Szavazás

Milyen márkájú olajat használsz?

Mobil/Mobil1
59 (14.6%)
Eneos
129 (31.9%)
Castrol
79 (19.5%)
Motul
18 (4.4%)
Egyéb
48 (11.9%)
Liqui Moly
42 (10.4%)
MOL
5 (1.2%)
ELF
4 (1%)
Total
11 (2.7%)
Q8
10 (2.5%)

Összes szavazó: 405

Szerző Téma: Olajok és adalékok  (Megtekintve 4976397 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10253
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Olajok és adalékok
« Válasz #14715 Dátum: 2012.09.08 19:32:42 »
... tehat elvittem a vasat a szerelomhoz aki azt mondta h tokeletesen felesleges lecserelni az olajat mert elettartam olaj.... namindegy en nagyon akartam ugyh megvettem az eneos olajat bele NAMEG A XADO VALTO ADALEKOT :)
...
Szia!
Lesz több OFF márka, ezeket most külön nem off-olom  ;)
Örülök, hogy használt neki!  :yes:
Nem tudom, van-e olajleeresztő csavar a kocsidon? Amivel én találkoztam (Daewoo Nexia), hogy élettartam olaj volt benne, azon nem volt, de az olaj is 80w, tehát a w után semmi. De lecseréltük, csak a deknit kellett levenni ezért, és 75w90-et kapott. Érdekes, hogy sokkal jobb lett. Majd néha cserélni kell. A többin, amin volt olajleeresztő csavar, kell is cserélni (Samara, Maruti, Ignis, Carina).
Egyébként a Nexiában azért cseréltük, mert már nem volt könnyen kapcsolható, és télen nagyon bele is dermedt.
Ez a xado adalék nekem is van a Marutiban, 3 literbe 2-t is tettem, de nagy változást nem tapasztaltam sajnos. Mondjuk kapott is, mikor megvettem, fele annyi olaj volt benne, mint kellet volna. Lehet, hogy kap egyet a Carina is, ezen még gondolkodok  :hmmmm:
« Utoljára szerkesztve: 2012.09.08 19:37:23 írta vd1234 »

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Olajok és adalékok
« Válasz #14716 Dátum: 2012.09.09 10:43:54 »
Meg kell venni egy alapból jó olajat és akkor nem kell mindenféle löttyöket hozzáönteni, mert nem biztos hogy az jó. Az olaj összetétele ki van találva, nem biztos, hogy érdemes belekavarni, különösen más márkájú (így ki nem próbált, nem tesztelt) adalékokkal, de ti tudjátok  :hug: .
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Olajok és adalékok
« Válasz #14717 Dátum: 2012.09.09 12:02:40 »
Meg kell venni egy alapból jó olajat és akkor nem kell mindenféle löttyöket hozzáönteni, mert nem biztos hogy az jó. Az olaj összetétele ki van találva, nem biztos, hogy érdemes belekavarni, különösen más márkájú (így ki nem próbált, nem tesztelt) adalékokkal, de ti tudjátok  :hug: .
Mit ér a tesztelésed? Mész vele 15 e km-t és ha kipurcan az autó akkor szar volt? Ha mentél 200ekm-t vele és nincs gondod a motorral, akkor OK tesztelted. De akkor 5-10 év kell mire véleményt tudsz mondani :D :hmmmm
Szoval más szakember tesztjére tudsz csak hagyatkozni.

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Olajok és adalékok
« Válasz #14718 Dátum: 2012.09.09 12:23:18 »
Pont erről beszélek, hogy gyárilag nincs tesztelve (laborban).
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

gbucus

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 356
Re:Olajok és adalékok
« Válasz #14719 Dátum: 2012.09.09 20:12:03 »
 :yes:
Egy gyárilag adalékolt és tesztelt olajat nem szabad mással pancsolni, lehet, hogy a két cucc vegyileg összeférhetetlen. Semmilyen szakirodalom nem ajánlja ezt, max. az adalék gyártója.

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Olajok és adalékok
« Válasz #14720 Dátum: 2012.09.09 20:16:34 »
No, ezt akartam én is kifejezni...
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

zsoooc

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1578
Re:Olajok és adalékok
« Válasz #14721 Dátum: 2012.09.10 16:27:12 »
Igaz nem Toyota, de szerintem ebbe a topikba illik:

Édesapámnak van egy 1,3-as benzines Ignise, amit januárban vettünk. Rendszeresen szervizelve volt (sokáig márkaszervizben), amit megvételkor szervizkönyvvel és számlákkal igazolt az eladó. A 15 ezres intervallumot is elég pontosan betartotta, sajnos 10W40-es, de legalább márkás olaj került bele mindig. 140 ezer km-rel vettük, azonnal lecseréltettem az olajat, ilyen 5W30-as Q8 került bele: http://olajcentrum.hu/q8-formula-v-longlife-5w30-1liter/
Természetesen rendszeresen ellenőrzöm az olajszintet, csere után picivel a max. alatt volt a szint, tehát a szerelő valószínűleg picit kevesebbet töltött bele. A későbbiekben nem is változott a szint, az autó rövid (8 km) távokra volt használva, tehát nem volt nagyon hajtva, mire bemelegedett volna teljesen, már meg is érkezett apum a munkahelyére). Azonban amikor legutóbb néztem (előtte nagyobb tempóval: 100-110 km/h-val is mentem), 146 ezer km-nél, kb. 70%-on állt (0% a minimumos lyuk, 100% a max.) Kép:
http://kepfeltoltes.hu/view/120910/P9090846_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Szerintetek mi a teendő ebben az esetben? Ti mit tennétek a helyemben? Szerintetek ez az olajfogyasztás mennyire vészes 6000 km alatt? Mikor ajánlott utántölteni? Ha 50% alá megy (remélhetőleg nem megy, mert akkora letelik az 1 év és csere), vagy már most is? Az autó egyébként igen jól fogyaszt, pedig állítólag ez a trípus nem erről híres (a TC-s tesztben is hazudnak a fogyasztásról). Ha annyira rossz lenne a motorja, akkor gondolom a fogyasztása is megnőne.
Corolla 1,4 VVT-i 2005

Coldplay

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 185
Re:Olajok és adalékok
« Válasz #14722 Dátum: 2012.09.10 16:39:14 »
irtatok h nem szabad pancsolni az adalekokat stb... de kozben a modernebb adalekokra igy pl a xado-ra is ra van irva h NEM valtoztat semmit az olajon, sem azokon a tulajdonsagokon amik a motornak kellenek..... szoval se kemiailag se fizikailag nem csinal az olajjal semmit... az olajat mint kozeget hasznalja arra h eljusson a kopo-surlodo reszekhez.....

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10253
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Olajok és adalékok
« Válasz #14723 Dátum: 2012.09.10 16:47:17 »
Üdv!
Tapasztalataim szerint a Q8 jobban fogy, mint az ember gondolná, legalábbis a Q8 Formula Excel 5w40, ez bepi81-nél is kijött. De ahogy írták többen, pár tényező bejátszik:
Rövidtávon használva a benzin kicsit emelhet az olajszinten, meghajtva elpárolog, csökkenti a szintet. Lehet, hogy alapból nem is volt teljesen felső szintig. Meg ha máshol áll, már mást jelez.
Nem tudom, mennyi a különbség az alsó és felső szint között dl-ben. Mikor szüleim vették az Ignis-t, azt mondta a "díler", hogy egy csereperiódus alatt felsőről lemegy alsóra, az rendben van. Mondjuk az övék nem fogyasztja szinte semennyire sem, van benne 30.000km, az igaz. Viszont mindig 5w40 van benne.
Én nem aggódnék annyira, hogy Q8 (vagy bármi) 5w30-ból ennyit fogyaszt. Lehet, hogy egy "sűrűbb" 5w30-ból kevesebb fogyna (pl. Castrol Edge 5w30).
Aztán meg lehet, hogy egy jobb 5w40-ből nem nagyon tűnne el semmi, lévén melegoldalon is "sűrűbb". Tehát ilyen sorrendben tennék ellene, ha annyira zavarna, de ez a fogyás annyira nem zavarna, még ha tuti tele is lett volna csere után.
De van mozgástered jócskán, mit válassz  :yes:

Amit el szoktak hagyni, az a váltóolaj cseréje, ezt nem lenne szabad  :no:
« Utoljára szerkesztve: 2012.09.10 16:58:54 írta vd1234 »

Késő Róbert

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 486
Re:Olajok és adalékok
« Válasz #14724 Dátum: 2012.09.10 17:23:14 »
zsoooc.
Kezelésiben milyen olajat ajánlanak?
Valószínűleg így van ott is írva (minden időjárási körülmény között: 10w30 vagy 15w40 az ajánlott):
https://www.dropbox.com/s/xqyz028crqfuoe0/ignis1.3olaj.png
Itt valamiért mindenki 5w30at önt még a "fűnyíróba" is, nem értem  :innocent:
Én úgy gondolom hogy nem létezik jó meg rossz olaj viszkozitás szempontjából. Létezik azonban belevaló és nem belevaló :D
Amúgy ez a fogyás egyáltalán nem kóros, nem kell töltögetni, akkor kell ha eléri a minimumot.
« Utoljára szerkesztve: 2012.09.10 17:38:01 írta Késő Róbert »

zsoooc

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1578
Re:Olajok és adalékok
« Válasz #14725 Dátum: 2012.09.10 18:03:10 »
zsoooc.
Kezelésiben milyen olajat ajánlanak?
Valószínűleg így van ott is írva (minden időjárási körülmény között: 10w30 vagy 15w40 az ajánlott):
https://www.dropbox.com/s/xqyz028crqfuoe0/ignis1.3olaj.png
Itt valamiért mindenki 5w30at önt még a "fűnyíróba" is, nem értem  :innocent:
Én úgy gondolom hogy nem létezik jó meg rossz olaj viszkozitás szempontjából. Létezik azonban belevaló és nem belevaló :D
Amúgy ez a fogyás egyáltalán nem kóros, nem kell töltögetni, akkor kell ha eléri a minimumot.

5W30-at ír a könyve, mint elsődleges ajánlás. Ez a Q8 minden szempontból megfelel az előírásoknak.

Lehet, hogy egy "sűrűbb" 5w30-ból kevesebb fogyna (pl. Castrol Edge 5w30).
Aztán meg lehet, hogy egy jobb 5w40-ből nem nagyon tűnne el semmi, lévén melegoldalon is "sűrűbb". Tehát ilyen sorrendben tennék ellene, ha annyira zavarna, de ez a fogyás annyira nem zavarna, még ha tuti tele is lett volna csere után.

Következő cserekor lehet, hogy kipróbálom a Castrolt, esetleg valami 5W40-et. Nem tudtam, hogy ez a Q8 ennyire "vékony" olaj. Egyébként először én is 5W40-et tettem volna bele, de utána megnéztem a szervizkönyvet, ezért lett mégis 5W30.
Corolla 1,4 VVT-i 2005

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10253
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Olajok és adalékok
« Válasz #14726 Dátum: 2012.09.10 18:15:48 »
5W30-at ír a könyve, mint elsődleges ajánlás. Ez a Q8 minden szempontból megfelel az előírásoknak.

Következő cserekor lehet, hogy kipróbálom a Castrolt, esetleg valami 5W40-et. Nem tudtam, hogy ez a Q8 ennyire "vékony" olaj. Egyébként először én is 5W40-et tettem volna bele, de utána megnéztem a szervizkönyvet, ezért lett mégis 5W30.
Amikor megvették szüleim az Ignist emlékeim szerint 6 éve, és átnéztük, amit adtak hozzá könyveket, abban nekem nem tűnt fel, hogy 5w30 lenne az elsődleges ajánlás. Persze lehet, hogy elsiklottam fölötte. A motorházban hirdetik a Shell Helix-et  :)
Egyébként megnéztem, nagyon kevéssel "vékonyabb" a Q8 említett olaja az Edge-nél. De attól még fogyhat jobban akár. Nálunk 5w30-cal nem próbáltuk soha, viszont az 5w40-nel nem volt gond (Q8 Formula Excel 5w40, Elf Excellium 5w40): jól fogyaszt, jól megy, az olaj nem fogy. A váltó az zúgott kissé, de váltóolajcsere után eléggé lecsökkent.

zsoooc

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1578
Re:Olajok és adalékok
« Válasz #14727 Dátum: 2012.09.10 18:46:29 »
Amikor megvették szüleim az Ignist emlékeim szerint 6 éve, és átnéztük, amit adtak hozzá könyveket, abban nekem nem tűnt fel, hogy 5w30 lenne az elsődleges ajánlás.
Megnéztem: van többféle ajánlott olaj, és 10W30 az elsődleges ajánlás (persze ott van az 5W30 is), viszont olyat nem kaptam (elég ritka), ezért lett 5W30. Gondoltam ez biztos nem rosszabb. Na meg az Ignis klubosok is az 5W30-at ajánlották. De azért legközelebb inkább 5W40 megy bele, ráadásul még olcsóbb is.
Corolla 1,4 VVT-i 2005

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Olajok és adalékok
« Válasz #14728 Dátum: 2012.09.10 19:00:39 »
irtatok h nem szabad pancsolni az adalekokat stb... de kozben a modernebb adalekokra igy pl a xado-ra is ra van irva h NEM valtoztat semmit az olajon, sem azokon a tulajdonsagokon amik a motornak kellenek..... szoval se kemiailag se fizikailag nem csinal az olajjal semmit...

Tehát nem csinál semmit, akkor mire is jó? Akkor nem káros beleönteni, hanem felesleges.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10253
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Olajok és adalékok
« Válasz #14729 Dátum: 2012.09.10 19:05:20 »
Megnéztem: van többféle ajánlott olaj, és 10W30 az elsődleges ajánlás (persze ott van az 5W30 is), viszont olyat nem kaptam (elég ritka), ezért lett 5W30. Gondoltam ez biztos nem rosszabb. Na meg az Ignis klubosok is az 5W30-at ajánlották. De azért legközelebb inkább 5W40 megy bele, ráadásul még olcsóbb is.
Akkor biztosan elsiklottam efölött, főleg, ha az Ignisesek is ezt mondják :surrender:
Lehet, hogy én teszem rosszul az olajat? De gond nincs vele, tehát csak nem  ;)
Azt továbbra is mondom, hogy nem sok ez a fogyás 5w30-ból. 5l-t kell venni, négy a csere (nálunk belemegy a 4l-es kanna, akkor lesz tele), 1l marad tölteni. Rövid távokon szerintem jobb az 5w30, alig tud melegedni a motor és le is áll.