Szerző Téma: Elektromos autózás / önvezetés  (Megtekintve 118816 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26327
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #390 Dátum: 2023.07.20 15:42:12 »
Gondolod? Azért ez csak az új autó eladás, a használtak még mindig sokáig velünk lesznek, és a klímaválság már itt dörömböl a fejünkön - lásd az elmúlt napokat a mediterráneumban, 40+, de többfelé 45+ hőmérsékleteket.
Egyfelől ez a változás, kevés, másfelől meg sok, mert nem jó az irány.
« Utoljára szerkesztve: 2023.07.20 15:44:20 írta music »
music     

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #391 Dátum: 2023.07.20 21:00:50 »
Hát azért írtam, hogy szép lassan.
Az hogy jó-e vagy sem az irány, az majd kiderül, minden esetre, nincs vissza út. A dízeleket nagyon nem sajnálom. Azok nagyon remélem, hogy hamarább értéktelenednek el, és használtan is egyre kevesebben fogják őket szeretni.
« Utoljára szerkesztve: 2023.07.20 21:04:46 írta robi (Robi) »

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26327
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #392 Dátum: 2023.07.20 22:46:26 »
Az az irány biztosan nem lehet jó, ami nem akar drasztikusan eltéríteni a szénhidrogének felhasználásától.
Márpedig az elektromos autó nem az, mert nem tudnak annyi áramot termelni megújuló energiából, ami ehhez kell.
music     

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #393 Dátum: 2023.07.21 06:39:06 »
Ezt most még korai kijelenteni, szerintem. Mármint az áramtrmelési kapacitásra vonatkozóan.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #395 Dátum: 2023.07.25 14:27:53 »
És hiába itt a háború és majdnem klímakatasztrófa ismét, az élet megy tovább:
https://www.portfolio.hu/unios-forrasok/20230711/az-eu-a-magyar-akkumulatorgyartast-is-meghatarozo-kritikus-szabalyozast-vezet-be-627245

A jövő autói nem egyesével fogják szennyezni a közvetlen környezetüket használat közben. A szennyezést gyakorlatilag megteremtik előre a gyártásuk során - de az sokkal jobban kordában tartható, mint a mai "műszaki vizsgák".
Na persze az valós kérdés, hogy ha errefelé lesz a megszámlálhatatlan akkugyára az EU-nak, akkor itt valóban be lesznek tartva a környezetvédelmi szempontok. Majd biztos kell egy-két vörösiszap-kaliberű eset ahhoz, hogy komolyan vegyék a szabályok betartatását.

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20230725/kiderult-megvetozta-magyarorszag-az-eu-kritikusan-fontos-uj-szabalyat-629899
Ugyanez - kötelező a fosszilis energiával történő spórolás. Szerintem nem midig mindent az anyagi megtérülés szemüvegén kell nézni - az, hogy valamit nem feltétlenül "költséghatékonyan" lehet megoldani, még tökre nem jelenti azt, hogy a környezetünk védelmébe nem kellene megtenni.

Pár lépés a sok közül, melyben látszik a fény az alagút végén.
« Utoljára szerkesztve: 2023.07.25 14:37:02 írta robi (Robi) »

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26327
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #396 Dátum: 2023.07.26 09:22:36 »
Na persze az valós kérdés, hogy ha errefelé lesz a megszámlálhatatlan akkugyára az EU-nak, akkor itt valóban be lesznek tartva a környezetvédelmi szempontok. Majd biztos kell egy-két vörösiszap-kaliberű eset ahhoz, hogy komolyan vegyék a szabályok betartatását.
. Ez sajnos nem kérdés. Már eddig is számos komolyabb "üzemi baleset" történt csak a Samsung gödi üzemében, amelyek a nyilvánosságig alig és akkor is csak jóval később jutottak el. Amíg haláleset nem lesz, addig biztosan lehet ezt a gyakorlatot folytatni, de az is lehet, hogy az sem lesz korlátja ennek.
music     

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #397 Dátum: 2023.07.26 10:12:53 »
Jah. Mint az Árpád hídi gyilkos versenyző. Most vakarja a fejét a jogalkotó, hogy az efféle magatartást szigorúbban kellene szankcionálni. Miért kellett idáig várni ezzel?
És számtalan ilyen példa van - hogy mindig előbb meg kell történjen a bajnak, hogy aztán valamelyest legyen remény arra, hogy megelőzési szabályokat hozzanak és be is tartassák.
De ez már itt offtopik.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10253
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #398 Dátum: 2023.07.26 11:59:17 »
OFF
Tartok tőle, hogy megint az lesz, hogy nem a meglevő szabályokat tartatják be szigorúan, hanem hoznak újakat, amikkel szívatnak majd mindenkit, kivéve azokat, akik az eddigieket sem tartották be, és az újakat sem fogják  :censored:
ON

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12155
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #399 Dátum: 2023.07.27 06:46:17 »
Rengeteg új Teslát látok mióta volt náluk ez az árcsökkentés. Mint laikus kérdezem hogy ezeket otthoni ház napelemről lehet tölteni?
Tehát ha van pl a Balatonon és otthon egy napelemes rendszerem akkor azzal tölthetem és ingyen rohangalok a két kecó között?  :surrender:
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26327
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #400 Dátum: 2023.07.27 09:11:11 »
Jogilag, vagy műszakilag kérded...?
music     

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #401 Dátum: 2023.07.27 09:37:18 »
Műszakilag: az hogy konkrétan napelemről megy éppen a töltés vagy sem, az attól függ, hogy süt-e a nap éppen akkor amikor tölteni szeretnéd vagy sem.

Aztán ez a szaldós zűrzavar most éppen nem tudom hogyan áll - ha jól tudom akkor még állja a helyét az, hogy amit megtermelsz nyáron/nappal az el tudod fogyasztani télen/éjszaka, amennyiben még ezév végéig beüzemelésre kerül a napelem rendszered.

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12155
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #402 Dátum: 2023.07.27 10:44:45 »
Jogilag, vagy műszakilag kérded...?

Minden szempontból kérdem.. ::)
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12155
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #403 Dátum: 2023.07.27 10:46:51 »
Műszakilag: az hogy konkrétan napelemről megy éppen a töltés vagy sem, az attól függ, hogy süt-e a nap éppen akkor amikor tölteni szeretnéd vagy sem.

Aztán ez a szaldós zűrzavar most éppen nem tudom hogyan áll - ha jól tudom akkor még állja a helyét az, hogy amit megtermelsz nyáron/nappal az el tudod fogyasztani télen/éjszaka, amennyiben még ezév végéig beüzemelésre kerül a napelem rendszered.

Én úgy tudom aki határidő előtt igényelte a kiépítést annak még volt visszatöltés. De ma már csak úgy éri meg hogy azonnal elhasználod? laikus vagyok.. :cool2:
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #404 Dátum: 2023.07.27 11:07:26 »
A visszatöltés tilalma átmeneti, és fel fogják oldani régiónként, attól függően hogy hol mikor sikerül az elektromos hálózat érintett részeit rendbetenni e céllal.

Az otthoni töltéshez a Tesla-hoz kapható gyári töltő, de lehet venni más gyártótól is, mely nem csak Tesla-hoz jó, hanem bármilyen elektromos autóhoz. Ez már nem a Nissan Leaf korszak, aminek a töltője egy vaskosabb laptop-tápéhooz hasonlított, és egy kerti hosszabbítóra lehetett dugni.

Annak érdekében hogy tisztességes töltési idők legyenek, és megfelelő mennyiségű energia csorogjon át, nagyobb amperekre van szükség, magyarán a töltőt fixen kell telepíteni, közvetlen bekötéssel a biztosíték táblába. Természetesen az a célszerű ha az ingatlanban van 3 fázisú betáp, mert akkor fázisonként alacsonyabb áramfelvétellel lehet dolgozni, technikailag egyszerűbb/biztonságosabb.

Itt egy összehasonlító táblázat, hogy milyen konfigurációval mennyi töltési idővel lehet számolni például egy Tesla Model 3 esetén:
- 1 fázisról, 16A kismegszakítóval 24 óra a teljes töltés
- 3 fázisról, 16A kismegszakítókkal 8 óra a teljes töltés
- 3 fázisról, 32A kismegszakítókkal arányosan még gyorsabb lenne a töltés, ha a Model 3 képes lenne rá :-)

Teljes töltés alatt azt értem, hogy az autó által, egy töltéssel megtehető maximum hatótáv elérése érdekében szükséges töltés.
Nyilván ha csak ide-oda el kell ugrani a környéken, akkor ez az idő felosztható szakaszokba is. Illetve nem muszáj az egésznek egy menetben megtörténnie.

Egy tipikus otthoni napelem rendszer 4-5kW, az nyilván nem elég önmagában a teljes töltéshez (3-4 napsütéses nap kellene egy teljes töltéshez a fenti példa szerint, tekintettel a termelési görbére mely napkelte-napnyugta között alakul).

Betáplálással (vagy rendszerakkuval) érdemes a dologgal foglalkozni, mert míg úton vagy, addig a rendszer a hálózatba termel, majd ha hazaérsz, akkor visszaveheted azt amit korábban betóltál.
« Utoljára szerkesztve: 2023.07.27 11:17:26 írta robi (Robi) »