Szerző Téma: Telefonok  (Megtekintve 581157 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Telefonok
« Válasz #3165 Dátum: 2017.12.30 13:51:57 »
Másik problémám a kínai telókkal a szoftver támogatottsága. Szintén tapasztalatból írom, alapszinten rendben vannak, de idővel jönnek elő apróbb idegesítő nyűgök: kritikus biztonsági frissítéseket felejtsd el kb 6 hónap után, WiFi kapcsolatok bizonyos helyeken sz@rakodnak, autó (gyári) kihangosítójához 5-ből csak 3-sor csatlakozik magától, egyébként ki-be kell kapcsolni rajta a BT-t, hogy csatlakozzon, vállalati levelezéssel nem mindig szinkronizál ütemezés szerint s még sorolhatnám. Bosszantó egy idő után, kollégám ezért vált meg végül a Xiaomi-jától. Fain fotókat csinál, jól nézki külsőre meg az Android skin-je is pofás stb. de az apró szívásokkal előbb-utóbb tele lesz a textília. Ezért valszeg megy tőlem el a BV6000 is, visszatérek inkább a jó öreg S5 duos-ra egy ütésálló tokkal.
« Utoljára szerkesztve: 2017.12.30 13:53:52 írta robi (Robi) »

espero1

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1483
Re:Telefonok
« Válasz #3166 Dátum: 2017.12.30 14:42:03 »
Valoban zavaroak lehetnek egy idö utàn ezek az aprobb dolgok. A kinai cuccoknàl azért roppant vonzo, hogy rengeteg érdekes opciohoz lehet hozzàjutni megfizethetö àron, és mivel nem olyan nagy a befektetés, igy könnyebben lehet késöbb màsikra, jobbra is vàltani, ha az ember ràun.
En még nézegetem öket, és valamikor azért kiprobàlnék egy viszonylag full opciosat (ha esetleg feltünne egy ilyen termék a piacon, ne rejtsétek véka alà).
« Utoljára szerkesztve: 2017.12.30 14:50:07 írta espero1 »
E12 Corolla HB 2005 ; 1.6l 110 VVTi ; angol szerelés, 5 ajtos

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Telefonok
« Válasz #3167 Dátum: 2017.12.30 16:46:35 »
Másik problémám a kínai telókkal a szoftver támogatottsága.
A nem csak keleti piacra készült nagyobb márkák frissítése sokat javult. Szerencsére az Android One projekthez is egyre több készülékkel csatlakoznak, ami 2 évig garantált frissítést is jelent. Az alsó vagy középkategóriás Samsungra kevesebb frissítést látok. Ami sokkal szomorúbb, hogy a szolgáltatói Wifi routerre egyáltalán nem jött frissítés, pedig elég komoly biztonsági rés van rajta.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Telefonok
« Válasz #3168 Dátum: 2017.12.30 19:16:01 »
Ami sokkal szomorúbb, hogy a szolgáltatói Wifi routerre egyáltalán nem jött frissítés, pedig elég komoly biztonsági rés van rajta.
Arra nem is fog, nem kötelezi őket senki. Mindenki saját maga oldja meg védelmét, ez pont olyan mint a lakás betörés védelme. Akinek kicsit is fontos ez a digitális világban, nem fog szolgáltató által adott ingyenrouterrel bohóckodni.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Telefonok
« Válasz #3169 Dátum: 2017.12.30 19:27:15 »
Szerencsére az Android One projekthez is egyre több készülékkel csatlakoznak, ami 2 évig garantált frissítést is jelent.
Na, ez már egy jó kiinduló pont: csak olyan telefont szabad venni, amely az Android One projekten belül támogatott.  :clap:
De mondok egy jobbat: csak olyan telefont szabad venni, amely a LineageOS (volt CyanogenMod) projekten belül támogatott.  :yes:

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Telefonok
« Válasz #3170 Dátum: 2017.12.30 20:22:29 »
Arra nem is fog, nem kötelezi őket senki. Mindenki saját maga oldja meg védelmét, ez pont olyan mint a lakás betörés védelme.
Szerintem a szolgáltató által adott eszközért a szolgáltató tartozik felelősséggel. Amennyiben nem, akkor nyugodtan adhatna akár tűzveszélyes végpontot is.
Milyen biztonságos ONT -ét tudsz alternatívaként ajánlani ami kompatibilis a Telekom digitális telefon (és / vagy IPTV) hálózatával kompatibilis?

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Telefonok
« Válasz #3171 Dátum: 2017.12.30 20:40:05 »
csak olyan telefont szabad venni, amely a LineageOS (volt CyanogenMod) projekten belül támogatott.  :yes:
Biztosan megöregedtem, de már jobban kedvelem a gyári megoldásokat.
Az A1 et és a LOS t is sok telefonra lehet portolni. A LOS ra pedig esetenként felrakható a Sailfish. Utóbbiba a Nagymedve elég sok pénzt tolt bele, ami nem biztos, hogy minden szempontból előnyös.
« Utoljára szerkesztve: 2017.12.30 20:44:26 írta Agyarka »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Telefonok
« Válasz #3172 Dátum: 2017.12.30 20:43:10 »
Szerintem a szolgáltató által adott eszközért a szolgáltató tartozik felelősséggel. Amennyiben nem, akkor nyugodtan adhatna akár
tűzveszélyes végpontot is.
Felelősséggel miért? Hogy ne robbanjon fel, ne gyulladjon ki? Van erre törvényi előírás? Ha van, valóban tartozik felelősséggel ezért. De hogy feltörhető ne legyen, biztonsági réseket ne tartalmazzon stb. - ezekre vonatkozóan nincs törvényi kötelezettsége, így felelőssége sem. Eleve ilyesmit deffiniálni törvényi szinten ma még eléggé lehetetlen, a mai törvényalkotói kompetencia asse' tudja mi fán terem a digitális világ...

Milyen biztonságos ONT -ét tudsz alternatívaként ajánlani ami kompatibilis a Telekom digitális telefon (és / vagy IPTV) hálózatával kompatibilis?
Az ONT eszközt meg lehet tartani, kérni kell a szolgáltatót hogy legyen szíves engedélyezni bridge módba tenni (vagy távoli eléréssel tegye ő maga bridge-be). Ezáltal megszűnik az eszköz saját WiFi-je, a LAN része is. Az első LAN portján pedig közvetlenül publikus IP címet kapsz - erre pedig egy biztonságosabb router-t tehetsz. Én pfSense-t szoktam, Silent valószínűleg MicroTik-et fog ajánlani. Mindkettő komoly rendszer, és enterprise-kategóriájú védelmet képes nyújtani megfelelően bekonfigurálva, csomó további kényelmi funkció lehetősége miatt. A bridge-be tett ONT továbbra is szolgáltat RF-es vagy IPTV-t meg VoIP telefont mint eddig.

Amúgy meg az ilyen Triple Play megoldásokat szépen szét kell szedni egyedi szolgáltatásokra és úgy kidolgozni a védelmet. Eleve minek ma már vezetékes (-nek látszó) telefon? A tévét ha kell pedig érdemes klasszikusan antennával megoldani, van MinDigTV, Digi/Upc vagy kábel TV, ezek is mind digitálisak FullHD stb. - fölösleges a végfelhasználói IP szakaszt videó stream-ekkel terhelni, a személyes adatok védelméről nem is beszélve (az IPTV-n a szolgáltató pontosan meg tudja mondani hogy mikor melyik csatornát meddig nézted stb., TV-be dugott antennával ez azért neccesebb lenne).

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Telefonok
« Válasz #3173 Dátum: 2017.12.30 20:46:05 »
Sailfish. Utóbbiba a Nagymedve elég sok pénzt tolt bele, ami nem biztos, hogy minden szempontból előnyös.
Ezt hogy érted?

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Telefonok
« Válasz #3174 Dátum: 2017.12.30 20:50:43 »
Biztosan megöregedtem, de már jobban kedvelem a gyári megoldásokat.
Most poroltam le a jóöreg Samsung S5 Duo-t, épp 10 perce ment fel rá a LineageOS. Szép tiszta Android, mindenféle sallang kihagyásával - ahogy szeretem.

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Telefonok
« Válasz #3175 Dátum: 2017.12.30 20:51:06 »
A netelőfizetés sokkal olcsóbb kapcsolt szolgáltatásként megvásárolni, a telefon meg nem baj, ha kicsörög, amennyiben van. Az IPTV sok helyen kényelmi szempont. Az antenna szerelés fizikailag nem mindenhol oldható meg, és van akinek ahhoz is szerelő kell.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Telefonok
« Válasz #3176 Dátum: 2017.12.30 20:58:28 »
OK: kényelem vs. biztonság - mindenki maga döntse el - sajnos ez egy ilyen világ. Az biztos, hogy mindenki a rövidebb oldalát fogja meg a munkának - a szolgáltató is, az előfizető is. Ennek az árát viszont nem a szolgáltató fizeti meg. Egy dolog biztos: egy szolgáltató mindig a minimál-biztonsági szintnek fog megfelelni, mert neki ez a legolcsóbb. Ma (még) nincs ilyen megfeleltetési igény, így neki ez nem feladat.
« Utoljára szerkesztve: 2017.12.30 21:00:29 írta robi (Robi) »

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Telefonok
« Válasz #3177 Dátum: 2017.12.30 20:59:42 »
Most poroltam le a jóöreg Samsung S5 Duo-t, épp 10 perce ment fel rá a LineageOS. Szép tiszta Android, mindenféle sallang kihagyásával - ahogy szeretem.
A Samu a BB féle Knox óta távolról nem törhető ( ettől még kerülhet rá vmi kiváncsiskodó) és a kábeles módosítás is kibukik.
Gondolom a LOS hoz másik bootloader kellett. Innentől kezdve más is azt tehet a telefonoddal amit akar.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Telefonok
« Válasz #3178 Dátum: 2017.12.30 21:07:50 »
Hát az, hogy egy elavult Knox mennyire törhető vagy sem, nagyon relatív dolog - maradjunk annyiban. Cserébe kapok rá gyárilag egy csomó olyan appot amire nincs szükségem, csak melegíti a zsebemet merítve az akksit, és közben kikíváncsiskodva riportol oda, ahová nem szeretnék.

Hozzá teszem - visszatérve ahonnan indultunk - amúgy a kínai telókra előtelepített appok között nem egyszer, és nem kétszer kimutattak vírusokat, adatbányászokat. A tragédia az volt, hogy rendszer-app-ként voltak telepítve, magyarán a felhasználó el se tudta őket távolítani alap esetben. Most nem állítom azt, hogy az itt szóban forgó telefonok bármelyikén konkrétan van ilyen - én minden esetre továbbra is, egy open source, transzparensen működő projektből származó rendszereket jobban szeretem. Nekem az több garanciát nyújt az adatvédelemre, mint egy zárt ajtók mögött bütykölő szoftvergyártó.

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Telefonok
« Válasz #3179 Dátum: 2017.12.30 21:33:01 »
Ezt hogy érted?
Keleti szomszédok sok pénzt áldoznak a Nagytesó mentes megoldásokra.
Azt csak remélhetjük, úgy a finnek nem nyújtottak extrákat a pénzért.

A Knox nál a hangsúly nem a törhetőségen van, hanem a nyomnélkül törhetőségen.

A transzparens fejlesztések nekem is szimpatikusak.
Az előre telepített szoftverekkel sajnos a DELL is felsült, a Lenovo meg annyiszor, hogy tiltólistára került. A kinai informatikai eszközöknél elsősorban a saját vonatkozó törvényieket kell betartaniuk. A nemzetközi verzióik is sok esetben megbuknak (3 éves tanulmányban 10 ből 10 ről olvastam).