Szerző Téma: Pénzügyek kérdezz-felelek ....  (Megtekintve 230526 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #495 Dátum: 2014.07.11 14:26:33 »
Ha ezt a lakáshitel felvételre értetted, akkor annyit mondok, rendkívül arrogáns vagy a magas lóról. Elfelejted, hogy - bármilyen hihetetlen is - még Te is kerülhetsz anyagilag megszorult helyzetbe, mint az a több 100.000 "hülye" Magyarországon.  :excl: :nono:
Az a százezer az olyan 300e körül van.
Szerintem csufár nem azokról beszélt, akik modjuk az első otthonhoz jutáshoz vették fel a hitelt, felelősen végiggondolva, hanem a maradékra. Az ilyen bajbajutottak megsegítését én is támogatom, de megosztanám 1/3 arányban az állam-bank-hiteles között, mivel midhárom fél felelős.
A bankok hibája abban volt, hogy mindenkinek tolták ki a devizahitelt, a valós kockázatok tényleges szájba rágása nélkül, szinte 0 fedezetre, a jövedelem igen nagy szálazékát megterhelve.
Ha ugyanolyan feltételekkel adták volna, mint a forinthitelt, akkor jóval kevesebb ember lenne bajban.
Nekem van olyan kollégám, aki 3 banknál 3 devizahitelt vett fel a családi jövedelem igen jeletős hányadára... - most majd a többiek pénzéből jól kisegítik és nem fog tanulni az esetből  :cry:
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #496 Dátum: 2014.07.11 14:37:47 »
De az általad most leírtakkal szintén nincs gondom, egyetértek. Csak csufár már a többedik alkalommal összemossa és lehülyézi a devizahiteleseket, úgy unblock, ez az, amire az idézett postomat írtam.  :surrender:

Ez az egész devizamnető akció, egyébként arról IS szól, hogy a deviza-adósok nem járhatnak jobba a forinthitelesekkel szemben. És ez is korrekt és elfogadható gondolat. Én is csak annyit követelek vissza a banktól, amit Ő jogosulatlanul tőlem elvett.  :yes:
« Utoljára szerkesztve: 2014.07.11 14:39:21 írta bepi81 »
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #497 Dátum: 2014.07.11 14:54:05 »
Én úgy vettem ki, hogy az itteniek közül aki devizahitelt vett fel, az alaposan végiggondolta és jelentős ráhagyással vágott bele.
De a kb 400e devizahiteles nagyobb része nem ilyen volt.
És van, aki nem első lakásra vette fel, hanem nyaralóra, luxusautóra, vagy olyan extrákat épített a lakásába, ami nélkül simán élhetett volna stb. Vagy elment belőle nyaralni. És ezek miatt ítél meg a köz minden devizahitelest egyformán.
Mi is vettünk fel lakásra egy nagyobb összeget, forintban, mert hozzáértő bankos már akkor (2002!) megmondta, hogy devizahitelt max 5 évre, ha nem akarjuk megszívni. A lehető leghosszabb futamidőt választottuk, hogy a havi kötelezettség nem legyen nagy, de eleve úgy terveztük, hogy folyamatosan előtörlesztünk és a lehető legrövidebb idő alatt kifuttatjuk a tartozást. Ja, csak úgy mellékesen, a futamidő alatt nekünk is többször módosítottak a szabályokon, hol a kezelési költség nőtt duplájára, hol az előtörlesztés lett büntiköteles, hol kitaláltak még ezt-azt. Kénytelenek voltunk (és még több tízezer/százezer hasonló ügyfél) benyelni, hisz két lehetőség volt: elfogadni vagy megszüntenti a hitelszerződést.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9522
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #498 Dátum: 2014.07.11 16:27:28 »
Egy az egyben ugyanabban a cipőben járok veled, whis. Pontosan ugyanígy gondolkodtunk és jártunk mi is.

Nekünk nem kellett hozzáértő bankos hogy elmondja a devizahitel kockázatait, elég volt a banki ügyintéző szemébe mélyen belenézni és felismerni mekkorát hazudik, miközben ajánlja a devizát. Nem mentünk bele, és kész. Amúgy meg már 2004-5 körül hallani lehetett a hírekben elvétve hogy nagy bumm előtt állunk, az amerikaiak miatt.

Én is mélységesen sajnálom a devizahiteleseket, hogy így jártak. De azt ne mondják, hogy "más lehetőségük nem volt". Mindigis ott volt a forinthitel lehetősége, ráadásul kamattámogatással első lakásra (fészekrakó, ugye), igaz úgy is drágább volt a havi törlesztő mint devizában, de ott volt. Az is lehetőség ám, hogy kisebb lakást kellett volna venni, és akkor is kisebb lett volna forintban a törlesztő. A nyújtózkodás és a takaró elve hitelfelvételnél is megvan. Azt viszont nagyon nem csipáznám, hogy végül ők járjanak jobban mint a józan ésszel gondolkodó forinthitelesek.

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #499 Dátum: 2014.07.12 03:45:05 »
Ez az egész devizamnető akció, egyébként arról IS szól, hogy a deviza-adósok nem járhatnak jobba a forinthitelesekkel szemben.
Erről pont nem szól.
Amint azt Whis cartárs is írta, a forinthiteleseknek is volt egyoldalú szerződésmódosítás. Vajon velük miért nem foglalkoznak, kevesebb embernél lehet önkényesen módosítani? Halkan jegyzem meg, hogy nekem már módosítottak sima bankszámlaszerződést ((sok esetben csak elvileg költségmentes ilyenkor a megszüntetés, mert folyamatban vannak ügyek), hűségidő alatt klf. szolgáltatásokat, és még visszamenőlegesen is néhány dolgot amik az egész hátralévő életemre kihatnak.

Nyugodtan számolj utána, hol tartanál most a befizetésekkel, mekkora lenne a jelenlegi törlesztőd, ha Ft-ban vetted volna fel a hitelt.

A devizehitel kamata azért volt olcsóbb, mert az árfolyamkockázatot az adós vállalta. A kockázatos dolgok már csak ilyenek, nem mindig jönnek be, de miért is kell az adós rossz döntésének következményeit másoknak megfizetniük? A többiek is el tudnák költeni azt a pénzt amit amibe a devizások mentése kerül. Botorság azt hinni, hogy ennek a ktg-i nem lesznek ráterhelve a bankok dolgozóira, partnereire és ügyfeleikre.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #500 Dátum: 2014.07.12 08:22:23 »
Agyarka, ha lesz idom, megkeresem neked azt a cikket, amiben azt írtak, hogy a devizasok végső soron nem járhatnak jobban a forinthiteleseknel. ;)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #501 Dátum: 2014.07.12 09:30:19 »
megkeresem neked azt a cikket
Nekem a cikkekről 2 példa jut hirtelen eszembe, de nyilván számtalant lehetne sorolni.
Olvastam az újságban egy szegény szerencsétlen emberről akit állandóan zaklatnak a hatóságok: az önkormányzat, a közigazgatási hivatal, de még a LB-is elmarasztalta, nem hagyta felújítani a házát. Az újságírót nem zavarták az apró, lényegtelen tények, hogy nem felújít, hanem építkezik, engedély nélkül, rosszhiszeműen,  a telkén engedélyezett 100 nm helyett -már korábban is 126-nál tartott- és éppen a 300 fölé tornászásán dolgozott. Minderről a hatóságoknak nyilvános, bárki által megtekinthető ingyenes adatbázisban légi és műholdas felvételek is rendelkezésre állnak. Az illető a szomszédom, így a hatóságok hivatalból mindent megküldenek részemre, a fényképét és a házát meg fényképről megismertem.

Az, hogy az adott hiteles végül (mindenféle külső adminisztratív beavatkozás nélkül) pozitívan jön ki egy forinthitelhez képest nyilván az adott konstrukciótól (hitel nagysága, futamideje ...) függ. Az ajánlat választásakor nyilván az volt a célja az adósnak, az más kérdés, hogy ez mennyire jött vagy esetleg nem jött be. Ennek az árát nem másokkal kellene megfizettetni, és ráadásul egyeseknek még támogatni a nyerészkedését a szorult helyzetű embereken (valahogy erről az érdekcsoportról az utóbbi időben nem nagyon cikkeznek).

Gyöngyi őszintén megírta. Le a kalappal.
Inkább az utána számolásra szánj egy kis időt. A jogtalanul elvett pénz meg mindenkinek visszajár, nem csak a devizahiteleseknek.

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #502 Dátum: 2014.07.12 09:51:24 »

Gyöngyi őszintén megírta. Le a kalappal.
Inkább az utána számolásra szánj egy kis időt. A jogtalanul elvett pénz meg mindenkinek visszajár, nem csak a devizahiteleseknek.
Csak az a baj a jogtalansággal, hogy az nem biztos hogy jogtalan volt akkoriban.
Lehet hogy nem volt szabályozva és most jogtalannak lett minősitve, mostantól visszamenőleg !
És ez a legnagyobb baj. Ez a jog alapvető követelménye: nem lehet visszamenőleges! És ez nálunk folyamatosan sérül és az érintettek egyik fele természetesen sérelmesnek ítéli meg. jelen esetben a Bankok.
De mondhatnék más példát is: reklámadó,súlyadó (pl egy sportmotorra régen 2-3e Ft volt erre a Le után 30-40e Ft-ot kell fizetni. Ha annak idején tudod hogy 10x annyit kell majd fizetni , lehet hogy nem olyant veszel) És a mai törvények hemzsegnek az ilyenektől- függetlenül attól hogy a honatyák igazságosnak érezték vagy nem amikor megszavazták.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #503 Dátum: 2014.07.12 10:27:11 »
Nekem a cikkekről 2 példa jut hirtelen eszembe, de nyilván számtalant lehetne sorolni.
Olvastam az újságban egy szegény szerencsétlen emberről akit állandóan zaklatnak a hatóságok: az önkormányzat, a közigazgatási hivatal, de még a LB-is elmarasztalta, nem hagyta felújítani a házát. Az újságírót nem zavarták az apró, lényegtelen tények, hogy nem felújít, hanem építkezik, engedély nélkül, rosszhiszeműen,  a telkén engedélyezett 100 nm helyett -már korábban is 126-nál tartott- és éppen a 300 fölé tornászásán dolgozott. Minderről a hatóságoknak nyilvános, bárki által megtekinthető ingyenes adatbázisban légi és műholdas felvételek is rendelkezésre állnak. Az illető a szomszédom, így a hatóságok hivatalból mindent megküldenek részemre, a fényképét és a házát meg fényképről megismertem.

Az, hogy az adott hiteles végül (mindenféle külső adminisztratív beavatkozás nélkül) pozitívan jön ki egy forinthitelhez képest nyilván az adott konstrukciótól (hitel nagysága, futamideje ...) függ. Az ajánlat választásakor nyilván az volt a célja az adósnak, az más kérdés, hogy ez mennyire jött vagy esetleg nem jött be. Ennek az árát nem másokkal kellene megfizettetni, és ráadásul egyeseknek még támogatni a nyerészkedését a szorult helyzetű embereken (valahogy erről az érdekcsoportról az utóbbi időben nem nagyon cikkeznek).

Gyöngyi őszintén megírta. Le a kalappal.
Inkább az utána számolásra szánj egy kis időt. A jogtalanul elvett pénz meg mindenkinek visszajár, nem csak a devizahiteleseknek.
Nézd, amit leírtál, számomra is vérlázító a szomszédoddal kapcsolatban.  :flowers: Csak ne mossuk már össze az össze devizahitelest, ha kérhetem. Imsered a példát, hogy van olyan ember, aki azért nem csatolja be autóban a biztonsági övét, mert volt már olyan eset, amikor a becsatolt öv miatt halt meg balesetben valaki (igaz, 10 esetből 9 esetben életet ment az öv... :wacko: ). Tehát, nem azt vitatom, hogy léteznek olyanok, akik "csalók", mégis rí a szájuk a CHF hitelük miatt, de alapvetően nem ezek vannak többségben, sőt, merem állítani, hogy ezek a kb 384000 adóshoz képest elenyésző számmal vannak a kalapban. De kétségkívül létezhet ilyen.

Én nem mernék olyan számításokba jelenleg belemenni, hogy pontosan hol tart, illetve, kb hogyan alakul a CHF hitelem a forintos hitelhez képest. Éppen azért nem, mert mindezt nem pusztán a mindenkori árfolyam fogja meghatározni, hanem - az eddigi banki magatartást alapul véve - több esetben önkényes és egyoldalú szerződéses feltétel módosítást végrehajtó bankoktól IS függ. Ha most tudnám az egész tartozásomat előtörleszteni, akkor a jelenlegi árfolyam mellett nem vagyok biztos benne, hogy kevesebbet kellene fizessek (sokkal inkább többet).  :hmmmm:

Egyébként íme egy cikk, hogy a hitelmentőcsomag - igaz, kisebb mértékben, de - a forinthiteleseket is érintik. Nyilván ott nincs árfolyammal kapcsolatos érdés, de a hiányos tájékoztatás és az egyoldalú kamatemelések hasonlóan sújtotta a forintosokat is, és várhatóan számukra is lesz pénzbeli visszatérítés, vagy tőkecsökkentés.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #504 Dátum: 2014.07.12 10:57:59 »
a jog alapvető követelménye
, hogy mindig a győztesnek van igaza.
Ezt a történelem számtalanszor bebizonyította. Valahol az ellenfél fizikai megsemmisítésével, elüldözésével, máshol tűzfalakkal és/ vagy cenzúrázással, pofátlan hazudozással, esetleg jogászkodással próbálják eltusolni illetve külvilág számára elfogadhatóbbá tenni. Világszerte találunk rá példákat. A cél minden esetben egy szűk érdekcsoport pozícióinak erősítése.

ne mossuk már össze az össze devizahitelest,
Nem összemosni akartam, csak arra akartam utalni, hogy az újságíró is ember, megvan a saját világnézete, és érdekei is. Néha a tények kevésbé lényegesek náluk.

Én nem mernék olyan számításokba jelenleg belemenni, hogy pontosan hol tart, illetve, kb hogyan alakul a CHF hitelem a forintos hitelhez képest.
Kockáztattál és lehet, hogy rosszabbul jártál (de nem tudod biztosan). Ezt miért más fizesse meg?
« Utoljára szerkesztve: 2014.07.12 11:01:28 írta Agyarka »

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10323
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #505 Dátum: 2014.07.12 10:59:56 »
Nekem a cikkekről 2 példa jut hirtelen eszembe, de nyilván számtalant lehetne sorolni.
Olvastam az újságban egy szegény szerencsétlen emberről akit állandóan zaklatnak a hatóságok: az önkormányzat, a közigazgatási hivatal, de még a LB-is elmarasztalta, nem hagyta felújítani a házát. Az újságírót nem zavarták az apró, lényegtelen tények, hogy nem felújít, hanem építkezik, engedély nélkül, rosszhiszeműen,  a telkén engedélyezett 100 nm helyett -már korábban is 126-nál tartott- és éppen a 300 fölé tornászásán dolgozott. Minderről a hatóságoknak nyilvános, bárki által megtekinthető ingyenes adatbázisban légi és műholdas felvételek is rendelkezésre állnak. Az illető a szomszédom, így a hatóságok hivatalból mindent megküldenek részemre, a fényképét és a házát meg fényképről megismertem.
Az, hogy az adott hiteles végül (mindenféle külső adminisztratív beavatkozás nélkül) pozitívan jön ki egy forinthitelhez képest nyilván az adott konstrukciótól (hitel nagysága, futamideje ...) függ. Az ajánlat választásakor nyilván az volt a célja az adósnak, az más kérdés, hogy ez mennyire jött vagy esetleg nem jött be. Ennek az árát nem másokkal kellene megfizettetni, és ráadásul egyeseknek még támogatni a nyerészkedését a szorult helyzetű embereken (valahogy erről az érdekcsoportról az utóbbi időben nem nagyon cikkeznek).
Gyöngyi őszintén megírta. Le a kalappal.
Inkább az utána számolásra szánj egy kis időt. A jogtalanul elvett pénz meg mindenkinek visszajár, nem csak a devizahiteleseknek.
erről van szó.  :yes: volt választási lehetőség.
az ingatlanos annak idején kézzel-lábbal próbált rávenni engem is a devizahitelre. a forintos kb 25%-kal drágább volt. forintosat vettem fel. jött válság, mi lett a törlesztővel? semmi. ugyanannyi maradt. az a felem rohadjon le, amelyik a bankoknak drukkol, de a mi viszonyaink idehaza nem normálisak, az is biztos.

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #506 Dátum: 2014.07.12 11:14:03 »
A hitelekkel kapcsolatban, mi lenne ha a kormány nem avatkozna be? :hmmmm:
Egyrészt  kiderülne hogy rengetegen előbb utóbb  nem tudnák tovább fizetni a törlesztőket, vagy az adóságot a gyerekei fogják megörökölni.
Másrészről a bankok is kénytelen lennének tudomásul venni, hogy soha nem fognak hozzájutni az összes követelésükhöz és jelzálog tárgya se ér már annyit mint a fennmaradó tartozás. Nyilván ezt tolnák maguk előtt amíg csak lehet.
A magyar szabályzással elsősorban a bankoknak segítenek (csak azok még nem jöttek rá, ill nem akarják belátni :D), hogy minnél kevesebben legyenek fizetésképtelenek. :devil:

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #507 Dátum: 2014.07.12 11:23:56 »
amelyik a bankoknak drukkol,
Nem drukkolok a bankoknak, de az ebből származó veszteségeket be fogják máshol hajtani (+ még kapunk egy "jelentéktelenül pici" uniós büntetést/ kötelezettségszegési eljárást, lehet átcímkézve, de megkapjuk az tuti).
Az meg röhej, hogy egyes pénzintézeteknek visszapótolják. Valahol olvastam, LTP kamat -0,75%, vállalkozás fejlesztésre hitel 2,5%, és még ki tudja mennyi ilyen bújtatott támogatásuk van.

Bepi szerinted vajon miről szól ez az egész?

A magyar szabályzással elsősorban a bankoknak segítenek (csak azok még nem jöttek rá, ill nem akarják belátni :D), hogy minnél kevesebben legyenek fizetésképtelenek. :devil:
Ebben az esetben az állam egyoldalúan módosítja a jogi környezetet, ami végeredményben nem sokban különbözik az egyoldalú szerződés módosítástól.

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #508 Dátum: 2014.07.12 11:29:07 »



 Ebben az esetben az állam egyoldalúan módosítja a jogi környezetet, ami végeredményben nem sokban különbözik az egyoldalú szerződés módosítástól.
Igazad van, de ugye szegény adós részéről egy szerződésmódositás a bankkal szemben elég esélytelen :devil:

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10269
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #509 Dátum: 2014.07.12 11:36:04 »
... de a mi viszonyaink idehaza nem normálisak, az is biztos.
Ez tökéletesen igaz.