Felhasználónév: Jelszó:

Szerző Téma: Prius - hibák, hibajelenségek  (Megtekintve 519307 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

Karesz76

• Néha itt van
  • Autó: Toyota Prius II.
Re:Prius - hibák, hibajelenségek
« Válasz #2580 Dátum: 2021.04.24 08:48:58 »
Sziasztok!

Rémlem valaki tud segíteni.
2004 es Prius (2.gen), nál valamilyen elektromos hiba van.
A hibajelenség a következő: Az autó beindul, a képernyőn azt jelzi, hogy tölti a hibrid akkumulátort, de a töltési szint nem nő.
kb.: 2 percig jár a motor, aztán hátul a hibrid akkumulátornál valami relé leold, és abban a pillanatban a benzinmotor is leáll.
A képernyőn megjelenik a "main battery" ikon (hibrid akkumulátor). + egy felírat, amiben ha jól emlékszem az volt, hogy "Üres fokozatban az akkumulátort nem tudja tölteni." (az autó végig P ben volt)
+ A felkiáltójeles autó ikon is megjelenik. (ha jól tudom ez a hibrid rendszert jelenti)

A hibakód olvasás az alábbi hibákat jelezte: P0A80 , P1121, P2112

Ezután a hibrid akkumulátort szétszedtem, minden cellára rámértem 6,2-7V között volt minden cellának a feszültsége. 
Ezután minden cellát feltöltöttem, majd visszatérítettem 8V-ra, mindet megpucoltam, a legutolsó csavarig. A töltés 3 napig tartott, ez alatt a már feltöltött cellák feszültsége 0,1V ot esett.  Szóval szerintem ezek rendben vannak.
Újra összeraktam.
A hibajelenség továbbra is ugyanaz, annyi különbséggel, hogy már nem írja ki azt, hogy üresben nem lehet az autót tölteni. (ez is valami. :) )

Az autót be lehet rakni előre, és hátrameneti fokozatba, de csak a villanymotor hajtja, hiába jár a benzinmotor. 

Ami még érdekes: A kis 12V-os akkumulátort 1 hete cseréltem ki, az új akksít is teljesen feltöltöttem.  De amikor bekapcsolom az autót, pillanatok alatt lemerül, most vagy hibás az akkumulátor, vagy a hibrid akkumulátor leszívja belőle az áramot.

Valakinek van valami ötlete, hogy mi okozhat ilyen hibajelenséget?   (én a hibrid töltésvezérlőre gyanakszom, de szétszedve, azon sem látszik semmilyen elektromos hiba, persze ettől még lehet rossz.)

Esetleg Kecskemét környékén tud valaki, olyan szerelőt aki ért a Prius-hoz?

« Utoljára szerkesztve: 2021.04.24 08:52:25 írta Karesz76 »

tomahawk

• Alap-tag
  • Autó: Toyota Prius PHV 2013; (Volt: Toyota Carina E 1.6 XLi 1995)
« Válasz #2581 Dátum: 2021.04.24 08:59:21 »
Sziasztok!

Rémlem valaki tud segíteni.
2004 es Prius (2.gen), nál valamilyen elektromos hiba van.
A hibajelenség a következő: Az autó beindul, a képernyőn azt jelzi, hogy tölti a hibrid akkumulátort, de a töltési szint nem nő.
kb.: 2 percig jár a motor, aztán hátul a hibrid akkumulátornál valami relé leold, és abban a pillanatban a benzinmotor is leáll.
A képernyőn megjelenik a "main battery" ikon (hibrid akkumulátor). + egy felírat, amiben ha jól emlékszem az volt, hogy "Üres fokozatban az akkumulátort nem tudja tölteni." (az autó végig P ben volt)
+ A felkiáltójeles autó ikon is megjelenik. (ha jól tudom ez a hibrid rendszert jelenti)

A hibakód olvasás az alábbi hibákat jelezte: P0A80 , P1121, P2112

Ezután a hibrid akkumulátort szétszedtem, minden cellára rámértem 6,2-7V között volt minden cellának a feszültsége. 
Ezután minden cellát feltöltöttem, majd visszatérítettem 8V-ra, mindet megpucoltam, a legutolsó csavarig. A töltés 3 napig tartott, ez alatt a már feltöltött cellák feszültsége 0,1V ot esett.  Szóval szerintem ezek rendben vannak.
Újra összeraktam.
A hibajelenség továbbra is ugyanaz, annyi különbséggel, hogy már nem írja ki azt, hogy üresben nem lehet az autót tölteni. (ez is valami. :) )

Az autót be lehet rakni előre, és hátrameneti fokozatba, de csak a villanymotor hajtja, hiába jár a benzinmotor. 

Ami még érdekes: A kis 12V-os akkumulátort 1 hete cseréltem ki, az új akksít is teljesen feltöltöttem.  De amikor bekapcsolom az autót, pillanatok alatt lemerül, most vagy hibás az akkumulátor, vagy a hibrid akkumulátor leszívja belőle az áramot.

Valakinek van valami ötlete, hogy mi okozhat ilyen hibajelenséget?   (én a hibrid töltésvezérlőre gyanakszom, de szétszedve, azon sem látszik semmilyen elektromos hiba, persze ettől még lehet rossz.)

Esetleg Kecskemét környékén tud valaki, olyan szerelőt aki ért a Prius-hoz?

Hatt ... elnezest a nem tul konstruktiv hozzaszolasert, de a leriasodat olvasva nekem ugy tunik hogy Kecskemet kornyeken te vagy az egyik legjobb Prius szakerto.  :]
Lehettem volna halasz ...

vd1234

• Megszállott
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
  • Autó: Toyota Carina E sedan 1.6 (AT190L-AEMDKW) 4A-FE; volt: Maruti 800 F8B
« Válasz #2582 Dátum: 2021.04.24 10:13:54 »
Szia!
Mondjuk ez a három együtt érdekes, hogy jött elő, semmi előjel, aztán ez a három?
A nagy akkura gondoltam én is egyből, de azt ha balanszíroztad is, akkor nagyon jó  :yes:
Az, hogy hátul egy relé leold, úgy érted, hogy hátul kattanás és aztán leáll?
Érdekes, hogy a P1121-re van több is, gondolom a hibrid meg a nem hibrid miatt:
https://www.engine-codes.com/p1121_toyota.html
Ez viszont már Prius, igaz, hogy Észak-Amerika, de gondolom ilyesmi van az európaiakban is:
https://www.youtube.com/watch?v=9NUrZ2WJRws
A P2112 ha jól értem, a fojtószelep problémája, az ECM nyitná, de szorul:
https://www.autocodes.com/p2112_2005_toyota_prius.html
Gázadásra hogy reagál?
Igaz, hogy itt Camry-nél, de egy jó pucolás videó:
https://www.youtube.com/watch?v=UGIgk8p1qus

Karesz76

• Néha itt van
« Válasz #2583 Dátum: 2021.04.24 12:42:57 »
Szia!
Mondjuk ez a három együtt érdekes, hogy jött elő, semmi előjel, aztán ez a három?
A nagy akkura gondoltam én is egyből, de azt ha balanszíroztad is, akkor nagyon jó  :yes:
Az, hogy hátul egy relé leold, úgy érted, hogy hátul kattanás és aztán leáll?
Érdekes, hogy a P1121-re van több is, gondolom a hibrid meg a nem hibrid miatt:
https://www.engine-codes.com/p1121_toyota.html
Ez viszont már Prius, igaz, hogy Észak-Amerika, de gondolom ilyesmi van az európaiakban is:
https://www.youtube.com/watch?v=9NUrZ2WJRws
A P2112 ha jól értem, a fojtószelep problémája, az ECM nyitná, de szorul:
https://www.autocodes.com/p2112_2005_toyota_prius.html
Gázadásra hogy reagál?
Igaz, hogy itt Camry-nél, de egy jó pucolás videó:
https://www.youtube.com/watch?v=UGIgk8p1qus

Szia!

Köszi, ez hasznos lehet.
Az első  leírásban ez van: " Hibrid Toyota járműveknél P1121 = Hűtőfolyadék áramlásszabályozó szelep helyzetérzékelő áramköre elakadt. Lásd: P1121 Toyota"
Mondjuk ezt annyiból kizárnám, hogy a P1121 és a P2112 es kódoknál (most már csak ennyit ír ki) Mindkettő hibánál közös pont a fojtószelep beragadása.

Továbbá a kiemelt rész is érdekes, ez ha jól értem ugyanaz mint a nálam tapasztalt hibajelenség, amikor is 1-2 percig jár a motor majd leáll, és hátul halhatóan a relé lekapcsolja a hibrid akkumlátort.:

Idézet
P1121 TOYOTA jelentése
A gázpedál helyzetérzékelője a fojtószelepházra van felszerelve, és rendelkezik 2 érzékelővel a gázpedál helyzetének és a gázpedál helyzetének hibás működésének észleléséhez.
A gázpedál helyzetérzékelőjét a gázpedál köti össze a gázpedállal, és a Motor Control Moduel ( ECM ) VPA és VPA2 kapcsaira alkalmazott feszültség 0 V és 5 V között változik a gázpedál nyitási szögének arányában. .
Az ECM a VPA és VPA2 terminálokból érkező jelek alapján megadja a gázpedál aktuális nyitási szögét, és az ECM ezekre a jelekre alapozva vezérli a fojtószelep motorját.
Ha a P1120 kódot tárolja, akkor az ECM kikapcsolja a fojtószelep motor és a mágneses tengelykapcsoló áramellátását, és a fojtószelepet a visszatérítő rugó teljesen lezárja.
A fojtószelep nyitási szögét azonban a gázpedál vezérelheti a fojtószelep kábelén keresztül.

Egyébként most nézem, hogy a P1121 re már 2018 ban is panaszkodott az autó, de egész idáig semmilyen hibajelenséget nem tapasztaltam.
(szerencsére a kiolvasott hibakódokat mindig elküldöm magamnak emailban, igy a régi hibák is megvannak)

Ha sikerül megjavítani, nyitok egy prius szervízt Kecskeméten :D   :lol:

vd1234

• Megszállott
« Válasz #2584 Dátum: 2021.04.24 14:13:01 »
Akkor fojtószelep vizsgálata lesz, ha jól értem?

Karesz76

• Néha itt van
« Válasz #2585 Dátum: 2021.04.24 21:03:03 »
Akkor fojtószelep vizsgálata lesz, ha jól értem?

Már meg is történt, szétszedtem, és tényleg teljesen be volt ragadva, picit sem tudtam megmozdítani.
Aztán 1 órás ultrahangos fürdőzés, szinte újjá varázsolta.
Összeraktam, és az autó működik!

Mondjuk, továbbra sem tökéletes.
Most a változatosság kedvéért a sebességmérő és környéke, nem működik. Valamint az üzemanyag fogyasztást sem méri.  :cry:
Nem tudom ezt mi lelte, mert ilyen dolgokhoz nem nyúltam.   Remélem csak valami biztosíték ment ki.  Bár régen is volt olyan hogy időnként elment a sebességmérő, de ez csak időnként fordult elő, és viszonylag könnyen vissza tudtam kapcsolni.
Most sehogy nem tudtam visszavarázsolni. :(

A P1121hibakódot azt jelenleg is mutatja, ez most vagy a pedál érzékelő (bár ez jól működik). Vagy a hűtőfolyadék áramlás érzékelő (amit fogalmam sincs hol van) :D

Valamint a "felkiáltó jeles autó" ikon is megmaradt.  (ez mondjuk akár a hűtés hibájával is összefüggésben lehet)

Karesz76

• Néha itt van
« Válasz #2586 Dátum: 2021.04.25 20:02:39 »
Mára minden hiba eltűnt.  (kipihente magát)
Viszont a kijelző továbbra is eléggé halottnak néz ki, (az index nyilai világítanak csak)  és az a furcsa, hogy a fogyasztást sem méri.
Kicsit furcsa, nem tudom, hogy a kettőnek mi köze van egymáshoz, mert ugye nem ugyanazon a kijelzőn jelenik meg a fogyasztás.

vd1234

• Megszállott
« Válasz #2587 Dátum: 2021.04.25 20:19:39 »
Hála Istennek, hogy egy hiba már meglett  :clap:
Lassan, de biztosan lesz haladás, ahogy látom  :)
Van erről a szelepről sok anyag, például a helye is (ha nem tévedek), meg videó:
https://www.autocodes.com/p1121_2007_toyota_prius.html

Ez a sebességmérő meg gondolom valami kontakt, esetleg hozzáértél valamihez, de nem szorosan ehhez kapcsolnám én sem  :no:
Szerk.:
Lehet, hogy láttad ezt, itt egy kondenzátor csere a megoldása a vak kijelzőnek:
https://www.youtube.com/watch?v=ZaYyhLBHrRw
Mondjuk a szétszedés-összerakás a meló, a csere az 1-2 perc lehet (szokás szerint...)
« Utoljára szerkesztve: 2021.04.25 20:36:11 írta vd1234 »

Karesz76

• Néha itt van
« Válasz #2588 Dátum: 2021.04.26 08:51:15 »
Szia!

Igen néztem ezt a kondi cserét, akár ez is lehet a baj.
De az a különbség, hogy a gyereknek csak a sebességmérő fekete. Viszont a fogyasztási adatokat 0 mpg azt írja.
Nekem ott nem jelenik meg szám. :(   Szóval kicsit összetettebb lehet a gond.
Hát nem tudom mihez érhettem hozzá. csak a hibrid akkumulátort baxtatam, más vezetéknek a közelébe sem mentem. 
(illetve + a fojtószelep vezetékeit húzgáltam le, mondjuk ez akár lehet összefüggésben a fogyasztással, mert gondolom ennek az állásából számol sok mindent)