Szerző Téma: Toyota Touch rendszer a Verso-ban  (Megtekintve 95898 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Toyota Touch rendszer a Verso-ban
« Dátum: 2016.09.23 11:41:41 »
« Utoljára szerkesztve: 2016.09.27 21:29:38 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Toyota Touch rendszer a Verso-ban
« Válasz #1 Dátum: 2016.09.23 12:12:06 »
Ennek a témának az apropója egyrészt az, hogy büszkék lehetünk rá, a magyar Nav N Go (NNG) cégnek a terméke a Toyota Touch rendszer! Másrészt az, hogy a Verso-ban is ilyen van, rengeteg verzióban jelent meg, egyrészt a sima Touch volt az első, majd utána lett Touch 2, ezek több féle fejegységen vannak csak a Verso-kban.
- van sima Touch / Touch 2, ami gyakorlatilag érintőképernyős multimédiás egység és fedkomp, és tud(hat) tolatókamerát
- van Touch and Go / Touch 2 with Go, ami a fentihez képest egy alap iGO-ra hajazó navigációt is tartalmaz
- van Touch 2 with Go+, ami a navigációt hangutasításokkal és 3D-s látványosság-megjelenítéssel spékeli meg
A navigációban teljes EU-s Navteq térképek vannak. Össze kéne gyűjteni az infókat a frissítés menetéről.

A 2016-os Verso-ban egy 6,9"-os kijelzőn működik a Touch 2 rendszer.

Másik kérdés még, hogy bizonyos más Toyota modellekben (pl. Auris) a Touch rendszer támogatja az Android-ok és Iphone-ok álal nyújtott MirrorLink funkciót, azaz az okostelefon képernyőjét megjeleníti a saját kijelzőjén, és onnan is lehet kezelni a telefont. A Verso-ból hogyhogy ezt kifelejtették?

robi (Robi)

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Toyota Touch rendszer a Verso-ban
« Válasz #2 Dátum: 2016.09.23 13:39:18 »

robi (Robi)

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Toyota Touch rendszer a Verso-ban
« Válasz #3 Dátum: 2016.09.29 12:43:56 »
Háh! Egy érdekes funkció!
Az USB portra egy kis USB hub-ot lehet csatlakoztatni, és akkor egyszerre két USB eszközt tud kezelni a fejegység.

Támogatott fájlformátumok: MP3 / WMA / AAC (AAC akár 320kbps-ig, fájlkiterjesztés .M4A). Az USB-s adathordozó FAT32 kell legyen, és max 9999 fájl lehet rajta, max 3000 mappába rendezve, melyek max 8 szintet lehetnek egymásba ágyazva. ID3 tag-okat ismer. Telefont MTP módban is támogat, a "Go"-s verzió.
« Utoljára szerkesztve: 2016.09.29 13:16:58 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Toyota Touch rendszer a Verso-ban
« Válasz #4 Dátum: 2016.10.10 10:59:23 »
Így 5 nap után egy rövid összefoglaló a sima Touch 2 (Go nélküli) rendszerről (szoftver verzió 0101AE).

Pozitívumok:
+ jól szól, de nagyon
+ érintőképernyő gyorsan reagál és sose téved
+ külön állítható a nappali és az éjszakai fényereje a kijelzőnek, sőt, a kijelző ki is kapcsolható teljesen
+ külön állítható a hangszín a hangforrásokhoz, pl. rádióra, pendrive-zenére, stb.
+ telefonkihangosító része nagyon okos, nem csak a teljes címjegyzéket, de a telefon saját híváslistáit, SMS-eit is képes szinkronizálni, sőt, naprakészen tartani; telefonáláskor a hangminőség kiváló mindkét oldalon
+ telefonálási hangerőt külön be lehet állítani az érkező irányt, és az elmenő irányt is
+ telefon térerejét és akkuszintjét is megjeleníti a saját kijelzőjén
+ nem csak MP3 és WMA, hanem a klasszisokkal jobb minőségű AAC/MP4 hangfájlokat is lejátssza
+ tolatókamera jól belát mindent, a képernyőre rajzolt sablon teljesen reálisan ábrázolja az autó várható pozícióját
+ FM rádiók listázása nagyon egyszerű, név szerint ott van az összes fogható rádióadás a képernyőn, csak rá kell bökni a rádió nevére és már szól is
+ FM rádióknál támogatja a RadioText szabványt, azaz, képes megjeleníteni például az adásban lévő zeneszám előadóját és címét, ha azt a stúdióból szövegesen küldik az adással (meg is jelenik számos rádiónál)
+ automata klíma beállításai itt is látszanak, illetve statisztikát készít a fogyasztásról, az átlagsebességekről stb.

Negatívumok:
- bugyuta kinézete van a menüknek, pl. a rádiók listája egy hülye 3D-s megjelenítésben van, amiben a "levegőben lebegnek a fektetett gombok fölött" az adások nevei, a betűméret miatt kuszán néz ki így. Ugyanúgy az AUX forrás-választási lista egy átlósan csökkenő lista ami tökre idiótán néz ki, nem gombokra kell nyomni, hanem az egyenletlen méretű feliratokra
- FM rádió kedvenc csak 6 darab van
- (ez a legnagyobb baj) a médialejátszója okosnak akar látszani, de valójába nem az. Pl. ha van egy pendrive-od tele zenékkel, amelyekben külön mappákba rendezed az albumokat meg a válogatott zenéidet, nem ad lehetőséget mappákat választani, hanem a pendrive összes zenéjét összezanzásítja egy gigászi ABC sorrendbe. Az OK, hogy a képernyő tetején füleken lehet választani a betű tartományok közt (pl. A-C, D-F, stb), de ez így teljesen összekavarodik, mert ha az MP3-aknak ki van töltve az ID3 tag-juk, akkor cím szerint teszi be a listába, ha nincs, akkor fájlnév szerint. Van album szerinti külön lejátszási lehetőség, de ez csak akkor működik, ha a fájloknak azonos az "Album" kitöltése ID3-tag-nál. Ha vannak mappák olyan fájlokkal, amelyeknek nincs kitöltve ID3, akkor azokat a fájlokat nem bírod együtt, mappánként sorba hallgatni. Van még másik 3 opció a zenék sorrendjének beállítására, de egyszerűen azt, hogy egy tetszőleges mappából játssza le sorrendbe a fájlokat, na az nincs benne.
- telefonhívás ha érkezik zenehallgatás közben, megállítja a zenét, de ha vége a hívásnak, nem folytatja. Azaz folytatná, mert a kijelző szerint ismét lejátszásban van, de valójában nem, mert nem szól semmi és a számláló se megy. Ebből az állapotból csak úgy lehet kizökkenteni, ha a képernyőn kétszer bökünk a "pause" ikonra, de sajnos ilyenkor az elejétől kezdi játszani, nem ahonnan abbahagyta (AAC/MP4 fájllal próbáltam csak). Rádiózás közben befejezett telefonáláskor visszatér a rádió, ez a hiba csak zenehallgatáskor áll fenn
- az MP3-akba ágyazott albumborítót nem jeleníti meg (ezekbe a fájlokban lévő borítót minden más lejátszó PC-n és Android-on megjeleníti) annak ellenére, hogy a lejátszón van dedikált hely arra, hogy ez megjelenhessen.
- nem minden motor leállítás és indítás után tartja észbe, hogy hol maradt a zene közepén. Van, hogy elejétől kezdi.

Úgy tűnik mintha szándékosan butítva lenne ez így, hogy "fapadosnak érezd" és ösztökéljen váltani a navis opcióra - mert ezek mind olyan dolgok, amelyeket le lehetett volna normálisan is programozni, pontosan ugyanannyi fáradsággal.  :no:
Ilyen banális hibák/kellemetlenségek bőven vannak az utólagos Android-os fejegységeken is. És azokon közbe még tetszőleges navi is futhat.

« Utoljára szerkesztve: 2016.10.10 18:42:54 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Toyota Touch rendszer a Verso-ban
« Válasz #5 Dátum: 2016.10.10 11:44:08 »
Előfordult az is hogy nem tárcsázta a képernyőn megjelölt számot, akárhányszor próbáltam. Elő kellett venni a telefont, és a képernyőzárat fel kellett oldani rajta.
Úgy tűnik ez nem a Touch rendszer hibája, hanem egy biztonsági védelem az Android-ban. A megoldás a következő (Samsung droidos telefonon esetén):

1. Telefon app-ot megnyitni
2. Jobb oldalt fent a 3-pöttyös menü ikonra, majd "Beállítások"
3. "Hívás" opció
4. "Tartozékok híváshoz" opció
5. "Kimenő hívás feltételei" opció
6. ki kell választani hogy "Lezárt eszközön is"

A lényeg, hogy "Lezárt eszközön is kezdeményezhető hívás" módban kell legyen a "Kimenő hívás feltételei" opció.  ;)  Gyárilag nem így van!
(annyiban furcsa azért a dolog mert az előző, Plantronics K100-as napellenzőre rakható bluetooth-kihangosító nem igényelt ilyet)
« Utoljára szerkesztve: 2016.10.10 11:46:38 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Toyota Touch rendszer a Verso-ban
« Válasz #6 Dátum: 2016.10.20 20:38:50 »
Toyota Touch 2 with Go-ra átállás megtörtént.
- a médialejátszó hibái megmaradtak, kivéve azt, hogy van olyan MP3 fájl, amiből a boritóképet ki tudja olvasni
- telefon kezelőfelülete ergonomikusabb, névjegyekhez ha tartozik fénykép a telefonon, azt is áttölti és megjeleníti
- rádiók listája egyszerű és nagyszerű, jól áttekinthető és nyomógombok formájában jelenik meg (ez így sokkal jobb!)
- menük hasonlóképpen áttekinthetőbbek lettek
- van jónéhány online app, ezekkel sajna nem sok időm volt foglalkozni
- kicsit lassabban boot-ol mint amikor Go nélkül volt

A navigáció teljesen iGO alapú. Az iGO-ból jól megszokott logika szerint kell használni. Nyilván más a menük elrendezése, megjelenése (ez egy Toyotás "skin" rajta), de a lényeg ott van. Valamivel lassúbb a menük kezelése, mint egy hasonló iGO Android-on. Mélygarázsba a kerekek mozgása alapján folytatja az utat, akkor is ha nincs már GPS jel.
Forgalmi adatokat tud TMC-ből is kiszedni (Magyarországon a Petőfi rádió frekvenciáján ingyen sugározva), és online is. A telefon Bluetooth-kapcsolatán keresztül kapja a mobilnetet (tehát nem WiFi hotspot! hanem Bluetooth PAN), így a telefon aksijával is sokkal kíméletesebb ez a módszer. A párosított telefonnal tehát megy a kihangosítás, zenelejátszás, SMS-ek megjelenítése, és internetkapcsolat is. Csak Bluetooth, semmi más.
A Waze-val nyilván kár összehasonlítani, mert annál lassabb reakcióidővel jeleníti meg a közlekedési helyzetet, de megkapja ő is és figyelembe is veszi. Párhuzamosan használtam Waze-t ezzel, és azt kell mondjam, hogy úgy 5-10 perc késéssel ugyan, de nagyjából ugyanazt a dugó-elkerülő megoldást javasolta, mint a Waze. Az érkezési idő kiszámítása is a forgalom függvényébe pontos.

Adtak hozzá 3 évre ingyenes full-európa, hivatalos térképfrissítést. Egy speciális aktivációs kódot, regisztrációt követően a Toyota Ügyfélportálon kell megadni (amit a készülék egy menüpontjából kell kiolvasni), és rá pár napra engedi letölteni a frissítést. Meg kell tenni minimum 200km-t a készülékkel, annak érdekében, hogy elfogadja a kódot.
Gyárilag 6.7.0WL verzió van rajta, már letölthető a 2016 őszi, 6.8.1WL frissítés. A fájl mérete 4.2 GB, és FAT32 pendrive segítségével kell feltenni. Nem kell márkaszervizbe menni emiatt.
Még ez nem történt meg, de hamarosan.

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Toyota Touch rendszer a Verso-ban
« Válasz #7 Dátum: 2016.10.20 21:28:07 »
Forgalmi adatokat tud TMC-ből is kiszedni (Magyarországon a Petőfi rádió frekvenciáján ingyen sugározva), és online is.
A korábbi T&G első verziója még szintén kezelte a magyar TMC-t. Frissítés után kivették belőle Magyarországot, máshol rendesen működik.-(
Nekem azt tanácsolták, hogy frissítés alatt legyen a motor bekapcsolva.

robi (Robi)

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Toyota Touch rendszer a Verso-ban
« Válasz #8 Dátum: 2016.10.20 21:33:14 »
A frissítőcsomagban rendes iGO-féle .fbl és társai fájlok vannak. Mezei droid-os iGO alá bemásolva működnek, ebben a 6.8.1WL update-ben HERE térképcsomag van 2015.Q4.

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re:Toyota Touch rendszer a Verso-ban
« Válasz #9 Dátum: 2016.10.20 21:37:15 »
van már 2016.q4 is...   2016.szept elejei kiadás...
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

robi (Robi)

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Toyota Touch rendszer a Verso-ban
« Válasz #10 Dátum: 2016.10.20 21:38:29 »
Jah... de azt ez alá behekkelni nem lenne egy leányálom, maradjunk annyiba...

robi (Robi)

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Toyota Touch rendszer a Verso-ban
« Válasz #11 Dátum: 2016.10.20 21:39:48 »
Nekem azt tanácsolták, hogy frissítés alatt legyen a motor bekapcsolva.
Ok, akkor holnap reggel a Hungárián a dugóban ülve lehet is tolni fel rá :D Legalább nem feleslegesen jár a motor  :tt2:

robi (Robi)

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Toyota Touch rendszer a Verso-ban
« Válasz #12 Dátum: 2016.10.21 12:59:55 »
Az alábbiak a térképadatbázis verziók:
6.7.0WL-ben: HERE 2015.Q2 (ez volt gyárilag előtelepítve)
6.8.1WL-ben: HERE 2015.Q4

A letöltött ZIP fájl mérete kb. 4,2 GB, egy legalább 8GB-os frissen FAT32-re formázott pendrive-ra ki kell csomagolni. Lest rajta néhány rendszerkép ISO formátumba stb, és lesz rajta pár almappa a "nav\7718\nng" útvonal alatt, az iGO-ból jól ismert "content" és "license". Ezekben pedig a jól ismert mappa-elrendezésben a térképadatbázis elemei: a térképek maguk, poi-k, domborzat, nyelvi fájlok, hangutasítás, sebességmérő kamerák, tmc, országinfó.
A letöltés során az ügyfélportál generál egy aktivációs kódot is, ezt érdemes feljegyezni vagy lefényképezni.

Az előkészített pendrive-ot csatlakoztatva az autóhoz, a fejegység egyből felismeri hogy ezen frissítés van, felkínálja annak lehetőségét. Ha az ember elfogadja, akkor nyújtja a lehetőséget, hogy a térképeket csoportosan frissítse: nyugat-európai, kelet-európai, vagy egyéni válogatásban. Tehát össze lehet válogatni, hogy az összes térkép közöl, melyik országokét szeretnéd, hogy legyenek fent a rendszeren. Ezt leokézva bekéri az aktivációs kódot, és onnan kb. 25-30 perc míg bedarálja. A végén újraindul, és máris használható.
Ennyi időt tényleg nem érdemes egy helyben motort járatva eltölteni, egy ismert út közben meg lehet csinálni, egyszer ha elindítottad, akkor nem kell többet hozzányúlni, tehát vezetés közben nem zavaró.

robi (Robi)

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Toyota Touch rendszer a Verso-ban
« Válasz #13 Dátum: 2016.10.23 22:14:29 »
A navigációs rendszerben, a kedvenceket (saját POI-kat) ki lehet menteni USB-s pendrive-ra, és vissza lehet importálni őket - ezt a menüből nagyon egyszerűen meg lehet tenni.
Egy sima FAT32-re formázott pendrive kell ehhez (lehet akár az is amin a zenék vannak amúgy). A kedvencek exportálásakor létrehoz a pendrive-on egy "Contacts" mappát, benne "Nav" és "Phone" al-mappákkal. A "Nav"-ba kerülnek a kiexportált kedvencek, mindegyik külön .VCF kiterjesztésű fájlba.

Imént próbáltam ki, létre lehet hozni tetszőleges darabszámú ilyen fájlt PC-n, és beimportálni, a rendszer fel fogja ismerni. Ennek nagyon örülök, mert az évek során számos saját POI-t gyűjtöttem az iGO-ba, ezeket onnan, ezzel a módszerrel át tudom majd importálni.

Egy saját POI-t (kedvencet) tartalmazó VCF fájl egyszerűsített tartalma:BEGIN:VCARD
VERSION:2.1
FN;CHARSET=UTF-8:Margit Sziget
LABEL;CHARSET=UTF-8:1
GEO:;
NOTE;CHARSET=UTF-8:<GEO>+019.0533851 +047.5371466<*>
END:VCARD

A fájl neve legyen mondjuk "Margit Sziget.vcf", be kell tenni a pendrive "Contacts\Nav" mappájába, a navin kiválasztani az importálás funkciót és voilá! Ott lesznek a kedvencek között, ki lehet választani a célnavigáció során.

A fájlban számos más paraméter is megadható, utca/házszámig stb. de talán a koordináták megadása a legegyszerűbb, hiszen Google Maps-ról egy az egyben le lehet pattintani, és a lehető legpontosabb így megadni.
Egy kis szkriptet tervezek írni ami automatizáltan konvertálja nekem a POI-kat natív iGO formátumból ebbe.  :otlet:

robi (Robi)

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Toyota Touch rendszer a Verso-ban
« Válasz #14 Dátum: 2016.10.24 11:26:02 »
És már itt is van a kis konverter szkript. Az iGO (primo)-féle user.upoi fájl-ból csinál egy al-mappába sok kicsi VCF fájlt, amit a gyári Touch 2 with Go-ba lehet importálni.
Az iGO (Android-os Primo, és WinCE-s Primo, meg iGO8-ak) egy user.upoi nevű fájlba tartja a saját felvett kedvenceket, a [belső memória]\iGO\save\profiles\01 mappában. Ezt a fájlt kell kinyerni a telefonról és a szkript mellé tenni.

A szkript tartalma alábbi. Fájl neve legyen mondjuk "convert_upoi_to_vcf.sh", tegyük futtathatóvá (chmod +x convert_upoi_to_vcf.sh) majd indítsuk el.
Létre fog hozni magától egy "Nav" al-mappát benne a sok .vcf fájllal minden kedvenchez. A szkript csak európai kedvencekkel/POI-kkal kompatibilis (csak pozitív és 100 alatti földrajzi koordinátákat támogat), de főképp magyarországi címekkel teszteltem. Lazán elbánik százas nagyságrendű kedvenceket tartalmazó fájlokkal.

#!/bin/bash

rm -f user_convert.upoi
iconv -f utf-16 -t utf-8 user.upoi > user_utf8.upoi     #user.upoi eredetileg UTF-16-os, miközben a Toyota Touch and Go UTF-8-as

input=user_utf8.upoi

OUTDIR="Nav"
if [ ! -d ${OUTDIR} ]; then
  mkdir -p ${OUTDIR}
fi

while read line
do
  set -- "$line"
  IFS="|"; declare -a Array=($*)
  NEV="${Array[2]}"
  LAT="${Array[4]}"
  LON="${Array[5]}"
#  CON="${Array[6]}"
  COU=`echo "${Array[6]}" | cut -c2-`   #iGO8 és Primo az országkódot egy alulvonással kezdte
  ZIP="${Array[10]}"
  CYT="${Array[11]}"
  STR="${Array[12]}"
  NUM="${Array[13]}"

  if [ -z "$COU" ]; then
        COU="HUN"       #tételezzük fel hogy ha nincs megadva országkód, akkor ez itthon van
  fi

  if [[ "${COU}" == "HUN" ]]; then
        CTR="Magyarország"      #Touch and Go rendszer tárólja az ország szép nevét is, nem csak a kódját
  else
        CTR=""
  fi

  if [[ "${STR}" == "${NEV}" ]]; then
        STR=""  #régi iGO8-nál az utca mezőbe is el lett tárolva a POI neve, itt most töröljük ebből a mezőből
  fi

  if [[ "${CYT}" == *"Budapest"* ]]; then
        CYT="Budapest"  #HERE térképeken sajnos a kerületek nem különálló városok, így ha a városnévben már szerepel olyan, hogy "Budapest", akkor semmi más nem kell, csak "Budapest"
  fi

  if [ -n "$NEV" ]; then
        echo 'BEGIN:VCARD' > ${OUTDIR}/${NEV}.vcf
        echo 'VERSION:2.1' >> ${OUTDIR}/${NEV}.vcf
        echo 'FN;CHARSET=UTF-8:'${NEV} >> ${OUTDIR}/${NEV}.vcf
        echo 'LABEL;CHARSET=UTF-8:1' >> ${OUTDIR}/${NEV}.vcf
        echo 'GEO:;' >> ${OUTDIR}/${NEV}.vcf
        echo 'NOTE;CHARSET=UTF-8:<IFT>LI<*><CTR>'${CTR}'<*><CAB>'${COU}'<*><CTY>'${CYT}'<*><ZIP>'${ZIP}'<*><STR>'${STR}'<*><HNO>'${NUM}'<*><GEO>+0'${LON}' +0'${LAT}'<*>' >> ${OUTDIR}/${NEV}.vcf
        echo 'END:VCARD' >> ${OUTDIR}/${NEV}.vcf

        #echo ${NEV} ${CTR} ${ZIP} ${CYT} ${STR} ${NUM} ${LON} ${LAT}
  fi

done < "$input"


Az így létrehozott "Nav" mappát fel kell másolni egy "Contacts" mappába a pendrive-ra, autóban USB csatlakozóba helyezni, és a gyári navin a SETUP gombot megnyomni, majd "Általános > (második oldal) > USB eszközön lévő bizt. mentés visszaállítása" opciót választani. Végül kiírja, hogy hány kedvencet importált be összesen.

Kíváncsi vagyok, az első generációs Toyota Touch and Go-nak van ilyen kedvencek export/import funkciója?

Tesztelve Toyota Touch 2 with Go v6.8.1WL és Ubuntu Linux 14.04-en, de elvileg bármilyen kurrens Linux-on futtatható. Ékezetes karaktereket is támogat. Elvileg Mac-en is futtatható, kisebb módosításokkal (nincs Mac-em, így gyakorlatilag passz).

Ha nincs kedvetek babrálni vele, akkor szívesen átkonvertálom nektek a saját user.upoi fájlotokat, küldjétek el.
« Utoljára szerkesztve: 2016.10.24 20:12:31 írta robi (Robi) »