Szerző Téma: Pénzügyek kérdezz-felelek ....  (Megtekintve 226457 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #75 Dátum: 2011.08.26 12:29:11 »
...Én tényleg szabályosan élem az életem, én vagyok hülye???
Ez a kérdés kb. hetente felmerül bennem is. Viszont egész héten jól alszom. Bár a családi autónk épp a serdülőkoron van túl...

Egyébként elég szétnézni az utakon. Kötve hiszem, hogy az új -> 3 éves autók 30-40 éves tulajdonosai 80%-a tisztességes bérből vették meg a 4-6 milás autóikat. Magyarország még nem tart ott, hogy ez az "életszinvonal" tisztességes fizetéssel elérhető legyen. Ugyanez a helyzet a lakóparkok lakóinak jó részével is.
« Utoljára szerkesztve: 2011.08.26 12:37:03 írta robi »

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #76 Dátum: 2011.08.26 13:04:37 »
... a pénzpiac egy ZÁRT rendszer, mindenki annyit nyer rajta, amennyit egy másik elveszít! Ez egy aranyszabály, ami vonatkozik a cégek részvényeire, a devizákra, a nemesfémekre, és mindenre, ami a pénzpiacon jelen van.

Egy ideig én is ezt hittem. Sajnos ez nem teljesen igaz, elég nézni az inflációt. Minél több pénzt nyomtatnak ki és tesznek forgalomba, anélkül, hogy kivegyék a piacról az ellenértékét, annál jobban nő az infláció. Ami igaz belőle az, hogy egyesek nyernek, egyesek veszítenek. Ezt kiegészíteném azzal, hogy aki hitelt vesz föl, az mindig veszít. A probléma ezzel az, hogy a veszteség mértéke nem mindegy mekkora, és hogyan változik - ez a mezei állampolgár számára láthatatlan, és ami a legsúlyosabb, általa nem befolyásolható. Aki pénzt takarít meg, az nyer is. A probléma ezzel az, hogy annyit nem lehet nyerni rajta, mint amekkorát lehet bukni a hitelen - tehát végső soron mindenképp veszít az ember.
A kiemelt rész is nagy igazság, abszolút így gondolom én is. Viszont a hitelt felvett ember azért nem mindig veszít, vagyis pénzügyileg talán veszít, de, ha lejár a hitele, akkor lesz egy saját háza, amit már nem vehetnek el tőle. Így nézőpont kérdése, hogy valójában vesztesnek nevezhető-e az ilyen ember. Egyébként minden hitel veszteség pénzügyileg, egy hosszú távra vállalt kényszerű kompromisszum az ember részéről. Ahogy írtad is, a gond a hitellel kapcsolatos költségek tervezésével van, vagyis, hogy túl sok "előre nem látható" kockázatot is magára vesz az ember a hitellel.
No, de ami nem öl meg, az megerősít,  :D Én is dolgoztam 3 hónapot Ausztriában egy 30 szobás hotelben egyedüli mosogatóként építőmérnök diplomával, és túl éltem, jól is végeztem a munkámat és rendesen ki is fizettek, így a 2009 jan-márc-i időszakban kiröhögtem a 320Ft-os Euro-t...  :D :D Ha a szükség rávinne, gondolkodás nélkül kimennék most is, bár nem célom alapvetően. De megoldanám, azt úgysem hagynám, hogy a bank elvigye a házamat! ... "anyámnál lakok, macskám van, babettával járok... ééén ne legyek kemény?!"  :D :D :hug:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #77 Dátum: 2011.08.26 13:07:42 »
...Én tényleg szabályosan élem az életem, én vagyok hülye???
Ez a kérdés kb. hetente felmerül bennem is. Viszont egész héten jól alszom. Bár a családi autónk épp a serdülőkoron van túl...

Egyébként elég szétnézni az utakon. Kötve hiszem, hogy az új -> 3 éves autók 30-40 éves tulajdonosai 80%-a tisztességes bérből vették meg a 4-6 milás autóikat. Magyarország még nem tart ott, hogy ez az "életszinvonal" tisztességes fizetéssel elérhető legyen. Ugyanez a helyzet a lakóparkok lakóinak jó részével is.
ezen kár is gondolkodni, mert feleslegesen pazarolja rá az ember az idegeit és az energiáját. Biztos van olyan, aki csalt, és olyan is, akinek a szülei vették meg neki az új lakást. Mi a baj ezzel? Nekem is az a célom, hogy a gyerekem ne szopjon a lakáshitellel akkorát, mint a szülei, bár azért értékrend szempontjából egy kis hitel azért legyen csak neki is, hogy megtanulja, hogy vannak kötelességek is anyagilag... Csak ekkora szivacsot ne kelljen bevenni a szájába, mint nekünk.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #78 Dátum: 2011.08.26 13:12:17 »
...a hitelt felvett ember azért nem mindig veszít, vagyis pénzügyileg talán veszít, de, ha lejár a hitele, akkor lesz egy saját háza, amit már nem vehetnek el tőle. Így nézőpont kérdése, hogy valójában vesztesnek nevezhető-e az ilyen ember...
Jó, ha így összemossuk a célt a módszerrel, akkor jó fényben is feltüntethető a dolog.

A veszteséget úgy kell nézni, hogy drágábban lesz meg a háza ha hitelben veszi, mint ha egy összegben kifizetné. Vagy fordítva: ha lejár a hitele, és el akarja adni, kevesebbet fog érte kapni, mint amennyit összesen fizetett érte (az értékcsökkenést nem is számolva, csak a kamatokat). A különbözetet lenyelte a bank.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #79 Dátum: 2011.08.26 13:14:57 »
Biztos van olyan, aki csalt, és olyan is, akinek a szülei vették meg neki az új lakást. Mi a baj ezzel?
Nem sok olyan van, aki a tisztességesen kereső szüleitől kapta meg az új autót meg lakást. Azzal aki csalt, ha neked teljesen belefér az értékrendedbe, hát... legyen a Te bajod.  :nonono:

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #80 Dátum: 2011.08.26 13:20:54 »
Biztos van olyan, aki csalt, és olyan is, akinek a szülei vették meg neki az új lakást. Mi a baj ezzel?
Nem sok olyan van, aki a tisztességesen kereső szüleitől kapta meg az új autót meg lakást. Azzal aki csalt, ha neked teljesen belefér az értékrendedbe, hát... legyen a Te bajod.  :nonono:
A mi a baj ezzel? kérdés az utóbbinak szólt.... És mitagadás, azért mert mérgelődsz rajta, TE egyedül ezen változtatni nem tudsz. Így mi értelme enni a kefét?
Nem fér bele az értékrendembe, hiszen én sem lopok csalok, akár milyen kevesen vagyunk is, de azonkívül, hogy elmormolok magamban egy "Magyarország én ezért utállak.."-ot, sok egyebet nem tudok tenni, inkább fordítom az energiámat olyan dolgokra, amik több pénzt hozhatnak számomra. A többiek, hogy ki, honnan szerzi a pénzét, nem érdekel, és nem is vagyok rájuk irígy. Nyugtat a tudat, hogy : Egyszer fenn, egyszer lenn..."  ;)

"Csak azt ne kérdezze senki, hogy honnan szereztem az 1. milliómat... a többiről már be tudok számolni..." Ezt vmelyik amerikai elnök mondta... És kb ez a helyzet itthon is a hirtelen tehetőssé vált emberekkel...
« Utoljára szerkesztve: 2011.08.26 13:22:41 írta bepi81 »
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #81 Dátum: 2011.08.26 13:31:03 »
... azért mert mérgelődsz rajta, TE egyedül ezen változtatni nem tudsz. Így mi értelme enni a kefét?
...azonkívül, hogy elmormolok magamban egy "Magyarország én ezért utállak.."-ot, sok egyebet nem tudok tenni...

- Nem eszem a kefét, és nem gondolom, hogy ez túl sok energiába kerül. Egyszerűen nem követem a birkaszellemet, ettől határozottan állítom, hogy jobban érzem magam.
- Na ez az, amit sose mondanék. Ettől van ilyen pocsék morálja a társadalomnak, mert mindenkinek kényelmesebb másra (vagy a nagy személytelen tömegre) mutogatni, mintsem hogy legalább a saját környezetét tartsa rendben. Magyarország nem tehet róla, hogy a sok mohó ember csak magára gondol, és a többire nem. Hozzátéve: mindez nem Magyarország-ügy, hanem világszintű ügy.

De szerintem fejezzük be az OFF-olást, ilyen sokat egy nap nem írtam fórumba már évek óta, nincs is értelme.

Jó 7végét!

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #82 Dátum: 2011.08.26 14:31:46 »
Na, az biztos, hogy legközelebb autót csak akkor veszek, ha kp.-re meg tudom vásárolni. Autóra hitelt soha többet!
Így van. Sok tízezer (százezer?) autóval kevesebbet adtak volna el, ha mindenki így gondolkodott volna, de most nem is mennének csődbe, és a hazai autóval kapcsolatos iparág sem lenne ennyire szar helyzetben, hiszen nem lett volna lufi, ami kipukkadhat.
music     

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #83 Dátum: 2011.08.26 14:54:16 »
Nálunk ez úgy nézett volna ki, hogy Forint alapon havonta(!) kb 30.000-rel lett volna több a törlesztőnk. Most, hogy felment a frank sem fizettünk ki ennél többet, sőt jóval kevesebbnél tartunk még mindig(!), csak a havi büdzsénknek esik nehez(ebb)nek kinyögni, mert a bevétel nem, csak a kiadásunk nőtt.
akkor, amikor a frank kb 200ft volt.
Lényeg a lényeg, a forint alapú hitellel már eddig is jelentősen többet kellett volna kifizetnem a 4 év alatt, úgyhogy összességében nem biztos, hogy rosszabbul állok, csak kb ugyanolyan xarul
 
Az elejében van a lényeg!
Aki még eddig elsírta a bánatát, hogy a frank mennyire kitolt vele, az két perc beszélgetés után bevallotta, hogy még mindig jobban áll, mint ha forinthitelt vett volna föl. No, akkor hogy is van ez? Nekünk pont ezt magyarázta egy elemző anno. Van a forintos, ami 6%, de fixen kiszámítható 25 évre. Van a frank, ami akkor jóval kedvezőbb volt, cserébe ott volt az apróbetű, hogy ez akár a 2-3x is lehet.
Félreértés ne essék, senkit nem akarok hibáztatni, mert a saját lehetőségét mindenki maga tudja, a kockázatot mindenki maga méri fel.
Minap olvastam egy közgadász elemzését és megoldási javaslatát a frankhitelesek problémájának megoldására és abban pont az szerepelt, hogy ki kell számítani az azonos értéknapon felvett forintos hitel és frankhitel kondícióit, kiszámítani az aktuális értéket mindkettőnél és ehhez mérten megtámogatni a bajba jutottakat oly módon, hogy a mostani veszteségből le kell vonni a korábbi nyereséget. Természetesen a bank és a szerződő fele-fele arányban viseli a különbséget. Ezen is el lehet gondolkodni, mert van benne potenciál. Szerintem több, mint a rögzített árfolyamban és egy újabb tartozás felhalmozásában.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #84 Dátum: 2011.08.26 15:12:17 »
Na, az biztos, hogy legközelebb autót csak akkor veszek, ha kp.-re meg tudom vásárolni. Autóra hitelt soha többet!
Így van. Sok tízezer (százezer?) autóval kevesebbet adtak volna el, ha mindenki így gondolkodott volna, de most nem is mennének csődbe, és a hazai autóval kapcsolatos iparág sem lenne ennyire szar helyzetben, hiszen nem lett volna lufi, ami kipukkadhat.
Az autóhitel a legnagyobb bukta. Persze van olyan eset, hogy kell az autó és nincs idő összegyűjteni a pénzt a megvásárlásához és/vagy nincs kitől kölcsönkérni (mondjuk betéti kamatra). Viszont sokan itt is átestek a ló másik oldalára, nem csekély részben a kereskedők tisztességtelen gyakorlatának következtében, hogy 0 befizetéssel lehetett kihozni az új autókat. Emiatt nagyon sokan erőn felül beneveztek, aztán persze később nem bírta el a családi büdzsé. Ráadásul sokan végig sem olvasták a hitelfetételeket, csak azt nézték, hogy némi papírmunka után már roboghat is hazafelé egy zsír új autóval, amivel lehet villogni a szomszéd előtt (nem egy ilyen ismerősöm panaszkodott már és kérdezte, hogy hol lehet panaszt tenni, mert kérem őt becsapták. Pedig világosan ott voltak a feltételek a szerződésben, csakhát azt ki olvassa ugye figyelmesen, mikor az új autó mámorában aláír néhány papírt).

Én úgy vagyok az autóhitellel, hogy inkább havonta félreteszem egy számlára azt az összeget, ami a részlet lenne és ha összejön a zsé, akkor lesz másik autó. És még valamicske kamatot is kapok. Viszont a félrerakást szigorúan tartom, mert másképp nem lehet (minden hónapban lehetne találni valami indokot, hogy most nem, majd inkább legközelebb).
Ismerős most fizette ki a 6 éves autóját, közel 2.5 autó értékét tolta be a bankba. Van egy 6 éves autója, viszont nincs egy fityingje se, úgyhogy ha cserélni szeretne, akkor csak a mostani autó értéke lenne a kezdőtőke és újabb 6 év hitel.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #85 Dátum: 2011.08.26 15:20:06 »
A veszteséget úgy kell nézni, hogy drágábban lesz meg a háza ha hitelben veszi, mint ha egy összegben kifizetné. Vagy fordítva: ha lejár a hitele, és el akarja adni, kevesebbet fog érte kapni, mint amennyit összesen fizetett érte (az értékcsökkenést nem is számolva, csak a kamatokat). A különbözetet lenyelte a bank.
Azért egy lakásra összgyűjteni nem annyi, mint egy kocsira. Másrészt a lakás értéke (legalább is az utóbbi 2-3 évig) évente növekedett annyit, hogy jócskán megérte hitelre venni. És azért egy fiatal sem úgy akarja kezdeni az életet, hogy akkor most gyűjtünk 20 évig, aztán veszük saját lakást. Addig meg lakunk anyu/apu nyakán.
Persze kocsira eleve bukta, mert annak az értéke folyamatosan csökken. Meg kocsi nélkül jobban el lehet lenni, mint fedél nélkül.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #86 Dátum: 2012.02.09 11:53:33 »

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #87 Dátum: 2012.03.30 09:02:29 »
Kicsit későn kérdezek, de hátha még nem túl későn. Érdemes visszalépni magánnyugdíjpénztárból államiba vagy inkább maradni? Mondjuk ma van az utolsó nap bejelenteni...
Attila 31
  - Avensis
- Prius

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #88 Dátum: 2012.03.30 09:17:18 »
Vhol azt olvastam,h tökmind1! Mert jár az állami nyugdij majd később,meg a magánynyögdij is.
Kérdem én mivan azokkal,akiket tavaly nyáron átvertek?
Igaz,megkaptuk a hozamot,de azért mégis csak átment az államhoz a pénztáramban lévő több milla.
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

MFerenc

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1935
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #89 Dátum: 2012.03.30 09:40:45 »
Valahogy úgy van, ha maradsz a magánnyp-ban, akkor csak a 75 %-át kapod a zállamtól a nyugdíjnak. Viszont a magánnyugdíjpénztárba munkáltatótól nem mehet pénz, csak Te fizethetsz be, úgymond önként támogatva őket (működési ktsg stb...), egyes pénztárak ezt kötelezővé is tették, megszabták, hogy havonta hány ezer Ft-ot kell befizetned, és az csak a ktsg-kre megy. Vagy valami ilyesmi...
Ám, ha kicsit utánajárunk, milyen nyugdíj vár ránk 20-30 év múlva (kinek mikor), teljesen mindegy szerintem, mit választottunk most, kell valami előtakarékosság (pl. önkéntes nypt)