Szavazás

Milyen márkájú olajat használsz?

Mobil/Mobil1
59 (14.6%)
Eneos
129 (31.9%)
Castrol
79 (19.5%)
Motul
18 (4.4%)
Egyéb
48 (11.9%)
Liqui Moly
42 (10.4%)
MOL
5 (1.2%)
ELF
4 (1%)
Total
11 (2.7%)
Q8
10 (2.5%)

Összes szavazó: 405

Szerző Téma: Olajok és adalékok  (Megtekintve 4974640 alkalommal)

0 Felhasználó és 8 vendég van a témában

schillerasz

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2408
    • http://schillerasz.fw.hu
Olajok és adalékok
« Válasz #345 Dátum: 2005.08.01 18:08:42 »
Végre volt időm kicserélni a váltóolajat (fuchs titan 5 speed SL 75w-90 fulszintetikus), lehet, h bebeszélem, de hajszálnyit könnyebb lett a váltás :roll:
schillerasz ('85-ös Camry 2.0 GLi super; 2001-es Avensis 1,6 vvti Linea Terra)

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Olajok és adalékok
« Válasz #346 Dátum: 2005.08.01 20:31:42 »
Idézetet írta: "schillerasz"
Végre volt időm kicserélni a váltóolajat (fuchs titan 5 speed SL 75w-90 fulszintetikus), lehet, h bebeszélem, de hajszálnyit könnyebb lett a váltás :roll:


Nem hiszem , hogy bebeszélnéd , jó minőségű új olaj simán okozhat ilyet . Télen talán még jobban fogod majd érzékelni a különbséget .
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Les0130

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 354
Olajok és adalékok
« Válasz #347 Dátum: 2005.08.08 16:32:38 »
üdv,
A gyári ajánlás 5W-30 olaj az új COV-hoz, de eddig amit olvastam szervíz tapasztalatokat, mindenkinél 5W-40-et töltöttek bele. Jó az is? Az nem csak félszintetikus?
Les

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Olajok és adalékok
« Válasz #348 Dátum: 2005.08.08 16:52:37 »
Idézetet írta: "Les0130"
üdv,
A gyári ajánlás 5W-30 olaj az új COV-hoz, de eddig amit olvastam szervíz tapasztalatokat, mindenkinél 5W-40-et töltöttek bele. Jó az is? Az nem csak félszintetikus?
Les

Szerintem márkától függ, de pl. a Mobil1 5W-40-ese teljesen szintetikus.

Szeke

  • Lost & Found :)
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4578
Olajok és adalékok
« Válasz #349 Dátum: 2005.08.08 16:54:55 »
Idézetet írta: "Les0130"
üdv,
A gyári ajánlás 5W-30 olaj az új COV-hoz, de eddig amit olvastam szervíz tapasztalatokat, mindenkinél 5W-40-et töltöttek bele. Jó az is? Az nem csak félszintetikus?
Les

A Toyota 5w-40 biztosan szintetikus. Az 5w-40-es olajak nagyrésze szintetikus. De pl. pont az 5w-30 az, ami a Toyotánál félszintetikus.
'83 Camry 2.0 GLi Liftback (most épp nem automata)  Sunroof + '05 Yaris I  D4D

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Olajok és adalékok
« Válasz #350 Dátum: 2005.08.08 19:07:30 »
Idézetet írta: "Szeke"
Idézetet írta: "Les0130"
üdv,
A gyári ajánlás 5W-30 olaj az új COV-hoz, de eddig amit olvastam szervíz tapasztalatokat, mindenkinél 5W-40-et töltöttek bele. Jó az is? Az nem csak félszintetikus?
Les

A Toyota 5w-40 biztosan szintetikus. Az 5w-40-es olajak nagyrésze szintetikus. De pl. pont az 5w-30 az, ami a Toyotánál félszintetikus.


Én egyébként sem értem ezt az 5 W 30-as ajánlást . Tutira nem mernék ilyen olajat rakni az autómba - BÁRMILYEN autómba ! Bakker , hát nálunk azért vannak néha közel negyven fokok is (lásd két hete pl. !) - mégis mit csinál olyankor a 30-as olaj  :roll: ?
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Xanyi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6060
Olajok és adalékok
« Válasz #351 Dátum: 2005.08.09 00:34:50 »
Idézet
Én egyébként sem értem ezt az 5 W 30-as ajánlást . Tutira nem mernék ilyen olajat rakni az autómba - BÁRMILYEN autómba ! Bakker , hát nálunk azért vannak néha közel negyven fokok is

Mit számít az, hogy 40 fok van? Lehet akár 50 is... A motorban üzemi hőmérsékleten ugyis sokkal melegebb az olaj. A hideg oldali tűrés az más...
Xanyi

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Olajok és adalékok
« Válasz #352 Dátum: 2005.08.09 11:32:59 »
Idézetet írta: "Xanyi"
Idézet
Én egyébként sem értem ezt az 5 W 30-as ajánlást . Tutira nem mernék ilyen olajat rakni az autómba - BÁRMILYEN autómba ! Bakker , hát nálunk azért vannak néha közel negyven fokok is

Mit számít az, hogy 40 fok van? Lehet akár 50 is... A motorban üzemi hőmérsékleten ugyis sokkal melegebb az olaj. A hideg oldali tűrés az más...


Hát , márpedig a felső érték ugyanúgy egy hőmérséklet-tartományt határoz meg , mint az alsó . És ha jól tudom , a 30-as olaj harminc-egynéhány fokig jó . Márpedig nálunk néha közel 40 fok van (sőt) . Szóval én ezt nem értem  :roll:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Xanyi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6060
Olajok és adalékok
« Válasz #353 Dátum: 2005.08.09 16:37:41 »
Idézetet írta: "Palaczk"
Idézetet írta: "Xanyi"
Idézet
Én egyébként sem értem ezt az 5 W 30-as ajánlást . Tutira nem mernék ilyen olajat rakni az autómba - BÁRMILYEN autómba ! Bakker , hát nálunk azért vannak néha közel negyven fokok is

Mit számít az, hogy 40 fok van? Lehet akár 50 is... A motorban üzemi hőmérsékleten ugyis sokkal melegebb az olaj. A hideg oldali tűrés az más...


Hát , márpedig a felső érték ugyanúgy egy hőmérséklet-tartományt határoz meg , mint az alsó . És ha jól tudom , a 30-as olaj harminc-egynéhány fokig jó . Márpedig nálunk néha közel 40 fok van (sőt) . Szóval én ezt nem értem  :roll:


De ha a 30-as motorolaj harminc egynéhány fokig bírja, akkor hogy lehet hogy a üzemmeleg motornál (hasraütök) 90 fokos motorolaj mégis jól működik?
Xanyi

schillerasz

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2408
    • http://schillerasz.fw.hu
Olajok és adalékok
« Válasz #354 Dátum: 2005.08.09 17:13:44 »
Érdemben nem tudok hozzászólni a témához, de én is úgy emléxem, h levegőhőmérsékletre vonatkoznak, nem üzemire a számok, s talán azért, mert a hő leadásának asszem 3 módja van, a hővezetés, a hőátadás, és a hősugárzás (ebből a középsőről nem tudnék sokat mondani :roll: ), s hősugárzás mindenképpen függ a levegő hőmérsékletétől, az h a hűtővíz 80-90°c-os, lehet nem jelent télen-nyáron uo blokkhőmérsékletet :rolleyes:  :huh:
schillerasz ('85-ös Camry 2.0 GLi super; 2001-es Avensis 1,6 vvti Linea Terra)

schillerasz

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2408
    • http://schillerasz.fw.hu
Olajok és adalékok
« Válasz #355 Dátum: 2005.08.09 17:20:51 »
Idézetet írta: "Palaczk"
Idézetet írta: "Szeke"
Idézetet írta: "Les0130"
üdv,
A gyári ajánlás 5W-30 olaj az új COV-hoz, de eddig amit olvastam szervíz tapasztalatokat, mindenkinél 5W-40-et töltöttek bele. Jó az is? Az nem csak félszintetikus?
Les

A Toyota 5w-40 biztosan szintetikus. Az 5w-40-es olajak nagyrésze szintetikus. De pl. pont az 5w-30 az, ami a Toyotánál félszintetikus.


Én egyébként sem értem ezt az 5 W 30-as ajánlást . Tutira nem mernék ilyen olajat rakni az autómba - BÁRMILYEN autómba ! Bakker , hát nálunk azért vannak néha közel negyven fokok is (lásd két hete pl. !) - mégis mit csinál olyankor a 30-as olaj  :roll: ?

Evvel a logikával 10wset sem mert -25-is van :twisted:
a 30as -at 35fokig mondják jónak
schillerasz ('85-ös Camry 2.0 GLi super; 2001-es Avensis 1,6 vvti Linea Terra)

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Olajok és adalékok
« Válasz #356 Dátum: 2005.08.09 20:37:06 »
A melegoldali viszkozitás nem azonos a hőtűréssel. A teljesen szintetikus olajak hőtűrése sokkal jobb a rész v. félszintetikus illetve az ásványi alapú olajokénál. Sokkal nyugodtabban küldheted a fullszint 5W30 -as olajjal az autót mint más magasabb melegoldali viszkozitású nem fullszint  olajjal.  Az olajfogyasztásra azonban érdemes jobban odafigyelni. (Az 5W50 -es Mobil1 szimtén fullszint, nagy hőtűrésű,  a magasabb melegoldali viszkozítás miatt a kenőfilm nagyobb hőmérsékleten is nehezebben nyíródik el. Persze használatával a motor belső ellenállása is nő, azaz a teljesítmény némileg csökken))
A 0W30-40 es olajok a gyártók csúcs olajai , és full szintetukusak. Általában az 5W30 -as is, a többi olaj között már nagy a kavarodás.
Mondjuk azon csodálkozom, hogy az 5W30-as A1/B1 besorolású Toyota olaj csak részszintetikus.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Olajok és adalékok
« Válasz #357 Dátum: 2005.08.10 14:23:01 »
Idézetet írta: "Xanyi"
Idézetet írta: "Palaczk"
Idézetet írta: "Xanyi"
Idézet
Én egyébként sem értem ezt az 5 W 30-as ajánlást . Tutira nem mernék ilyen olajat rakni az autómba - BÁRMILYEN autómba ! Bakker , hát nálunk azért vannak néha közel negyven fokok is

Mit számít az, hogy 40 fok van? Lehet akár 50 is... A motorban üzemi hőmérsékleten ugyis sokkal melegebb az olaj. A hideg oldali tűrés az más...


Hát , márpedig a felső érték ugyanúgy egy hőmérséklet-tartományt határoz meg , mint az alsó . És ha jól tudom , a 30-as olaj harminc-egynéhány fokig jó . Márpedig nálunk néha közel 40 fok van (sőt) . Szóval én ezt nem értem  :roll:


De ha a 30-as motorolaj harminc egynéhány fokig bírja, akkor hogy lehet hogy a üzemmeleg motornál (hasraütök) 90 fokos motorolaj mégis jól működik?


A te logikád szerint a 40-es , 50-es , de még a 60-as olaj is kevés lenne , ha egyszer 90 fokra melegszik föl a motorolaj (egyébként többre , bőven 100 fölé)  :wink: ... a nyári viszkozitási szám a külső hőmérsékletre vonatkozik , természetesen .
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Olajok és adalékok
« Válasz #358 Dátum: 2005.08.10 14:27:44 »
Idézetet írta: "schillerasz"
Idézetet írta: "Palaczk"
Idézetet írta: "Szeke"
Idézetet írta: "Les0130"
üdv,
A gyári ajánlás 5W-30 olaj az új COV-hoz, de eddig amit olvastam szervíz tapasztalatokat, mindenkinél 5W-40-et töltöttek bele. Jó az is? Az nem csak félszintetikus?
Les

A Toyota 5w-40 biztosan szintetikus. Az 5w-40-es olajak nagyrésze szintetikus. De pl. pont az 5w-30 az, ami a Toyotánál félszintetikus.


Én egyébként sem értem ezt az 5 W 30-as ajánlást . Tutira nem mernék ilyen olajat rakni az autómba - BÁRMILYEN autómba ! Bakker , hát nálunk azért vannak néha közel negyven fokok is (lásd két hete pl. !) - mégis mit csinál olyankor a 30-as olaj  :roll: ?

Evvel a logikával 10wset sem mert -25-is van :twisted:
a 30as -at 35fokig mondják jónak


Nem is egészséges -25 fokban a 10 W olaj , valóban  :roll: ... Szerencsére ilyen azért baromi ritkán van , Pécsett talán egyszer volt az utóbbi három tél során , ha jól emlékszem . Úgyhogy azért a 10 W az esetek 99.99 %-ában még megfelelő - bár én azt szoktam ajánlani , hogy akinek a motorja nem kajál olajat (és nem 20 éves , mint a mi autóinké) , az tegyen bele legalább 5 W olajat .

A plusz 35 azért lényegesen gyakrabban fordul elő - ráadásul , míg a hideg-viszkozitás csak közvetlenül a hidegindításkor és utána még néhány mp-ig releváns , addig a melegtűrés onnantól fogva , hogy a motor elérte az üzemi hőmérsékletét , folyamatosan . Én a magam részéről baromira nem szívesen autóznék pl. nyolc-tíz órát autópályán 34-35 fokban egy olyan olajjal , amelynek 35 fok a felső határa  :roll:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Olajok és adalékok
« Válasz #359 Dátum: 2005.08.10 14:29:50 »
Idézetet írta: "Agyarka"
A melegoldali viszkozitás nem azonos a hőtűréssel. A teljesen szintetikus olajak hőtűrése sokkal jobb a rész v. félszintetikus illetve az ásványi alapú olajokénál. Sokkal nyugodtabban küldheted a fullszint 5W30 -as olajjal az autót mint más magasabb melegoldali viszkozitású nem fullszint  olajjal.  Az olajfogyasztásra azonban érdemes jobban odafigyelni. (Az 5W50 -es Mobil1 szimtén fullszint, nagy hőtűrésű,  a magasabb melegoldali viszkozítás miatt a kenőfilm nagyobb hőmérsékleten is nehezebben nyíródik el. Persze használatával a motor belső ellenállása is nő, azaz a teljesítmény némileg csökken))
A 0W30-40 es olajok a gyártók csúcs olajai , és full szintetukusak. Általában az 5W30 -as is, a többi olaj között már nagy a kavarodás.
Mondjuk azon csodálkozom, hogy az 5W30-as A1/B1 besorolású Toyota olaj csak részszintetikus.


Köszi , ez érthető és precíz volt  :)

Én azért ezzel együtt is csak olyan autóba használnék jó szívvel 30-as olajat , amelybe a gyártó kifejezetten ezt írja elő (mint pl. egyes longlife-olajcserés VW és Opel motorok) .
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )