Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304059 alkalommal)

0 Felhasználó és 9 vendég van a témában

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1500 Dátum: 2009.06.09 08:41:24 »
Uh bocs, Trotter mar valaszolt  :death:
:D
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1501 Dátum: 2009.06.09 09:26:33 »
Nem, nem, keverjük a dolgokat. Én is.
Természetesen, ha az útburkolati jelek (különösen, ha záróvonal) mutatják a kanyarodás irányát - ezek szerint a Bem rkp. is ilyen hely, - akkor nincs vita.
De az az alapállás, hogy jobbra kisívben, balra nagyívben kell bekanyarodni úgy, hogy a jármű a bekanyarodás után a jobb szélső sávban maradjon, nyilván a buszsáv módosít ezen, ha van. Minden ehhez képest értendő.
Tehát ha van egy olyan kereszteződés, ahol a keresztező út többsávos, akkor hiába van több sáv, aki velem szemből balra (nekem jobbra) nagyívben akar befordulni, annak - útburkolati jel hiányában - ugyanabba a sávba kell(ene) befordulnia, mint nekem, aki jobbra kisívben szeretne. Ergo neki az összes autót el kell engednie, aki az irányomból jön. Ez igaz arra az esetre, ha a balra forduló egyetlen, "telizöldes" sávból kanyarodik.
De, hogy ne legyen egyszerű, ha én többsávos - függetlenül attól, hogy irányonként egy, vagy több sáv van - kereszteződésből fordulok balra, akkor viszont valóban a belsőből a belsőbe kell.
music     

lablac

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6859
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1502 Dátum: 2009.06.09 12:24:46 »
Nem, nem, keverjük a dolgokat. Én is.
Tehát ha van egy olyan kereszteződés, ahol a keresztező út többsávos, akkor hiába van több sáv, aki velem szemből balra (nekem jobbra) nagyívben akar befordulni, annak - útburkolati jel hiányában - ugyanabba a sávba kell(ene) befordulnia, mint nekem, aki jobbra kisívben szeretne. Ergo neki az összes autót el kell engednie, aki az irányomból jön. Ez igaz arra az esetre, ha a balra forduló egyetlen, "telizöldes" sávból kanyarodik.
De, hogy ne legyen egyszerű, ha én többsávos - függetlenül attól, hogy irányonként egy, vagy több sáv van - kereszteződésből fordulok balra, akkor viszont valóban a belsőből a belsőbe kell.
Nekem keverunk semmit! Nem jol mondod, szerintem.
Ha egy egy savos utrol kanyarodsz ra nagy ivben, balra egy 3 savos utra, akkor a hozzad legkozelebb eso savba, tehat a legbelsobe kell sorolnod. Onnan tovabb iranyjelzovel (jobbra) lehet tovabb sorolgatni.


Voltak:  '08 Auris 2.0 D-4D Sol; '05 Honda Jazz 1.2 i-DSI S Cool, '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC EX

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1503 Dátum: 2009.06.09 12:55:37 »
De az az alapállás, hogy jobbra kisívben, balra nagyívben kell bekanyarodni úgy, hogy a jármű a bekanyarodás után a jobb szélső sávban maradjon,
Nem a jobb szélső sávban, hanem a menetirány szerinti jobb oldalon kell maradni, lásd: 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet 31. § (3).
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1504 Dátum: 2009.06.09 20:46:58 »
Nekem keverunk semmit! Nem jol mondod, szerintem.
Ha egy egy savos utrol kanyarodsz ra nagy ivben, balra egy 3 savos utra, akkor a hozzad legkozelebb eso savba, tehat a legbelsobe kell sorolnod. Onnan tovabb iranyjelzovel (jobbra) lehet tovabb sorolgatni.
Én is úgy tudom, hogy telizöldes lámpánál jobbra kis ívben a külső sávba, balra nagy ívben a belsőbe kell kanyarodni, ami logikusan hangzik, hiszen ha a balra kanyarodónak várnia kell, akkor lehet soha sem fog tudni bekanyarodni. Viszont sokszor látom gyérebb forgalomnál, hogy oda kanyarodnak ahová sikerül, még akkor is, ha a két sávot záróvonal választja el.
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1505 Dátum: 2009.06.09 21:35:27 »
Nos akkor a tisztánlátás végett:

Idézet

Bekanyarodás

31. § (1) Az útkereszteződésben másik útra bekanyarodni szándékozó vezető a járművel

a) az útburkolati jelek által meghatározott forgalmi sávba,

b) útburkolati jelek hiányában

- jobbra bekanyarodás esetében az úttest jobb szélére,

- balra bekanyarodás esetében az úttest felezővonala mellé, illetőleg osztottpályás és egyirányú forgalmú úton az úttest bal szélére

köteles - az útkereszteződés előtt kellő távolságban - besorolni. A bekanyarodási szándékot irányjelzéssel [29. § (2) bek.] jelezni kell.

(2) Villamospályával ellátott úttesten, ha az (1) bekezdés b) pontjában foglaltaknak megfelelő besorolás a villamos forgalmát zavarná, a villamos elhaladásához szükséges területet szabadon kell hagyni. A kerékpársávot, továbbá egyirányú forgalmú úton az ellenirányba kijelölt autóbusz sávot a besorolás szempontjából figyelmen kívül kell hagyni.

(3) A járművel másik útra - ha közúti jelzésből más nem következik - jobbra kis ívben, balra nagy ívben kell bekanyarodni, úgy, hogy a jármű bekanyarodás után a menetirány szerinti jobb oldalon maradjon.

(4) Ha a jármű méretei vagy egyéb ok miatt az (1)-(2) bekezdés rendelkezéseit megtartani nem lehet, a bekanyarodást fokozott óvatossággal - szükség esetén erre alkalmas irányító személy igénybevételével - és úgy kell végrehajtani, hogy a bekanyarodó jármű a többi járművet ne veszélyeztesse.

(5) Elsőbbséget kell adni, ha a 28. § (2) bekezdésében foglaltakból más nem következik

a) jobbra vagy balra bekanyarodó járművel

- annak az útnak az úttestjén áthaladó gyalogos részére, amelyre a jármű bekanyarodik, továbbá

- az azonos irányból érkező villamos részére,

b) jobbra bekanyarodó járművel a kerékpársávon vagy az úttest mellett levő, attól jobbra eső kerékpárúton érkező jármű részére,

c) balra bekanyarodó járművel

- az úttesten szemből érkező és egyenesen továbbhaladó vagy jobbra bekanyarodó jármű,

- az úttest mellett levő, attól balra eső kerékpárúton érkező jármű

részére.

(6) A balra bekanyarodó jármű vezetője párhuzamos közlekedésre nem alkalmas úton a bekanyarodást akkor hajthatja végre, ha meggyőződött arról is, hogy balról járművének előzését vagy kikerülését másik jármű nem kezdte meg.

(7) Útkereszteződésen kívül történő bekanyarodásra az (1)-(2) és a (4)-(6) bekezdés rendelkezései az irányadók.

(8) Az útkereszteződésben kanyarodó főútvonal esetén

a) az (5) bekezdés a) pontjában meghatározott szabály a főútvonalon kanyarodó és az arról letérő járműre egyaránt vonatkozik,

b) a főútvonalról letérő járművel elsőbbséget kell adni a főútvonalon továbbhaladó jármű részére.

Arról van szó, hogy többsávos útról hogyan kell elkezdeni a kanyarodást, arról is, hogy a menetirány szerinti jobb oldalra kell érkezni, de arról egy szó sem esik, hogy ezen belül hova kell kanyarodni.

Vagyis a jobbról kisívben bekanyarodó teljesen szabályosan kanyarodhat a 3. sávba is, ha ezzel az egyenesen haladót nem zavarja, és nem kell foglalkoznia a neki szemből balra kanyarodó lelki világával, ha ezt az útburkolati jelek másképp nem jelzik. ( pl zárovonal, vagy  akanyarodás ívét jelző szaggatott ) - Persze jóérzésű ember a forgalom gyorsítása, és önvédelmi okok miatt szűken jobbraveszi, aztán besorol, így a forgalom is gyorsabb, meg aki nem bújja naponta a kreszt, csak a józan ész alapján próbál közlekedni, az nem fogja letarolni.

( melesleg oktató ismerős is mondta a múltkor, hogy szó szerint értelmezve bármellik sávot lehet választani, de alapértelmezve a szűken jobbra, szűken balra híve ő is.)
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

lablac

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6859
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1506 Dátum: 2009.06.09 21:44:35 »
b) útburkolati jelek hiányában

- jobbra bekanyarodás esetében az úttest jobb szélére,

- balra bekanyarodás esetében az úttest felezővonala mellé, illetőleg osztottpályás és egyirányú forgalmú úton az úttest bal szélére

köteles - az útkereszteződés előtt kellő távolságban - besorolni. A bekanyarodási szándékot irányjelzéssel [29. § (2) bek.] jelezni kell.


Ez nem azt jelenti, amit Trotter es en is leirtam?  :hmmmm:


Voltak:  '08 Auris 2.0 D-4D Sol; '05 Honda Jazz 1.2 i-DSI S Cool, '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC EX

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1507 Dátum: 2009.06.09 21:48:19 »
b) útburkolati jelek hiányában

- jobbra bekanyarodás esetében az úttest jobb szélére,

- balra bekanyarodás esetében az úttest felezővonala mellé, illetőleg osztottpályás és egyirányú forgalmú úton az úttest bal szélére

köteles - az útkereszteződés előtt kellő távolságban - besorolni. A bekanyarodási szándékot irányjelzéssel [29. § (2) bek.] jelezni kell.


Ez nem azt jelenti, amit Trotter es en is leirtam?  :hmmmm:
Pont ezt vettem észre, szerintem ebből az jön le, hogyha nincs más jel, akkor jobbra kanyarodva igenis a külső sávba kell menni.
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

leszilaci

  • Vendég
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1508 Dátum: 2009.06.09 21:50:31 »
 :sleep1: végig nem bírom olvasni....

ahogy "tanult" kollégám mondaná:
Idézet
nagy erővel fűrészelitek a fingot
:flowers:

lablac

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6859
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1509 Dátum: 2009.06.09 21:52:38 »
Anno kismotorbol mindig ugy kellett balra nagyivben kanyarodni tobbsavos/osztottpalyas utra, hogy belsobe, aztan hatranez, kez kitesz jobbra, aztan hatranez es sorol. Ha ezt nem csinaltuk akkor jott a memoar a fulesbe.


Voltak:  '08 Auris 2.0 D-4D Sol; '05 Honda Jazz 1.2 i-DSI S Cool, '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC EX

lablac

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6859
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1510 Dátum: 2009.06.09 21:56:30 »
nagy erővel fűrészelitek a fingot
[rohog]  :lol:
Tyihiii, ezt felvettem a szotaramba    :D


Voltak:  '08 Auris 2.0 D-4D Sol; '05 Honda Jazz 1.2 i-DSI S Cool, '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC EX

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1511 Dátum: 2009.06.09 22:00:14 »
b) útburkolati jelek hiányában

- jobbra bekanyarodás esetében az úttest jobb szélére,

- balra bekanyarodás esetében az úttest felezővonala mellé, illetőleg osztottpályás és egyirányú forgalmú úton az úttest bal szélére

köteles - az útkereszteződés előtt kellő távolságban - besorolni. A bekanyarodási szándékot irányjelzéssel [29. § (2) bek.] jelezni kell.


Ez nem azt jelenti, amit Trotter es en is leirtam?  :hmmmm:

Ez csak azt írja le, hogy hova sorolj, ha kanyarodni szándékozol,

Idézet
(3) A járművel másik útra - ha közúti jelzésből más nem következik - jobbra kis ívben, balra nagy ívben kell bekanyarodni, úgy, hogy a jármű bekanyarodás után a menetirány szerinti jobb oldalon maradjon.

ez meg azt, hogy "a menetirány szerinti jobb oldalon maradjon" ( tehát ne a szembejövőbe fordulj, és onnan sorolj be)
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

lablac

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6859
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1512 Dátum: 2009.06.09 22:23:07 »
Beneztem, valoban.
Ugy latom, itt megis ezzel a szaballyal magyarazzak: Klikk


Voltak:  '08 Auris 2.0 D-4D Sol; '05 Honda Jazz 1.2 i-DSI S Cool, '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC EX

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1513 Dátum: 2009.06.09 22:38:49 »
Na, akkor jól összezavartam magamat.
Ez így viszont legalább életszerű.... :D
music     

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1514 Dátum: 2009.06.09 22:55:59 »
Beneztem, valoban.
Ugy latom, itt megis ezzel a szaballyal magyarazzak: Klikk


"Szakjogász" :D félremagyaráz! az első normális bíró keresztben lenyeli, ha egy tárgyaláson ezzel jön. - más kérdés, hogy  a bírók jó része nem ért a szakdolgokhoz, csak a sima válóperekhez, ezért lehet  jó pénzért normális szakértőt hozni, aki nemcsak kikiáltja magáról, hanem ért is hozzá.
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!