Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304051 alkalommal)

0 Felhasználó és 7 vendég van a témában

Kgabe

  • S6 forever
  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9802
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2040 Dátum: 2010.09.02 22:35:16 »
Te Zénóka! Ezt a cikket a leírt sztorira linkelted?
Gabe 254.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2041 Dátum: 2010.09.02 22:36:42 »
Nem mindegy mi az én véleményem? Maradjunk a kresznél.

A 60 az autopályán és autóuton.... Vagy én olvastam rosszul?
A többi részt is olvastad?
Az "általában" is félreértetted. Lefelé lehetnek kivételek :)
Hogy is szól pontosan az autopályára milyen jármü hajthat is fel?

Ja most jön, hogy xar a kresz
Dehogy xar a KRESZ  :) ... A KRESZ kimondja, hogy nem szabad a járművel indokolatlanul olyan lassan haladni, hogy az a forgalmat akadályozza. Erre nem is ad meg konkrét számszerű értéket "sima" országútra. Úgyhogy megkérdem ismét: ha X.Y. a forgalmas 4-es főúton 60-al halad az autójával, és mögötte nagy kocsisor torlódik fel (személyautókból, buszokból, teherautókból) akkor akadályozza a forgalmat? Ha akadályozza, akkor megsérti a KRESZ erre vonatkozóan megfogalmazott tilalmát?
« Utoljára szerkesztve: 2010.09.02 22:40:17 írta Palaczk »
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Zénóka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1463
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2042 Dátum: 2010.09.02 22:44:58 »
Kgabe: nem közvetlenül. Persze ettöl még a kresz szabály az kresz szabály, vagy ez nem az a topic?

Autopálya: "Kizárólag olyan gépjárművek, illetve gépjárműből és pótkocsiból álló járműszerelvények közlekedhetnek rajta, amelyek sík úton legalább 60 km/h sebességgel képesek haladni."

Tehát az "általában" Palaczk az arra vonatkozik, amikor emelkedön a pótkocsis ifa 40el halad... Autopályán szabályosan.

Hogy ez jó vagy sem az más kérdés, de a kreszt én így értelmezem
« Utoljára szerkesztve: 2010.09.02 22:51:18 írta Zénóka »


Zénóka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1463
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2043 Dátum: 2010.09.02 22:48:42 »
Szerinted egyértelmüen szabálytalan és megsérti a kreszt?
« Utoljára szerkesztve: 2010.09.02 22:52:03 írta Zénóka »


Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2044 Dátum: 2010.09.02 22:52:18 »
Szerinted egyértelmüen szabálytalan és megsérti a kreszt?

Ha a kérdés nekem szólt, akkor a válasz: igen. Ha ezt tartósan műveli (tehát nem átmenetileg lassít le vmilyen okból), akkor igen.

Hogy magamra is kimondjam a szentenciát: egyértelműen szabálytalan voltam a KRESZ idézett tilalma alapján, amikor az Avéval fogyasztási rekord célzatából 60-al mentem a 6-oson Pécstől Szentlőrincig, és emiatt hatalmas kocsisor torlódott fel mögöttem. Indokolatlanul lassan haladtam, akadályoztam a forgalmat, szabálytalan voltam.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Zénóka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1463
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2045 Dátum: 2010.09.02 22:57:17 »
Szerinted egyértelmüen szabálytalan és megsérti a kreszt?

Ha a kérdés nekem szólt, akkor a válasz: igen. Ha ezt tartósan műveli (tehát nem átmenetileg lassít le vmilyen okból), akkor igen.

Hogy magamra is kimondjam a szentenciát: egyértelműen szabálytalan voltam a KRESZ idézett tilalma alapján, amikor az Avéval fogyasztási rekord célzatából 60-al mentem a 6-oson Pécstől Szentlőrincig, és emiatt hatalmas kocsisor torlódott fel mögöttem. Indokolatlanul lassan haladtam, akadályoztam a forgalmat, szabálytalan voltam.

Szerinted a kresz azt veszi figyelembe, hogy hol megy (4es ut) és mi jön mögötte? ( buszok, teherautok stb?)
Szerinted nem az a kérdés, a kresz szerint, hogy miért megy annyival?

"Sebesség
A jármű sebességét mindig úgy kell helyesen
megválasztani, hogy a vezető
járművével meg tudjon állni a belátott távolságon belül, vagyis féktávolsága ne
legyen hosszabb, mint a belátható útszakasz hossza;
járművével meg tudjon állni minden olyan akadály előtt, amelyre az adott körülmények
között számítani kell.
A jármű vezetőjének a sebesség helyes megválasztásánál figyelembe kell venni az
út vonalvezetését (kanyar), az út minőségét (aszfalt, kockakő), az időjárási viszonyokat
(köd), a forgalomsűrűséget (követési távolság!). Különösen a látási viszonyok fontosak,
valamint az, hogy az adott helyzetben milyen akadályokkal kell reálisan számolni.
A felsorolt feltételek mellett a KRESZ meghatározza az egyes járművekre megengedett
legnagyobb sebességhatárokat, melyeket (abszolúte) nem szabad túllépni még akkor
sem, ha az előzőek alapján biztonságosnak tűnne (7. táblázat).
Ha a „Sebességkorlátozás” jelzőtábla lakott területen 50 km/h-nál, lakott területen
kívül 90km/h-nál nagyobb sebességet jelez, akkor személygépkocsival, motorkerékpárra,
és a 2500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó gépkocsival legfeljebb
a jelzőtáblán megjelölt sebességgel szabad közlekedni.
Nem szabad a járművel indokolatlanul olyan lassan haladni, hogy az a forgalmat
akadályozza.
Autópályán és autóúton külső kényszerítő ok nélkül 60 km/h sebességnél lassabb
haladást általában indokolatlanul lassú haladásnak kell tekinteni.
Olyan járművel, amelynek megengedett legnagyobb sebességét a műszaki megvizsgálás
során az ábrán szereplő sebességhatároknál kisebbre állapították meg, és ezt a jármű
forgalmi engedélyébe bejegyezték, legfeljebb a megállapított sebességgel szabad közlekedni.
A gépkocsivezetőnek be kell tartani a vezetői engedélyébe bejegyzett, orvos által meghatározott
sebességkorlátozásokat is (pl. lakott területen kívül személygépkocsival 70 km/h)."

...ezt tényleg olvastad?
« Utoljára szerkesztve: 2010.09.02 23:00:04 írta Zénóka »


Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2046 Dátum: 2010.09.02 23:00:19 »
Dehogy xar a KRESZ  :) ... A KRESZ kimondja, hogy nem szabad a járművel indokolatlanul olyan lassan haladni, hogy az a forgalmat akadályozza. Erre nem is ad meg konkrét számszerű értéket "sima" országútra. Úgyhogy megkérdem ismét: ha X.Y. a forgalmas 4-es főúton 60-al halad az autójával, és mögötte nagy kocsisor torlódik fel (személyautókból, buszokból, teherautókból) akkor akadályozza a forgalmat? Ha akadályozza, akkor megsérti a KRESZ erre vonatkozóan megfogalmazott tilalmát?

A kulcsszó szerintem ez esetben az "indokolatlanul". Az indok viszont bármi lehet, ezt a KRESZ már - taxatíve - nem sorolja fel. Éppen ezért tág teret enged az egyéni mérlegelésnek. Itt valóban a józan ész és a közmegegyezés dönti el mi számít indokolatlannak. Az út- és időjárási viszonyok (nem mindegy, hogy száraz úton verőfényes napsütésben, vagy éjjel ónos esőben), a jármű típusa, műszaki állapota (pl. 4xx lóerős bömös motorhiba miatt 30 lóerőre leszabályoz), rakománya (egyszer tetőcsomagtartón vittünk Szolnokra és vissza egy kis motorcsónakot, a csomagtartóban a Vetyerok motort, az utastérben meg négy ember) és még hosszan lehetne sorolni, mind-mind befolyásolhatják mennyi is az annyi.
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2047 Dátum: 2010.09.02 23:03:11 »
Szerinted a kresz azt veszi figyelembe, hogy hol megy (4es ut) és mi jön mögötte? ( buszok, teherautok stb?)
Szerinted nem az a kérdés, a kresz szerint, hogy miért megy annyival?
De. Én meg azért mentem annyival, hogy fogyasztási rekordot döntsek. EZ szerinted indok, amit a KRESZ elfogad(na)?
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2048 Dátum: 2010.09.02 23:04:10 »
A kulcsszó szerintem ez esetben az "indokolatlanul". Az indok viszont bármi lehet, ezt a KRESZ már - taxatíve - nem sorolja fel. Éppen ezért tág teret enged az egyéni mérlegelésnek. Itt valóban a józan ész és a közmegegyezés dönti el mi számít indokolatlannak.
Így van.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2049 Dátum: 2010.09.02 23:06:24 »
Ha a „Sebességkorlátozás” jelzőtábla lakott területen 50 km/h-nál, lakott területen
kívül 90km/h-nál nagyobb sebességet jelez, akkor személygépkocsival, motorkerékpárra,
és a 2500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó gépkocsival legfeljebb
a jelzőtáblán megjelölt sebességgel szabad közlekedni.

A jelenleg hatályos KRESZ szerint 3500 kg.
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Zénóka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1463
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2050 Dátum: 2010.09.02 23:07:53 »
Kookaburra: Így van igazad van. Sajnos a kresz ebben tág határokat enged. szószerint bármi lehet indok amit a vezető úgy ítél meg. Itthon nem is lehet ezt addig pontosan szabályozni, amég a biztosító (kötelező) nem fizet ki egy vadkárt. nálunk még a vadat is zsebből kell csengetni.
És akkor most jöhet, hogy el kéne venni a jogsiját, aki fényes nappal vadkártól fél így meg úgy. Kérdem én, kifizeti valaki ha mégis bekövetkezik? ugye nem :)
És ugyanez fordítva: nem kéne annak elvenni a jogsiját, aki éjszaka közepén egy tök üres széles úton nem bír percekig megelőzni egy 50-60-al haladó autót. Mondjam az arányt mennyi ilyen van? kb 20%. 5 ből 1. Bezony.
..és ezek mennek utána 90-el?  csak ne velem szembe...
és nem az agresszív szerencsétlenekre gondolok akiket nem vettek fel rendőrnek és nyomják a dudát oktató jelleggel, ők nem zavarnak :D
És mindez egy olyan úton, ahol mondjuk 3-4 percenként jön 1 autó...  
erre mit mondd a kresz? :)
« Utoljára szerkesztve: 2010.09.02 23:10:58 írta Zénóka »


Kgabe

  • S6 forever
  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9802
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2051 Dátum: 2010.09.02 23:09:58 »
...a csomagtartóban a Vetyerok motort,
OFF:Csak leírtad a nevét és máris a fülemben cseng a hangja. Mennyire tipikus volt :clap: :D Anno hang alapján kilométerekről megmondtam, hogy milyen külső motor van egy hajón. Egy Vetyerokos hajónál különösen könnyű dolgom volt... ON

Ami meg a lassú haladást illeti: sztem ha egy autós mögött már tetemes kocsisor torlódik fel, akkor azt lehet indokolatlan lassú haladásnak venni. Kivéve persze a gyevi bírót...műszaki ok, rakomány (bár azt is kimondja a KRESZ, hogy azt megfelelően kell rögzíteni...
Gabe 254.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2052 Dátum: 2010.09.02 23:11:46 »
Kookaburra: Így van igazad van. Sajnos a kresz ebben tág határokat enged. szószerint bármi lehet indok amit a vezető úgy ítél meg. Itthon nem is lehet ezt addig pontosan szabályozni, amég a biztosító (kötelező) nem fizet ki egy vadkárt. nálunk még a vadat is zsebből kell csengetni.
És akkor most jöhet, hogy el kéne venni a jogsiját, aki fényes nappal vadkártól fél így meg úgy. Kérdem én, kifizeti valaki ha mégis bekövetkezik? ugye nem :)
De ez csak olyan szakaszokra érvényes, ahol ki van téve a vadveszély tábla, nem?

És ugyanez fordítva: nem kéne annak elvenni a jogsiját, aki éjszaka közepén egy tök üres széles úton nem bír percekig megelőzni egy 50-60-al haladó autót. Mondjam az arányt mennyi ilyen van? kb 20%. 5 ből 1. Bezony.
És mindez egy olyan úton, ahol mondjuk 3-4 percenként jön 1 autó...  
erre mit mondd a kresz? :)
Ebben teljesen igazad van. Kezdik a népek elfelejteni, hogy kell előzni... Ennek jelentős része van abban, hogy a lassan haladók mögött konvojok alakulnak ki, és valóban, hibások azok is, akik tiszta szitukban sem tudnak/mernek előzni. És tényleg gyarapodik a számuk. Mindehhez jön még, hogy követési távolságot sem tartanak  ::) ... Ez is súlyos (és egyre gyakoribb) probléma.

Viszont amikor a sűrű szembeforgalomtól a 40 tonnás nem tudja megelőzni a 60-al haladó személyautót, az egészen más eset.
« Utoljára szerkesztve: 2010.09.02 23:14:22 írta Palaczk »
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Zénóka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1463
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2053 Dátum: 2010.09.02 23:12:51 »
Szerinted a kresz azt veszi figyelembe, hogy hol megy (4es ut) és mi jön mögötte? ( buszok, teherautok stb?)
Szerinted nem az a kérdés, a kresz szerint, hogy miért megy annyival?
De. Én meg azért mentem annyival, hogy fogyasztási rekordot döntsek. EZ szerinted indok, amit a KRESZ elfogad(na)?

a kérdés csak az, hogy te ezt mögötte haladva honnan tudod?
tudom, van akin Te egyértelműen látod, mint a pözsós a multkor :)


Zénóka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1463
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2054 Dátum: 2010.09.02 23:15:01 »
Kookaburra: Így van igazad van. Sajnos a kresz ebben tág határokat enged. szószerint bármi lehet indok amit a vezető úgy ítél meg. Itthon nem is lehet ezt addig pontosan szabályozni, amég a biztosító (kötelező) nem fizet ki egy vadkárt. nálunk még a vadat is zsebből kell csengetni.
És akkor most jöhet, hogy el kéne venni a jogsiját, aki fényes nappal vadkártól fél így meg úgy. Kérdem én, kifizeti valaki ha mégis bekövetkezik? ugye nem :)
De ez csak olyan szakaszokra érvényes, ahol ki van téve a vadveszély tábla, nem?



A többi helyen "csak" az autóm elejét kell zsebből csengetni. az se sokkal jobb :)