Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1286777 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22258
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Dátum: 2004.09.29 13:29:15 »
Hát akkor megnyitom. Ide várjuk a tisztázatlan helyzetek leírásait, amit majd közösen megpróbálunk feloldani, esetleg szakértők bevonásával.
Remélem nem lesz hosszú a topic.
Mindenkinek problémamentes közlekedést!
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22258
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #1 Dátum: 2004.09.29 13:35:38 »
Elsőnek, aminek apropóján megnyitottam a topicot a beszélgessünk topicból emeltem át.

18562 Elküldve: 2004.09.29 13:20:56    Hozzászólás témája:    

--------------------------------------------------------------------------------
 
NoGun írta:

Papír és a rendőr szerint nekem mindig meg kell bizonyosodni, hogy kanyarodhatok-e, ezért én is felelős vagyok. Mindig.  

Trotter írta:
Na ez azért nem így van.
Az odáig rendben van, hogy balra nagyívben (mert ugye lehet balra kisívben is kanyarodni) kanyarodásnál meg kell győződni, hogy valaki van-e előzésben, mert ha van, akkor még az indexet  sem szabad kitenni elvileg. Azon 1xű oknál fogva, hogy ő már forgalmi helyzetbe került veled ( ha sor előz, akkor a sorban mindenkivel   ), és ameddig nem tér vissza abba a forgami sávba, ahonnan elkezdte a menővert addig abba is marad.

Kivétel: NEM kell meggyőződni nagyívben, vagy kisívben balra való kanyarodás ELŐTT, akkor, ha tőled balra nincsen forgalmi sáv (1irányú utca, párhuzamos közlekedésre kijelölt, vagy alkalmas  út belső sávjából, illetve osztottpályás útpálya), és nincsen kötöttpályás járműközlekedés (vasút, villamos) sem.

Asszem nem hagytam ki semmit sem.Ha igen, akkor bisztos észreveszitek.  
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

MiCKEY

  • The Boss :)
  • Adminisztrátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9733
KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2 Dátum: 2004.09.29 13:43:13 »
Azért ez mindenképpen gázos.
Balra akarok fordulni. mögöttem mondjuk ketten. Hátrapillantok, semmi. De valaki most érkezik a sor mögé és mivel nagy sebességkülönbsége van előzni is kezd, én meg már fordulni kezdek, merthogy az előbb még sehol.

A másik kedvencem a mellékutcából jobbra kisívben fordulók, akik elfelejtenek jobbra is nézni, valaki meg éppen előz, kikerül, stb. Ez szerintem gyakoribb probléma.

Szerintem...

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22258
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #3 Dátum: 2004.09.29 13:52:41 »
Idézetet írta: "MiCKEY"
Azért ez mindenképpen gázos.
Balra akarok fordulni. mögöttem mondjuk ketten. Hátrapillantok, semmi. De valaki most érkezik a sor mögé és mivel nagy sebességkülönbsége van előzni is kezd, én meg már fordulni kezdek, merthogy az előbb még sehol.

A másik kedvencem a mellékutcából jobbra kisívben fordulók, akik elfelejtenek jobbra is nézni, valaki meg éppen előz, kikerül, stb. Ez szerintem gyakoribb probléma.

Szerintem...


Ezért írtam, hogy vagy A, vagy C, attól függően, hogy melyik kezdte meg ELŐSZÖR a menővert. De valóban nagyon nehéz eldönteni.
Nekem, volt már úgy, hogy a szembesávban meg kellett állnom előzés közben, mert a marhája kitette az indexet, amikorén már javában előztem a sort, aztán azzal a lendülettel már kanyarodott. Tuti nemnézett bele a tükörbe. Ezt a rizikót vállalni kell, ha ilyen mavőverbe kezd az ember fia. Íratlan szabályként csak azt tudom javasolni, hogy aki hátrébb van az gondolkozzon az előtte haladó fejével is  :idea:  :!:  :!:  
Annak ugyanis hiába kell meggyőződnie arról, hogy nem előzik, de mi van akkor, ha nem teszi azt????? Inkább maradjunk elméleti síkon!!

Erre eklatázs példa a Nógrádi miniszter féle baleset a balra kanyarodó Tranbant esete, igaz, itt a megkülönböztető jlelzés is bekavart.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4 Dátum: 2004.09.29 14:05:28 »
Idézetet írta: "Trotter66"
Ezt a rizikót vállalni kell, ha ilyen mavőverbe kezd az ember fia. Íratlan szabályként csak azt tudom javasolni, hogy aki hátrébb van az gondolkozzon az előtte haladó fejével is  :idea:  :!:  :!:  

Meg mondjuk a hátul jövőnek esetleg eszébe juthatna, hogy ha egy kereszteződés előtt áll a sor, akkor annak valami oka van (pl az első kocsi balra menne, vagy urambocsá' jófej volt és kiengedi a jobboldali mellékútról a buszt)  8)
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

Amtibácsi

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 256
    • http://www.amti.hu
KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5 Dátum: 2004.09.29 15:48:42 »
Idézetet írta: "MiCKEY"

A másik kedvencem a mellékutcából jobbra kisívben fordulók, akik elfelejtenek jobbra is nézni, valaki meg éppen előz, kikerül, stb. Ez szerintem gyakoribb probléma.

Szerintem...

Sajnos a szomszédasszonyom is így járt egy Hiace tipussal. Jobbra fordult rá a főútra és nem nézett jobbra, csak balra. Egy Astra épp előzésben volt. A Hiace javítása kijött 1 milla alatt, a pár hónapos Astra totalcar.hu Szerencsére senki sem sérült csak lelkileg.
ww.amti.hu 1997 Corolla 1,6 GLI    18

ATIS

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1852
  • Corolla HB 88 XL
KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6 Dátum: 2004.09.29 16:48:32 »
Idézetet írta: "whis"
Idézetet írta: "ATIS"
A könyvek szerint:"A gyorsabban haladó járművek nem akadályozása akkor teljesül, ha a jármű az útra megengedett legnagyobb sebességgel halad."

ATIS, ezt a részt a Kreszkönyv melyik fejezetében találtad? Kerestem ilyet, de elkerülte a figyelmem (igaz, nem olvastam teljesen végig :oops: ). Ja, még egy, mikori kiadású?  8)


Kotra Károly: KRESZ könyv személygépkocsivezetők részére 2002.01.01-től érvényes
Az igazság pusztán nézőpont kérdése.

ATIS

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1852
  • Corolla HB 88 XL
KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #7 Dátum: 2004.09.29 17:17:01 »
Idézetet írta: "FANCY"

Itt egy friss eset:Kollégám 'A' lassitott,indexelt,hogy balra kanyarodik.Mögötte lévő autó 'B' szintén lassitott.Ekkor a jött a harmadik 'C' és a kanyarodó autót elejét szépen puffosra tette.Senki nem ismerte el a felelősségét.A 'C' azzal érvelt,hogy szabályosan előzött nem látta,hogy kanyarodni fog.Most itt ki a hunyó?


Én a C-re szavaznék mivel ha A balra kanyarodott akkor valószínű azt egy kereszteződésben tette vagyis ott balról előzni eleve tilos.

Találtam is egy ilyet:"Csak jobbról szabad előzni azt a járművet amely a balra bekanyarodási szándékot irányjelzéssel jelzi és az úttesten a balra bekanyarodáshoz szabályosan helyezkedik el."
Az igazság pusztán nézőpont kérdése.

ATIS

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1852
  • Corolla HB 88 XL
KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #8 Dátum: 2004.09.29 17:26:32 »
Egyébként meg az esetek többségében a vétkes nem ismeri el a dolgot.
Az egyik haverom kocsiját sorbanálláskor törték meg. Egy teherautó hátulról nyomott egybe vagy öt kocsit. Majd bizonygatta hogy ő betartotta a követési távolságot és nem ment többel a megengedettnél. A rendőrnek kellett megkérdezni tőle hogy akkor miért nem tudott megállni.

De nekem is volt olyanom hogy megálltam a lámpánál majd fékcsikorgás hátulról és egy kis koci. Anyóca kiugrott és kiabált hogy: Muszáj volt megállni?!!!! Mutatok a lámpára: Csókolom a Pirosnál nem szokás megállni? A válasz: Még sárga volt én láttam!!!! Ha lett volna sérülés biztos jól meglepűdött volna mikor a rendőr megmondja neki ki a hibás......
Az igazság pusztán nézőpont kérdése.

KLaco

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8092
KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #9 Dátum: 2004.09.29 17:28:03 »
Idézetet írta: "Amtibácsi"
Idézetet írta: "MiCKEY"

A másik kedvencem a mellékutcából jobbra kisívben fordulók, akik elfelejtenek jobbra is nézni, valaki meg éppen előz, kikerül, stb. Ez szerintem gyakoribb probléma.

Szerintem...

Sajnos a szomszédasszonyom is így járt egy Hiace tipussal. Jobbra fordult rá a főútra és nem nézett jobbra, csak balra. Egy Astra épp előzésben volt. A Hiace javítása kijött 1 milla alatt, a pár hónapos Astra totalcar.hu Szerencsére senki sem sérült csak lelkileg.

Sajna ez gyakori baleseti forrás, utasként én is éltem át szitukat, ahol pár méteren múlott a dolog. Vezetőként igyekszek figyelni erre. Multkor az volt a szitu, mentem 60-al városban, és a mögöttem levő elkezdett előzni, és elé kikanyarodott 1 kocsi, akinek a vezetője stilszerűen mobilozott és nem volt ideje 2 irányban nézni, szóval aki engem előzött, az még szerencsére mögöttem volt, szóval gázt adtam, és a srác befért mögém, szóval ha nem figyelek, lehet, rámrántja a kormányt  :D
Laco 73 :D

Xanyi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6060
KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #10 Dátum: 2004.09.29 19:37:29 »
Velem a következő eset történt egyszer! Csak érdekelne, hogy ilyenkor szerintetek ki lett volna a hibás...

Lakott területen kívül megyek 100 körül, utolérek egy 5-6 kocsiból álló sort, ami kb 70-el halad, elöl egy teherautó! Megyek utánuk egy darabig, szemből semmi, tükör, kezdek előzni... Nagyjából a sor felénél lehettem valahol, amikor is a teherautó elött nem sokkal jobb oldalról egy földútről kikanyarodott balra egy autó! Épp kifért a teherautótól, de azt nem láthatta hogy én ott jövök! Én meg már vagy 90-nel mehettem, oszt csak jött szembe...  :shock: Beférni nem fértem sehová... Végülis az lett a vége, hogy a szembe jövő fékezett és lehúzodott teljesen a padkára (majdnem árok is volt), ezért nem lett csatt!
De ilyenkor ki lett volna a hibás???
Én tök szabályosan előztem, és nem láthattam őt, meg ha láttam is volna nekem volt elsőbségem! De ő sem láthatott, a teherautót pedig nem zavarta, mert annak még lassítania se kellett miatta...

Mindenesetre utána félreálltam pihenni az út szélére, még a lélegzetem is elállt abban a pillanatban!
Xanyi

ATIS

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1852
  • Corolla HB 88 XL
KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #11 Dátum: 2004.09.29 20:37:04 »
Idézetet írta: "Xanyi"
Velem a következő eset történt egyszer! Csak érdekelne, hogy ilyenkor szerintetek ki lett volna a hibás...

Lakott területen kívül megyek 100 körül, utolérek egy 5-6 kocsiból álló sort, ami kb 70-el halad, elöl egy teherautó! Megyek utánuk egy darabig, szemből semmi, tükör, kezdek előzni... Nagyjából a sor felénél lehettem valahol, amikor is a teherautó elött nem sokkal jobb oldalról egy földútről kikanyarodott balra egy autó! Épp kifért a teherautótól, de azt nem láthatta hogy én ott jövök! Én meg már vagy 90-nel mehettem, oszt csak jött szembe...  :shock: Beférni nem fértem sehová... Végülis az lett a vége, hogy a szembe jövő fékezett és lehúzodott teljesen a padkára (majdnem árok is volt), ezért nem lett csatt!
De ilyenkor ki lett volna a hibás???
Én tök szabályosan előztem, és nem láthattam őt, meg ha láttam is volna nekem volt elsőbségem! De ő sem láthatott, a teherautót pedig nem zavarta, mert annak még lassítania se kellett miatta...

Mindenesetre utána félreálltam pihenni az út szélére, még a lélegzetem is elállt abban a pillanatban!



Engem most megfogtál.... Bár ha jól gondolom konvojban és konvojt előzni tilos. Bár ebben most nem vagyok biztos. Én nem is szeretek egyszerre több autót megelőzni inkább kivárom míg rám kerül a sor a teherautónál. Inkább azt mondanám szerintem ki volt a bunkó. Az az öt hat autó akik nem előzik meg a teherautót de nem is hagynak akkora távolságot egymás közt hogy aki őket előzi az beférjen közéjük ha baja van. Pedig hetvennél nem hiszem hogy a követési távolság azt jelenti hogy egymás seggében kell lenni. A másik hogy aki a földútról ráfordult az útra ha kicsit óvatosabb megvárja hogy elmenjen a konvoj nem gyorsan a teherautó orra elött caplat fel az útra.
Az igazság pusztán nézőpont kérdése.

Xanyi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6060
KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #12 Dátum: 2004.09.29 20:43:15 »
Idézet
Bár ha jól gondolom konvojban és konvojt előzni tilos.

Nem volt azért annyira régen a kresszvizsga, de erre nem emlékszem...
Topicnak egy kérdés:
Lehet-e több autót egyszerre előzni?
Xanyi

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #13 Dátum: 2004.09.29 21:17:27 »
Szerintem sehol nem tiltja semmi a konjoj előzését, ebben az esetben a kiforduló az egyértelmű hibás, csak ezt, ha bajvan, és nem marad ott senki tanuskodni, akkor ki bizonyítja?
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

ATIS

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1852
  • Corolla HB 88 XL
KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #14 Dátum: 2004.09.29 21:31:18 »
A lényeg ott lenne hogy ha valaki már előz valakit ne menj utána mert lehet hogy ő még befér de te már nem......Ez lenne szerintem a konvojban előzés. Ami szerintem tiltott. Ebben szinte biztos vagyok.

Ami viszont nekem is homályos a több autó egyszerre előzése. Elvileg nem tiltott mivel ha már elkezdtek előzni te már nem előzhetsz. De feltünően gyanús hogy mindíg csak "megelőzendő jármű","megelőzött jármű" a szöveg még csak zárójelben sem tesznek oda többesszámot........
Az igazság pusztán nézőpont kérdése.