Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1298174 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

fezso

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 397
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6795 Dátum: 2019.05.16 09:17:53 »
Észlelem, lassítok, megállok. Mellettem/szemből meg érkezik a telefonozó/nézelődő/fogalmatlan polgártárs és a zebrán biztonsága teljes tudatában elinduló gyalogost (jó esetben csak majdnem)begyűri az autója alá.
Lehet hogy szemantikailag az "elengedem" nem tökéletes szó, de biztosan Te is láttál már ilyen szitut.

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9387
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6796 Dátum: 2019.05.16 09:26:44 »


Lehet hogy szemantikailag az "elengedem" nem tökéletes szó, de biztosan Te is láttál már ilyen szitut.
Természetesen értem a szitut, de pont ez a megfogalmazás és ez a felfogás az, ami miatt a fejekben még mindig lehetöség és nem kötelezettség az elsőbbségadás a gyalogosnak.

Majd talán egyszer máslént lesz. 



Tapatalkkal küldve


Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6797 Dátum: 2019.05.16 09:50:02 »

Nem értem, mi az hogy én átengedem? Elsőbbsége van, nem? Ha macisajtom van, akkor sem elengedem a másik autót.

Tapatalkkal küldve
Átengedtem = gyalogost átengedtem. Értsd úgy, hogy átengedem, áll előttem a csóró gyalog, lényegében a zebra közepén  és szemből száguld el mindenki, úgy hogy ott álldogál. 4-5 autó mire valaki megáll. Tegnap volt ilyen esetem, fekvőrendőrön lévő zebrával. 3-4 kocsi ment át az orra előtt mire egy megállt és átengedte.

xpet

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 667
  • Auris 1.6 Luna 2008
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6798 Dátum: 2019.05.16 10:36:57 »
Te is úgy írod, amit Nagycitrom kifogásol: "3-4 kocsi ment át az orra előtt mire egy megállt és átengedte.",
ahelyett, hogy: "3-4 kocsi ment át az orra előtt mire egy megállt és megadta neki az elsőbbséget."
Vagyis (eltúlozva) az autós ne "kegyet gyakoroljon", hanem tartsa be, hogy a zebránál a gyalogosnak van elsőbbsége.

fezso

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 397
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6799 Dátum: 2019.05.16 11:56:19 »
teljesen szabálykövetően járok el + még a mások által okozott veszélyhelyzettől is megvédem - egy talán nem megfelelően használt szó miatt most komolyan pellengérre kell állítani?!Én mindenesetre úgy gondolom, ha mindenki ilyen alapfelfogásban vezetne, tök mindegy mit gondolna magában: kötelességként vagy főúri kegyként fogná fel - ezerszer élhetőbb hely lenne a közút.

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9387
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6800 Dátum: 2019.05.16 13:51:14 »
teljesen szabálykövetően járok el + még a mások által okozott veszélyhelyzettől is megvédem - egy talán nem megfelelően használt szó miatt most komolyan pellengérre kell állítani?!Én mindenesetre úgy gondolom, ha mindenki ilyen alapfelfogásban vezetne, tök mindegy mit gondolna magában: kötelességként vagy főúri kegyként fogná fel - ezerszer élhetőbb hely lenne a közút.
Nem volt szándékomban nekedesni, bocs! :-)

Csak arra mutattam rá, hogy rohadt nehezen kopik ki a fejekböl a régi gyalogos/zebra felfogás. Látod, még te is ezt a kifelyezést használod, mert ennyire ez van a köztudatban. 
Ha puhatestű helyett 30 t-s kamionok mennének keresztbe a zebrán, valószínű többen betartanák a szabályt.  Én sem vagyok hülye gyalogosként, csak akkor hiszem el, hogy megadták az elsöbbséget, ha látványosan korábban fékez/áll meg az autó vagy ha szemkontaktus van a soförrel. Én is féltem a kis életemet! [emoji23]

Tapatalkkal küldve


csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10322
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6801 Dátum: 2019.05.16 18:03:03 »
A zebra a gyalogoke. Meg kell allni. Persze idegesit engem is ha mondjuk nem megy at megse a zebran, de ez van. ..

Xtrem

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10673
KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6802 Dátum: 2019.05.16 21:06:31 »
Igen, meg kell állni a zebra előtt.
Viszont én gyalogosként pl - amikor gyér forgalmú úton vagyok, és összesen az az 1 db autós van a környéken az úton, és látom, hogy lassít, mert át akar engedni, akkor jelzek neki, hogy nyugodtan menjen, ne engedjen át - hiszen autósként nagyon is jól tudom, hogy "energia" kell a teljes megálláshoz majd az újbóli felgyorsításhoz.
És én se halok bele, ha csak utána megyek át, nem fogok szakállt növeszteni, ha megvárom.
Szóval vannak olyan szituk, ahol a gyalogos is nyugodtan lehet(ne) előzékeny, csak persze erre nehéz lenne őt rávenni... - vagy mivel nem vezet autót, így bele se gondol vagy csak egyszerűen azt hiszi, mert neki elsőbbsége van, akkor ahhoz foggal körömmel ragaszkodni is kell...  :hmmmm:  :innocent:
2005 Avensis Sedan 2.4 D4 vvt-i Aut Executive Navi + TTE front
2001 Citroën Evasion 2.0 16V benzin, Aut - Exclusive
61

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4547
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6803 Dátum: 2019.05.16 21:18:11 »
Mi a helyzet a 21§ (6)-tal:
A gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyõzõdött annak veszélytelenségérõl. Az úttestre váratlanul nem léphet, köteles az úttesten késedelem nélkül átmenni és tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a jármûvek vezetõit megzavarhatja vagy megtévesztheti.
Ez a zebrára nem vonatkozik?
Attila 31
  - Avensis
- Prius

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9387
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6804 Dátum: 2019.05.16 21:53:28 »
Igen, meg kell állni a zebra előtt.
Viszont én gyalogosként pl - amikor gyér forgalmú úton vagyok, és összesen az az 1 db autós van a környéken az úton, és látom, hogy lassít, mert át akar engedni, akkor jelzek neki, hogy nyugodtan menjen, ne engedjen át - hiszen autósként nagyon is jól tudom, hogy "energia" kell a teljes megálláshoz majd az újbóli felgyorsításhoz.
És én se halok bele, ha csak utána megyek át, nem fogok szakállt növeszteni, ha megvárom.
Szóval vannak olyan szituk, ahol a gyalogos is nyugodtan lehet(ne) előzékeny, csak persze erre nehéz lenne őt rávenni... - vagy mivel nem vezet autót, így bele se gondol vagy csak egyszerűen azt hiszi, mert neki elsőbbsége van, akkor ahhoz foggal körömmel ragaszkodni is kell...  :hmmmm:  :innocent:
Én személy szerint nem szeretem az integető gyalogosokat. Ha én vagyok ilyen szituban gyalogosként, akkor feltűnően messze megállok az úttesttől vagy más felé fordulok, hogy lássa az autós, hogy nem szándékozom átmenni.  Ha viszont látom, hogy mindenképpen lelassít/megállt, akkor viszont gyorsan átmegyek. Ha tényleg csak egy autó jön, menjen, nekem olcsóbb is egyszerűbb megállni egy-két mp-re.
A legszarabb, amit egy gyalogos tehet, hogy ott áll a padkán és folyamatosan integet az autósoknak, hogy menjenek  :censored:. Ne ott ácsorogjon.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6805 Dátum: 2019.05.16 22:35:05 »
Ezt én is utálom. Ne integessen bmeg, menjen át. Már úgyis lefékeztem.

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6806 Dátum: 2019.05.17 12:11:51 »
Szépen alakul, csinálhatnák állandóan. https://index.hu/belfold/2019/05/17/majdnem_elgazolt_ket_gyereket_a_zebran_5_honapra_eltiltottak_a_vezetestol/
Szinte soha nem vagyok gyalogos, viszont mindig megállok. És utálom hogy mennyien morgolódnak mögöttem, vagy előznek meg zebrán. Vagy csak nem állnak meg szemből.

fezso

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 397
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6807 Dátum: 2019.05.17 12:34:46 »
Alapvetően az elsőbbség fogalmát felejtették el (...vagy netán' sosem jártak KRESZre  :hmmmm: ) sokan, a többség ha egy kikanyarodó/áthaladó miatt gázelvételre, urambocsá' kis fékezésre kényszerül, már habzó szájjal tombol.
Pedig ugye csak "nem kényszeríthető hirtelen sebesség vagy irányváltoztatásra".

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6808 Dátum: 2019.05.17 13:01:52 »
Alapvetően az elsőbbség fogalmát felejtették el (...vagy netán' sosem jártak KRESZre  :hmmmm: ) sokan, a többség ha egy kikanyarodó/áthaladó miatt gázelvételre, urambocsá' kis fékezésre kényszerül, már habzó szájjal tombol.
Pedig ugye csak "nem kényszeríthető hirtelen sebesség vagy irányváltoztatásra".


Na ezt kell(ene) helyesen értelmezni!!! Pl.: Amikor védett úton haladva a megengedett sebesség megtartásával, eléd kanyarodik egy járműszerelvény kb. 50m -en belül.  :hmmmm: :hmmmm:  :yes: :yes:
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6809 Dátum: 2019.05.17 16:46:23 »
Egyébként másik idegesítő jelenség ez kapcsán hogy jobbkezes szituban, vagy főúton haladók akiknek eleve elsőbbségük van, fogják magukat és önként és dalolva integetnek hogy lehet menni. Aztán meggondolják magukat és indulnak. Ilyen helyzetbe egy hónap alatt már kétszer kerültem, pár centin múlott a csattanás.

Akinek elsőbbsége van, az menjen, bakker, ne udvariaskodjon össze-vissza, ez a legnagyobb hülyeség amit láttam kresz-ügyileg mostanában...