Szerző Téma: Elektromos autózás / önvezetés  (Megtekintve 116563 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #375 Dátum: 2023.05.06 07:55:35 »
Nem, nem állítom, hogy ugyanolyan megbízhatóak, mint egy Toyota, de a különbség közel sem akkora, mint azt "a  francia szar" hozzászólók gondolják. Viszont kényelem, felszereltség terén messze előrébb járnak  :flowers:
Ebből a szempontból ideális kombináció a PCV. Az utolsó csavarig PSA termék, a Toyota csak a szoftvereket tette bele, még a logóját, azaz benne van a magasabb alapfelszereltség és néhány apró praktikus ötlet. Viszont pár dolog nem ment át a Toyota minőségbiztosítási rendszerén, emiatt a Citroën-Pug-Opel ikermodelljéheu képest majd 1 év késéssel jelent meg Toyotaként.
music     

Xtrem

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10658
Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #376 Dátum: 2023.05.07 01:48:47 »
Én mindig is mindenkit óva intettem a francia kocsiktól, de van akit nehéz lebeszélni.
Ismerős is ment vizsgázni a 8-10 éves Sceniccel és volt benne vagy 30 hibakód, amit alig bírtak kiírtani belőle. De amúgy jó autó, mert tágas....

Én is hasonlóan vélekedtem a franciákról - természetesen 0 tapasztalattal, csak innen-onnan hallott "esetekről" meg szóbeszédekről.
Itt a fórumon sosem volt titok mennyit szívtam az Avensissel, és micsoda összegbe kerül jó állapotban (meg)tartani - nem beszélve róla hány be nem tervezett szervizlátogatáson voltam már vele... Szóval elhiheted, hogy a Toyota sem az a Toyota már...  :innocent:

A francia Evasion - 22 éves - kisbuszom pedig köszöni jól van, szintén most nemrég ment át a műszakin (és nem +pénzért  :szemez: ), és 0 hibakódja van, és csak teszi a dolgát 291e km-el a háta mögött. Minden (igen bőséges) extrája működik, bárkinek bármikor megmutatom, ha nem hiszi el.  ;)
Szóval akkor hogy is van ez?  :D
2005 Avensis Sedan 2.4 D4 vvt-i Aut Executive Navi + TTE front
2001 Citroën Evasion 2.0 16V benzin, Aut - Exclusive
61

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #377 Dátum: 2023.05.07 12:36:33 »
Erre nagyon egyszerű a válasz. Itt van az aktuális TÜV hibastatisztikáról szóló cikk. Csak értelmezni kell tudni a számokat. A 10-11 éves korcsoportban a legdurvább számokat produkáló Logan, Twingo, Clio (figyelem, ebből 2 Renault és a harmadik is félig az!) is 36% körüli eredményt mutat. Ez azt jelenti, hogy minden harmadik autó ugyan "rossz", de a másik kettő viszont "jó". Az egyes Toyota típusok hasonló mutatója kb. kétszer ilyen jó, tehát kb. minden 6.-kal van valami gond a műszakin.
Na most, ha továbbgondoljuk a dolgokat: aki elad egy autót, az (természetesen a kor előrehaladtával egyre inkább, és fordítva is, minél fiatalabb, annál inkább egyre kevésbé), sokszor azért adja el, mert vagy valami műszaki hibája van, amit nem tud/akar megjavíttatni, vagy legalább is a közelében van, hogy ez bekövetkezzen. (Pl. 300.000-t futott dízel, amelyiken még nem volt a kettőstömegű cserélve, vagy kezd rozsdásodni, stb.). Hiszen ami jó, azt miért kéne eladni? Azaz a használtpiac e fenti adatokat torzítja: az autó kora emelkedésével egyre nehezebb megkímélt példányt találni. De nem lehetetlen. Tehát végsősoron nincsen semmi ellentmondás, a francia autók tényleg a kevésbé megbízhatóak közé tartoznak, csak a kevésbé megbízható sem jelenti azt, hogy szar. És ahogy egyre bonyolódnak az autók, úgy csökkennek a különbségek is, sajnos nem úgy, hogy egyre kisebb lesz a meghibásodási százalék...
« Utoljára szerkesztve: 2023.05.09 08:20:37 írta music »
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #378 Dátum: 2023.05.09 08:19:50 »
https://alapjarat.hu/cikk/tech/elektromos-autokat-indukciosan-tolto-utakat-csinalnak-svedorszagban/31730?fbclid=IwAR0nVKa24YUeYTC_sui1mCFL7xo1BnM_8vAtnsY15NY1gIzZnmus86Vuoy8

Tök hülye vagyok hozzá, de nem lehetne inkább a gördülés során keletkező súrlódást valahogy elektromos energiává alakítani?
music     

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #379 Dátum: 2023.05.09 08:58:06 »
Ha arra gondolsz, hogy az autó súlya kissé lejjebb nyom valamit, aztán távozik róla, akkor arra jó a piezoelektromosság. Mondjuk jó nagy feszültségeket tud csinálni.
Magát a súrlódást, azt nem tudom.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #380 Dátum: 2023.05.09 11:47:59 »
Arra gondolok, hogy az autó haladása adott, és a haladás során keletkező különböző típusú erőket és energiákat hogyan lehetne bevonni az áramtermelésbe.
Egy része már történik - pl. fékezéskori visszatáplálás -, de hogy nincs-e más lehetőség. Feltételezem, vannak egy páran, akiknek az a munkája, hogy ezen törjék a fejüket...
music     

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #381 Dátum: 2023.05.09 12:28:58 »
Tök hülye vagyok hozzá, de nem lehetne inkább a gördülés során keletkező súrlódást valahogy elektromos energiává alakítani?
A cél az, hogy minél kissebb legyen a súrlódás mindenhol. Ha te ebből energiát akarnál kinyerni, akkor sajnos az csökkenteni fogja a hatékonyságot, mert drágább lesz a hús, mint a leves...

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9380
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #382 Dátum: 2023.05.09 14:25:44 »
https://alapjarat.hu/cikk/tech/elektromos-autokat-indukciosan-tolto-utakat-csinalnak-svedorszagban/31730?fbclid=IwAR0nVKa24YUeYTC_sui1mCFL7xo1BnM_8vAtnsY15NY1gIzZnmus86Vuoy8

Tök hülye vagyok hozzá, de nem lehetne inkább a gördülés során keletkező súrlódást valahogy elektromos energiává alakítani?
Pontosabban ezen mit értesz? Mert a kerekek és az aszfalt közötti súrlódás miatt lehet haladni, anélkül állnánk. ;)

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #383 Dátum: 2023.05.10 01:21:55 »
Pontosabban ezen mit értesz? Mert a kerekek és az aszfalt közötti súrlódás miatt lehet haladni, anélkül állnánk. ;)
  akkor nem kipörögnének a kerekek?
Hülye vagyok hozzá, mondtam.
music     

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #384 Dátum: 2023.05.10 05:32:54 »
  akkor nem kipörögnének a kerekek?
Hülye vagyok hozzá, mondtam.
Pörögnének, csak egy helyben. A súrlódás jelen esetben pont hasznos :yes:

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9380
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #385 Dátum: 2023.05.10 12:16:30 »
  akkor nem kipörögnének a kerekek?
Hülye vagyok hozzá, mondtam.
De, tehát állna az autó  ;)

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #386 Dátum: 2023.05.11 06:42:43 »
Pörögnének, csak egy helyben.
Ezt jelenti a kipörögnének. ;)
De nyilván nem arra gondoltam, hogy teljes egészében alakítsa át a súrlódást.
No mindegy, biztos sokan vannak, akik ezen agyalnak, és nálam ezerszer jobban értenek hozzá, csak tudják, hogy mit csinálnak.
music     

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9380
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #387 Dátum: 2023.05.11 11:00:35 »
Ezt jelenti a kipörögnének. ;)
De nyilván nem arra gondoltam, hogy teljes egészében alakítsa át a súrlódást.
No mindegy, biztos sokan vannak, akik ezen agyalnak, és nálam ezerszer jobban értenek hozzá, csak tudják, hogy mit csinálnak.
Ez a súrlódás hőként veszik el a gumin és az aszfalton. Ebből villamos energiát nem lehet hatásosan kinyerni.

Xtrem

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10658
Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #388 Dátum: 2023.05.26 21:30:28 »
Karotta féle teszten a NIO ET7-ese.
Rákívántam én is erre a kínai autóra.  ;)

https://totalcar.hu/tesztek/2023/05/25/igy-nyuszitunk-kina-teslajaban---nio-et7-totalcar-teszt/
2005 Avensis Sedan 2.4 D4 vvt-i Aut Executive Navi + TTE front
2001 Citroën Evasion 2.0 16V benzin, Aut - Exclusive
61

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Elektromos autózás / önvezetés
« Válasz #389 Dátum: 2023.07.20 09:52:01 »
Na ütött az óra:
https://telex.hu/tech/2023/07/19/nem-benzin-hajtja-europa-legkeresettebb-uj-autojat

Innentől szép lassan leáldozik a belső égésű motorral szerelt autóknak.
A folyamat fel fog gyorsulni amint a fogyasztási Gauss-görbe csúcsán túl esünk, onnantól már jelentős (reál) árcsökkenés fog beindulni, ami komoly hatással lesz a használt piacra is.
« Utoljára szerkesztve: 2023.07.20 09:54:50 írta robi (Robi) »