire felocsúdtam volna, el is tűnt)

Őszintén?  Igen. Előzheti a sort.

Azzal együtt nagyon örülök, hogy senkinek és semminek sem lett baja.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

lablac

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6859
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2249 Dátum: 2010.10.16 10:21:09 »
Igen?  :eek: Forgalmi okobol allo sort elozni er?


Voltak:  '08 Auris 2.0 D-4D Sol; '05 Honda Jazz 1.2 i-DSI S Cool, '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC EX