Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304688 alkalommal)

0 Felhasználó és 12 vendég van a témában

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1515 Dátum: 2009.06.10 11:28:23 »
Elvesztettem a fonalat....  :hmmmm:  Most amit írtam, az megállta a helyét nem???? :helpsmilie:

Visszatérve az alapkereszteződéshez, én még mindíg úgy vélem, hogy abban a konkrét helyzetben az általam vázolt magatartás a szabályos és követendő. ::)
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1516 Dátum: 2009.06.10 23:07:47 »
Már ki is töröltem a saját hsz-omat, mert rájöttem, hogy hülyeséget írtam  ::) ... Ez tényleg csak arról szól, hogy bekanyarodás ELŐTT hová kell besorolnod. Utána meg oda (abba a sávba) kanyarodsz, amelyikbe akarsz. Tamásnak volt igaza; a törvény tényleg nem írja elő, hogy a balra kanyarodónak a belső, a jobbra kanyarodónak a külső sávba KELL kanyarodnia.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1517 Dátum: 2009.06.11 08:49:51 »
Na, akkor visszatértünk az alapproblémához: hogyha többsávos az út, ahová bekanyarodsz, akkor mehet egyszerre a két - kiinduláskor egymásnak szemben lévő, melyből az egyik jobbra kisívben, a másik balra nagyívben kanyarodik - jármű, avagy a balra nagyívesnek minden körülmények közt el kell engednie a jobbra kisíveset? Mert erre mondám, hogy nem életszerű, vannak helyek, ahonnan sosem lehetne így, szabályosan balra kikanyarodni.
music     

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1518 Dátum: 2009.06.11 10:04:27 »
Nem életszerű, de nem hajthat be balról, amíg jobbról jönnek.

Úgy, ahogy az sem logikus, hogy a többsávos körforgalom egy sima párhuzamos közlekedésű út, vagyis a külsőben teljesen legálisan addig körözhetsz, amíg akarsz, de a valóságban így van.
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1519 Dátum: 2009.06.11 15:32:19 »
Már ki is töröltem a saját hsz-omat, mert rájöttem, hogy hülyeséget írtam  ::) ... Ez tényleg csak arról szól, hogy bekanyarodás ELŐTT hová kell besorolnod. Utána meg oda (abba a sávba) kanyarodsz, amelyikbe akarsz. Tamásnak volt igaza; a törvény tényleg nem írja elő, hogy a balra kanyarodónak a belső, a jobbra kanyarodónak a külső sávba KELL kanyarodnia.
Igen, én is simán benéztem, tényleg nem írja elő melyik sávba kell kanyarodni. Viszont az tényleg életszerű lenne lenne, hogy az említett kanyarodási gyakorlat alkalmazható lenne jogszabály által. Egyébként nálunk van ilyen telezöld több helyen is és az autósok valóban így kanyarodnak, nem is hallottam, olvastam a helyi újságban olyat, hogy ilyen helyen baleset vagy koccanás lett volna (persze ettől még fordulhatott elő). Azért is jobbnak tartanám ezt is szabályozni, mert ha nagy a forgalom, akkor balra kanyarodni ilyen helyen szinte lehetetlen.
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1520 Dátum: 2009.06.11 15:38:53 »
Hasonló típusú kereszteződés a Szentmihályi - Füredi sarok is, telezöldben 1-1 sávból lehet 2 sávra befordulni.
Az autósok nagy része ilyenkor figyelmes és kisívben a külsőbe kanyarodik, hogy a szemből érkező balra kanyarodni vágyó vele egy időben szintén befordulhasson. De óvatosnak kell lenni, mert sokan nem a külsőbe fordulnak ki. Hogy azokat ne említsem, akik még az indexet sem teszik ki...
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1521 Dátum: 2009.06.11 22:43:47 »
A Moszkva térnél a Krisztina krt. - Csaba utca kereszteződés is ilyen, és ott ráadásul aki a Csaba utca Városmajor felőli oldaláról jön balra nagyívben, az többnyire a Moszkva tér felé menne tovább, tehát a külsőbe igyekszik, aki meg a Várfok utca felől jön, az meg a belsőbe, mert ő meg a Szilágyi Erzsébet fasorba megy.
music     

01010011

  • Vendég
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1522 Dátum: 2009.06.11 23:00:53 »
A Moszkva térnél a Krisztina krt. - Csaba utca kereszteződés is ilyen,
De méginkább ilyen a helyzet a Szépvölgyire kanyarodás esetén a Daubnernél.. Ha a Kolossy felé fordulsz a Pusztaszeriről a besőbe kell sorolnod, de oda 'bepofátlankodnak' a Montevideo utcából jövők... Ott viszont sűrűn szól duda és rázódik ököl.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1523 Dátum: 2009.06.12 09:09:14 »
Viszont ott (Szépvölgyi út) az esetek nagy részében elég sűrű a forgalom, ilyenkor jobban is jársz, ha maradsz a külsőben, az Ürömi utcán lemész, és a Cserfa utcán vissza a Bécsi útra, vagy tovább a Lajos utcára.
music     

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1524 Dátum: 2009.06.12 09:31:20 »
Viszont ott (Szépvölgyi út) az esetek nagy részében elég sűrű a forgalom, ilyenkor jobban is jársz, ha maradsz a külsőben, az Ürömi utcán lemész, és a Cserfa utcán vissza a Bécsi útra, vagy tovább a Lajos utcára.
:yes: :yes: :yes:
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1525 Dátum: 2009.06.13 10:12:52 »
Na, akkor visszatértünk az alapproblémához: hogyha többsávos az út, ahová bekanyarodsz, akkor mehet egyszerre a két - kiinduláskor egymásnak szemben lévő, melyből az egyik jobbra kisívben, a másik balra nagyívben kanyarodik - jármű, avagy a balra nagyívesnek minden körülmények közt el kell engednie a jobbra kisíveset? Mert erre mondám, hogy nem életszerű, vannak helyek, ahonnan sosem lehetne így, szabályosan balra kikanyarodni.

Nézd, ad 1: a jobbra kanyarodónak elsőbbsége van, és ad 2: nincs előírva, hogy kinek melyik sávba kell kanyarodnia. Ez a gyakorlatban kb. annyit jelent, hogy te elkezdhetsz balra kanyarodni, de közben figyelned kell, hogy a jobbra kanyarodó mit művel (pl. nem akar-e egyből a belsőbe kanyarodni), és adott esetben el kell engedned. Ezért oktatják ezt az autósiskolában is úgy, hogy a balra kanyarodó a belső, a jobbra kanyarodó a külső sávba kanyarodjon.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Attus

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 361
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1526 Dátum: 2009.07.03 12:14:41 »
A KRESz egyértelműen szabályozza, hogy kereszteződésbe csak akkor hajthatsz be, ha azt biztonsággal el is tudod hagyni. Ez eddig tiszta.
Szerintetek hogyan értelmezendő ugyanez a szabály körforgalom esetén?
Ez most onnan jutott eszembe, hogy a különböző lezárások miatt a budai rakpart teljesen beállt már a múlt héten, a Clark Ádám térről a Fő utca felé nem lehetett kihajtani, mert a Halász utcától oda visszatorlódott a forgalom. A Clarkon a körforgalomba beragadt autók viszont blokkolták a kör teljes forgalmát, a hídról az alagútba menőket is.

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1527 Dátum: 2009.07.03 13:27:38 »
A KRESz egyértelműen szabályozza, hogy kereszteződésbe csak akkor hajthatsz be, ha azt biztonsággal el is tudod hagyni. Ez eddig tiszta.
Szerintetek hogyan értelmezendő ugyanez a szabály körforgalom esetén?
Ez most onnan jutott eszembe, hogy a különböző lezárások miatt a budai rakpart teljesen beállt már a múlt héten, a Clark Ádám térről a Fő utca felé nem lehetett kihajtani, mert a Halász utcától oda visszatorlódott a forgalom. A Clarkon a körforgalomba beragadt autók viszont blokkolták a kör teljes forgalmát, a hídról az alagútba menőket is.
A kérdés jó, de a Clark Ádám tér az szerintem már nem körforgalom.
Attila 31
  - Avensis
- Prius

Attus

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 361
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1528 Dátum: 2009.07.03 13:56:13 »
A kérdés jó, de a Clark Ádám tér az szerintem már nem körforgalom.
Kb. 2-3 éve megint az.
(Ha esetleg a múlt hét közepe óta változott volna a forgalmi rend, akkor elnézést).

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1529 Dátum: 2009.07.03 16:58:27 »
Már megint körforgalom... Valamikor a 80-as évek elején  volt a nagy körforgalom-irtás Budapesten, akkor - szakszóval - kör alakú úttesttesítették  :eek: - szakszóval -,  de mostmár ismét szépszámal vannak és szaporodnak. A Clark Ádám tér kb 5-8 éve ismét körforgalom.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.