Szerző Téma: Elektromos autózás / önvezetés  (Megtekintve 118230 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26326
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #105 Dátum: 2019.05.28 22:37:48 »
Igen, sokat látok üresen, vagy nem sárga autóval a töltőn.
music     

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #106 Dátum: 2019.05.29 06:46:50 »
Épp most akartam linkelni. Szóval kezdődiiiiiiiiiiiiiiiik...
A véglegesnek mondott árral számolva 100 km-t 1500 Ft-ért lehet megtenni. A Yarisunk városban kb. 2500 Ft-ért megy ugyanennyit. A különbség km-enként 10 Ft. Egy Renault Zoe 11 millióba kerülne, vö. egy Yaris durván 4-be. A különbség 7 millió, ezt 700.000 km alatt lehet kiautózni. Valamit javít a helyzeten, hogy a benzinest drágább fenntartani, szervizelni - már amíg az elektromos el nem romlik, de tegyük fel, hogy sosem... - de így is legalább félmillió km kell a megtérüléshez.  :no: :no:
Meg fog ez fordulni, ne aggódj.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #107 Dátum: 2019.05.29 06:48:29 »
Ritkán járok Budapesten, de szinte az összes ilyennél mindig taxis állt.  :whistling: Mezei embernek volt esélye beállni?
Nálunk itt a kertvárosban is van egy, egyetlen egyszer láttam rajta lógni autót...

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #109 Dátum: 2019.05.29 07:15:21 »
A véglegesnek mondott árral számolva 100 km-t 1500 Ft-ért lehet megtenni.
A töltési veszteséget is hozzáadva inkább 20kWh/ 100 km.
A most mondott ár csak bevezető, előbb utóbb erre is rá fog kerülni a jövedéki adó.
Nagyon helyes, hogy vki végre fizetős töltőket üzemeltet nagyobb mennyiségben, mert így a többi sem lesz ingyenes, ami a legnagyobb gátja a terjedésüknek.

(Otthoni töltés A1 tarifával 37 Ft/ kWh, azaz 20 kWh  740 Ft. )

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26326
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #110 Dátum: 2019.05.29 08:20:14 »
(Otthoni töltés A1 tarifával 37 Ft/ kWh, azaz 20 kWh  740 Ft. )
Ha szélesebb körben elterjedne, akkor drasztikusan megnőne az áramfogyasztás, azaz árat emelnének. Persze akkor az elektromos autók ára is csökkenne, de sztem egyhamar - és itt utalnék ama bizonyos 11-12 évre, amin belül ha nem csökken le felére az össze károsanyag kibocsátás, beláthatatlan időjárási változások jönnek - nem lesz érdemes pusztán anyagi megfontolásból elektromosra váltani, és akkor még mindig nem beszéltünk a hatótávról.
És még ha anyagilag érdemes is lenne, te ha választhatnál, mit választanál: egyszeri 10 milliós kiadás - jó, lehet hitelre is, de akkor még drágább - és utána havi mondjuk 50 fix kiadás, vagy egyszeri 4 milliós összeg és utána havi 90? Nem sokan lennének az elsőre...
« Utoljára szerkesztve: 2019.05.29 08:26:08 írta music »
music     

Deka

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1101
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #111 Dátum: 2019.05.29 08:26:38 »
A vezess.hu- n volt egy videó Gajdán tanár úrral. Amiben fejtegette a jövőt, a fenntartási költségeket, bekerüléssel, értékvesztéssel... Nem lesz ez olyan gyors, mint ahogy a média java festi. Szenzációhajhászás, nagyotmondás, klikkvadászat sok csatorna, sajnos.

Tapatalkkal küldve az én Redmi 4X eszközömről

'10 Avensis 1.8 Valvematic Wagon
'07 Yaris  1.8 TS

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #112 Dátum: 2019.05.29 09:12:16 »
Én erre megint csak azt tudom mondani, hogy emlékezzünk vissza az 1990-es évek elejére/közepére. Akkor még a Dallas című filmben sem volt a főszereplők mobiltelefonjuk, csak max vezeték nélküli vezetékes ami a ranch házán belül ment. Pedig mint technológia a rendes mobiltelefon rendszere épp ugyanígy bontakozott, mint most az elektromos autózás. Ennek ellenére mindenki hülyének nézte azokat, akik azt merték mondani, hogy 10 év múlva már a gyereknek is lesz az iskolában. És a 2000-es évek elején már tényleg ott tartottunk hogy a sima Nokia 5110-es bőven elfogadott kategória volt középiskolában. És abban az időben még tényleg hülyeségnek tűnt hogy valaki egy zsebben elférő, nagyjából cigisdoboz méretű valamin internetezzen, erre tessék hol tartunk.

Amerika legnagyobb távközlési vállalata (AT&T) több millió dolláros kutatást is végzett a témakörben és arra jutottak a '90-es években, hogy a mobiltelefónia nettó hülyeség, nem szabad befektetni az ilyesmibe, sem hálózatot kiépíteni, sem készülékeket fejleszteni. Mára már szinte mindenki elfelejtette ezt céget...
Tök érdekes az is, hogy a Microsoft, aki azért iparági szinten sokkal közelebbről láthatta a fejlődést, nem látott valós fantáziát a mobileszközökben. Volt neki Windows Mobile-ja (ráadásul igazán királyul is ment) de mégsem feküdt rá a témára úgy ahogy megtehette volna akkor, amikor még amerika legnagyobb vállalata volt, és az Android az csak két lelkes programozó hobbijaként indult, az almának meg még csak egy vacak (de marketinggel jól felpimpelt) mp3 lejátszója volt.

Én tökre úgy érzem, hogy mire mi nyugdíjasok leszünk, a "mainstream" autózás már nem az autók vezetéséből fog állni (hála Istennek) hanem annyi lesz az egész, hogy egy "cellába" beszállunk, kényelmesen hátradőlünk, és filmet nézünk, alszunk vagy bármit tehetünk addig, ameddig egyszer csak nem jelzi a szerkezet, hogy megérkeztünk, lehet kiszállni. Az utazáshoz A-ból B-be nem kell tevékenyen részt vennünk benne többé. Mindezt zéró károsanyag kibocsájtással.
« Utoljára szerkesztve: 2019.05.29 09:17:35 írta robi (Robi) »

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #113 Dátum: 2019.05.29 09:17:33 »
Robi, az ok hogy a miniatürizálás és az eszközök fejlesztése halad de pl az önvezető autókhoz tele kell rakni a bolygót szenzorokkal.
szerinted azt ki vállalja? max nyugaton pár várost esetleg országot.  és a harmadik világ?
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #114 Dátum: 2019.05.29 09:35:48 »
Lesz rá jó üzleti modell, ne aggódj. Szerintem nem véletlen hogy Kína egyáltalán nem fél felvenni a kesztyűt Amerika ellen.

Harmadik világ? Épp most jönnek fel. Ha figyelemmel olvasod a híreket, akkor láthatod hogy mi zajlik (a migráció nem politikai propaganda-aspektusait felkutatva ezt lehet látni). Erre megint csak a telekommunikációból tudok jó példát: kelet Európában a világ top 5-ben vagyunk (Magyarország, Románia, Bulgária) az otthoni, illetve 4G internet elérhető internet-sebességekben, lefedettségekben. Miért? Mert miközben nyugaton még mai napig csak az 80'-as évekig behúzott réz kábelekről akarják lehúzni a nyolcadik bőrt mindenféle ADSL-szerű trükkökkel a gigatelekomok, egyre csak inkább megspórolva a fejlesztéseket, és profitként zsebretéve ellenértéküket, addigra errefelé a rézből is gyengén lefedett területekre kis magán cég (Nagyváradi születésű Digi) ráugrott optikával, majd már simán behálózza a nagy mamutot is. Szoktam találkozni szakkiállításokon nyugat európai munkatársakkal, akik tényleg örülnek annak, hogy már kapnak 25-30 Megabiteket otthonra, amikor mesélem hogy én Budapest külvárosában 1 Gigabites optikán netezek akkor nem akarják elhinni.

Nézd meg Kenya, Tanzania, India, Lesotho, Ghana, Mozambik, ezekben az országokban már át is ugrották a bankkártyákat, mint fizetési módszert. Ott a készpénzt az okostelefonra telepített app helyettesíti, a sarki zöldségesnek is azzal fizetsz. Semmiféle bonyolult kártyaolvasó meg terminál nem kell hozzá, az eladó telefonja megjelenít egy QR kódot, amit a vevő telefonja leszkennel, ebben megvannak az egyedi tranzakció paraméterei, máris átugrott a virtuális peszó a vevőtől az eladónak. A mobiltelefon társaságok egészen komoly pénzügyi szolgáltatóként vannak jelelen arrafelé.

A harmadik világ nagy eséllyel berobbantja ezt az egészet, még előttünk. Itt keleteuróapába a még a fejletlenebb infrastruktúra pont, hogy nagyobb esélyt teremt az önvezető autózás kiépítéséhez - Románia, Bulgária úgy le fog előzni minket mint a sicc.

Az meg hogy nem lesz elég villany a hálózatokba hogy feltöltsék az emberek az elektromos autóikat nettó bullshit. A meglévő gerinchálózatok bőven elbírják, azt elképzelhetőnek tartom hogy egyes végpontoknál (társasházaknál, családi házaknál) kell majd fejleszteni de ezek költsége elenyésző lesz ahhoz képest, hogy mennyibe kerül már akkor is a járgány. Lesz biztos állami támogatás, rászoruló alapon, nagycsaládos verzióban stb. mindent úgyis az üzleti érdek mozgat. Töltőre, napelemre stb.
Majd ezek hátán szaporodni fognak a lakásokba tehetú fűtési/hűtési megoldások is, aztán szép lassan a földgáz is megy majd a levesbe.
« Utoljára szerkesztve: 2019.05.29 09:42:10 írta robi (Robi) »

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26326
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #115 Dátum: 2019.05.29 09:58:57 »
Akkor még egyszer elmondom: erre nem lesz idő, hamarabb lesz klímakatasztrófa és/vagy háború. A klímát már írtam, a háborúhoz pedig egy hír, amit itthon nem nagyon láttam: donald kacsa 7 milliárd $-os fegyverüzletet kötött Szaúd-Arábiával az iráni helyzet ürügyén. És semmi ellenreakció. Plusz egyesek szerint a 2008-ashoz hasonló válság előtt állunk, nem az elektromos autókba fognak most invesztálni. A mobilos fizetéssel még lesznek bajok, amíg az internet nem lesz elég biztonságos, és sosem lesz...
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26326
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #116 Dátum: 2019.05.29 10:01:28 »
Az elektromos autó pedig nem hasonlítható a mobilokhoz, annyival drágább. (Minimum 100x.)
music     

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #117 Dátum: 2019.05.29 12:26:21 »

zsebretéve ellenértéküket, addigra errefelé a rézből is gyengén lefedett területekre kis magán cég (Nagyváradi születésű Digi) ráugrott optikával, majd már simán behálózza a nagy mamutot is.

Én elhiszem amit írsz. De pont a DIGI példáján kiindulva azért nálam pl amikor a lakótelepről (digi) kiköltöztem az 1km távra  lévő kertvárosi  környékre Óbudán a régi MATÁV vonallal a kőkorszakba érkeztem meg újra...
évekig írkáltam a könyörgő emaileket a DIGI-nek hogy húzzanak be optikát a környékre!  Külön felhívtak a DIGI-től és a szomszéd öregeket is rá kellett beszélnem hogy váltsunk!

Tehát én értem de a full nyomor  és a csúcstechnika kicsit furán fér meg egymás mellett.
most itt van ez a napelem ügy.  én is tudnék rakni a tetőre a legegyszerűbb rendszer 2M ft és 10év minimum a megtérülés.. vagy 15.

a zöld rendszámos autók meg kéttonnás német prémium verzióban  elég röhejesek..
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #118 Dátum: 2019.05.29 15:04:42 »
Hát aki mindig a megtérülés kontra értékvesztés vitájában merül el, az menjen el a Himalájára pihenni egy kicsit...
Én eleve úgy vettem a házat, hogy a napelem rendszer már rajta volt, és az elműhöz is be van már kötve. Itt a kerületben már bármerre mész, szinte minden utcában van olyan ház, amin van napelem. Sőt már olyat is látni, hogy nem csak ház tetejét, de a melléképületeket is telepakolta csak hogy ne legyen tenyérnyi felület se ami nem generál hasznos energiát. És ez csak délpest, nem a budai hegyvidék...

Mindez annak ellenére, hogy elég kockázatos e téren a jövő, de minél többen telepítenek, annál fájóbb lesz a mindenkori kormánynak ezt bebuktatni.
« Utoljára szerkesztve: 2019.05.29 15:21:05 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #119 Dátum: 2019.05.29 15:08:01 »
Akkor még egyszer elmondom: erre nem lesz idő, hamarabb lesz klímakatasztrófa és/vagy háború.
Ugyan. Ne légy már ennyire pesszimista. 10-15 éven belül már komoly változásokat fogunk látni.
Gazdasági váslásgok és teljesítménycsúcsok folyamatosan váltják egymást mint a sinus-görbe ez természetes. Nem kell úgy tekinteni mintha valamiféle katasztrófa lenne. Fel kell rá készülni, és aki ügyes, fel is készül.

Kicsit offtopik, de környezetvédelem: https://index.hu/gazdasag/2019/05/29/milliardok_omlenek_a_muhus_iparba_impossible_burger_beyond_meat_mephis_meats_fenntarthatosag/
Már idén, de legkésőbb jövőre valszeg nálunk is a műhusos burgereket fogják árulni. Azt is elképzelhetőnek tartom hogy törvény lesz majd valamikor arra, hogy pl. burgert meg mindenféle magas feldolgozottsági szintű ételt már csakis és kizárólag ilyen alapanyagból szabad készíteni ipari körülmények között.
Az igazi állati eredetű húsok maradnak a legkiváltságosabbaknak. Mint most a kaviár.
De a bolygót megvédtük, az antibiotikumokkal túladagolt tehenek nem fingják szét az atmoszférát metánnal többé.
« Utoljára szerkesztve: 2019.05.29 15:19:39 írta robi (Robi) »