Szerző Téma: PMR (walkie-talkie), URH, CB, vagyis: amatőr rádiózás  (Megtekintve 22835 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: PMR (walkie-talkie), URH, CB, vagyis: amatőr rádiózás
« Válasz #15 Dátum: 2010.12.23 18:22:14 »
Ha jól tudom, akkor bármilyen PMR készülékhez csatolt antenna megsérti a hírközlési törvényt.  Ugyanis ezek a kütyük bizonyos tartományban és bizonyos wattszámmal üzemeltethetők mindenféle engedély nélkül. Ha ezt akárhogyanis tunningoljuk, ahhoz már rádiós engedéllyel kell rendelkezni és az akkor már nem PMR, hanem amatőr adó-vevő.
Gyakorlatilag a PMR egy "háztartási" kommersz készülék.

Ha nem pontosan írtam, akkor elnézést.
Egyebekben meg robinak teljesen igaza van.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re: PMR (walkie-talkie), URH, CB, vagyis: amatőr rádiózás
« Válasz #16 Dátum: 2010.12.23 19:21:44 »
Ha jól tudom, akkor bármilyen PMR készülékhez csatolt antenna megsérti a hírközlési törvényt.
Ez igaz. Természetesen a leírtakat mindenki saját felelősségre alkalmazza. (ugyanolyan lelkiismerettel, mint az "ingyenes" térképfrissítéseket)

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: PMR (walkie-talkie), URH, CB, vagyis: amatőr rádiózás
« Válasz #17 Dátum: 2010.12.23 20:16:15 »
Egyetértek.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Csazso

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 520
Re: PMR (walkie-talkie), URH, CB, vagyis: amatőr rádiózás
« Válasz #18 Dátum: 2011.04.02 21:30:13 »
Üdv, én rádióamatőr vagyok, van rajtam kívül olyan márkatárs köztetek ,aki szintén űzi ezt a hobbit, netalán aktív cb-rádiós volt a 90-es években?
Olyan nincs, hogy egy Corolla nem indul  !!!

Csazso

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 520
Re:PMR (walkie-talkie), URH, CB, vagyis: amatőr rádiózás
« Válasz #19 Dátum: 2011.10.24 19:58:24 »
Továbbra is érdeklődni szeretnék, hogy rajtam kívül-, van e még rádióamatőr köztetek? Vagy csak az én Toyotámon van plusz antenna?

Ha bárkinek kérdése van a rádiózással kapcsolatban , szívesen megosztom veletek tapasztalataimat.
Olyan nincs, hogy egy Corolla nem indul  !!!

kis_andras

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4279
  • Rájder
Re:PMR (walkie-talkie), URH, CB, vagyis: amatőr rádiózás
« Válasz #20 Dátum: 2011.10.24 22:46:39 »
Nekem az uj munkahelyemen kotelezo a radiohasznalat. Egy nemetorszagi konvojos uttol eltekintve sosem hasznaltam elotte radiot/pmr-t.
Egy Motorola DP3400-as keszuleket hasznalok. Nem tudom, hogy mit erdemes tudni rola, vagy hogy a piacon belol milyen poziciot tolt be.
30merfold korul van a hatotavolsaga elvileg.
kisa
born to ride

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:PMR (walkie-talkie), URH, CB, vagyis: amatőr rádiózás
« Válasz #21 Dátum: 2011.10.25 15:54:17 »
Nekem is PMR rádió párom van, én is külföldi konvojozáshoz használtam csak, meg némi antennázáshoz.  Sajnos nincsen rá sok időm, de szívesen olvasnám fejtágító céllal mások ezirányú tapasztalatait.
Egyébként hasznos kütyünek tartom a PMR-t. Úgy tapasztaltam, hogy a mi Brondink 2-3 km-re "lát".
CB-m sose volt, így ilyen tapasztalataim csupán minimálisak. Ahogy látom a lengyeleknél nagy divat a CB-zés, majdnem minden PL-es autón ott virít a 2 méteres szálantenna.

A hármas brékó, az még megvan a kilencvenes évekből. :)
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Myko

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1993
Re:PMR (walkie-talkie), URH, CB, vagyis: amatőr rádiózás
« Válasz #22 Dátum: 2011.10.25 17:54:18 »
Én nyáron rengeteg lengyel szgk-n láttam cbr-antennát :)
Toyota Corolla '02 1.4VVT-i Linea Terra Plus

Csazso

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 520
Re:PMR (walkie-talkie), URH, CB, vagyis: amatőr rádiózás
« Válasz #23 Dátum: 2011.10.25 18:44:46 »
Magyarországon, a 90-es években élte a cb-zés a fénykorát. Nem volt még mobiltelefon, sok helyen vezetékes sem. A kamionosoknak létfontosságú kommunikációs eszköznek számított, sok esetben életet mentett. Egymástól kaptak infókat, az esetleges tapasztalt hatósági ellenőrzésekről , valamint a várható határ várakozási időtartamról . Segítettek útbaigazítani egymást ha pl. beértek egy ismeretlen városba, és keresték a a célállomást. A taxisoknál egyértelmű, hogy a munkavégzéshez kellett a rádió, ők a mai napig így dolgoznak. A harmadik felhasználó csoport-, az átlagemberek csoportja / ide tartoztam én is ,amikor belecseppentem az egészbe / . Ők főleg hobbi célból , / de nagyon sokan családtagjaikkal való kommunikáció miatt / szereltek antennát a házaikra, vettek cb rádiót, kértek rádióadó engedély az illetékes hatóságtól . Vizsga nem kellett hozzá, csak a megfelelően  " lebutított " készülék, melynél teljesítmény, és frekvencia  korlátok voltak előírva. kaptál hívójelet, amit úgy használtunk mint a telefonszámot. Ha kerestél valakit, mondani kellett: pl. brékó , keresem az 52300-as Zsoltit ! A kamionosok , nem hívószámot, hanem az általuk kitalált hívónevet használták. PL. breki, keresem a Dübörgő  Tónit ! Érdekesség, ebben az időben a kamionok szélvédőjén található név, a rádiós hívónév volt!  Ha két kamion jött szemben egymással az úton,  az ablakra kiírt név alapján rátudtak szólni egymásra / mivel egységesen , a közép 40-es csatornát használták  / Sajnos , a tudatlan, nem rádiós sofőrök , elkezdték kiírogatni a hülye neveket, aminek köze nem volt semmihez, max az ő becenevüket takarta, de azt hitték hogy menő dolog, és még most is nagy divat.
Visszatérve a lakásból rádiózókra , őket hívták  " stabil -osoknak  "  Volt több csatorna, amit aktívan használtak. Ha valaki hazament munka után, bekapcsolta a rádiót, és figyelte a forgalmazást, ha kedve volt bekapcsolódhatott. Nagyon komoly baráti körök alakultak így ki. Mindenféle témáról , kötetlenül lehetett beszélgetni / persze a vicc mellett azért kulturáltan, mivel 20-100 kilométeres körzetben bárki hallhatta / Lényegében olyan volt, mint a mostani Chat . Ha betévedt egy idegen kamionos a városba, felhívott egy stabilost , és útba igazítást kért-és kapott . Voltak ,akik nappal állandóan rádió közelben  voltak, pl, telefonközpontosok, nyugdíjasok, ők mindig segítettek . Sok kamionos otthonra is telepített rádiót, így a családjával tudott beszélni. A cb sáv előnye, a rádióhullám terjedés, aminek eredményeként, több ezer kilométerre is el lehet szólni. / és ez nem vicc ! / tehát, rendszeresen halottunk, orosz, vagy Franciaországból  magyar hangot. Volt egy olyan csatorna, ahol a kint élő magyarok gyűltek össze, és beszélgettek. / Usa, Ausztrália , Izrael .stb / Az lett a cb- s korszak vége, hogy 2001 végétől lekorlátozták a sávot,  valamint elterjedt a mobiltelefon ,így kihalt a 27 Mhz. Nagyon kevesen ,  még most is halhatóak  a sávon, de már nem olyan mint volt. A Pmr rádiózás viszont divatba jött, hasonló a  rádiózás varázsa. Én személy szerint , még mindig rádiózom , letettem a nemzetközi rádióamatőr vizsgát, kaptam  nemzetközi hívójelet, Így rövidhullámra , és amatőr urh sávokon is forgalmazhatok, megfelelő technikám van hozzá. Érdekesség , Charles Simonyi is letette  a rádióamatőr vizsgát, és az Iss-ről beszélgetett a magyar rádiósokkal.

A lengyeleknél valóban még mindig nagy divat a cb-zés  .
Hát, hirtelen ennyi jutott eszembe, remélem érdekesnek találtátok  az általam leírtakat.
« Utoljára szerkesztve: 2011.10.25 18:48:00 írta Csazso »
Olyan nincs, hogy egy Corolla nem indul  !!!

Csazso

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 520
Re:PMR (walkie-talkie), URH, CB, vagyis: amatőr rádiózás
« Válasz #24 Dátum: 2011.10.26 18:34:22 »
Az egy hihetetlen élmény , amikor rövidhullámon beszélgetsz egy tengerentúli rádióssal! A rádióamatőrök ,ilyenkor küldenek egy visszaigazoló lapot, mindenféle adatokkal , igazolva az összeköttetést. A lap neve QSL kártya. Az én személyes rekordom dél Brazília, ez kb 12000 km.
Olyan nincs, hogy egy Corolla nem indul  !!!

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:PMR (walkie-talkie), URH, CB, vagyis: amatőr rádiózás
« Válasz #25 Dátum: 2011.10.26 18:52:31 »
Az a nem semmi, BRA...  :clap: :clap:
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Csazso

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 520
Re:PMR (walkie-talkie), URH, CB, vagyis: amatőr rádiózás
« Válasz #26 Dátum: 2011.10.26 20:06:35 »
Köszi, átlagembernek ez rendkívüli távolság, de a rádióamatőröknek hétköznapi dolog. Akinek komolyabb technikája van / forgatható irányított antenna , több Kw teljesítmény / már szinte minden kontinenssel, és országgal sikerült beszélnie. Én még ettől messze állok , / bár kb . 600 ezer forintot öltem már bele / aki komolyan foglalkozik a dologgal, 1-2 millió forintnál is tarthat.
A youtube-n rengeteg témával kapcsolatos video található. Egy Kuwaiti lap akadt a kezembe, kb igy néz ki egy QSl kártya:


[a csatolmányt egy admin törölte]
« Utoljára szerkesztve: 2011.10.26 20:25:18 írta Csazso »
Olyan nincs, hogy egy Corolla nem indul  !!!

kis_andras

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4279
  • Rájder
Re: PMR (walkie-talkie), URH, CB, vagyis: amatőr rádiózás
« Válasz #27 Dátum: 2012.01.16 01:13:32 »
szerintem holnap szétnézek a MM-ben azt vagy találok valamit vagy nem....tovább nem várok a webshopra :ph34r:

vegul milyet vettel? tapasztalat? ar? iden aktualis lesz nekem is
kisa
born to ride

lasi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8541
Re: PMR (walkie-talkie), URH, CB, vagyis: amatőr rádiózás
« Válasz #28 Dátum: 2012.01.16 08:42:49 »
vegul milyet vettel? tapasztalat? ar? iden aktualis lesz nekem is
msn ;)
Corolla AE86GT 20V (1984) Corolla AE86GT 16V (1985),Lexus IS 250 Mark Levinson (2008)Eladva
Corolla 1.4 D4D   (2005)Eladva!  2.0 D4d RAV4  (2005)Eladva, 2.2D4d Rav4 (2007) ,2.4D Hilux (1994)Eladva, 2.4D Hiace (1999)Eladva, 2.5 D4d Hilux (2009) 2.4 TD Hilux (2000)