Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304217 alkalommal)

0 Felhasználó és 10 vendég van a témában

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1920 Dátum: 2010.08.15 20:13:30 »
Egyébként ma volt az első "éles" elméleti tanításom, egy valódi tanulócsoport előtt  :) ... Ez persze még a tanfolyam része, azon belül is a tanítási gyakorlatok közé tartozik. KRESZ, azon belül is az elsőbbségadás az útkereszteződésben volt a téma.

Gratulálok! Ez nagyon szép munka (az oktatás mindig, de ez külön a szívem csücske :-) . További sok sikert kívánok hozzá!
Amikor én jártam a tanfolyamra, akkor is volt egy srác, aki hasonlóan nálunk csinálta a tanítási gyakorlatát. Bírtuk a srácot, mert sokkal közvetleneebb és érthetőbb volt.

(mondjuk én fogorvosból is vállalom a tanulókat, évekig az egyetemi fogklinikára jártam, ahol a hallgatók tömték a fogamat. Szerintem sokkal alaposabbak és közvetlenebbek, és persze folyamatos kontroll van felettük).
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1921 Dátum: 2010.08.15 20:33:39 »
Tegnap jutott eszembe egy kérdés forgalomban történő vezetés oktatása kapcsán. Ha jól tudom a 2 sávos körforgalom használatát nem szabályozza a KRESZ. (vagy csak én nem találtam meg)
Hogyan oktatják a tanulóknak a használatát és pl. vizsgán mennyire számít, hogy ha pl. a 3. kihajtón kell kimenni, akkor a belsőbe hajtson be? Remélem érthető volt.
Érthető volt, persze. Viszont kizártnak tartom (most sajnos nincs nálam könyv), hogy a KRESZ ne szabályozná ezt. Arra ellenben vannak gyakorlati példák is (pl. Szegedről Hmvhely felé menet a 47-esen), ahol a táblákon is látható, hogy az is legális, ha a külső sávban mész el a kétsávos körforgalom 2. kijáratáig; és az is, ha a belsőben. Viszont ha az első kijáraton akarsz kihajtani, akkor csak a külső sávot használhatod legálisan.

(Jut eszembe: iszonyat gáz, hogy Romániában mennyire rosszul használják az autósok a többsávos körforgalmakat. Pedig időközben már jó sok lett belőlük. Tök random módon, keresztbe-kasul mennek át rajtuk.)
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1922 Dátum: 2010.08.15 20:35:34 »
mondi
Viszont amit a nehezen behajthatóságáról írsz, az biztató  :yes: ... Én simán nem fizetném be a helyedben, és hozzátenném hogy ez nem a "más f...ával a csalánt" kategória, mert én is kaptam még májusban egy 30 ezrest gyorshajtásért, amit azóta sem fizettem be (és ezután meg pláne nem fogok).
Az anyukám azt mondta, hogy ha nem tudják behajtani (jónéhány hónap után) akkor az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól kell lekérniük, hol van az ember munkahelye (ki fizeti utána a tb járulékot), de ha pl az ember vállalkozó, akkor ez is nehéz ügy. Mert akkor le lehet vonati a fizetésből, de nagyon macera, megkérdezem, de úgyemlékszem még egyik esetben sem jutottak el idáig (isteni malmai...).
Hát ennek tényleg nem ártana utánaérdeklődni  :hmmmm: ... Nomeg annak is, hogy ha netán MÉGIS eljutnak a fizuból levonásig, akkor még milyen összegek kerülnek rá az alapra? Késedelmi kamat, ilyesmi  :wacko: ... Nehogy aztán mondjuk 48 ezer legyen a 30-ból.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1923 Dátum: 2010.08.15 20:37:57 »
Gratulálok! Ez nagyon szép munka (az oktatás mindig, de ez külön a szívem csücske :-) . További sok sikert kívánok hozzá!
Köszi  :yes: ! Mondjuk, én egyelőre nem tervezek elméleti oktatást (nem mintha a kezdőket szokták volna ilyesmire alkalmazni) - elsősorban a gyakorlat, a vezetés az, ami érdekel, amit szeretnék tanítani. Közben azért majd persze tömöm a fejüket, szvsz akik ismernek innen a fórumról, azok valamennyire el is tudják ezt képzelni  :whistling: ;) :devil: :D
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1924 Dátum: 2010.08.15 20:41:05 »
mondi
Viszont amit a nehezen behajthatóságáról írsz, az biztató  :yes: ... Én simán nem fizetném be a helyedben, és hozzátenném hogy ez nem a "más f...ával a csalánt" kategória, mert én is kaptam még májusban egy 30 ezrest gyorshajtásért, amit azóta sem fizettem be (és ezután meg pláne nem fogok).
Az anyukám azt mondta, hogy ha nem tudják behajtani (jónéhány hónap után) akkor az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól kell lekérniük, hol van az ember munkahelye (ki fizeti utána a tb járulékot), de ha pl az ember vállalkozó, akkor ez is nehéz ügy. Mert akkor le lehet vonati a fizetésből, de nagyon macera, megkérdezem, de úgyemlékszem még egyik esetben sem jutottak el idáig (isteni malmai...).
Hát ennek tényleg nem ártana utánaérdeklődni  :hmmmm: ... Nomeg annak is, hogy ha netán MÉGIS eljutnak a fizuból levonásig, akkor még milyen összegek kerülnek rá az alapra? Késedelmi kamat, ilyesmi  :wacko: ... Nehogy aztán mondjuk 48 ezer legyen a 30-ból.

Rákérdezek majd, és elmondom a részleteket!
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

Kgabe

  • S6 forever
  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9802
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1925 Dátum: 2010.08.15 21:20:58 »
(mondjuk én fogorvosból is vállalom a tanulókat, évekig az egyetemi fogklinikára jártam, ahol a hallgatók tömték a fogamat. Szerintem sokkal alaposabbak és közvetlenebbek, és persze folyamatos kontroll van felettük).
Erről a fogorvostanoncos dologról vannak kellemes élményeim... :whistling:
Gabe 254.

R6Rider

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1083
  • Corolla E12 1.6 VVTi SOL Sedan
    • Q8
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1926 Dátum: 2010.08.16 09:56:38 »


Persze simán pénzbeszedés... De akkor is a k**** a****t annak a járőrnek aki ezért feljelent. Máskor láttam, hogy hasonló esetben tesznek fel sima figyelmeztetést (fokozatosság elve, ugye. Egy apró bolti lopásért sem jár 20 év azonal).

A neten megnézted a bizonyítékként készült képeket? (Egy online rendszerben a rsz és az ügyszám megadásával hozzáférsz). 1 vagy több kép van? Mi látszik a képen?  :)

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1927 Dátum: 2010.08.16 09:58:45 »
A neten megnézted a bizonyítékként készült képeket? (Egy online rendszerben a rsz és az ügyszám megadásával hozzáférsz). 1 vagy több kép van? Mi látszik a képen?  :)
Szombat reggel kaptam a fecnit, azóta még nem kaptam levelet, így nem tudom az ügyszámot. Rövidesen hívlak :-) .
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

R6Rider

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1083
  • Corolla E12 1.6 VVTi SOL Sedan
    • Q8
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1928 Dátum: 2010.08.16 12:20:08 »

Szombat reggel kaptam a fecnit, azóta még nem kaptam levelet, így nem tudom az ügyszámot. Rövidesen hívlak :-) .
OK, persze...  ;)

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1929 Dátum: 2010.08.17 19:58:16 »
Mondi, olvastam a történetet, amit leírtál és figyelembevéve a képeket is, az a véleményem, hogy ez nem közig bírság, hanem sima szabálysértés lesz. A közig bírságra én még nem találkoztam cetlizéssel.   Mivel flottát is kezelek, így elég nagy a merítési minta....
Kíváncsian várom a fejleményeket.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

xpet

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 667
  • Auris 1.6 Luna 2008
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1930 Dátum: 2010.08.19 15:43:49 »
Nos, próbáltam keresgélni, hogy a többsávos körforgalom használatát hogyan szabályozza a KRESZ, és arra jutottam, hogy sehogyan. Ha valaki tud konkrét idézetet, ami ezzel foglalkozik és közreadná, azt megköszönöm! (Úgy látom, hogy a többsávos út és a körforgalom szabályait kapcsolják össze a gyakorlatban, de olyan, hogy többsávos körforgalom nem létezik a KRESZ szerint.)

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1931 Dátum: 2010.08.19 15:47:52 »
Nos, próbáltam keresgélni, hogy a többsávos körforgalom használatát hogyan szabályozza a KRESZ, és arra jutottam, hogy sehogyan. Ha valaki tud konkrét idézetet, ami ezzel foglalkozik és közreadná, azt megköszönöm! (Úgy látom, hogy a többsávos út és a körforgalom szabályait kapcsolják össze a gyakorlatban, de olyan, hogy többsávos körforgalom nem létezik a KRESZ szerint.)

A többsávos körforgalomban a párhuzamos közlekedés szabályait kell alkalmazni a körforgalomra vonatkozóval egyidejűleg. Tudom, hogy ez egy kicsit bonyolultnak hangzik, de, ha külön-külön végiggondolod, akkor logikus.  :flowers:
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

xpet

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 667
  • Auris 1.6 Luna 2008
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1932 Dátum: 2010.08.19 16:49:04 »
Akkor ezek szerint az a nézet, hogy egy többsávos körforgalomban, aki a 3. kijáraton akar kimenni, az a belső sávba soroljon max. csak ajánlás, nem számon-kérhető, vagyis ő nyugodtan körbeautózhat a külső sávban. Itt Budaörsön az Auchan előtt van egy ilyen körforgalom és én általában úgy használom, hogy, ha a 3. kijárón megyek ki, akkor a belsőbe sorolok(a bevezető út is kétsávos), viszont nagyobb forgalomban már többször megszívtam, mert mindenki csak a külsőt használja és persze nem engednek kisorolni (ez már a szokásos magyar mentalitás kérdése), így vagy megállok, vagy kénytelen vagyok valaki elé bevágni. Nagyobb forgalomnál sokszor kialakul az a helyzet, hogy a külső bevezető sáv és a körforgalom külső sávja is tömött, az egységsugarú sofőr is előbb kisorol a külső sávba mielőtt behajtana a körforgalomba. Ha pedig ritkább a forgalom, az a szitu sem ritka, hogy mivel a belső sávban haladok nem tudok szabályosan kisorolni a külsőbe a 2. és a 3. kijáró között, mert a 2. behajtójában sokszor csak azt nézik, hogy a körforgalom külső sávjában jön-e valaki, azt már nem, hogy a belsőből valaki ki akar sorolni. (Noha a kisorlónak van elsőbbsége.)
Valószínűleg ezért (is) módosítják a többsávos körforgalmakat (Szeged, Érd), mert az autósok zöme nem tudja használni.
Igazából ezért is kérdeztem, hogy hogyan oktatják és a vizsgán hogyan kérik számon, de akkor nem csodálkozom, hogy oktatásnál sem használják a belső sávot, hiszen KRESZ szerint nem kell használni a belső sávot és a tanuló is bizonytalan lenne a kisorolásnál (hiszen jóval kevesebb ideje van rá, mint egy páthuzamos úton) egy nagyobb forgalomban.

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1933 Dátum: 2010.08.20 20:40:24 »
Ahogy mondod, sima többsávos útnak felel meg, tehát ha valaki a külső sávban akar körözgetni egy órán keresztül, akkor megteheti, minden következmény nélkül.
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1934 Dátum: 2010.08.27 21:36:09 »
Kérdeznék. A Balaton északi partján Badacsony keleti végén láttam a következő helyzetet. Még lakott terület, de már kihalt rész (sehol kereszteződés), és itt van egy 70-es tábla. Majd néhány száz méter múlva a település vége tábla -- a sebességkorlátozás nincs feloldva. Ilyenkor mi van? Gondolom továbbra is 70, mert a településvége tábla nem oldja fel a sebességkorlátozás hatályát, de ez így nem egyértelmű. A tábla után mindenki 90-el megy, tehát valószínűleg jó pénzbeszedő hely.

A 71-esen vannak más érdekes esetek is. Szintén 70-es tábla, majd a település táblája. Itt gondolom tiszta sor az 50, mivel az a szigorúbb. De ha előtte 40-es volt (ilyen is van, talán Zánkánál), akkor ameddig nem oldja fel semmi addig 40?

Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...