Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304605 alkalommal)

0 Felhasználó és 11 vendég van a témában

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1935 Dátum: 2010.08.27 21:58:46 »
Szerintem feloldja (legalább is én így értelmezném).  Az 50-et is feloldja, akkor a 70-et miért ne tenné? Fordított esetben is ha a tábla előtt 70 van, utána azért 50-nel mehetsz

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1936 Dátum: 2010.08.27 23:51:09 »
De feloldja.
Gondolj bele, a lakott terület kezdete is azonnal 50-et jelent, a vége meg 90-et.
Csak akkor nem, ha a táblával egyidejűleg egy újabb sebességkorlátozó tábla is ki van helyezve.
music     

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1937 Dátum: 2010.08.28 02:35:44 »
De feloldja.
Gondolj bele, a lakott terület kezdete is azonnal 50-et jelent, a vége meg 90-et.
Csak akkor nem, ha a táblával egyidejűleg egy újabb sebességkorlátozó tábla is ki van helyezve.

A KRESZ 14. § (6) Az (1) bekezdés c)-g) pontjában említett jelzőtábla (ide tartozik a "Sebességkorlátozás" is) hatálya a táblánál kezdődik és a következő útkereszteződés kezdetéig tart, kivéve, ha a jelzőtábla alatt elhelyezett kiegészítő tábla ennél rövidebb távolságot jelöl meg, vagy a (7) bekezdésben említett jelzőtábla a tilalmat előbb feloldja. A "Lakott terület vége" táblára nem a (7) bekezdésben, hanem a 17. § (1) t pontban hivatkoznak, az tehát nem oldja fel a korlátozást.
Hozzáteszem, szerintem is az lenne a logikus ha feloldaná, de a jogszabály alkotói - sajnos - nem eszerint fogalmazták meg a rendeletet. :(
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1938 Dátum: 2010.08.28 08:28:08 »
A KRESZ 14. § (6) Az (1) bekezdés c)-g) pontjában említett jelzőtábla (ide tartozik a "Sebességkorlátozás" is) hatálya a táblánál kezdődik és a következő útkereszteződés kezdetéig tart, kivéve, ha a jelzőtábla alatt elhelyezett kiegészítő tábla ennél rövidebb távolságot jelöl meg, vagy a (7) bekezdésben említett jelzőtábla a tilalmat előbb feloldja. A "Lakott terület vége" táblára nem a (7) bekezdésben, hanem a 17. § (1) t pontban hivatkoznak, az tehát nem oldja fel a korlátozást.
Hozzáteszem, szerintem is az lenne a logikus ha feloldaná, de a jogszabály alkotói - sajnos - nem eszerint fogalmazták meg a rendeletet. :(


Így van! A Kresz meghatározza mi oldja fel a sebességkorlátozás táblát és a lakott terület vége tábla nem...
Persze nekem is úgy lenne logikus, de ha lefotóznak akkor ezt szerinted a Rendőrség is el fogja fogadni. Szerintem nem.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

Attus

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 361
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1939 Dátum: 2010.08.28 09:10:06 »
Ausztriában teljesen eszerint is vannak a táblák. Ha kint van egy 70, még lakott területen belül, akkor a lakott terület vége táblára kitesznek egy 70-et áthúzva. De olyan is van, hogy nem teszik ki, csak párszáz méterrel később, és akkor addig 70-nel kell menni.
Meg ugyanez fordítva is: 70 még a falun kívül, aztán a lakott terület kezdete táblára ki van rakva a 70 áthúzva. Ha meg nem, akkor mehetsz tovább 70-nel.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1940 Dátum: 2010.08.28 15:35:32 »
Na, álljon meg a menet! Ha pl. egy autópálya-felhajtónál a kanyar miatt 40-es, vagy 60-as korlátozás van kitéve, azt soha nem oldják fel, akkor ezek szerint vagy addig kéne az autópályán 40-nel/60-nal cammognod (Palaczk nagy örömére... :lol:), amíg nem lesz ott egy 100-as, vagy 120-as korlátozás, vagy az autópálya kezdete táblával együtt egy 130-asat is ki kéne tenni.
No de nem így van, éppen azért, mert az autópálya kezdete tábla feloldja a korlátozást. Ahogy az autópálya vége is a 130-at, az autóutas táblák, a lakott területes táblák, és a lakó-pihenő övezetes táblák is automatikus limitet jelentenek.
music     

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1941 Dátum: 2010.08.28 15:40:14 »
...Ha meg nem, akkor mehetsz tovább 70-nel.
Én ezt nem merném megkockáztatni. Sokat mászkálok a sógoroknál, de erre még nem figyeltem fel (biztos, hogy a lakott terület táblától én 50-nel gurulok csak).

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1942 Dátum: 2010.08.28 15:41:10 »
Kérdeznék. A Balaton északi partján Badacsony keleti végén láttam a következő helyzetet. Még lakott terület, de már kihalt rész (sehol kereszteződés), és itt van egy 70-es tábla. Majd néhány száz méter múlva a település vége tábla -- a sebességkorlátozás nincs feloldva. Ilyenkor mi van? Gondolom továbbra is 70, mert a településvége tábla nem oldja fel a sebességkorlátozás hatályát, de ez így nem egyértelmű. A tábla után mindenki 90-el megy, tehát valószínűleg jó pénzbeszedő hely.
A 71-esen vannak más érdekes esetek is. Szintén 70-es tábla, majd a település táblája. Itt gondolom tiszta sor az 50, mivel az a szigorúbb. De ha előtte 40-es volt (ilyen is van, talán Zánkánál), akkor ameddig nem oldja fel semmi addig 40?
Szerintem a település tábla feloldja a korlátozást, elég fura lenne, hogy akkor 70-es a tempóhatár a következő faluig/városig?
A másik esetben is feloldja, csak azon a rövid szakaszon vonatkozik rá. Viszont ha a sebességkorlátozás a lakott terület jelzéssel együtt van, akkor az végig vonatkozik a lakott terület végéig ha csak közben nincs feloldás.
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1943 Dátum: 2010.08.28 19:45:05 »
Na, álljon meg a menet! Ha pl. egy autópálya-felhajtónál a kanyar miatt 40-es, vagy 60-as korlátozás van kitéve, azt soha nem oldják fel, akkor ezek

A becsatlakozás útkereszteződésnek minősül (KRESZ 1. sz. függelék: k) Útkereszteződés: két vagy több útnak azonos szintben való kereszteződése, egymásba torkollása, illetőleg elágazása.), tehát feloldja a korlátozást.
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1944 Dátum: 2010.08.28 19:49:51 »
Szerintem a település tábla feloldja a korlátozást, elég fura lenne, hogy akkor 70-es a tempóhatár a következő faluig/városig?

Ezt alá tudnád támasztani valamelyik KRESZ cikkellyel is?
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1945 Dátum: 2010.08.28 20:20:08 »
Szerintem a település tábla feloldja a korlátozást, elég fura lenne, hogy akkor 70-es a tempóhatár a következő faluig/városig?

Ezt alá tudnád támasztani valamelyik KRESZ cikkellyel is?
26. § (1) Az egyes járművekkel legfeljebb a következő sebességgel szabad közlekedni:
a) személygépkocsival, motorkerékpárral, 2500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem
haladó gépkocsival
- autópályán 130 km/óra,
- autóúton 110 km/óra,
- lakott területen kívül egyéb úton 90 km/óra,
- lakott területen 50 km/óra,
(2) Ha a „Sebességkorlátozás” jelzőtábla lakott területen 50 km/óránál nagyobb sebességet jelez a 3500
kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó gépkocsival és motorkerékpárral legfeljebb a
jelzőtáblán megjelölt sebességgel szabad közlekedni.

szerintem ennyi az egész. A KRESZ nem egészen úgy működik, hogy van valamire engedély vagy tiltás, akkor ott mást nem lehet csinálni. Van valahol egy másik paragrafus ami lehetőséget ad másra. Hogy ennél a példánál maradjunk, mondjuk legyen a lakott terület vége előtt egy 30-as tábla, pl. van ott egy útjavítás. Nincs sehol semmiféle feloldó tábla, tehát eszerint az első kereszteződés oldaná fel, ami lehet akár több km-re is, elég nonszensz lenne 30-al tötymörögni az úton. Pláne ha a másik irányból jövő oldalán semmiféle korlátozás nincs. Mi van akkor ha onnan jön valaki és a lakott terület előtt megfordul és abba az irányba megy, ahol elvileg csak 30-al lehetne? Honnan tudná? Sehonnan és nem is kell, elég betartania a lakott területen kívüli sebességhatárt.
Egyébként ilyen kitáblázással még nem találkoztam, olyannal már többször is, hogy a lakott terület vége tábla után volt kitéve a sebességkorlátozás és utána vagy kereszteződés, vagy feloldó tábla.
« Utoljára szerkesztve: 2010.08.28 20:34:22 írta Villi »
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1946 Dátum: 2010.08.28 21:14:56 »
Meg ugyanez fordítva is: 70 még a falun kívül, aztán a lakott terület kezdete táblára ki van rakva a 70 áthúzva. Ha meg nem, akkor mehetsz tovább 70-nel.
Szerintem nem. A lakott terület kezdete táblánál le kell venni a tempót 50-re, akkor is ha nics külön erre utaló tábla.

Ami a másik kérdést illeti: ha még lakott területen belül van elhelyezve 70-es tábla, akkor ezt a lakott terület vége tábla feloldja és lehet menni onnantól 90-el. Konkrétan itt Pécsett is így néz ki a 6-os út BP felé kivezető szakasza. A lakott területen belül/kívül elhelyezett sebességkorlátozó táblák csak a lakott területen belül/kívül érvényesek, hisz a KRESZ más tempót engedélyez lakott területen kívül, ennek a hatályát pedig a lakott terület kezdete/vége tábla jelzi.
« Utoljára szerkesztve: 2010.08.28 21:20:56 írta Palaczk »
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1947 Dátum: 2010.08.28 21:17:18 »
Viszont ha a sebességkorlátozás a lakott terület jelzéssel együtt van, akkor az végig vonatkozik a lakott terület végéig ha csak közben nincs feloldás.
Így, így. Működik ám ez fordítva is: ha a lakott terület kezdete tábla mellé oda van biggyesztve pl. egy 70-es, akkor mindaddig mehetsz 70-el míg egy másik tábla nem ír elő mást. Az így elhelyezett táblákat a kereszteződések nem oldják fel.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1948 Dátum: 2010.08.28 21:29:12 »
Szerintem nem. A lakott terület kezdete táblánál le kell venni a tempót 50-re, akkor is ha nics külön erre utaló tábla.

Ami a másik kérdést illeti: ha még lakott területen belül van elhelyezve 70-es tábla, akkor ezt a lakott terület vége tábla feloldja és lehet menni onnantól 90-el. Konkrétan itt Pécsett is így néz ki a 6-os út BP felé kivezető szakasza. A lakott területen belül/kívül elhelyezett sebességkorlátozó táblák csak a lakott területen belül/kívül érvényesek, hisz a KRESZ más tempót engedélyez lakott területen kívül, ennek a hatályát pedig a lakott terület kezdete/vége tábla jelzi.
Itt a lényeg, van párhuzamosan két szabály, és megvan a határ hogy melyiket mikor kell alkalmazni. Tehát nem azt kell keresni, hogy a lakott terület tábla nincs benne úgy a jogszabályban, hogy az feloldja a sebességkorlátozást. Egyszerűen hatályba lép az a paragrafus, amely az adott helyre vonatkozó általános sebességhatárt megadja.
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1949 Dátum: 2010.08.28 21:30:22 »
Ennyi  :yes:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )