Szavazás

Milyen autó akkumulátort használsz?

Toyota/ Optifit
31 (18.5%)
Banner
25 (14.9%)
Bosch
22 (13.1%)
Exide
23 (13.7%)
Optima
2 (1.2%)
Moll
1 (0.6%)
Perion
5 (3%)
Jász akku
7 (4.2%)
Yuasa
8 (4.8%)
Varta
18 (10.7%)
Egyéb
9 (5.4%)
Nem kellett cserélni
16 (9.5%)
ROMBAT
1 (0.6%)

Összes szavazó: 125

Szerző Téma: Akkumulátorok, töltése, karbantartása, minden ami elektromos energia tárolás  (Megtekintve 271217 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Tádáááám  :sorcerer: ... eldzsaltam ma a Praktikerbe, és megvettem életem első multiméterét  :D ... ilyet:



Nosza  :) ... most akkor meséljetek, légyszi, hogy mihez kezdjek vele  :hmmmm:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
mérd meg vele a multit;)
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10255
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Tádáááám  :sorcerer: ... eldzsaltam ma a Praktikerbe, és megvettem életem első multiméterét  :D ... ilyet:

...

Nosza  :) ... most akkor meséljetek, légyszi, hogy mihez kezdjek vele  :hmmmm:
Autóhoz elég. Bőven.
Leírása szerint nem, de a műszer feliratai szerint 500V-ig mér váltót és egyent (leírás 250V-ot mond), kijelző bírná a nagyobbat is, 1V pontossággal. De olyannal elvileg nem nagyon találkozol élőben, max. a hálózati feszültséggel.
Egyenáramot mér 200mA-ig (váltót nem), ellenállást 2MOhm-ig. Meg mérhetsz rajta dióda nyitófeszültséget és PNP meg NPN tranzisztor hFE-et (erősítés). Meg valami elemteszt van rajta, gondolom valami műterhelést csinál, ilyen még egy műszeremen sem volt, ha érdekel, biztos leírták  a papírjában  :otlet:
COM a közös láb, a feketét szokás ide tenni. A pirosat árammérésnél/diódánál a jobb oldaliba, feszültségmérésnél/ellenállásmérésnél a középsőbe kell tenni. Nagyon figyelj, hogy nehogy elkeverd, mert akkor simán hazavágja a műszert a feszültség árammérésbe dugva.
Feszültségmérésnél simán párhuzamba kell kötni a műszert, árammérésnél sorba. De szerintem áramot nem nagyon fogsz vele mérni, ha autóhoz használod majd. Ahhoz meg is kell szakítani az áramkört, feszültségmérésnél meg simán "ráteszed". Inkább mindig legyen fekete a COM-ban, piros a középsőben, és kész!
Egyen és váltófesz mérésnél kell nézni, hogy jóra kapcsold a műszert, különben rosszul mér majd.
Nagy vonalakban ennyi. Rögtön mérhetsz egy akkufeszültséget  :D
« Utoljára szerkesztve: 2013.11.30 18:46:05 írta vd1234 »

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Árammérésre lakatfogó. Most vettem vaterán 1550 Ft-ért  :lol:
Kíváncsi vagyok mennyire használható...  :hmmmm:

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10255
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Árammérésre lakatfogó. Most vettem vaterán 1550 Ft-ért  :lol:
Kíváncsi vagyok mennyire használható...  :hmmmm:
Mindig akartam egy lakatfogót. Ennyiért meg főleg  :) Nem linkelnéd be, melyiket vetted?
Csak azzal meg kis áramokat nem igazán lehet mérni a jellegéből fakadóan. De nem is baj, mert mondjuk 1000 A váltót megmér simán.
Nem ilyet vettél?
« Utoljára szerkesztve: 2013.11.30 19:08:25 írta vd1234 »

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Tádáááám  :sorcerer: ... eldzsaltam ma a Praktikerbe, és megvettem életem első multiméterét  :D ... ilyet:


Nosza  :) ... most akkor meséljetek, légyszi, hogy mihez kezdjek vele  :hmmmm:

Mérj az akksin egy feszültséget első körben. Kapcsolót a bal oldalon (V) a 20 mérettartományba állítsd. A piros a pozitív a fekete a negatív.

Használatot követően mindíg kapcsold ki a műszert (12 óra állás), mert lemeríti az elemet, ami benne van.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Kalmi

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 818
  • Corolla 1.3 XLI HB 1994
A linkelt lakatfogó az autó körül nem igazán használható árammérésre, csak multiméternek, mert csak AC Ampert mér. A DC Amper méréshez Hall elem is kell bele, azok a műszerek kicsit drágábbak. Én ebay-ről vettem. Nem rossz, de a DC áram mérésnél már az se mindegy milyen szöget zár be a föld mágneses terével (0.1A-ek változnak). :)

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
 :hmmmm:

És hogy csináljam a mérést? Piros kábel az akku pozitív pólusára, fekete a negatívra? Motor járjon, vagy ne?

TOTÁL hülye vagyok az elektromossághoz. Asszem, ez eléggé nyilvánvaló  :lol:

Az autóban egyen-, vagy váltóáram van? Komolyan kérdezem  :D
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
ha azt akarod,h egyen - váltóáramot kell neki adni.;)
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10255
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
A linkelt lakatfogó az autó körül nem igazán használható árammérésre, csak multiméternek, mert csak AC Ampert mér. A DC Amper méréshez Hall elem is kell bele, azok a műszerek kicsit drágábbak. Én ebay-ről vettem. Nem rossz, de a DC áram mérésnél már az se mindegy milyen szöget zár be a föld mágneses terével (0.1A-ek változnak). :)
Tudom, hogy nem. Csak szeretnék régóta lakatfogót, autóhoz nem gondoltam, és írtam is, hogy váltót mér.
Autón simán megoldom a nagy áramok mérését feszültségméréssel, ha nagyon muszáj. Adott kábel ellenállása és a rajta mérhető feszültség Ohm törvény alapján adja az áramot. A kábel ellenállása jó közelítéssel számítható a geometriai méretekből.
A lakatfogós mérés persze ennél egyszerűbb  :otlet:

Erre a Föld mágneses tere dologra mi a mérési módszer?
« Utoljára szerkesztve: 2013.11.30 19:30:38 írta vd1234 »

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
:hmmmm:

És hogy csináljam a mérést? Piros kábel az akku pozitív pólusára, fekete a negatívra? Motor járjon, vagy ne?

TOTÁL hülye vagyok az elektromossághoz. Asszem, ez eléggé nyilvánvaló  :lol:

Az autóban egyen-, vagy váltóáram van? Komolyan kérdezem  :D

Pontosan ezt írtam!  :yes:

Ha nem jár a motor, akkor az akksi nyugalmi feszültségét méred, ha jár, akkor a töltési feszültséget. A kettő nem lesz azonos.

Ha nem színhelyesen teszed rá a műszert az akksira, majd minuszt mér. :)  Elvileg nem lehet baja.

Az autóban egyenáram van, névleges 12V feszültséggel. Ezért kell 12 V-os akksi bele. A teherautókban, buszokban van 24V-os rendszer.

(A villamos Pesten 600 V egyenárammal megy, a vasút Magyarországon 25kV -os 50Hz-s feszültséggel üzemel.  A németeknél Karlsruheben 750V-os egyenfeszültséggel mennek a villamosok, míg a nagyvasúti vontatás 15kV-os váltóárammal operál.)
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10255
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
:hmmmm:

És hogy csináljam a mérést? Piros kábel az akku pozitív pólusára, fekete a negatívra? Motor járjon, vagy ne?

TOTÁL hülye vagyok az elektromossághoz. Asszem, ez eléggé nyilvánvaló  :lol:

Az autóban egyen-, vagy váltóáram van? Komolyan kérdezem  :D

A generátorban előfordul váltóáram, de kívülről elvileg nem férsz hozzá.
Ennyire ne féljél tőle. 12V van, csak az a fontos, hogy amit kiválasztasz, az egyenfesz legyen és több, mint amit legfeljebb mérni fogsz.  Én már küldtem el ennél komolyabb multimétert 1000V DC-s méréshatárban, pedig mindent jó helyre kötöttem - kicsit több volt ott na  :whistling:

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Mindig akartam egy lakatfogót. Ennyiért meg főleg  :) Nem linkelnéd be, melyiket vetted?
Csak azzal meg kis áramokat nem igazán lehet mérni a jellegéből fakadóan. De nem is baj, mert mondjuk 1000 A váltót megmér simán.
Nem ilyet vettél?

Dede... Korrektnek tűnik az eladó.  :)

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10255
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Dede... Korrektnek tűnik az eladó.  :)
Jó minőségű a cucc?

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Még nem ért ide, pénteken ütöttem le.
De ha nem mér DC-t, akkor nekem nem jó. Hol olvastátok, hogy nem méri?
Nekem az lett volna a lényeg. Kíváncsi vagyok mennyit vesz fel az izzítás, indítózás, és az erősítők.

Ha tényleg nem, akkor átadom neked a dolgot. Rákérdezek az eladónál...