Szerző Téma: Telefonok  (Megtekintve 575893 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Telefonok
« Válasz #3330 Dátum: 2019.01.01 18:10:24 »
Ha valakinek fontos hogy tényleg saját kézbe tarthassa adatait, itt egy olyan teló, amin ezt elég jól meg lehet tenni: OnePlus 5T. Saját tapasztalatok alapján.

Minőségre, hardverspecifikációk szerint az OnePlus tényleg csúcskategóriát közelíti. De egy dologban sok gyártót ver, az Android támogatása meglepően jó, sőt olyannyira, hogy ez a készülék egyik olyan, amire főzött ROM-okat kifejezetten simán fel lehet tolni. A gyári ROM rajta is elég alap, mármint olyan értelemben hogy nincs telezsúfolva mindenféle gyártói fölösleges reklám-appal. Egyetlen egy ilyen app van rajta, amit véglegesen el is lehet távolítani róla, ezen túl a rendszer szinte teljesen megegyezik a Google-kiadású eredeti Androiddal.

Visszatérve az érzékeny adatok saját kézben tartására, egyik legjobb megoldás erre a LineageOS nevű, nyilt-forráskódú Android operációs rendszer. Ebből is több fajta van, de ami a legsimább napi használatot is lehetővé teszi, az a microG-t tartalmazó verzió.

A microG nem más, mint az elhíresült Google Play Services zárt rendszeralkamások kiváltása egy nyílt forráskódú megoldással. A Google Play Services felel a legtöbb olyan riportolásért a Google felé, ami mindenféle használati szokást, hangfelvételt, kameraképet stb. elemzés céljából továbbíthat a gugli felé. Egyik legnagyobb rákfenéje (az aggályos adatvédelmi gyakrolaton túl) az, hogy egyik legnagyobb energiazabáló is a készüléken, hiszen folyamatosan a háttérben fut, adatok gyüjtögetésével, elemzésével, tárolásával és alkalom adtán küldözgetésévek a gugli felé. A trükk az egészben az, hogy a Google már egy jó ideje rákényszerítette az app-fejlesztőket arra, hogy kényelmi és programozás-technikai könnyítésekért cserébe csomó funkciót készen vegyenek át a Play Services-ből, így gyakorlatilag azt valósítva meg, hogy a fejlesztők gyorsabban és kényelmesebben tudjanak appokat kiadni, cserébe a Play Services belelát mindenbe amit az appok csinálnak, "megcsapova" szinte bármilyen adatot, amit az ember az adott appba betáplál.

Nos a microG-t azért hozták létre, hogy a nyilt forráskód alapú Androidban legyen egy pótlás ezekre a funkciókra. Hiszen ha a Google Play Services nincs fent a készüléken, attól még persze alap-dolgokra használható, de csomó app nem tud működni, mert az a rész ami a működésükhöz kell, hiányzik. microG-vel ezeket pótolni lehet szépen, annyi különbséggel, hogy nincs jelentés senki felé. Illetve pontosan meg lehet határozni benne a külső adatok kezelését, például a cellainformációk, wifi és bluetooth-alapú helymeghatározást milyen módon vegye figyelembe. És közben mennek a kényelmesen fejlesztett appok is.  ;)  És a vicc az, hogy még a Google saját appjait is lehet vele használni  :lol:
Persze mivel ez a rendszer egy visszafejlesztése a zárt Play Services-nek, azaz tulajdonképpen ami történik benne az nem más, mint csak az eredeti Google Play Services imitálása azon appok számára amelyek azt használni kívánnák, azért vannak olyan appok amik ezt észreveszik és nem működnek. Ilyenkor nyilván az a jó megoldás, hogy ilyen appokat ne is használjunk - szerencsére olyan bő a kínálat, hogy bőven lehet találni mindenre olyan másik appot, ami a célnak jól meg tud felelni.

Na és akkor visszatérve a OnePlus-ra, ez egy olyan telefon, amire pikk-pakk fel lehet ezeket tolni, gyakorlatilag egy szinte teljes értékű Androidot varázsolva, viszont teljesen Google-mentesen! Az 5T-t már így használom, és laza 2,5-3 napot bírja az akksija. Minden biztonsági funkció megy LineageOS alatt is, tárhelytitkosítás stb. még recovery alól is.
« Utoljára szerkesztve: 2019.01.01 18:29:58 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Telefonok
« Válasz #3331 Dátum: 2019.01.01 18:52:50 »
Ja és magáról az OnePlus 5T-ről annyit, hogy igazán kellemes meglepetés ért, amikor a dobozból kivéve azt láttam, hogy a kijelzővédő fólia gyárilag fent van rajta, illetve adtak hozzá egy gyári, minőségi szilikontokot is.

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:Telefonok
« Válasz #3332 Dátum: 2019.01.02 14:17:25 »
Ja és magáról az OnePlus 5T-ről annyit, hogy igazán kellemes meglepetés ért, amikor a dobozból kivéve azt láttam, hogy a kijelzővédő fólia gyárilag fent van rajta, illetve adtak hozzá egy gyári, minőségi szilikontokot is.
Novemberben volt két éve hogy OP3 tulaj vagyok. Anyám 3T kapott. Akkoriban népszerű márka volt, sok RAM, nagy akksi jó áron. Mostanában a Meizu és egyéb kínai márkák a menők, gondolkodtam anno OP6-ban, de már nem találtam az árát annyira barátinak, meg közbe jöttek egyéb költségek.
Én nem nyúltam a gyári rendszerhez, a másfél napot kibírja, kocsiba se vettem töltőt hozzá hogy bírja a navigációt. Egy olyan frissítése volt csak ami lenyomta az üzemidőt 1 napra, de a következővel visszaállították.
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Telefonok
« Válasz #3333 Dátum: 2019.01.02 14:34:54 »
Igen, de kb. néhány évvel ezelőttig gyakorlatilag a Samsung, HTC, Sony voltak egyeduralkodók a főzött ROM-ok tekintetében, szinte csak a nagy nevű márkás telefonokra lehetett módosításokat tenni. Ma már ezt a tulajdonságot a kínaiak is behozták, sőt, túl is teljesítik a nagy neveket ilyen tekintetben, mert sokkal problémamentesebb az okosítás mint pl. egy mostani Samsung esetében.

Miközben a nagy márkák benyalnak a Guglinak a brand-ért, a kisebbek éppen csak hogy teljesíteni szeretnék az operációs rendszer használatának szerződéses feltételeit - ami nekünk pont jó!

Az igazán ütős megoldás az viszont a Librem 5 lesz, ami mind hardverben, mind szoftverben teljes szabadságot nyújt. És van már laptopjuk is ugyanazon a szempontrendszer mentén.
« Utoljára szerkesztve: 2019.01.02 14:39:40 írta robi (Robi) »

TCr

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 851
Re:Telefonok
« Válasz #3334 Dátum: 2019.01.02 14:57:26 »
Ez nem a "túl szép, hogy igaz legyen" kategória?

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Telefonok
« Válasz #3335 Dátum: 2019.01.02 15:19:00 »
Ezt hogy érted?

TCr

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 851
Re:Telefonok
« Válasz #3336 Dátum: 2019.01.02 15:25:18 »
A teljes "követés-mentességre" (nem tudom szebben megfogalmazni), plusz hogy mindent teljesen a saját "felügyelete" alatt tart a felhasználó.
Ezt egy abszolút offline eszköznél még csak-csak (bár kétkedve, de) elhiszem, de egy okostelefonnál?

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Telefonok
« Válasz #3337 Dátum: 2019.01.02 16:01:07 »
Annyira van követés-mentesség amennyire Te engeded, és itt ez a lényeg. Egy számítógépen megvalósítható ez a dolog? Meg. Egy okostelefon ma már miben különbözik egy számítógéptől? Lényegében semmiben. Ugyanúgy tárhely, memória, processzor van benne. Akkor mi is a különbség igazán? Az operációs rendszer. Elég számítási kapacitás van már a telefonokban, hogy akár rendes asztali operációs rendszereket futtassanak, akkor mire van már csak szükség? Néhány appra, ami egy lezsugorított méretű kijelzőn is jól használhatók, de amúgy asztali környezetben futnak.
Olvasd el a PureOS leírását. Egy sima Debian-alapú Linux, a mobiltelefonon megjelenő változata olyan ablakkezelőt fog használni, ami a mobilhasználatra optimalizált - kész.
Én már 2015-ben, amikor a Windows 10 megjelent, döntöttem el, hogy a gépeimen áttérek Ubuntu Mate-ra. Egy percig sem néztem vissza.

A lényeg, hogy a kezedben marad a választás. Androidnál, IOS-nál nem tudsz így dönteni. Androidnál is csak hekkerkedés után (mint előbbi hozzászólásomban is írtam) vehető vissza némi kontroll. De egy teljesen nyitott operációs rendszernél, ott bizony a Te kezedben van a főkapcsoló.

Szerencsére volt már jópár botrány a közelmúltban a gigatech cégek körül, és mi jön még. Ezért egyre többen kezdik végre belátni hogy ez már nem vicces. Az emberek többsége lesz@rja az egészet magasról, egyre többen érzik hogy valami nem jó így de nem látnak a mélyére és beletörődnek, és egyre többen kezdik komolyan is venni és tenni is valamit az internet vadnyugata ellen.

« Utoljára szerkesztve: 2019.01.02 16:04:11 írta robi (Robi) »

espero1

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1483
Re:Telefonok
« Válasz #3338 Dátum: 2019.01.03 14:52:36 »
Köszönet Robi az érthetö, jol összefoglalt leiràsért!

A microG-vel kapcsolatban azt irod, hogy:

ami történik benne az nem más, mint csak az eredeti Google Play Services imitálása azon appok számára amelyek azt használni kívánnák, azért vannak olyan appok amik ezt észreveszik és nem működnek. Ilyenkor nyilván az a jó megoldás, hogy ilyen appokat ne is használjunk - szerencsére olyan bő a kínálat, hogy bőven lehet találni mindenre olyan másik appot, ami a célnak jól meg tud felelni.

Az lenne a kérdésem, hogy ezt figyelembe véve, tapasztalatod szerint milyen navigàcios programok müködnek jol a microG-vel? Waze, Google Maps, stb.? Milyen beàllitàsok lennének elvileg szükségesek?
E12 Corolla HB 2005 ; 1.6l 110 VVTi ; angol szerelés, 5 ajtos

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Telefonok
« Válasz #3339 Dátum: 2019.01.03 15:27:49 »
Waze működik. Google maps-ot nem tudom, mert eddig se használtam sosem. iGO-t már nem tettem fel erre a készülékre, de 99% hogy az is működne.

Ilyen appok, mint pl. a "Jófogás apróhirdetés" páraponta dob egy-egy hibaüzenetet hogy "az alkalmazás leállt", de amúgy működik. Gyanítom ekkor küldené a riportot a gugli felé, na hát akkor innentől kezdve nem küldheti. Parkolásra használtam korábban a Telenor Wallet-et, ami GPS alapján azonosította a parkolóövezeteket és úgy küldte az SMS-t, az egyáltalán nem működik. Van helyette "SMS Parking" ami ugyanazt tudja, csak Európa másik 100 városát is ismeri, nem csak Magyarországot. A Wallet egyéb funkcióit eddig se használtam...

« Utoljára szerkesztve: 2019.01.03 15:40:03 írta robi (Robi) »

espero1

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1483
Re:Telefonok
« Válasz #3340 Dátum: 2019.01.03 17:30:30 »
Ertem, köszönöm. Egyébként @Robi te milyen navigàcios szoftvert hasznàlsz mostansàg?
E12 Corolla HB 2005 ; 1.6l 110 VVTi ; angol szerelés, 5 ajtos

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Telefonok
« Válasz #3341 Dátum: 2019.01.03 17:50:15 »
Első sorban a Verso-ban lévő gyárit, mert a legkényelmesebb, leggyorsabb - maceramentesebb és mindig kéznél van. A Waze-t csak akkor kapcsolom be, amikor olyan útszakaszra számítok, ahol valószínűsíthető dugó stb. és a Toyota saját dugóinfóját esetleg felülbírálnám. Pl. autópályázáskor indulás előtt lecsekkolom van-e vmi hír a Waze-ban ami esetleg nem jelent meg a Toyotában, de az esetek nagy többségében mindkettő jelzi ha a pályán vmi gond van. Asszony Yaris-ában a droid-os fejegységen iGO-t használ, neki is az esik jobban kézre.

A telefonos navik örökös problémája maga a telefon. Nem lehet azonnal elindulni, mert elő kell készíteni, tartóba rakni esetleg töltőt rádugni stb. ezeket a macerákat nem szeretjük. Menet közben ha mégis kellene az infó és nincs bekészítve a telefon hanem a táska/kabátzseb mélyén maradt akkor félre kell állni stb. A gyári/beépített navi egy gombnyomásra van ilyenkor is.

Régen (E10 Corollánkban) volt egy PNA-s navigációs kütyü iGO-val, annak egy fix tartója volt műszerfalba kábelezve, és a TMC antenna meg a táp is a tartón keresztül csatlakozott. Akkor csak az az egy autónk volt, a kulcsos irattartó kistáskában (ami mindig annál volt akinél éppen az autó) lakott a PNA, így felhelyezése tényleg csak egy mozdulat volt és egyből bekapcsolt, a használata felért egy gyári navival. Annyira szerettem, hogy amikor készültünk második autót venni, beszereztem nagy nehezen még egy ugyanolyat (legyen csereszabatos), mert a forgalmazása megszűnt.
« Utoljára szerkesztve: 2019.01.03 17:58:11 írta robi (Robi) »

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9381
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Telefonok
« Válasz #3342 Dátum: 2019.01.03 23:53:30 »
Azért a gyári navi mire bebootol, addig 10x helyére teszem a telefont és elindítok rajta egy appot  ;)

(én is a gyárit használom és szeretem, de tetü lassan indul, az tény  :cry: )

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Telefonok
« Válasz #3343 Dátum: 2019.01.04 07:09:05 »
Akkor nálad vmi hiba van... Én mire kiállok a garázsból és ráfordulok az utcára már fut...

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9381
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Telefonok
« Válasz #3344 Dátum: 2019.01.04 21:22:22 »
Akkor nálad vmi hiba van... Én mire kiállok a garázsból és ráfordulok az utcára már fut...
Azaz 2 perc, mire tudsz utcát beírni. Nincs hiba, kicsit lassan áll fel a rendszer.
Egyről beszélünk, csak eszerint nálam alacsonyabb az ingerküszöb.  ;)
Ez a Waze esetén 3 mp, mert ugye a rendszer fut, csak az appot kell indítani.

Nem tudom milyen procit, mennyire combos ( [rohog])  hardvert pakoltak alá, de egy képernyő váltásnál először megrajzolja a térképet, majd kiszínezi. Ma, 2019-ben. Mindezt kb VGA alatti felbontásban! Szóval manapság, amikor egy alap telefonba is erősebb proci van, több RAM és többszörös felbontású kijelző van, mint egy 6-9M kocsiban, ahol ez az extra egy csúcskategóriás telefon áráért kerül be az új autóba - az ciki. Szerintem.  :flowers:
« Utoljára szerkesztve: 2019.01.04 21:38:50 írta Nagycitrom »