Szerző Téma: Részleges váltóhiba aurisban  (Megtekintve 1251 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Aurus

  • Újonc.
  • *
  • Hozzászólások: 4
Részleges váltóhiba aurisban
« Dátum: 2022.11.22 17:16:55 »
Kedves Fórumtársak!
A következő jelenséggel kapcsolatban kérem szíves tanácsotokat.
Auris 2008-as 1.4 benzines autómban menet közben a 4. sebességfokozatból nem kapcsolható a 3. fokozat. Ilyenkor nem zörög, nem recseg, csak akad a váltókar. A 4. fokozatból hibátlanul ki lehet venni üresbe, de onnan 3.-ba nem lehet váltani. Ha a 4. fokozatból kivéve a 2. fokozat felé kis mértékben elmozdítom (nem kell kapcsolni a másodikat), után akadálytalanul és hangtalanul veszi a harmadikat. Másodikból veszi a harmadikat.
Próbaképpen kuplungolás nélkül próbáltam váltani negyedikből harmadikba - a gázpedállal korrigálva -, ekkor akadálytalanul és hangtalanul vette a harmadikat.

Álló helyzetben (akár beindított motor mellett is) minden fokozat mindenhonnan akadálytalanul és hangtalanul kapcsolható.

Váltó bowden ki lett véve, nincs semmi hibája. Visszaszereleés, beállítás után ugyanez a helyzet.
Mi lehet az oka?

kalapos

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3034
Re:Részleges váltóhiba aurisban
« Válasz #1 Dátum: 2022.11.23 15:38:47 »
Üdv!
Szinkrongyűrű hibának tűnik, ezt erősíti ez a cikk is:
"...a régi ötös váltó hármas szinkronja gyakran megadja magát és elkezdi kidobálni a fokozatot, a javítása pedig drága."

Hasonló hibánál nekem bevált anno a Xado váltóadaléka, igaz, már zaja is volt.

Aurus

  • Újonc.
  • *
  • Hozzászólások: 4
Re:Részleges váltóhiba aurisban
« Válasz #2 Dátum: 2022.11.27 07:44:45 »
Köszönöm. Nem tett boldoggá a válaszod. Közben több szaki is mondta, hogy szériahiba ez a jelenség. Viszem Monorra váltójavításra.

Aurus

  • Újonc.
  • *
  • Hozzászólások: 4
Re:Részleges váltóhiba aurisban
« Válasz #3 Dátum: 2022.12.03 17:09:59 »
Elkészült a váltójavítás. A szinkronagy hibája okozta a problémát. A szinkrongyűrű elkoptatta a szinkronagy hornyát, így a gyűrű körmei 4.-ből 3.-ba kapcsoláskor befordultak a fogközök elé. A második felé elmozdítással a gyűrű átfordult az agy másik oldalára, ezért úgy vette a harmadikat. Kuplungszett cseréjével együtt (alkatrésszel, anyaggal, munkadíjjal) háromszázezer alatt megállt a javítás.
Csak ajánlani tudom a monori mester. Egy kitűnően felszerelt kristálytiszta műhelyben dolgozik profi szerszámokkal és gépekkel. Villámgyorsan. Reggel nyolcra vittem szombaton, délre készen volt.

Itt találjátok: https://www.facebook.com/valtojavito/