Szerző Téma: Tartozékok (riasztó, tetőcsomi, vonóhorog, stb.)  (Megtekintve 53746 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Tartozékok (riasztó, tetőcsomi, vonóhorog, stb.)
« Válasz #60 Dátum: 2018.03.05 19:29:45 »
Majd az idő megmondja mennyire minőségi. Mert az egy dolog hogy most szépen világít, de mondjuk fél év múlva úgy ég ki, hogy nem ég ki teljesen, hanem sztroboszkóp-szerüen villog miután felkapcsolják félórával. Látni is számos ilyen autót az utakon, minap olyat is láttam, akinek a féklámpája villogott LED-szerűen össze-vissza...

Parker72

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 121
Re:Tartozékok (riasztó, tetőcsomi, vonóhorog, stb.)
« Válasz #61 Dátum: 2018.03.05 20:12:48 »
4 év garancia van rá...  :tt2:

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9387
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Tartozékok (riasztó, tetőcsomi, vonóhorog, stb.)
« Válasz #62 Dátum: 2018.03.05 20:28:38 »
Az Off road only itt mit takar?  :hmmmm:   ;)
« Utoljára szerkesztve: 2018.03.05 20:30:14 írta Nagycitrom »

Parker72

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 121
Re:Tartozékok (riasztó, tetőcsomi, vonóhorog, stb.)
« Válasz #63 Dátum: 2018.03.05 20:49:18 »
A szabványok útvesztőjében
A törvények hatálya többek között kitér a jármű világítás funkcióinak típusára, a lámpatestek beépítési helyére, szabályozzák azok felépítését, az alkalmazható fényforrásait, színét és fénytechnikai jellemzőit.

Európában az UNECE (United Nations Economic Commission for Europe), magyarul ENSZ-EGB (Egyesült Nemzetek Szervezete Európai Gazdasági Bizottsága) által megalkotott ECE szabályozásai és az azokon alapuló nemzeti előírások tartalmazzák a gépjárművek világító és fényjelző berendezéseit érintő kötelező előírásokat – „Egyezmény a közúti járművekre, a közúti járművekbe szerelhető alkatrészekre, illetve a közúti járműveknél használatos tartozékokra vonatkozó egységes műszaki előírások elfogadásáról és ezen előírások alapján kibocsátott jóváhagyások kölcsönös elismerésének feltételeiről”. Léteznek emellett az EEC (European Economic Community) magyarul EGK (Európai Gazdasági Közösség) által kiadott rendeletek is.

A gépjárművek világítóberendezésekre vonatkozó, Magyarországon elfogadott ENSZ-EGB (ECE) előírások a mérvadóak.

A fényszórók és a hozzájuk tartozó fényforrások biztonságtechnikailag releváns gépjárműtartozéknak tekintendők, vagyis a gépjármű forgalomba állása előtt hivatalos jóváhagyást igényelnek, és az eredeti konstrukció szabályoknak ellentmondó átalakítása vagy manipulálása nem megengedett.

Minden fényszóró azzal a fényforrással (halogén, xenon vagy LED) együtt kapja meg a típusvizsgát, amellyel üzemeltetni kell. Ha a fényforrást egy nem típusellenőrzött, a fényszóró engedélyében nem szereplő fényforrásra cserélik, akkor az engedély, és ezzel a jármű forgalmi engedélye is érvénytelenné válik.

Ezt a jóváhagyást magán a fényforráson is fel kell tüntetni, ezt hívja a köznyelv E-jelnek. A jóváhagyási jel körbe írt nyomtatott, álló, nagy E betű és a betű után indexként írt – a jóváhagyó államot meghatározó – egy vagy kétjegyű jelzőszám és a kiadásának alapjául szolgáló ENSZ-EGB előírás számjele, az előírás változatának számjele, továbbá egyéb jelzések.



Vettük a fáradtságot és átnéztük pontosan melyik lámpa esetén is követelik meg a jóváhagyási jel meglétét:

A világító és fényjelző berendezések alkalmazására és működésére vonatkozó általános üzemeltetési műszaki feltételek

37. § (1) A járművön csak olyan fajta, olyan színű, oly módon elhelyezett és annyi világító-, illetőleg fényjelző berendezést szabad alkalmazni, amilyent és amennyit a rendelet előír vagy megenged. Ez a rendelkezés nem vonatkozik az olyan világítóberendezésekre, amelyeknek a fénye a jármű üzemszerű használata során kívülről sem közvetlenül, sem közvetve nem látható (pl. csomagtér-megvilágító lámpa, szerelőlámpa), továbbá azokra a világító-, illetőleg fényjelző berendezésekre, amelyeket a világító- és fényjelző berendezések elhelyezése tekintetében jóváhagyási jellel ellátott járműveken gyárilag helyeztek el.

38. § (3) A járművek jóváhagyásra kötelezett aszimmetrikus tompított fényszóróiban és távolsági fényszóróiban csak jóváhagyási jellel ellátott izzólámpát szabad alkalmazni.

Távolsági fényszóróra vonatkozó további műszaki feltételek

42. § (1) Járműre csak jóváhagyási jellel ellátott távolsági fényszórót szabad felszerelni.

Tompított fényszóróra vonatkozó további műszaki feltételek

44. § (1) A járműre csak jóváhagyási jellel ellátott tompított fényszórót szabad felszerelni. A jármű egyedi forgalomba helyezésének engedélyezése során – a tompított fényszóró által biztosított megvilágítási kép vizsgálata alapján – e rendelkezés alól a közlekedési hatóság felmentést adhat.

Ködfényszóróra vonatkozó további műszaki feltételek

46. § (1) Járműre csak jóváhagyási jellel ellátott ködfényszórót szabad felszerelni.

Rendszámtábla megvilágító lámpára vonatkozó további műszaki feltételek

50. § (1) A gépkocsira és pótkocsijára csak jóváhagyási jellel ellátott rendszámtábla megvilágító lámpát szabad felszerelni.

Helyzetjelző lámpára vonatkozó további műszaki feltételek

55. § (1) A gépjárműre, a mezőgazdasági vontatóra, a lassú járműre és a pótkocsira csak jóváhagyási jellel ellátott helyzetjelző lámpát szabad felszerelni.

Irányjelző lámpára vonatkozó további műszaki feltételek

63. § (1) Járműre csak jóváhagyási jellel ellátott irányjelző lámpát szabad felszerelni.

Féklámpára vonatkozó további műszaki feltételek

65. § (1) Járműre csak jóváhagyási jellel ellátott féklámpát szabad felszerelni.

Konklúzió avagy össznépi E-jel keresés
Mivel gyakorlatilag a összes fontos lámpatípus esetén megkövetelik a fényforrás jóváhagyási jelét, körültekintőnek kell lennie mindenkinek, aki a gyári halogén vagy normál izzóját le akarja cserélni mondjuk LED-esre. Csak E-jellel ellátott LED fényforrást tehetnénk be autónkba. Ilyen azonban nem létezik (még).
Egyes okfejtések szerint egy LED fényforrás sem kaphat jóváhagyási E-jelet, mivel a foglalatra vonatkozó szabvány pontosan leírja az izzószál méretét, pozícióját. LED esetén pedig ilyen nincs.

Valószínű előbb-utóbb a jogszabályok is módosulni fognak és engedékenyebb lesz ezen a téren. Jó példa erre a 3. féklámpa, amit kb 15-20 éve büntettek, majd  miután az új autókon széria felszerelés lett, az irányadó szabályok is módosítva lettek.

Addig azonban a LED-es fényforrásokat mindenki csak saját felelősségére használja.

Források: vezess.hu, rs-shop.hu, bme.hu

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9387
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Tartozékok (riasztó, tetőcsomi, vonóhorog, stb.)
« Válasz #64 Dátum: 2018.03.05 20:59:12 »
Tehát vizsgán bukta, egyébként elmegy.

Parker72

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 121
Re:Tartozékok (riasztó, tetőcsomi, vonóhorog, stb.)
« Válasz #65 Dátum: 2018.03.05 21:03:23 »
30 sec kicserélni, egyébként meg szerintem észre se veszik. Inkább jobban tartok az osztrák ellenőrzéstől, ha belefut az ember. 

robi (Robi)

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Tartozékok (riasztó, tetőcsomi, vonóhorog, stb.)
« Válasz #66 Dátum: 2018.03.05 21:23:04 »
4 év garancia van rá...
Nem ez a lényeg. Fél évig észre se veszed, hogy villódzik a rendszámtábla világításod. Elég ciki hatást kelt, maradjunk annyiba. A gyári állapotot a fehér színőmérséklet miatt én biztos nem cserélném le.
Belül cseréltem én is, csomagtérvilágítást. Meg a Yarisban is utasteret is, sőt a Kiában még kesztyűtartó világítást is tettem mind Led-eset - csak azért mert praktikum oka volt - a kis izzó túl gyenge az öreg szememnek. De kívülre nem tennék, az bizti.

Parker72

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 121
Re:Tartozékok (riasztó, tetőcsomi, vonóhorog, stb.)
« Válasz #67 Dátum: 2018.03.05 21:56:25 »
4 év gari, talán nem adják csak úgy. Ismétlem.  :wacko:

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9387
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Tartozékok (riasztó, tetőcsomi, vonóhorog, stb.)
« Válasz #68 Dátum: 2018.03.05 22:05:00 »
... a kis izzó túl gyenge az öreg szememnek.
  [rohog]

TD

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 12
Re:Tartozékok (riasztó, tetőcsomi, vonóhorog, stb.)
« Válasz #69 Dátum: 2018.03.06 14:30:32 »
Szia!
Ez az: https://lumenet.hu/osram-7715cw-02b-2-5w-w3x16q-12v-6000k-cool-white-w21-5w-7515-led-standard

Hogy gagyi -e?  :hmmmm:  :nono: Ja az Osram az...  :lol: Ára sem 500 Ft kategória. Mindegy...  :whistling:
Működik, és jó is! Arra figyelj ahogy írták a + és - jól legyen.

Bónusz: https://lumenet.hu/neolux-nt1067-0-5w-12v-6700k-w5w-led
Rendszámtábla világítás. ;) Szép fehér ez is!  :D


Közben én is kipróbáltam ugyanezt a ledes "izzót"
Kétségtelen, hogy tudja váltogatni CAN BUS dekóder nélkül a helyzetjelzőt és nappali menetfényt.
DE!
Én úgy próbáltam ki először, hogy a másik oldalon benne hagytam a hagyományos izzósat. Hát...és a hagyományos jobban világít és jobban észrevehetőbb...! Persze a ledesnek fehérebb a színhőmérséklete, de mégis a hagyományos fényesebb. Kicsit csalódott lettem az eredménytől, amit két dologra tudok visszavezetni:
- a ledes 2,5 W -ja kevés
- a foncsor a hagyományos izzószál elhelyezkedésére lett kifejlesztve, erre van fókuszálva

Így maradt a gyári hagyományos izzószálas...


robi (Robi)

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Tartozékok (riasztó, tetőcsomi, vonóhorog, stb.)
« Válasz #70 Dátum: 2018.03.06 15:49:47 »
- a foncsor a hagyományos izzószál elhelyezkedésére lett kifejlesztve, erre van fókuszálva
:yes: :yes: :yes:

Parker72

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 121
Re:Tartozékok (riasztó, tetőcsomi, vonóhorog, stb.)
« Válasz #71 Dátum: 2018.03.07 08:20:52 »
Ha ugyan ezt próbáltad, akkor ez az led nem előre világít, hanem a foncsorokra, ahhoz van fejlesztve. Van olyan ami nem, hanem előre. Nekem meggyőző. Az említett tesztet én is megcsináltam, több emberrel. Egyöntetű volt erősebb, jobb a fehér. De hát kinek a pap...  ;)     

robi (Robi)

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Tartozékok (riasztó, tetőcsomi, vonóhorog, stb.)
« Válasz #72 Dátum: 2018.03.07 11:30:20 »
Én nem kérdőjelezném meg a japán tervezőmérnökök tudását. Lett tervezve egy foncsor az izzóhoz. Majd jöttek okosabbak, és terveztek egy LED fényforrást az izzóhoz tervezett foncsorba. Szerinted...?

Meg kell nézni pl. a féklámpát, ami eleve LED-es. Eleve az egész lámpatest foncsorostul mindenestül LED-esre lett tervezve. Na azt elfogadom (van is egy, gyári, a pincében szétszedve). Izzószálas foncsorba utólagosan beletett LED-be nem hiszek, és soha senki nem fog meggyőzni.

Parker72

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 121
Re:Tartozékok (riasztó, tetőcsomi, vonóhorog, stb.)
« Válasz #73 Dátum: 2018.03.07 12:59:23 »
és ki akar téged meggyőzni???  ::)
Mondtam fehérebb, modernebb. Ennyi!
Jah a Föld is lapos, jahhh nem banán alakú...  :otlet:

robi (Robi)

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Tartozékok (riasztó, tetőcsomi, vonóhorog, stb.)
« Válasz #74 Dátum: 2018.03.07 20:16:53 »
Ez most hogy jön ide?