Szerző Téma: Telefonok  (Megtekintve 580117 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Telefonok
« Válasz #3270 Dátum: 2018.01.30 12:09:31 »
Nem kötelező megadnod az ujjlenyomatodat.
Nekem az iSE-n is van lehetőségem választani, hogy jelkódot használok, vagy ujjlenyomatot. Vagy mindkettőt.
Ez jó hír, köszi.

Feleségemnek vettem egyet. Telefonálás mellett némi böngészés , fotózás , levelezésre használja. Min. 5 napot bír nála egy töltéssel.  :whistling:
Szerencsére nem telefonnak fogom használni. Hozzászoktam, hogy csak 3 hetente töltök, nehezen viselném ha 5 naponként kéne. :D

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:Telefonok
« Válasz #3271 Dátum: 2018.01.30 23:09:08 »
Valahogy ezekre a kérdésekre sose kapok konkrét választ, így továbbra se értem...  :no:

Ahogy azt se, hogyan tudják hozzád kötni egy ujjlenyomatot, amikor egy eszközre akár 5 (kéz)ujjlenyomat is eltárolható, azonos "jogosultságokkal"...  ::)

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Telefonok
« Válasz #3272 Dátum: 2018.01.31 06:41:26 »
Silent a topic lehetőségeihez képest korrektül megválaszolta.
Amit a mh -edről írtál elég nagy hiba, több okból is... .

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Telefonok
« Válasz #3273 Dátum: 2018.01.31 09:48:06 »
Valahogy ezekre a kérdésekre sose kapok konkrét választ, így továbbra se értem...  :no:

Ahogy azt se, hogyan tudják hozzád kötni egy ujjlenyomatot, amikor egy eszközre akár 5 (kéz)ujjlenyomat is eltárolható, azonos "jogosultságokkal"...  ::)

Már párszor volt itt szó ezekről, le lettünk fütyülve hogy paranoiásak vagyunk stb. A valóság viszont (most anélkül hogy a topic lehetőségeit nagyon túlhágva a részletekbe belemélyedjünk):
- a telefonon amikor bekapcsolod először eleve invitálnak hogy add meg az összes adatodat, bankkártya számodat, telefonszámodat, stb. (címedet is sok esetben)
- ujjlenyomatot valóban regisztrálhatsz többet is, ezeket mind hozzád társítják, de azt fogják tekinteni valóban tiédnek, amelyiket a leggyakrabban használod (és messzemenően a sajátodat használod leggyakrabban, ugye?)

Ez ugyanaz mint a SuperShop kártya 20 éve. Vásárolsz a boltba, majd némi virtuális pontért elárulod egy harmadik félnek azt is hogy mikor, hol, mit vettél mennyi pénzért. Persze SuperShop kártyát csak úgy tudsz kiváltani hogy minden adatodat megadsz magadról. Mindez miért? Hogy még több személyre szabott reklámanyagot toljanak az arcodba, hogy még több, tulajdonképpen többnyire felesleges fogyasztási cikkre költsd el a pénzedet. Van értelme?

Azt el tudom fogadni érvnek az emberektől hogy őket "nem zavarja" hogy adatokat gyűjtenek róluk mert "nekik nincs titkolnivalójuk". Nekem etikailag van gondom ezzel: a profit amit ezek a (külföldi) vállalatok zsebre tesznek óriási, ahhoz képest, amit adnak cserébe. És még ráadásul "adóoptimalizálnak" is, azaz innen szedik a profitot, de máshol adóznak, mert ott kedvezőbb (mi esetünkben speciel Írországban, mert EU-ban ott a legkedvezőbb az adónem az ilyesmire).
Aztán meg ott van az is, hogy az adatokkal élni lehet és visszaélni is. Amikor üzletileg megéri nekik, akkor meg is fogják tenni, mert hatalmuk megvan hozzá - nincs és nem is lesz egy ideig jogi szabályozás arra, hogy a digitális térben mit szabad és mit nem. A mai politikusok asse' tudják mi fán terem az egész. Úgy 10-20 évet várnunk kell míg ez normalizálódik, az internet "megregulázása" ma még utópiának tűnik...

Arra megy ki a játék (itt a mobilok kapcsán) hogy minél több biztonság látszatát keltő, meg kényelmi mézesmadzagért cserébe minél többet árulj el magadról. Ennyi az egész. Van aki belesétál ebbe, van aki nem. Ma olyan világot élünk, amikor azt röhögik ki, aki nem megy ebbe bele önként és dalolva, a nagyok pedig bátorítják ezt. Mint ahogy volt a devizahiteles-ügy is: még nekünk kellett magyarázkodnunk 2005-ben a bankba, hogy miért ragaszkodunk a forint alapú lakás hitelhez. Mindenki bennünket nézett hülyének...

« Utoljára szerkesztve: 2018.01.31 10:14:25 írta robi (Robi) »

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Telefonok
« Válasz #3274 Dátum: 2018.01.31 21:46:10 »
Valahogy ezekre a kérdésekre sose kapok konkrét választ, így továbbra se értem...  :no:

Ahogy azt se, hogyan tudják hozzád kötni egy ujjlenyomatot, amikor egy eszközre akár 5 (kéz)ujjlenyomat is eltárolható, azonos "jogosultságokkal"...  ::)
Jó, akkor menjünk bele. Tegyük fel, hogy van olyan széf ami nyitható vele. Tegyük fel, hogy többszintű redudancia van, tehát amit az 5(10) darab ujjlenyomatról írsz nem állja meg a helyét.
Az, hogy szolgáltatóra bízhatunk adatot, abban bízva, hogy az privát marad, egyértelmű: nem bízhatunk.
Itt van 1,4 milliárd jelszó, torrenten ott vannak hozzá a felhasználónevek is: ismerősöké is van benne, lepróbálva. Ilyen elvileg nem történhetne meg, ha mindenki betartaná azt amit a EULA-ban vállal. Saját esetek lepróbálása alapján igazi adatok, működnek. Zéró garancia van arra, hogy ugyanígy nem fog kiszivárogni ujjlenyomat adatbázis a jövőbe, a tulajdonosok telefonra megadott adataival. Nem is az a kérdés hogy fog-e ilyen történni, hanem hogy mikor. Ahogy Robi írta, ez nem feltétlen csak e-mail cím, simán lehet személyes adathalmaz is. De olyan is történhet, hogy összefésülik más adatokkal és hopp, máris kötötték az irodádhoz, lakásodhoz, személyedhez.
Az hogy nem tudod elképzelni, hogy ez valakinek kárt okozhat, még nem jelenti azt, hogy a másik nem okkal tartja magát tőle távol.

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:Telefonok
« Válasz #3275 Dátum: 2018.02.06 18:41:38 »
Köszönöm hogy kifejtettétek, így már azért érthetőbb a dolog.  :yes:

Aki használja másra is az ujjlenyomatát, ami biztonságot szolgál, ott persze megértem, hogy óvakodik tőle, hogy kiadja 3. félnek. De ez szerintem annyira szűk réteg még, hogy kár általánosítani.

Persze ki tudja, mit hoz a jövő...

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Telefonok
« Válasz #3276 Dátum: 2018.02.07 22:01:01 »
Mindig arra gondoljatok ilyenkor, hogy ezeket a dolgokat nem lehet visszacsinálni. Azaz: ha már megosztottad az ujjlenyomatodat a "nagytestvérrel" azt már soha sem fogod tudni visszavonni. És abban igazad van, hogy ki tudja mit hoz a jövő - pl. akár azt is, amit írtál, hogy lehet, hogy másra is akarod majd használni. Csak akkor már nehéz lesz azon a tényen változtatni, hogy már átadtad egyszer...

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Telefonok
« Válasz #3277 Dátum: 2018.02.08 08:54:30 »
Köszönöm hogy kifejtettétek, így már azért érthetőbb a dolog.  :yes:

Aki használja másra is az ujjlenyomatát, ami biztonságot szolgál, ott persze megértem, hogy óvakodik tőle, hogy kiadja 3. félnek. De ez szerintem annyira szűk réteg még, hogy kár általánosítani.

Persze ki tudja, mit hoz a jövő...
Képzeld el, hogy 10-20 év múlva lehet hogy a lakásodat nyitod vele, fizetésre használhatod, a kocsidat indíthatod... Nem tudni mi lesz, de ha kiadod máshova, ott elteszik adatbázisba, aztán biztonsági másolat készül az adatbázisról. Sose csinálod vissza, mentésekből nem fogják a kedvedért törölni. Ráadásul az ujjlenyomat nem jelszó, amit csak úgy átállítasz másikra. Legalábbis Yakuzán kívül nem az...

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re:Telefonok
« Válasz #3278 Dátum: 2018.02.13 11:30:09 »
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Telefonok
« Válasz #3279 Dátum: 2018.02.13 11:42:08 »
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re:Telefonok
« Válasz #3280 Dátum: 2018.02.13 12:05:32 »
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26326
Re:Telefonok
« Válasz #3281 Dátum: 2018.02.14 11:03:32 »
Feleségem volt 2 napot munkaügyben Moszkvában. Megnéztük előre, hogy elég durvák a mobiltarifák, és abban maradtunk, hogy nem használja csak végszükségre - ott ugye sose lehet tudni... Sajnos elfelejtette letiltani az adatforgalmat, és ugyan szállodai wifit használt, de a mobilszámla szerint sikerült 5700 KB adatforgalmat generálnia. Létezhet ez? (Nem az a kérdés, hogy egyáltalán volt-e ekkora adatforgalma, mert az biztosan volt, hanem hogy a bekapcsolt wifi ellenére a mobilhálózaton lehetett-e ekkora? A telefonja amúgy olyan, hogy ha a wifi be van kapcsolva, akkor mindenképpen azt preferálja, akármilyen gyenge is a jel.)
music     

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Telefonok
« Válasz #3282 Dátum: 2018.02.14 11:08:07 »
Én úgy tudom, hogy a wifi mindig preferált a mobilhálózat ellenében. De, ha a szállodai wifi-ig úgy ment, hogy nem volt letiltva/kikapcsolva a mobilnet (3G/4G), akkor sajnos generálhat a háttérben adatforgalmat az op. rendszer.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Telefonok
« Válasz #3283 Dátum: 2018.02.14 11:10:52 »
Sajnos elfelejtette letiltani az adatforgalmat,

ez nagy hiba volt. sok app a háttérben aljas módon mobilneten is frissit ill. forgalmaz. letiltás nélkül meg főleg. az adatroamingot is ki kellett volna kapcsolni
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26326
Re:Telefonok
« Válasz #3284 Dátum: 2018.02.14 11:11:34 »
Ettől tartottam. De abból a szempontból mindegy, hogy az ellenkezőjét sem tudnám bizonyítani, hiszen ott volt akkor valóban, és be volt kapcsolva a telefonja. Ezt most 16.000 Ft bánja...
music