Szavazás

Milyen márkájú olajat használsz?

Mobil/Mobil1
59 (14.5%)
Eneos
130 (32%)
Castrol
79 (19.5%)
Motul
18 (4.4%)
Egyéb
48 (11.8%)
Liqui Moly
42 (10.3%)
MOL
5 (1.2%)
ELF
4 (1%)
Total
11 (2.7%)
Q8
10 (2.5%)

Összes szavazó: 406

Szerző Téma: Olajok és adalékok  (Megtekintve 5148296 alkalommal)

0 Felhasználó és 6 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6495 Dátum: 2010.03.17 12:54:45 »
Nekem 2001es és azért csipegeti...
Csak hogy világos legyen, ismételd már meg légyszi, hogy ez mennyit is jelent pontosan  ;) ... Mert enélkül úgy tűnik, hogy eszi az autód az olajat  :szemez: ... Holott nem eszi. Mennyi is, 1 liter/6000 km? Hajtós vezetés mellett, ugye... Ez semmi, bakker.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6496 Dátum: 2010.03.17 12:57:05 »
Egy elég érdekes eset történt velem. A hétvégén ellenőrizgettem az olajszintet, és mivel az autószerelő nem öntötte fel max-ig, csak úgy 3/4 ig,/"mondván minek"/ én most, - mivel volt bőven a 4 literes kupában /kb 4 dl/ -, megtettem helyette, és a max szint alá 1mm-ig utánöntöttem /maradt még 1 dl/ .  Másnap indulok a járgánnyal, és azt tapasztaltam, hogy nagyságrendekkel hallkabb lett a motor. Egyes zörejtípusok meg teljesen megszűntek. Nem igazán értem a jelenséget.  Nagyon tetszik a "tiszta" motor hang, viszont nem tudom, hogy ennek örülhetek e, esetleg valami már elkezdőthetett a motorban ?
Tapasztalt már valaki hasonlot ???
/ előzőleg épp a pancsolt olajokról volt szó /
Valami félrevezethetett, mert az gyakorlatilag kizárt, hogy háromnegyed és maximum feltöltöttség között ekkora különbség legyen, hogy "nagyságrendekkel" halkabb a motor. Ilyen nincs.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6497 Dátum: 2010.03.17 13:00:46 »
Adott egy 2003-as Honda Civic, 1.4-es, 90 lovas változat.

Kérdés, hogy milyen olajat lenne érdemes venni bele? Mik a gyártóművi előírások erre a típusra?
Én 0W30 vagy 0W40-et tennék bele, de nem tudom, hogy mennyire háklisak a Honda motorok az olajra.

Az autót leginkább rövid távokra használják hideg motorral, de persze lesznek hosszabb utak is. Fontos lehet, hogy az autóban valós 20 ezer km van jelenleg. :)
Szerintem 0 W-30 mehet bele, ha nem fogják nagyon pörgetősen használni.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

BloodRedSandman

  • Vendég
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6498 Dátum: 2010.03.17 14:00:20 »
Nekem 2001es és azért csipegeti...
Csak hogy világos legyen, ismételd már meg légyszi, hogy ez mennyit is jelent pontosan  ;) ... Mert enélkül úgy tűnik, hogy eszi az autód az olajat  :szemez: ... Holott nem eszi. Mennyi is, 1 liter/6000 km? Hajtós vezetés mellett, ugye... Ez semmi, bakker.

Hát jólvan megismételhetem, csak hogy ne gondolja senki, hogy zabálja az olajat.

Szal olajcsere után 25XX km-rel ránéztem és egy kicsit lejjebb volt mint Max. Kb 1-1,5deci ment bele. Ez normális? mert szerintem ez nem gáz úgy, hogy tolom neki...

Kalmi

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 818
  • Corolla 1.3 XLI HB 1994
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6499 Dátum: 2010.03.17 21:25:07 »

Más: szóval szervóolaj utántöltésnek akkor pontosan mit vegyek?

Elvileg Dexron II van előírva, legalábbis az enyémbe.
Én Dexron III-t vennék (az felülről kompatibilis és kevésbé hajlamos habosodni és tartósabb) pl. CASTROL ATF TQ-D III.
Kb 1 liter kell a rendszerbe, de szerintem 1.5liter alatt nem lehet megúszni az átömlesztést. Esetleg akkor ha a nem gond, hogy a régiből is marad egy kevés a rendszerben.
Mert általában úgy csinálják, hogy leszívják a régit (csak a tartályból) és betöltenek újat aztán kormány tekerget jobbra balra amíg átpumpálódik a rendszeren, aztán újra leszív újratölt, egészen addig amíg a tartályba visszafolyó lötyi már újnak néz ki. Na ehhez így nem elég egy liter.

Ha a visszafolyó csövet bevezetik vödörbe és a helyét ledugózva kergetik át az új folyadékot a tartályból a vödörbe akkor kevesebb kell, viszont macerásabb (akkor is le kell szívni a tartályt mert kifolyik a cső lecsatlakoztatásakor).

Amúgy miért akarod lecserélni? Elég megnézni az állapotát és a folyadékszintet pótolni szükség esetén, ha nincs elfeketedve elbarnulva bezavarosodva akkor nem indokolt lecserélni. Nincs is előírva rá csereperiódus csak ellenőrizni kell évenként. Nekem talán még a gyári van benne 16 éve, ilyen kék lötyi. Fura mert a dexron II már jó ideje piros, talán már akkoriban is piros volt, szóval nemtudom hogy nekem mi ez a kék lötty amit gyárilag beletettek. Engem annyiból foglalkoztat a csere, hogy nem sokkal van a cold min fölött a szintje és ha netán lejebb megy, akkor mit töltsek bele? Kékhez pirosat?? Nem tartom jó ötletnek. Inkább nem is öntök semmit hanem full lecserélem, egyszer.

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6500 Dátum: 2010.03.17 21:33:48 »
Írtam is, hogy utántöltés (minimumszint alatt van).  :)
         

Kalmi

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 818
  • Corolla 1.3 XLI HB 1994
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6501 Dátum: 2010.03.17 21:49:18 »
Írtam is, hogy utántöltés (minimumszint alatt van).  :)
Igaz is. :) Szóval amit írtam tuti jó lesz.

Amúgy lehet tudni mitől ment le a minimum alá?

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6502 Dátum: 2010.03.17 21:51:25 »
Lövésem sincs. Több mint két éve nálam van Cori, eddig rendben volt, 7végén aput ráuszítottam egy kocsiátnézésre és akkor mondta, hogy minimumszint alatt van. :hmmmm:
         

szikla2

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 756
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6503 Dátum: 2010.03.17 22:08:48 »
Egy elég érdekes eset történt velem. A hétvégén ellenőrizgettem az olajszintet, és mivel az autószerelő nem öntötte fel max-ig, csak úgy 3/4 ig,/"mondván minek"/ én most, - mivel volt bőven a 4 literes kupában /kb 4 dl/ -, megtettem helyette, és a max szint alá 1mm-ig utánöntöttem /maradt még 1 dl/ .  Másnap indulok a járgánnyal, és azt tapasztaltam, hogy nagyságrendekkel hallkabb lett a motor. Egyes zörejtípusok meg teljesen megszűntek. Nem igazán értem a jelenséget.  Nagyon tetszik a "tiszta" motor hang, viszont nem tudom, hogy ennek örülhetek e, esetleg valami már elkezdőthetett a motorban ?
Tapasztalt már valaki hasonlot ???
/ előzőleg épp a pancsolt olajokról volt szó /
Valami félrevezethetett, mert az gyakorlatilag kizárt, hogy háromnegyed és maximum feltöltöttség között ekkora különbség legyen, hogy "nagyságrendekkel" halkabb a motor. Ilyen nincs.
Ha hiszed ha nem, /először azt hittem, hogy bedugult a fülem/ , ma a rádiót sem kapcsoltam be, annyira tetszett a tiszta csend a 90- es tempommal.
Nem minden "az" ami annak látszik.
Corolla 1.6 E12 2004 sedan 2009--2017
Avensis 1.8 T27 2011.facelift Sedan 2017-

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6504 Dátum: 2010.03.17 23:44:19 »
Szal olajcsere után 25XX km-rel ránéztem és egy kicsit lejjebb volt mint Max. Kb 1-1,5deci ment bele. Ez normális? mert szerintem ez nem gáz úgy, hogy tolom neki...
Ez abszolút normális. Egyáltalán nem gáz. Értsük már meg, hogy a motor nem egy tökéletesen tömített szerkezet, törvényszerűen fogyaszt némi olajat... Ez egy akkora hülyeség, hogy rögtön rémüldözünk, ha az autónknak egy pici olajfogyasztása van  ::) ... Ha tízszer ennyi olajat enne, akkor kezdhetnél aggódni.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6505 Dátum: 2010.03.17 23:45:35 »
Ha hiszed ha nem, /először azt hittem, hogy bedugult a fülem/ , ma a rádiót sem kapcsoltam be, annyira tetszett a tiszta csend a 90- es tempommal.
OK, akkor fogalmazzunk úgy, hogy az elég gáz, ha háromnegyedes olajszinttel lényegesen zajosabb volt a motor. Így jobb  ::) ?
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

barna.czukor

  • Vendég
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6506 Dátum: 2010.03.18 16:58:20 »
Megmondom őszintén, hogy nem tudom elképzelni, hogy 3-4 deci olaj ekkora változást tudna okozni. Ha az idő melegebb, akkor az okozza a pozitív változást nagy valószínűséggel.

Lehet, hogy a friss olaj tartalmazott olyan adalékokat (zajcsillapító, súrlódásmodosító, tisztító, stb.), amelyek már a benne lévő olajból kipárologtak. Ez okozhat esetleg pozitív változást.

Ha tényleg nem az időjárás az oka a változásnak, hanem az olaj, akkor ez azt jelenti, hogy a motorban levő régi olaj elfáradt... A friss olaj mindig halkabbá teszi egyébként a kocsit, én már tapasztaltam. A 8e km-t lefutott M1 ESP után beleöntöttem a kocsiba egy adag friss ESP-t csereként és sokkal halkabb lett tőle...

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6507 Dátum: 2010.03.18 17:10:22 »
Ha tényleg nem az időjárás az oka a változásnak, hanem az olaj, akkor ez azt jelenti, hogy a motorban levő régi olaj elfáradt... A friss olaj mindig halkabbá teszi egyébként a kocsit, én már tapasztaltam. A 8e km-t lefutott M1 ESP után beleöntöttem a kocsiba egy adag friss ESP-t csereként és sokkal halkabb lett tőle...
Persze, ez így van. De én úgy értettem a leírásából, hogy nemrég volt cserélve az olaj, csak a szerelő nem öntötte fel a maximumig  :?:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

barna.czukor

  • Vendég
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6508 Dátum: 2010.03.18 17:43:33 »
Ha mindegyik olaj friss és az olaj is ugyan az, amit beleöntöttek, akkor tényleg érdekes a dolog. Erre konkrét magyarázatot nem tudok adni. Minden esetre jó dolog maximumon tartani a motorolajszintet. Pláne azoknak a motoroknak az esetében, amelyekbe kevés olaj kell (4A-FE)...

Én mindig maxig töltöm az olajat, ezért én nem tudok erről beszámolni.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #6509 Dátum: 2010.03.18 18:10:57 »
Én is hajlamos vagyok arra, hogy a hőmérsékletnek tudjam be a dolgot; vagy ferdén állt az autó, vagy vmi hasonló.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )