Szerző Téma: Csillagászat  (Megtekintve 24476 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

tutinet

  • Vendég
Csillagászat
« Dátum: 2010.03.02 18:27:56 »
Ha jól láttam nincs még ilyen topik.

Legyen ráadásul most van épp egy felderítetlen meteor ami vasárnap éjjel ment át az ország felett. Én mondjuk pont nem láttam, persze senki se tudta , tudhatta ezt előre.

Február 28-án 23 óra 25 perckor fényes tűzgömb robbanhatott Magyarország keleti vidékei fölött - olvashatjuk a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján. A jelenséget követő fényvillanást Gebei Gergely, ceglédberceli moderátorunk webkamerája is rögzítette.


**************************** FELHÍVÁS***************************

"Kedves Észlelők! Kérek mindenkit, aki szem-, fültanúja volt a fényes bolidának, hogy az adatok tudományos feldolgozása érdekében vegye fel velem a kapcsolatot. Kellene az észlelés helyszíne, a legnagyobb fényesség iránya (észak 0 fok, kelet 90 fok) és magassága fokban. A tűzgömb haladási irány (pl. balról-jobbra 30 fok lejtéssel). A villanás és a hanghatás közötti idő. Aki hozzáfér kameraképhez, amin a villanás látszik, netán tárgyak árnyékot is vetnek, azok nagyon lényeges lennének.

Köszönettel: Berkó Ernő"

Talán többeknek ismerős lehet Berkó Ernő, a MCSE tagjának neve, hiszen egy kisbolygót is elneveztek róla. Kérjük, aki tud, segítsen! Elérhetősége a következő: berko@is.hu
« Utoljára szerkesztve: 2010.03.03 12:08:45 írta MiCKEY »

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: Csillagászat
« Válasz #1 Dátum: 2010.03.02 20:47:44 »
Szerintem ez bőven elfért eddigis az általános/beszélgessünkben !
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: Csillagászat
« Válasz #2 Dátum: 2010.03.02 20:51:39 »
Szerintem is.  :flowers:
         

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26327
Re: Csillagászat
« Válasz #3 Dátum: 2010.03.02 21:03:35 »
Szerintem is.  :flowers:
mi több, valahol már beszéltük is róla ;)
music     

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Csillagászat
« Válasz #4 Dátum: 2010.03.02 23:52:55 »
Én nem láttam sajnos (mármint a jelenséget); mondjuk, nem is tudom, hogy erre mifelénk lehetett-e látni egyáltalán. Ha valóban 70 km magasságban volt a cucc amikor szétrobbant, akkor az itt is látható kellett volna legyen alighanem. Bár ugye borús volt az ég...

Egyébként alighanem komoly gondban lennénk, ha egyszer vmi nagyobbacska ilyesmi tévedne errefelé... Mint ahogy akad is néhány, amelynél van ennek bizonyos valószínűsége (és kérdés, hány van még, amit eddig egyáltalán nem is észleltek a csillagászok). Igazából azt sem tudjuk, pontosan hogyan lehetne ellenük védekezni konkrét esetben.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

tutinet

  • Vendég
Re: Csillagászat
« Válasz #5 Dátum: 2010.03.03 00:16:41 »
Én nem láttam sajnos (mármint a jelenséget); mondjuk, nem is tudom, hogy erre mifelénk lehetett-e látni egyáltalán. Ha valóban 70 km magasságban volt a cucc amikor szétrobbant, akkor az itt is látható kellett volna legyen alighanem. Bár ugye borús volt az ég...

Egyébként alighanem komoly gondban lennénk, ha egyszer vmi nagyobbacska ilyesmi tévedne errefelé... Mint ahogy akad is néhány, amelynél van ennek bizonyos valószínűsége (és kérdés, hány van még, amit eddig egyáltalán nem is észleltek a csillagászok). Igazából azt sem tudjuk, pontosan hogyan lehetne ellenük védekezni konkrét esetben.

Védekezni sehogy egy meteorit ellen. Elvileg az ilyenek előre meg szokták tudni jósolni de itt nem volt semmi. Ez lehetett valami új fegyverféle amit kipróbáltak esetleg az USA kisérletezik ezzel a rakétavédelmi rendszerrel, amit Kelet Európába a mi légterünbe akar telepíteni az oroszok ellen.....nem tudni.
Talány számomra is.
Az tény, hogy Obama elnök elődjéhez hasonlóan lefújta az egész USA űrprogramot így se a Holdra se máshová nem mennek az amcsik. Mások viszont igen, itt a kínaiakra gondolok mint lehetséges 2. (vagy 1. ??) legnagyobb űrnagyhatalomra ők meg az oroszokkal jobban kijönnek meg ott lesz Irán is, ők se ülnek a fenekükön csak úgy.
Az viszont szinte felháborító, hogy nálunk a kutya se foglalkozik űrkutatással pedig adtunk a világnak 2 100%-osra kiképzett űrhajóst is és az egyik kint is volt. Azóta nálunk mintha nem is létezne a téma.
Igen, ez nem olyan téma mint agazdaság meg a jog , hogy a sok nagyokos mindent megmagyaráz, ez kőkemény REÁL tudomány nem pedig "áltudomány" vagy csinált ill. alakított tudomány mint a jog.

Jelen esemény előtt is csak ülnek és találgatnak.




MiCKEY

  • The Boss :)
  • Adminisztrátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9733
Re: Csillagászat
« Válasz #6 Dátum: 2010.03.03 07:50:34 »
(Ez a topic is elfér a többi ~50 között. Ha nem lesz írás benne majd elsüllyed magától.)

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Csillagászat
« Válasz #7 Dátum: 2010.03.03 09:02:46 »
Védekezni sehogy egy meteorit ellen. Elvileg az ilyenek előre meg szokták tudni jósolni de itt nem volt semmi. Ez lehetett valami új fegyverféle amit kipróbáltak esetleg az USA kisérletezik ezzel a rakétavédelmi rendszerrel, amit Kelet Európába a mi légterünbe akar telepíteni az oroszok ellen.....nem tudni.
Talány számomra is.
Az tény, hogy Obama elnök elődjéhez hasonlóan lefújta az egész USA űrprogramot így se a Holdra se máshová nem mennek az amcsik. Mások viszont igen, itt a kínaiakra gondolok mint lehetséges 2. (vagy 1. ??) legnagyobb űrnagyhatalomra ők meg az oroszokkal jobban kijönnek meg ott lesz Irán is, ők se ülnek a fenekükön csak úgy.
Az viszont szinte felháborító, hogy nálunk a kutya se foglalkozik űrkutatással pedig adtunk a világnak 2 100%-osra kiképzett űrhajóst is és az egyik kint is volt. Azóta nálunk mintha nem is létezne a téma.
Igen, ez nem olyan téma mint agazdaság meg a jog , hogy a sok nagyokos mindent megmagyaráz, ez kőkemény REÁL tudomány nem pedig "áltudomány" vagy csinált ill. alakított tudomány mint a jog.

Jelen esemény előtt is csak ülnek és találgatnak.
Dehogy találgatnak, ez egy meteor volt... Csillagászati szempontból nem egy rendkívüli jelenség. Ekkora meteorokat pedig nem szoktak előre megjósolni, hisz ez nagyon picike volt.

Naná hogy lefújták egyelőre az amik az űrprogram újraélesztését - most nincs erre pénzük. A kínaiak persze szeretnék presztízs-okokból elérni ugyanazokat az eredményeket, amelyeket korábban az USA meg a SZU elért - ez érthető.

Igen, nekünk volt két kiképzett űrhajósunk - akkoriban, a VSZ keretén belül erre megvolt a lehetőség és a szándék, a legmagasabb szinten is - és így persze megvolt a pénz is. Ennek persze megintcsak presztízs-okai voltak elsősorban.

Ami a rakétavédelmi rendszert illeti, bár ez már nem ide tartozik... Egy mondat erejéig: én nagyon nem bánnám, ha létrejönne; a ruszkik hosszú távon potenciális fenyegetést jelentenek (senki ne gondolja, hogy egyszer és mindenkorra lemondtak a hatalmi ambícióikról ebben a térségben), Iránról nem is beszélve. Nade talán hagyjuk is ezeket a kényes kérdéseket; nagyon szeretném remélni, hogy nem azért nyitottad meg ezt a topikot, hogy pár hozzászólás alatt ide kanyarodjunk.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

tutinet

  • Vendég
Re: Csillagászat
« Válasz #8 Dátum: 2010.03.03 10:48:54 »

Ami a rakétavédelmi rendszert illeti, bár ez már nem ide tartozik... Egy mondat erejéig: én nagyon nem bánnám, ha létrejönne; a ruszkik hosszú távon potenciális fenyegetést jelentenek (senki ne gondolja, hogy egyszer és mindenkorra lemondtak a hatalmi ambícióikról ebben a térségben), Iránról nem is beszélve. Nade talán hagyjuk is ezeket a kényes kérdéseket; nagyon szeretném remélni, hogy nem azért nyitottad meg ezt a topikot, hogy pár hozzászólás alatt ide kanyarodjunk.

Szerintem beszélhetünk a csillagháborús tervekről az érdekes téma.
Amúgy pont a csillagászat az,amibe a legnagyobb jóindulattal sem lehet színeket meg politikát belekeverni meg megmagyarázni. Itt történnek a dolgok mindentől függetlenül.

MiCKEY

  • The Boss :)
  • Adminisztrátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9733
Re: Csillagászat
« Válasz #9 Dátum: 2010.03.03 12:14:47 »
Obga klubtársunk nagy csillagász, ez a topic neki biztos bejönne. Meg kérdezni is lehetne tőle :)

Pl. hogy tudok jó hold-képeket csinálni? Meg hogy mikor érdemes az éjszakát szemlélni valami érdekes dolgokért? stb.

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: Csillagászat
« Válasz #10 Dátum: 2010.03.03 18:36:13 »
Obga klubtársunk nagy csillagász, ez a topic neki biztos bejönne. Meg kérdezni is lehetne tőle :)

Pl. hogy tudok jó hold-képeket csinálni? Meg hogy mikor érdemes az éjszakát szemlélni valami érdekes dolgokért? stb.


Eltűnt rendesen :D

-Egy 400-as telével a 18Mp érzékelőre már egész használható kép keletkezik, de jobban jársz egy rendes csillagászati távcsővel, megfelelő adapterrel, hogy a gép rárakható legyen. Ha igazán jót akarsz, akkor a gép elé egy kómakorrektor praktikus.
És természetesen egy normális távcsőállvány is kell, mert a Hold az egyetlen, ami nem mozdul be a szükséges expozíció alatt.


[a csatolmányt egy admin törölte]
« Utoljára szerkesztve: 2010.03.03 18:43:35 írta Tamás69 »
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: Csillagászat
« Válasz #11 Dátum: 2010.03.03 18:38:18 »
Persze lehet hosszabbb fókusszal, vagy fókusznyújtással is operálni, de ott már a légkör nyugtalansága, és a hosszabb expó miatt lágyabb lesz a kép

[a csatolmányt egy admin törölte]
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: Csillagászat
« Válasz #12 Dátum: 2010.03.03 18:39:13 »
Aztán, ha a Hold már unalmas, lehet mást is nézni:


[a csatolmányt egy admin törölte]
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Csillagászat
« Válasz #13 Dátum: 2010.03.03 20:00:24 »
Nagyon komoly  :yes: !

Bocs, ha iszonyú láma kérdés lesz (nem néztem utána), de arra mi a magyarázat, hogy a Holdon ilyen rengeteg a kráter, a Földhöz képest   :hmmmm: ?

('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

taby

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 5042
Re: Csillagászat
« Válasz #14 Dátum: 2010.03.03 20:04:33 »
Nagyon komoly  :yes: !

Bocs, ha iszonyú láma kérdés lesz (nem néztem utána), de arra mi a magyarázat, hogy a Holdon ilyen rengeteg a kráter, a Földhöz képest   :hmmmm: ?


A légkör minket megvéd a meteoritoktól főleg a kisebbektől, a közepeseket is kisebb méretűvé alakítja a súrlódás végett, a nagyokat meg az erózió próbálja eltűntetni több kevesebb sikerrel, de a Hold hozzánk képest védtelen, illetve elég sok meteort mint védőpajzsuk nyel be :) talán ezért lyuggatott a Hold