Szavazás

Milyen márkájú olajat használsz?

Mobil/Mobil1
59 (14.5%)
Eneos
130 (32%)
Castrol
79 (19.5%)
Motul
18 (4.4%)
Egyéb
48 (11.8%)
Liqui Moly
42 (10.3%)
MOL
5 (1.2%)
ELF
4 (1%)
Total
11 (2.7%)
Q8
10 (2.5%)

Összes szavazó: 406

Szerző Téma: Olajok és adalékok  (Megtekintve 5144960 alkalommal)

0 Felhasználó és 18 vendég van a témában

szikla2

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 756
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6510 Dátum: 2010.03.19 08:45:08 »
Ha tényleg nem az időjárás az oka a változásnak, hanem az olaj, akkor ez azt jelenti, hogy a motorban levő régi olaj elfáradt... A friss olaj mindig halkabbá teszi egyébként a kocsit, én már tapasztaltam. A 8e km-t lefutott M1 ESP után beleöntöttem a kocsiba egy adag friss ESP-t csereként és sokkal halkabb lett tőle...
Persze, ez így van. De én úgy értettem a leírásából, hogy nemrég volt cserélve az olaj, csak a szerelő nem öntötte fel a maximumig  :?:
Mindenekelött elnézést kérek a pontatlanságomért. A tények: 84 ezret futott E12 Corolla, Castrol Magnatech 5W40 olajjal. Olajcsere 75 e nél, azóta 9000 km-t futott./nem fogja megvárni a 15 ezret./       

Én magam is érdekesnek tartottam, ezért dobtam fel a témát...... De tanulságos is.  Bízom benne, hogy   "barna.czukor"  ráérzett a lényegre, és ez csupán egy  érdekesség marad.    ////// NINCS EGY OLYAN OLAJTESZT AMELYET 10 000 km HASZNÁLAT UTÁN VÉGEZTEK???//////////      Kíváncsi lennék rá.
Nem minden "az" ami annak látszik.
Corolla 1.6 E12 2004 sedan 2009--2017
Avensis 1.8 T27 2011.facelift Sedan 2017-

MFerenc

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1935
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6511 Dátum: 2010.03.19 08:49:13 »
.... nincs egy olyan olajteszt amelyet 10 000 km használat után végeztek??? Kíváncsi lennék rá.
Egy ilyet én is megnéznék, bár sokat kerestem neten, nem találtam; ha lehet és megmérnék szakemberek a flakonokon feltüntetett tulajdonságok értékeit pl. 10e km után is, biztos elárulna pár érdekes dolgot... vagy nem?

szikla2

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 756
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6512 Dátum: 2010.03.19 09:10:15 »
.... nincs egy olyan olajteszt amelyet 10 000 km használat után végeztek??? Kíváncsi lennék rá.
Egy ilyet én is megnéznék, bár sokat kerestem neten, nem találtam; ha lehet és megmérnék szakemberek a flakonokon feltüntetett tulajdonságok értékeit pl. 10e km után is, biztos elárulna pár érdekes dolgot... vagy nem?

 ACEA C3,C2, A5/A3/B5/B4/B3 API CF API SM/SL  Pedig ITT a részletekben rejlik valahol a lényeg !!!
Nem minden "az" ami annak látszik.
Corolla 1.6 E12 2004 sedan 2009--2017
Avensis 1.8 T27 2011.facelift Sedan 2017-

barna.czukor

  • Vendég
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6513 Dátum: 2010.03.19 10:24:40 »
Mindenekelött elnézést kérek a pontatlanságomért. A tények: 84 ezret futott E12 Corolla, Castrol Magnatech 5W40 olajjal. Olajcsere 75 e nél, azóta 9000 km-t futott./nem fogja megvárni a 15 ezret./       

Én magam is érdekesnek tartottam, ezért dobtam fel a témát...... De tanulságos is.  Bízom benne, hogy   "barna.czukor"  ráérzett a lényegre, és ez csupán egy  érdekesség marad.    ////// NINCS EGY OLYAN OLAJTESZT AMELYET 10 000 km HASZNÁLAT UTÁN VÉGEZTEK???//////////      Kíváncsi lennék rá.
A Magnatec (H nélkül) mostanában nagyon leeresztett minőségben. Nekem az összes kocsi ette, amibe tettük, át is váltottunk Mobil1-re. Azt hallottam több forrásból, hogy az Edge megjelenése óta a Magnatec-et itt Magyarországon gyártják és palackozzák és eléggé ócska olaj kerül bele. Sokan mondanak olyat is, hogy MOL olaj kerül bele, bár én ennek örülnék valahol, mert szerintem a MOL 5W-s olajai egész jók... Szóval annyit akartam csak elmondani, hogy a Castrol Magnatec-től nem kell csodát várni, nekem eléggé gyanús az olaj. Elképzelhető simán, hogy 9e km alatt elfáradt és a friss olaj meg felfrissítette a régit is kicsit. Nálunk az összes kocsi már 6e km-re leette ezt a szart a min szintig, utána mindegyikből ki is dobtam. A Hondák különösen szerették, elfogyott a CR-V-ből kb 1 liter 3e km alatt. Aztán mindegyik megkapta az M1 ESP-t, utána meg egyik sem ette valamiért az olajat...

Én azt mondom, hogy cseréld le a francba ezt az olajat és tegyél bele valami jobb szintetikusat: Mobil1 ESP 5W-30, M1 0W-40, Eneos 5W-30, Eneos 5W-40.

Olajteszt:
Én már láttam sok olajtesztet, most egyet sem tudok belinkelni, mert a tesóm laptopjáról írok, az én gépem most nincs nálam...
Annyit kell tudni, hogy az USA-ban nagyon olcsó egy olajteszt, mely során megmérik, hogy az egyes fémek milyen arányban voltak/vannak jelen az adott olajban. Mermérik a friss olajat, majd a fáradtat. És akkor látni lehet, hogy hány mg vas, borát, kén, stb van az olajban a friss értékek helyett.

Mi ezzel nagyon sokra nem megyünk, mert:
- más az USA olaj, mint az EU sok esetben
- minden autó másképpen reagál ugyan arra az olajra
- egy friss motor mindig több kopadékot "termel", mint egy már 50e km-t futott bekopott motor, így egyre jobb értékek jönnek ki az analízisek során, ha új a kocsi...

Az olaj minőségét effektíve nem méri semmi sem, hogy mennyire bírja még vagy megég-e x hőfokon már vagy sem, mert nincs erre abszolút mértékegység, csak következtetni lehet a sok adatból. Amit mérnek, az a fémes összetétel, a viszkozitás, a sűrűség, stb... Ezekből lehet következtetni arra, hogy mennyire fáradt el az olaj, de ez sem ad olyan fekete-fehér eredményt, hogy pontosan mikor kell olajat cserélni...

Én azt mondom, hogy én 7 és 10e km között cserélek olajat, attól függően, hogy az adott olajat mennyire terheltem meg. Persze a kedv is belejátszik, meg a szabadidiő a cserébe.
Ha valaki 10e km-nél cserél olajat, szerintem az nem csinál hülyeséget, sokkal tisztább marad a motorja...

Pl. nekem télen Eneos 0W-20-as volt bent, de mivel szinte csak hidegindítást kapott, meg néha meg is terheltem jobban, ezért én 8e km után már leengedtem ez az olajat. Érdekes egyébként, de pont 7-8.000 km-nél kezdett el feketedni az olaj, előtte konstansan világossárga volt. A szín nem egyértelműen jelzi, hogy az adott olaj elfáradt-e vagy sem, de ha már kezd sötétedni, akkor én lecserélem, mert a kosztól, koromtól sötét, az meg nekem nem kell...

Kb ilyen egy olajteszt eredménye:
Analysis1
Analysis2

Ebből azért egy laikus nagy sokat mond meg sztem...  :D

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6514 Dátum: 2010.03.19 20:08:59 »
Mindenekelött elnézést kérek a pontatlanságomért. A tények: 84 ezret futott E12 Corolla, Castrol Magnatech 5W40 olajjal. Olajcsere 75 e nél, azóta 9000 km-t futott./nem fogja megvárni a 15 ezret./ 
Na, így egész más a leányzó fekvése  :yes: ... Elfáradt az olaj (sokak szerint tele van a piac hamisított, és/vagy Isten tudja, milyen porfészekben kotyvasztott és töltött Castrol olajokkal), és az a kevés friss, amit hozzáöntöttél, ezért okozott ekkora pozitív hatást.

barna.czukorhoz hasonlóan, én is ajánlom a mielőbbi olajcserét, és a továbbiakban más olaj (pl. Mobil-1 ESP Formula 5 W-30) használatát.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26347
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6515 Dátum: 2010.03.20 00:01:03 »
beleöntöttem a kocsiba egy adag friss ESP-t csereként és sokkal halkabb lett tőle...
Kezdem magam rosszul érezni. Én még olajcsere után soha nem éreztem semmi különbséget sem hangban, sem járáskultúrában, sem teljesítményben, mint ahogy "nyugaton" tankolt benzin esetében sem.  :whistling:
music     

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9397
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6516 Dátum: 2010.03.20 00:05:14 »
Nyugi, nem vagy vele egyedül  :yes:

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6517 Dátum: 2010.03.20 00:17:05 »
Nyugi, nem vagy vele egyedül  :yes:
Pedig van különbség  :yes: ... Csak ezeknél a modern, jó hangszigetelésű autóknál már kevésbé észrevehető, jobban oda kell hozzá figyelni. Tény, hogy pl. az Avensis esetében sem feltűnő - de azért, mikor beindítom a garázsban hideg motorral, akkor friss olajjal észrevehetően halkabban jár - főleg lehúzott ablakkal jól hallható a különbség.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26347
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6518 Dátum: 2010.03.20 00:44:15 »
Ja, garázsban... :innocent:
music     

Kalmi

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 818
  • Corolla 1.3 XLI HB 1994
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6519 Dátum: 2010.03.20 00:47:31 »
Nyugi, nem vagy vele egyedül  :yes:
Én éreztem némi különbséget az olajcsere után, de csak hidegindítás után, méghozzá azt, hogy kicsit halkabban/simábban jár a motor (annak ellenére, hogy az indítás utáni alapjárat magasabb lett pár száz fordulattal, ami aztán hamar normalizálódik). Igaz az én esetemben Magnatec 10W-40 ről Magnatec 5W-40-re tértem át, mind a kettővel elégedett voltam/vagyok. Azonban nem tudok olyan eget rengető változásokról beszámolni, mint ami szikla2 esetében jelentkezett pedig nekem túl is volt töltve vagy 6 decivel a régi olaj. Melegen elötte is úgy járt a motor, mint egy varrógép.
A fogyasztás viszont mintha csökkent volna, de még nem tudom pontosan mennyivel, csak a mutató kitérésén látom összevetve a kilóméterekkel.

barna.czukor

  • Vendég
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6520 Dátum: 2010.03.20 00:50:55 »
Én állandóan figyelem a hangot és a járáskultúrát és igenis van különbség a friss olajjal az esetek 90%-ában. Nekem a 8e km-t futott ESP után, a frissen betöltött ugyan akkor és ugyan ott vásárolt, ESP-nél érezhető különbség hangban. Persze ehhez olyan fül is kell... :D

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6521 Dátum: 2010.03.20 04:52:21 »
Persze ehhez olyan fül is kell... :D
Ugyan, Music-nak biztos nincs jó hallása ehhez.  :D  :lol:
Attila 31
  - Avensis
- Prius

barna.czukor

  • Vendég
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6522 Dátum: 2010.03.20 12:38:14 »
Más hallás kell a zenéhez és más a motorzörejekhez.

Nem mondtam, hogy itt bárki is rosszul hallana, csak azt, hogy nagyon ki kell hegyezni a füled a speciális fémes hangok felismeréséhez.

Én pl. nem hallok annyira nagyon jól szerintem, de a motorzörejeket a rezgéseivel együtt azonnal detektálom... :D

R6Rider

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1083
  • Corolla E12 1.6 VVTi SOL Sedan
    • Q8
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6523 Dátum: 2010.03.20 13:11:10 »
132 ekm-nél cseréltem a Shell Helix 5W40-et Q8 Formula Techno 5W30-ra, és most 136 ekm-nél már egyre inkább mérhető az üzemanyag megtakarítás, jelenleg 5.9 L/100 km a BC szerinti átlagom!  :)

taby

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 5042
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6524 Dátum: 2010.03.20 15:52:54 »
Na ma a kislány megkapta az újabb adag olaját. Ilyen pontosan még sose cserélődött le az  olaj 10009 km ment az olajba  :innocent: