Szerző Téma: Pénzügyek kérdezz-felelek ....  (Megtekintve 226074 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #90 Dátum: 2012.03.30 10:39:04 »
Kicsit későn kérdezek, de hátha még nem túl későn. Érdemes visszalépni magánnyugdíjpénztárból államiba vagy inkább maradni? Mondjuk ma van az utolsó nap bejelenteni...
Én ma fogom postázni a két levelet (páromét is) a visszalépésről.
Nem meggyőződésből teszem, hanem, mert annyira ellehetlenítették a magánnyugdíjpénztárakat, hogy egyszerűen nemigen marad más választása az embernek. Számomra továbbra is felháborító, hogy a fejenként kb 1M Ft-unkat csak úgy elveszik (jójó, én adom oda, de a mostani szabályzás tulajdonképpen kényszerítés), és megy a levesbe, amiből a mai nyugdíjasok, meg ki tudja, milyen kisebbség támogatását intézik. Ha maradnék, egészen biztos vagyok abban, hogy előbb-utóbb mindenképpen elvennék további törvénymódosítással a megtakarításunkat. És az is felháborító, hogy 24+10%-ot levonnak a közös kasszába a munkabérből és a magánkassza tagok nem lesznek jogosultak, csak a várható nyugdíjuk 75%-ára...
Tudjátok, a mostani - eleve rossz - nyugdíjrendszer engem egy Mo.-n tiltott(!) hazárdjátékra emlékeztet: a pilótajátékra!
Az van, hogy Te, meg én, meg Ő, akik dolgozunk, adjunk be nem kevés pénzt a közösbe és majd egyszer kapunk valamit (ha lesz kb 35év múlva, mert spec nekem ennyi van kb a nyugdíjig, olyan mennyiségű aktív adófizető, akitől majd az én nyugdíjamat vonja le az állam), de nem tudjuk, hogy mit és mennyit. Tehát, a jelen befizetésünkért cserébe semmit nem kapunk... és ez benne a pilótajáték...  :censored:

A magánnyugdíj sem jó önmagában, hiszen, a befektetéseket 2009-hez hasonlóan egy-egy válság hatására bukhatjuk. Mindenki. (na, jó, kivéve a bankárok...)

...és megint ott tartunk, hogy a - szerintem - jó megoldást itthon képtelenség megcsinálni: 3 pilléres nyugdíj, japán mintára.
1. Állami nyugdíj (nem sok, de alapnak jó)
2. Magánnyugdíj (hosszú távú megtakarítások, generációkon átívelően, ahol az előző befektetésből származó járadék képezi az új befektetés éves díjának egy jókora részét, így választhat az ember, hogy vagy kevesebb pénzt kell gyűjtsön össze évente, vagy egy jóval nagyobb összegű megtakarítást indít szintén minimum 20-25 évre.)
3. Munkahely által adott nyugdíj

E 3 pillér eredménye az, hogy, ha bárhova(!) megy az ember a világban, szinte 100%, hogy összetalálkozik legalább egy olyan japó nyugger csoporttal, akinek a nyakában van a fényképezőgép, bot a kezükben és fél percenként lőnek 100db képet a legjelentéktelenebb dologról is, no, meg alapból sorozatra van állítva a gépük...

Ezt nálunk nyilván nem lehet egyik percről a másikra bevezetni, nem is ezt várnám! Én azt szeretném, ha újra visszahoznák azt az adójóváírást, amit a hosszú távú befektetésekre (éves díj 20%-a visszajár) vonatkozott 2009-ig. Ezzel ugyanis, nagyon is ösztönözte az állam a polgárokat arra, hogy az öngondoskodás révén kisebb terhet jelentsen majd a nyugdíjas időszakában az állam számára (értsd: csökkenthető lenne az állami nyugdíj anélkül, hogy ez a nyuggerek életminőségének romlását hozná magával azáltal, hogy a nyuggernek ott a befektetésekből származó járadéka is. Ezzel a módszerrel mai szinten számolva egy átlagos nyugdíjas (~60e ft állami nyugdíjat kapó) is tisztességesen tudna élni idős korában, mert lenne neki >100.000Ft-ja minden hónapban kiszámíthatóan.
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a a befektetésekből származó járadék örökölhető. Így, ha az én életem anyagi szempontból sok lemondással is járna, a gyerekeimé és azok gyerekeié könnyebb lehetne. Valószínűleg nem én vagyok az egyetlen, akinek EZ megérné...
Ehhez, persze az kell, hogy már a kisiskolásoknak is tanítani kellene az alapvető pénzügyi kultúrát az iskolában és otthon is és akkor nem lenne olyan helyzet, hogy én takarékoskodok, Ők, meg elherdálják majd, amit én összegyűjtöttem.

Ha azt gondoljátok, hogy lila ködben úszok, miközben ezeket a sorokat írom, tévedtek:
Ausztriában hosszútávú megtakarításai a lakosság kb 25-28%-ának van!
Ugyanez a szám Németországban 51%, USAban 65-70%, Japánban (FIGYELEM!) 90%!!!
Magyarországon ez az arány 3% alatti...  :ph34r:
...nem, nem a fizetések közötti különbségek okohatók ezért, pontosabban nem ez a leglényegesebb különbség (amellett, hogy igen lényeges), hanem elsősorban a jogszabályi háttér (támogatás, adójóváírás, stb), valamint a gondolkodása az embereknek a jövőjüket illetően.

Addig, amíg a mindenkori Magyar Kormány inkább tudatosan se..be k..ja magát és az embereket is azzal, hogy ezt nem támogatja, addig semmi esély arra, hogy hosszú távon a nyugdíj ügy rendeződjön. A magas bérlevonások miatt továbbra is egyre több embert fognak feketén foglalkoztatni, illetve minimálbérre bejelenteni, de zsebbe fizetni, ezáltal a befolyó adók sem fogják elérni a kívánt szintet, hogy fenntartható legyen a rendszer működése.

Bocsánat a hosszú postért, de ahogy elkezdtem írni, előjöttek belőlem az indulatok, amiket le kellett, hogy írjak.  :surrender:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #91 Dátum: 2012.03.30 11:13:59 »
Szóról szóra egyetértek veled.
         

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #92 Dátum: 2012.03.30 12:13:09 »
bepi1!
Jókat írsz, de szeretném hozzáfüzni:
-Én 3 éve kiszámittattam mennyi a nyugdijalapom évekre lebontva stb (nem részletezem, hogy mit és hogyan számitottak ), lényeg hogy Ft-ra ki tudják és fogják számitani mennyi lesz a nyugdij. (jó nekem nincs olyan sok hátra)
Ez tehát már kicsit hasonlit a svéd modellre, nem is értem miért nem így komunikálják :hmmmm:?
-A kormány mentségére szóljon, hogy a magánnyugdij befizetések államositása, annyiból indokolható, hogy miért a multikat tartsad el a járulékodból évtizedekig (müködési költségük) Ráadásul ahogy írod is a befektetett pénz, hozama válság ideján ,nem biztos ,hogy pozitiv.De akit érint, azt megértem, mert az a övé volt :D
-A japán model jól hangzik,de pl az elmult 20 évben mennyi cég alakult és mennyi tünt el. Ki dolgozik nálunk a nyugdijkoráig ugyan ott? és még nyugdijas korában is tud fizetni a dolgozónak? (Gondolom japánban ezek ki vannak dolgozva, de ott jellemzően életük végéig egy helyen dolgoznak az emberek.)
-A %-okkal kapcsolatban. Hozzá tartozik, hogy nálunk a lakások 90% -uk  lakók tulajdonában van. Ez sehol sincs így, de ez lehetővé teszi, hogy kisebb nyugdijból is kijöjünk. (Persze ez nem ok, hogy kis nyugdijat kapjunk, de talán kevesebb megtakaritással is jobban elvagyunk)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #93 Dátum: 2012.03.30 13:40:59 »
Én azt szeretném, ha újra visszahoznák azt az adójóváírást, amit a hosszú távú befektetésekre (éves díj 20%-a visszajár) vonatkozott 2009-ig. Ezzel ugyanis, nagyon is ösztönözte az állam a polgárokat arra, hogy az öngondoskodás révén kisebb terhet jelentsen majd a nyugdíjas időszakában az állam számára...
Ezt nem értem. Az adójóváírással hogyan lehetett konkrétan ösztönözni az öngondoskodást? Aki visszakapta az adót, nem arra költhette, amire akarta? Pl. lakásfelújításra?

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #94 Dátum: 2012.03.30 13:43:05 »
-Én 3 éve kiszámittattam mennyi a nyugdijalapom évekre lebontva stb (nem részletezem, hogy mit és hogyan számitottak ), lényeg hogy Ft-ra ki tudják és fogják számitani mennyi lesz a nyugdij. (jó nekem nincs olyan sok hátra)
Ezzel egy gond van. Illetve kettő. Hiába nincs Neked a nyugdíjig sok hátra, a Ratkó-korszakban született emberek, Te is, még aktív dolgozók. Ha mindnyájan egyszerre mentek majd nyugdíjba, akkor FOG(!) durranni a lufi. Félre ne érts, nem a Ti hibátok, hogy akkor születtetek, csak közvetve általatok fog betelni a pohár ebben a finanszírozási rendszerben. A kormány részben ezért is tolja ki folyamatosan a nyugdíjkorhatárt, hogy (ne haragudj, de konkrétan erről van szó, akármilyen morbidnak is hangzik) előbb távozz az élők sorából, mint hogy nyugdíjat kelljen Neked fizetniük.
Persze, kiszámolják, hogy mennyi jár, de vajon mi a garancia arra, hogy meg is kapod?  :excl: Segítek: Semmi.  :nono: Bár, Neked még mindig több esélyed van arra, hogy valódi nyugdíjas legyél, mint nekem és az én korosztályomnak.  :surrender:
-A kormány mentségére szóljon, hogy a magánnyugdij befizetések államositása, annyiból indokolható, hogy miért a multikat tartsad el a járulékodból évtizedekig (müködési költségük) Ráadásul ahogy írod is a befektetett pénz, hozama válság ideján ,nem biztos ,hogy pozitiv.De akit érint, azt megértem, mert az a övé volt :D
Csakhogy, van a kettő között egy óriási különbség: Egy biztosítóval Te szerződést kötsz, és abban kötelességeket vállaltok magatokra, hogy x év után z összegű járadékot kapsz a befizetéseid után. Valóban aggasztó, hogy hova fekteti be eközben a biztosító a pénzedet, de, amint az látható is volt, hiába voltak mínuszban a biztosítók nyugdíjbefektetései, amikor azt a politikusok annyira felfújták, néhány hónap alatt visszahozták az elszenvedett veszteséget és úgy tudom, a tavalyi átlépéskor csak keveseknek nem termelődött reál hozama...
Továbbá, az sem lehet ok a magánnyugdíj pénztárakkal szemben, hogy fogja magát és kivonul az országból és bukod a nála lévő pénzedet, hiszen egyrészt ez baromira nem érdeke, másrészt minden biztosítónak van (törvényileg kötelező!) 2db(!) viszont biztosítója, amik a teljes kötelezettségét átveszi az esetleg tönkrement cégtől, így az ügyfeleknek egyszerűen nem veszhet el emiatt a pénze.
Egy Bankkal ellentétben egy biztosító nem is tud tönkre menni, hiszen a utóbbi hosszú távú pénzügyi megtakarításokkal dolgozik, míg előző rövidtávúval.

-A japán model jól hangzik,de pl az elmult 20 évben mennyi cég alakult és mennyi tünt el. Ki dolgozik nálunk a nyugdijkoráig ugyan ott? és még nyugdijas korában is tud fizetni a dolgozónak? (Gondolom japánban ezek ki vannak dolgozva, de ott jellemzően életük végéig egy helyen dolgoznak az emberek.)
Persze, ebben igazad van, de egy életképesebb/élhetőbb pénzügyi-gazdasági irányítás mellett meg lehet teremteni ennek az alapjait, egyértelmű, hogy a leendő nyugdíjak gerincét nem a munkahelytől kapott nyugdíj adná...
De kiegészítené. Ehhez, ugye az kell, hogy a cégek is stabilan tudjanak működni a mostaninál jóval előbbre látható jövőképpel.

-A %-okkal kapcsolatban. Hozzá tartozik, hogy nálunk a lakások 90% -uk  lakók tulajdonában van. Ez sehol sincs így, de ez lehetővé teszi, hogy kisebb nyugdijból is kijöjünk. (Persze ez nem ok, hogy kis nyugdijat kapjunk, de talán kevesebb megtakaritással is jobban elvagyunk)
Aha. Szóval, ezek szerint Te feladnád a mostani életszínvonaladat és albérletbe költöznél nyugdíjasként?! A kérdés költői, nyilván nem a válaszod.  ;)
Az lenne a korrekt, ha az ember 4x év után nyugdíjasként a saját megtakarításaiból és az állami nyugdíjból együttesen közel azt az életszínvonalat tudná tartani, amit a nyugdíjba vonulása előtt megengedhetett magának.  :flowers:
Hogy ne kelljen kisebb lakásba költöznie, mert nem tudja fizetni a gázt, ne kelljen eladnia az autóját, mert nem tudja a tankolni és szervizeltetni, hogy BÁRMIKOR(!) tudjon az unokájának fagyit venni, állatkertbe elvinni, ne adj isten egy évben egyszer belföldre (hogy ne legyek a földtől elrugaszkodott) el tudjon menni nyaralni... folytathatnám.

Mindehhez az 1 pilléres (és főleg az állami) nyugdíj rendszer SOHA nem lesz elég, minimum 2 pillérre van szükség. Nem ellehetetleníteni kellene a megtakarításokat akaró lakosságot, hanem éppen támogatni ebben (öngondoskodás), hogy ha rosszabbra fordul a helyzet, és csökkenteni kell az állami nyugdíjak összegét, akkor az ne legyen komoly hatással a nyugdíjasok megélhetésére.

Én ebben a gondolatmenetben látom a helyes utat, és, ahogy írtam is, én rendelkezem egy 20 éves kötvénnyel, de az éves díjamat borzasztó nehezen nyögöm ki (a kocsimat valószínűleg hamarabb adnám el, mint hogy ezt a fizetnivalót megszüntetném) az elvont adójóváírás nélkül (évi 100.000Ft-ot jelent esetemben az elvonás). És biztosan nem vagyok egyedül ezzel a problémával...  :nonono: :ph34r:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #95 Dátum: 2012.03.30 13:45:21 »
Ezt nem értem. Az adójóváírással hogyan lehetett konkrétan ösztönözni az öngondoskodást? Aki visszakapta az adót, nem arra költhette, amire akarta? Pl. lakásfelújításra?
De, pontosan arra, amire akarta, de számomra ez jelentette a megtakarításom éves díjának a 20%át, tehát, én mindig a kötvényem következő éves díjába raktam a vissza kapott összeget, így kevesebb pénzt kellett gyűjtenem a befizetésekhez 100.000Ft-tal. És EZ volt ebben az ösztönző.  :yes: ;)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #96 Dátum: 2012.03.30 13:49:02 »
...miért a multikat tartsad el a járulékodból évtizedekig (müködési költségük) Ráadásul ahogy írod is a befektetett pénz, hozama válság ideján ,nem biztos ,hogy pozitiv.De akit érint, azt megértem, mert az a övé volt :D
Szerintem ez első perctől borítékolható volt, ahogyan megjelentek ezek a "nyugdíjpénztárak". Mi nem léptünk be, hál' Istennek nem is volt még kötelező. Egy magán pénzintézet első sorban haszon-érdekelt, szó nincs arról, hogy majd Te járj jól, és ők rosszul. A mostani válság meg is mutatta mekkora genyák, előbb zsebre tették mindazt amit tudtak, majd a legjobb indulatúak is csak pár ezer forint "reál hozamot" fizettek ki azt hazudva, hogy bocsi, ennyire futott... Nagyon jól értenek a lehúzásra, közben ígérnek fűt-fát. Én a pénzemet sosem fogom bízni ilyen cápákra, az hét szentség, hogy jól nem lehet kijönni belőle.

Az állam se sokkal jobb, de ott legalább a lelkiismeretem nyugodt, hogy amennyit nem lopnak el belőle, annyi legalább tényleg eljut valakihez, akinek szüksége van rá, vagy ne adj Isten 1km autópálya épül valahol belőle. Arról nem ábrándozom, hogy valaha lesz normális nyugdíjam államtól, de magán kézből biztos vagyok, hogy sose lenne.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #97 Dátum: 2012.03.30 13:52:22 »
De, pontosan arra, amire akarta, de számomra ez jelentette a megtakarításom éves díjának a 20%át, tehát, én mindig a kötvényem következő éves díjába raktam a vissza kapott összeget, így kevesebb pénzt kellett gyűjtenem a befizetésekhez 100.000Ft-tal. És EZ volt ebben az ösztönző.  :yes: ;)
Jaaaa hát Te okos gyerek vagy. A lakosság 95% nem ilyen előrelátó, még a fiatalság sem. Évente egyszer örül az átlag ember, hogy mosógépet tud cserélni vagy kifesteni a lakást - mert max annyira volt elég.

Akkor neveztem volna ezt ösztönzésnek, ha erre a zsére lett volna konkrét ajánlat (akár az állam részéről), hogy megérje félre tenni nyugdíjba. De így... max a tudatos embereket ösztönözhette, kb. ugyanannyira, mint a munkáltató által időnként esetleg adott év végi jutalom... azaz semennyire.
« Utoljára szerkesztve: 2012.03.30 14:05:32 írta robi »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #98 Dátum: 2012.03.30 13:58:54 »
Egy biztosítóval Te szerződést kötsz, és abban kötelességeket vállaltok magatokra, hogy x év után z összegű járadékot kapsz a befizetéseid után.

Továbbá, az sem lehet ok a magánnyugdíj pénztárakkal szemben, hogy fogja magát és kivonul az országból és bukod a nála lévő pénzedet, hiszen egyrészt ez baromira nem érdeke, másrészt minden biztosítónak van (törvényileg kötelező!) 2db(!) viszont biztosítója, amik a teljes kötelezettségét átveszi az esetleg tönkrement cégtől, így az ügyfeleknek egyszerűen nem veszhet el emiatt a pénze.

Ugyan. Ki van az találva, hogy leléphetnek a pénzeddel, apró betűs rész, amiről azt gondolja az átlag ember, hogy arra az esély nulla. Ember naívan aláírja, aztán pont azt használják fel ellene a megfelelő pillanatban... Lásd svájci frank-hitelesek, hogy jártak, pedig a bankok "jóindulatán" azért nagyon sok múlt volna.

Számos ilyen példa volt a világon, az áhitatott Amerikában több tucat ilyen "magán nyugdíj pénztár" trükközte ki magát az elmúlt években, és érintett nyugdíjasok ezrei úgy élnek ott minimál pénzen, hogy alig bírod nézni.
« Utoljára szerkesztve: 2012.03.30 14:00:33 írta robi »

Sanyesz

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1077
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #99 Dátum: 2012.03.30 14:27:00 »
A mostani válság meg is mutatta mekkora genyák, előbb zsebre tették mindazt amit tudtak, majd a legjobb indulatúak is csak pár ezer forint "reál hozamot" fizettek ki azt hazudva, hogy bocsi, ennyire futott...
Ezzel a mondattal nem feltétlenül értenék egyet. Nyilván volt olyan, akire ez a jelző ráillik. A nejem, aki egyébként egészségügyes és közalkalmazott, tehát nem nevezhető "zsíros" állásnak a munkahelye, egészen normális reálhozamot kapott, azaz kellemesen meglepődtünk.
Én maradtam és ezután is maradok a magán rendszerben, inkább dacból, mint meggyőződésből. Persze benne van a pakliban, hogy pártunk és kormányunk (tudom, nem politizálunk :censored:) előbb-utóbb azt a kevés maradót is bekebelezi, akik a mostani határidőn túl is maradtak (maradtunk). Tudtommal az ING és az Allianz - egyelőre - tovább működik, oda átmegyek. :hmmmm:

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #100 Dátum: 2012.03.30 15:11:18 »
Szerintem ez első perctől borítékolható volt, ahogyan megjelentek ezek a "nyugdíjpénztárak". Mi nem léptünk be, hál' Istennek nem is volt még kötelező. Egy magán pénzintézet első sorban haszon-érdekelt, szó nincs arról, hogy majd Te járj jól, és ők rosszul. A mostani válság meg is mutatta mekkora genyák, előbb zsebre tették mindazt amit tudtak, majd a legjobb indulatúak is csak pár ezer forint "reál hozamot" fizettek ki azt hazudva, hogy bocsi, ennyire futott... Nagyon jól értenek a lehúzásra, közben ígérnek fűt-fát. Én a pénzemet sosem fogom bízni ilyen cápákra, az hét szentség, hogy jól nem lehet kijönni belőle.

Az állam se sokkal jobb, de ott legalább a lelkiismeretem nyugodt, hogy amennyit nem lopnak el belőle, annyi legalább tényleg eljut valakihez, akinek szüksége van rá, vagy ne adj Isten 1km autópálya épül valahol belőle. Arról nem ábrándozom, hogy valaha lesz normális nyugdíjam államtól, de magán kézből biztos vagyok, hogy sose lenne.
Nem, alapjában véve nem volt rossz ötlet a több pillér. A kivitelezéssel volt a gond (mint mindig)...
Aki zsebre tették a vagyonokat, azok elsősorban a bankok!
Ha a lelkiismereted attól megnyugszik, hogy CSAK a "brazilok"-hoz megy a rengeteg adóforint, lelked rajta...
Az autópálya építésekhez az Unió adja a lóvét, nem a mi adónkból épül! :excl:
Azt, hogy a pénzedet kire bízod, sajnos meglehetősen ritkán választhatod meg, lsd. munkabérlevonások. Ha egyszer valakik kitalálják, hogy márpedig visszahozzuk a biztosítókat a nyugdíjszektorba (lsd. 1998), akkor törvényi kötelességed lesz odaadni nekik a pénzed egy részét. Sőt! Eész egyszerűen levonják tőled, meg sem kapod, hanem egyből megy máshova...  :whistling:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #101 Dátum: 2012.03.30 15:19:08 »
Ugyan. Ki van az találva, hogy leléphetnek a pénzeddel, apró betűs rész, amiről azt gondolja az átlag ember, hogy arra az esély nulla. Ember naívan aláírja, aztán pont azt használják fel ellene a megfelelő pillanatban... Lásd svájci frank-hitelesek, hogy jártak, pedig a bankok "jóindulatán" azért nagyon sok múlt volna.

Számos ilyen példa volt a világon, az áhitatott Amerikában több tucat ilyen "magán nyugdíj pénztár" trükközte ki magát az elmúlt években, és érintett nyugdíjasok ezrei úgy élnek ott minimál pénzen, hogy alig bírod nézni.
Senki nem mondta, hogy mindegy,milyen biztosítóval szerződsz le. Hogy mi van az apró betűs részben, azt el kell olvasni az aláírás előtt. Én megtettem, jelentem semmi olyan nincs benne, ami miatt mosta nem írnám újra alá. (ALICO AIG Life)
Nálam rögzítve van az évenkénti garantált technikai kamat euro%-ban (2,9%/év). Ez azt jelenti, hogy, ha fene fenét eszik is ennyi kamatot (ami az euro infláció feletti) évente jóváírnak a számlámon (euroban, nem forintban). Ehhez jön még cég éves nyereségének a 95%, amit vissza kell osszon az ügyfelei között (törvényi kötelezettsége minden biztosítónak), illetve, ennek rám eső hányada. Utóbbi lehet kitéve különböző viszontagságoknak, de előbbi nem! Az fix, hogy nekem a lehető legrosszabb esetben is infláció követő a megtakarításom. És ez nem Unit Linked kötvény, amiben elveszíthetem a pénzem.
Megint belekeverted a bankokat is. Abban igazad van, de a bankok nem biztosítók! Tök más a működési sémájuk.
Még egyszer: Nem mindegy, kivel kötsz "szerződést", kinél írsz alá kötvényt (kötelezvényt - milyen szép a magyar nyelv!!!). Igen, USA-ban biztos volt ilyen, nem vitatom. De ezek semmirevaló társaságok voltak megfelelő anyagi háttér nélkül.  :whistling:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #102 Dátum: 2012.03.30 15:29:53 »
Nálam rögzítve van az évenkénti garantált technikai kamat euro%-ban (2,9%/év). Ez azt jelenti, hogy, ha fene fenét eszik is ennyi kamatot (ami az euro infláció feletti) évente jóváírnak a számlámon
Ez nem éppen így van.

Ha csődöt jelent az egész cucc, akkor hiába eszik a fene fenét, nem fognak neked fizetni. Mivel ez nem hatósági ügy stb, nem is PSZÁF hatáskör, innentől kezdve polgári szerződés, azaz polgári peres úton kérheted a pénzed. Te meg a többi ezer vagy tízezer póruljárt. Valakire rá lesz húzva a vizes lepedő - elmegy letölt 4 évet, közben az igazi gengszterek meg röhögnek markukba a Bahamákon, Te meg egy fillért nem kapsz. Láttunk még ilyet, ugye...?

Egyébként meg bank, biztosító, stb. mind pénzügyi intézet. Mindegy, melyik milyen "modell" szerint működik, a céljuk azonos, rajtad meggazdagodni.
« Utoljára szerkesztve: 2012.03.30 15:47:11 írta robi »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #103 Dátum: 2012.03.30 15:53:01 »
Azt, hogy a pénzedet kire bízod, sajnos meglehetősen ritkán választhatod meg...
bepi! Itt most arról van szó, ami pénzed megmarad plusszban, Te említetted az adójóváírást.

Amit kötelezően levonnak, azzal nem tud mit csinálni az ember, azt levonják, és kész. Ha dönthetek, hogy a levonásom egy része hova menjen (állam vs. privát szektor) akkor mindig az államot fogom választani, az biztos, teljesen mindegy, ki van kormányon.
« Utoljára szerkesztve: 2012.03.30 15:55:20 írta robi »

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #104 Dátum: 2012.03.30 16:37:22 »
Ezzel a mondattal nem feltétlenül értenék egyet. Nyilván volt olyan, akire ez a jelző ráillik. A nejem, aki egyébként egészségügyes és közalkalmazott, tehát nem nevezhető "zsíros" állásnak a munkahelye, egészen normális reálhozamot kapott, azaz kellemesen meglepődtünk.
Én maradtam és ezután is maradok a magán rendszerben, inkább dacból, mint meggyőződésből. Persze benne van a pakliban, hogy pártunk és kormányunk (tudom, nem politizálunk :censored:) előbb-utóbb azt a kevés maradót is bekebelezi, akik a mostani határidőn túl is maradtak (maradtunk). Tudtommal az ING és az Allianz - egyelőre - tovább működik, oda átmegyek. :hmmmm:
Van ellenpélda is: szomszédasszony a válság elött 3-4 éve ment nyugdijba (OTP vezető beosztásu volt, tehát tutti konstrukciót vállaszthatott) és a magánnyugdijbefüzetése végül 98%-al zárult :D
Pár éve sima akciós lekötött betétért többet kapsz , mintha valami alapba, kötvénybe,részvényekbe tartod (a nyugdijpénztárak is abba fektették.)
Talán emlékezik még valaki, hogy amióta bevezették a gk. kötelező biztositást sokszereplővel, mondták, hogy az adminisztráció,kezelés a bevételek minimum 30%-át elvitte. Hasonló költsége lehet a magánnyugdijpénztáraknak is.