Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304186 alkalommal)

0 Felhasználó és 8 vendég van a témában

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1995 Dátum: 2010.08.29 11:01:17 »
Azon gondolkodtam a minap, hogy a fokozottan védett természetvédelmi övezetbe miként lehet behajtani.
Adott, hogy a behajtási tilalom megszegőit 150 v 300ezer forintra büntethetik. (tájvédelmi körzet és nemzeti park esetén.) Viszont ha van olyan hely (konkrétan a Gemenci erdő) ahol van kiépített út, ami bevezet az erdőbe, de csak mondjuk 20 méter múlva van behajtani tilos tábla, akkor addig be lehet-e hajtani?
Valamint az is kérdés, hogy ott, ahol csak azt jelölik, hogy tájvédelmi körzet van vagy nemzeti park, de van út és nincs behajtani tilos, oda be lehet-e hajtani? Vagy a nemzeti park/tájv.körz. tábla magában jelöl behajtási tilalmat is?
És ha igen, akkor büntetés esetén lehetne-e arra hivatkozni, hogy nem volt jelölve a behajtási tilalom. :hmmmm:

Elsősorban azt kell eldönteni, hogy az út amin behajtanál, közútnak (vagy közforgalom elől el nem zárt útnak) minősül-e. Ha a válasz igen, és nincs semmi, ami a behajtást vagy belépést tiltaná (tábla, sorompó, kapu stb.), akkor behajthatsz. Ha nem minősül közútnak, akkor arra nem vonatkozik a KRESZ, ezért a kérdést inkább más topicban kellene felvetned ;)

(Ez itt OFF, de egy tanács: ha kerülni akarod a felesleges konfliktust, akkor a fokozottan védett területre történő belépésnél mindenképpen vedd figyelembe a 1996. évi LIII. törvény 40. § (1) bekezdését. :)
« Utoljára szerkesztve: 2010.08.29 11:12:05 írta Kookaburra »
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1996 Dátum: 2010.08.29 11:50:04 »

(Ez itt OFF, de egy tanács: ha kerülni akarod a felesleges konfliktust, akkor a fokozottan védett területre történő belépésnél mindenképpen vedd figyelembe a 1996. évi LIII. törvény 40. § (1) bekezdését. :)
Ja, ezért tartok a kesztyűtartóban egy polgári törvénykönyvet, mert a memóriám már nem a régi  :yawn:

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1997 Dátum: 2010.08.29 11:58:59 »
Ja, ezért tartok a kesztyűtartóban egy polgári törvénykönyvet, mert a memóriám már nem a régi  :yawn:

Felesleges a helyet foglalni vele. Elegendő egy netbook, mobil internettel (és akkor ide is bármikor tudsz írni  ;)
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1998 Dátum: 2010.08.29 13:04:12 »
Egyelőre én is arra hajlok, hogy ne fogadjam el Kookaburra érvelését. Szerintem is tabula rasa a "lakott terület kezdete/vége" tábla, ami új sebességkorlátozást jelent és a régieket törli (a táblával meghatározottakat is). De nem vagyok 100 %-ig biztos a dolgomban... Na, majd megnézem, hogy is néz ki pl. itt Pécsett a 66-os vagy a 6-os kivezető szakaszai (azokon is 60-as, illetve 70-es korlátozás van elvileg egészen a város végéig, és én nagyon nem emlékszem ezt külön feloldó táblára; viszont éppenséggel lehetséges, hogy az utolsó sebességkorlátozó tábla és a lakott terület vége tábla között kereszteződés van  :hmmmm:).
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1999 Dátum: 2010.08.29 13:19:27 »
És mi van ha nincs feloldás még és jön egy lakó-pihenő övezet tábla (lehetne ilyen is nem?) akkor az nem fogja feloldani a korábbi sebességkorlátozó táblát és lehet átrongyolni amit az megengedett????
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2000 Dátum: 2010.08.29 14:39:13 »
És mi van ha nincs feloldás még és jön egy lakó-pihenő övezet tábla (lehetne ilyen is nem?) akkor az nem fogja feloldani a korábbi sebességkorlátozó táblát és lehet átrongyolni amit az megengedett????
39/A. § (2) "A lakó-pihenő övezetben járművel legfeljebb 20 km/óra sebességgel szabad közlekedni" és itt hiányzik az általam annyit hangsúlyozott, és a 26. §-ban megtalálható kitétel: "ha e rendelet másként nem rendelkezik". Itt tehát mindkettőt be kell - és be is lehet - tartani. Ha pl. a tábla csak 10 km/h-t enged és pont annyival (vagy annál kevesebbel) haladsz, azzal nem sérted a legfeljebb 20-at, mert ebbe belefér a 10 is. Fordítva: ha a tábla 30-at jelez (értsd: lassabban mehetsz, gyorsabban nem szabad), akkor lakóövezetben a 20-al haladva a 30-at sem léped túl. (Az utóbbi szabályozásnak persze semmi értelme, valószínűleg csak teoretikusan létezik, de nem áll ellentmondásban a KRESZ-szel.)
« Utoljára szerkesztve: 2010.08.29 14:51:14 írta Kookaburra »
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2001 Dátum: 2010.08.29 16:34:20 »
Végigolvastam most a KRESZ-t, mert engem is izgat a dolog, és érdekes következtetésekre jutottam, mondhatni revideálni kell álláspontomat.

Valóban a sebességkorlátozó táblát két dolog oldja fel, és egy harmadik módon még megváltoztatható:
- a következő útkereszteződés (Itt érdemes megjegyezni, hogy szemben a közhittel teljesen lényegtelen, hogy melyik oldalon van);
- a tilalmat feloldó tábla;
- ha a korlátozó tábla alatt megjelölik a távolságot, ameddig a tábla hatályos (megjegyzem, ilyet még nem láttam, a gyakoribb, hogy inkább újra kiteszik az azt megelőzőt).

Tehát úgy igaz, hogy ami szám volt a lakott terület tábla előtt, ha a fenti 3 eset egyike sem áll fenn, akkor továbbra is igaz.
Minden más, ezzel ellenkező gyakorlat - adott esetben lehet praktikus, de a hatályos joggal szemben áll!  :eek: :clap:
music     

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2002 Dátum: 2010.08.29 17:26:25 »
"A lakott területekre vonatkozó közlekedési szabályok hatályát a „Lakott terület kezdete” jelzőtáblával kell elrendelni és a „Lakott terület vége” jelzőtáblával kell megszüntetni."
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

xpet

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 667
  • Auris 1.6 Luna 2008
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2003 Dátum: 2010.08.29 20:06:46 »
- ha a korlátozó tábla alatt megjelölik a távolságot, ameddig a tábla hatályos (megjegyzem, ilyet még nem láttam, a gyakoribb, hogy inkább újra kiteszik az azt megelőzőt).
Én még évekkel ezelőtt a 4-es úton Albertirsa és Szolnok között találkoztam ilyennel, ahol végig nyomvályús volt az út és lekorlátozták a sebességet 60-ra. Ott 1-3 km-es kiegészítőkkel voltak a táblák egymás után.

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2004 Dátum: 2010.08.29 20:35:44 »
"A lakott területekre vonatkozó közlekedési szabályok hatályát a „Lakott terület kezdete” jelzőtáblával kell elrendelni és a „Lakott terület vége” jelzőtáblával kell megszüntetni."

És ki mondja meg nekem, hogy az említett 70-es korlátozás, mint a lakott területre vonatkozó közlekedési szabály? Az az 50-et feloldja, meg hogy nem mehetek fényszoróval stb, de a 70-es tábla nem a lakott területre vonatkozó közlekedési szabály. Az az útra vonatkozik és függetlenül attól, hogy lakott terület-e vagy nem.

Egyébként ez az közútkezelő részéről sem korrekt, mert az ilyesmit egyértelműen kellene jelezni és akkor mindenkinek egyszerűbb lenne az élete. Akkor legyen alatta egy kiegészítő tábla a távolsággal vagy tegyenek ki egy feloldó táblát, esetleg építsenek oda egy útkereszteződést :-) .
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2005 Dátum: 2010.08.29 20:36:35 »
- a következő útkereszteződés (Itt érdemes megjegyezni, hogy szemben a közhittel teljesen lényegtelen, hogy melyik oldalon van);

Ezt a közhiedelmet én még soha nem hallottam. Mekkora hülyeség  :clap:
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2006 Dátum: 2010.08.29 20:42:17 »
És ki mondja meg nekem, hogy az említett 70-es korlátozás, mint a lakott területre vonatkozó közlekedési szabály? Az az 50-et feloldja, meg hogy nem mehetek fényszoróval stb, de a 70-es tábla nem a lakott területre vonatkozó közlekedési szabály. Az az útra vonatkozik és függetlenül attól, hogy lakott terület-e vagy nem.
Egyébként ez az közútkezelő részéről sem korrekt, mert az ilyesmit egyértelműen kellene jelezni és akkor mindenkinek egyszerűbb lenne az élete. Akkor legyen alatta egy kiegészítő tábla a távolsággal vagy tegyenek ki egy feloldó táblát, esetleg építsenek oda egy útkereszteződést :-) .
Pontosan a lakott terület tábla jelzi, hogy onnantól az oda vonatkozó szabályok, határok az érvényesek, tök mindegy hogy lakott területen kívül mi volt. Ugye marhára nem lenne életszerű, hogy valahol kilométerekkel korábban volt egy 100-as sebességhatárt tábla és azzal a tempóval vígan beroboghatunk bármilyen lakott területre az első utcasarokig? Közben a másik oldalon meg ballagnak 50-el ahogy lehet?
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2007 Dátum: 2010.08.29 20:47:49 »
Pontosan a lakott terület tábla jelzi, hogy onnantól az oda vonatkozó szabályok, határok az érvényesek, tök mindegy hogy lakott területen kívül mi volt. Ugye marhára nem lenne életszerű, hogy valahol kilométerekkel korábban volt egy 100-as sebességhatárt tábla és azzal a tempóval vígan beroboghatunk bármilyen lakott területre az első utcasarokig? Közben a másik oldalon meg ballagnak 50-el ahogy lehet?

Mindig ezzel jössz, hogy mi van a másik oldalon. Számos helyen van olyan, hogy csak az egyik oldalon van korlátozás, illetve eltérő a két oldal sebességhatára! Kapásból én is mondok Neked több ilyet. Szóval ez szerintem nem indok.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2008 Dátum: 2010.08.29 20:55:34 »
Pontosan a lakott terület tábla jelzi, hogy onnantól az oda vonatkozó szabályok, határok az érvényesek, tök mindegy hogy lakott területen kívül mi volt. Ugye marhára nem lenne életszerű, hogy valahol kilométerekkel korábban volt egy 100-as sebességhatárt tábla és azzal a tempóval vígan beroboghatunk bármilyen lakott területre az első utcasarokig? Közben a másik oldalon meg ballagnak 50-el ahogy lehet?
Mindig ezzel jössz, hogy mi van a másik oldalon. Számos helyen van olyan, hogy csak az egyik oldalon van korlátozás, illetve eltérő a két oldal sebességhatára! Kapásból én is mondok Neked több ilyet. Szóval ez szerintem nem indok.
Nem jöttem mindig és most sem ez a fő szempont. A lakott terület eleje és vége közigazgatási határ, onnantól kezdve mindegyikre a saját szabályai vonatkoznak a sebességhatárra vonatkozóan, nincs átfedés.
De tudod mit? Ha lakott terület előtt látsz valahol egy 70-es táblát, robogj be annyival lehetőleg amikor trafi is van ott. Be mered vállalni?
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2009 Dátum: 2010.08.29 21:06:19 »

Nem jöttem mindig és most sem ez a fő szempont. A lakott terület eleje és vége közigazgatási határ, onnantól kezdve mindegyikre a saját szabályai vonatkoznak a sebességhatárra vonatkozóan, nincs átfedés.
De tudod mit? Ha lakott terület előtt látsz valahol egy 70-es táblát, robogj be annyival lehetőleg amikor trafi is van ott. Be mered vállalni?

Az a része tiszta sor, mert a lakott terület tábla magában foglalja, hogy 50-el szabad menni, ami szigorúbb, mint a 70. De a másik irány volt a fő kérdés! Mert ott a sebességkorlátozás a szigorúbb (alacsonyabb sebesség). Ha Badacsonynál lefotóznak 90-el akkor állod nekem?  ::) Illetve segítesz megírni a fellebezést?  ::)
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...