Szerző Téma: Pénzügyek kérdezz-felelek ....  (Megtekintve 222736 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #60 Dátum: 2011.08.25 21:13:33 »
Majd lesz mire belépünk az euroövezetbe! ( ha méég lesz euro)
Meg HA egyszer elérjük, hogy belépünk.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #61 Dátum: 2011.08.26 08:03:14 »
Én csak azt tudom, hogy a kondícióimmal nem kaptam volna forint hitelt, csak CHF-et. Itt csak az volt a kérdés, hogy kell-e vagy sem.  :no:
         

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23129
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #62 Dátum: 2011.08.26 08:45:29 »
Robi véleményét osztom. Mi is lakásra vettünk fel hitelt, bár egy kicsivel többet, mint ők.
Akkor nagyon propagálták a frankhitelt, hogy annak a kamata milyen kicsi. Mivel az asszony bankos, tanácskozott pár elemzővel akik már akkor azt tanácsolták, hogy 2-3 évnél hosszabb távra nem ajánlják a devizahitelt, mert nagy a rizikó.
Így lett forintos, 6% kamattal, 25 évre.
Nálunk ez úgy nézett volna ki, hogy Forint alapon havonta(!) kb 30.000-rel lett volna több a törlesztőnk. Most, hogy felment a frank sem fizettünk ki ennél többet, sőt jóval kevesebbnél tartunk még mindig(!), csak a havi büdzsénknek esik nehez(ebb)nek kinyögni, mert a bevétel nem, csak a kiadásunk nőtt.

Persze, vannak olyanok is, akik aránytalanul (bután) sok hitelt vettek föl, nem számolva ennek kockázatával. Nekik lesz ez nagyon kemény tanulópénz.

Önmagában nem a CHF alapú hitellel van a baj. Hanem a jelenlegi irracionális körülményekkel! Azzal, hogy egy deviza 3év alatt 110-120 Ft-ot dráguljon, még pesszimista számításokkal sem lehetett elképzelni. Úgy tudom, hogy a Magyar Költségvetés a 2011-es évre a legrosszabb, legpesszimistább(!!!) jóslatok szerint is csak 240Ft/Frank árfolyamon számolt... akkor, amikor a frank kb 200ft volt.

Lényeg a lényeg, a forint alapú hitellel már eddig is jelentősen többet kellett volna kifizetnem a 4 év alatt, úgyhogy összességében nem biztos, hogy rosszabbul állok, csak kb ugyanolyan xarul
  :)

Az autó az más, az gáz, hiszen, ha ezzel az árfolyammal számolok végig, akkor 3 év múlva a kocsim érni fog kb 700-750e-t, de összesen nekem 2,1-2,1M-et kellett befizetnem... Na, az biztos, hogy legközelebb autót csak akkor veszek, ha kp.-re meg tudom vásárolni. Autóra hitelt soha többet!
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23129
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #63 Dátum: 2011.08.26 08:45:46 »
Én csak azt tudom, hogy a kondícióimmal nem kaptam volna forint hitelt, csak CHF-et. Itt csak az volt a kérdés, hogy kell-e vagy sem.  :no:
:yes: Úgy úgy...
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23129
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #64 Dátum: 2011.08.26 08:46:46 »
Nem is értem, hogy lehet a Ft még mindig ezen a szinten. Mikor bevezették europában /Ausztriában az EUR-t 250 Ft volt. Most cca 8 év mulva 260-270 Ft. Közben nálunk 4-8%-os infláció (a valós életben szerintem több, pl autoárak, benzin, közmüdijak stb) az EU övezetben 1-2 %. Ha csak a differenciát összeadjuk......
Szoval joval 300 Ft felett lenne reális, de szerencsére nem az van :hmmmm:

Majd lesz mire belépünk az euroövezetbe! ( ha méég lesz euro)
Én azt gondolom, hogy Euro lesz, akár milyen xarban van manapság. Inkább az tűnik számomra elképzelhetetlennek, hogy MI belépünk az euro zónába...  :ph34r:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #65 Dátum: 2011.08.26 10:56:12 »
Én csak azt tudom, hogy a kondícióimmal nem kaptam volna forint hitelt, csak CHF-et. Itt csak az volt a kérdés, hogy kell-e vagy sem.  :no:
:yes: Úgy úgy...
Pont itt a bibi. Akinek a kondíciói nem tették lehetővé a forint hitel felvételét, az már jelzésértékű információ volt, hogy neki nem szabad hitelt felvennie, mert túladósodottság veszélye léphet fel.

No persze az más tészta, hogy ha valaki minimálbérre van bejelentve, és azért nem stimmelnek a kondíciók, de közben feketén kapja a zsé nagy részét - naná, hogy a CHF hitelt tudja csak felvenni. Most ő se sírjon szerintem, mert eddig duplán járt jól: alacsonyabb havi volt eddig a CHF miatt, és nagyobb zsét is kapott a kevesebb adó/járulék miatt. Ha minden igaz akkor ez a második "lehetőség" még mindig fennáll, így az egyik kompenzálja a másikat - na most fizetnek annyit, mint aki tisztességesen adózott végig és forinthitelt fizetett. Persze, hogy így nem tetszik a népnek.

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #66 Dátum: 2011.08.26 11:07:13 »
Nálam nem állt fenn a feketézés. Viszont egyelőre nem is sír nagyon a szám, nem is nőtt a duplájára (még) a hitelem és még mindig nem fizetek annyit mint ha forintban vettem volna fel a hitelt. Ez persze változat, de sajnos vannak esetek, amikor nincs választás, én sem jókedvemből adósodtam el, elhiheted.
         

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #67 Dátum: 2011.08.26 11:34:18 »
Persze nem rád értettem személy szerint, amit írtam. Ez csak egy példa a sok közül, ismeretségi körünkben van ilyen. Minden eset egyedi, egyébként - nehéz, ezért nem is szabad általánosítani.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23129
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #68 Dátum: 2011.08.26 11:40:03 »
Nálam nem állt fenn a feketézés. Viszont egyelőre nem is sír nagyon a szám, nem is nőtt a duplájára (még) a hitelem és még mindig nem fizetek annyit mint ha forintban vettem volna fel a hitelt. Ez persze változat, de sajnos vannak esetek, amikor nincs választás, én sem jókedvemből adósodtam el, elhiheted.
Mélységesen egyetértek Veled, a számból vetted ki a szót.  :hug: Mi vagyunk a CHF hitelesek azon halmaza, akik bár felvették a CHF hitelt, mégsem ész nélkül tették azt, így most csak *** a csőrünket a magasabb törlesztő, de nam veszélyezteti a havi megélhetésünket. Szerencsére mi sem azon gondolkodunk, hogy holnap mit fogunk enni, pedig 265Ft-on vonták le az utolsó törlesztőt...  :ph34r:

Amúgy most gyorsan végeztem egy közelítő számítást a frank vs. Ft hitel ügyben Rám vonatkozóan.

Frank esetén eddig kb 2.268.000Ft-ot fizettünk be összesen 2007 augusztus óta változó kamat és árfolyam mellett. Ha ezt forintban kellett volna, akkor még, ha nem is változik a törlesztőrészlet nagysága, amit kétlek, hogy ne változott volna 4 év alatt, akkor kb 2.400.000Ft-ot fizettünk volna eddig be a magasabb törlesztőrészletek gyanánt. Kb reális a számítás, mert anno kiszámoltattuk a forint alapú hitelre is a törlesztőket, ami havonat 10-15000Ft-tal lett volna több, amit már nem vállaltunk be. Most még mindig jobban állunk a frankkal, és a 25 éves futamidő végére sem leszünk rosszabb helyzetben, mint a forint hitellel... Úgyhogy, Robi, Whis, nemigazán van igazatok.  :flowers:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #69 Dátum: 2011.08.26 11:50:45 »
...a 25 éves futamidő végére sem leszünk rosszabb helyzetben, mint a forint hitellel...
Ezt sajnos nem tudhatod. Ismét ugyanazt a tévedést követed el, miszerint azt gondolod, hogy a következő 20 év alatt még egy ilyen nem lesz, vagy ennél rosszabb nem lesz. Senki sem láthatja be (a mindennapi állampolgárok közül biztos nem), hogy mi lesz 4 év múlva, 20-25 év múlva még a világ legelismertebb pénzügyi szakemberei sem mernek állítani semmit.

Azt ne feledd, hogy mindig éppen annyit árulnak el csak (a pénzpiac szereplői a sajtón és a termékeiken keresztül), amennyi szükséges, hogy ne járjanak rosszul. Ha tudnak is valamit, azt a lehető legkésőbbi pillanatban fogják az emberek megtudni. Ez az egész világra igaz, kivétel nélkül.
« Utoljára szerkesztve: 2011.08.26 11:54:41 írta robi »

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23129
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #70 Dátum: 2011.08.26 11:54:31 »
Persze nem rád értettem személy szerint, amit írtam. Ez csak egy példa a sok közül, ismeretségi körünkben van ilyen. Minden eset egyedi, egyébként - nehéz, ezért nem is szabad általánosítani.
Bocs, pont a hszemet írtam, mikor Te ezt írtad.  :flowers:

Fogalmazzunk úgy, hogy nagyon könnyen túlvállalhatták magukat a CHF alapú hitellel az emberek, ha nem figyeltek oda a hitelfelvételnél. Ez így korrekt megfogalmazás, igaz?

A feketén keresett pénzével, pedig az ember nem sokra ment a hitelfelvételnél, mert azt nem vették figyelembe. Most mondjam azt, hogy viszonylag jó bejelenetett fizu mellett nekem alkalmanként volt fekete pénzem is, de nem rendszeresen, le se xarták, hiszen a munkáltatói igazolás kellett Nekik, illetve a bankszámla kivonat, amire a fizu érkezik. Az, hogy vki mellette még maszekba is kapott pénzt, a hitelelbírálásnál NEM vették figyelembe (ezt egyébként helyesen is tették!).

És a legszomorúbb, hogy az alacsony bérezetű emberek, mint pl. nálunk Békésben az emberek túlnyomó része (tudom, a budapestieknek ezt nehéz elhinni) kénytelen volt bevállalni a hitelt, örültek, hogy kaptak, már, ha "saját" kérót akartak maguknak. Ezek az emberek, félreértés ne essék, nem 150m2-es házakat vettek a pénzből, sőt még csak nem is építkeztek, hanem megvettek egy egyszerű kocka-házat és azt lakták. Csak aztán a recesszió miatt tömegesen elvesztették a munkahelyüket és ez okozta a bonyodalmak legsúlyosabb részét. Sajnos van az országunkban olyan település, mit több, többszáz ilyen van, ahol az emberek 2x 70.000Ft-ot (2 kereső fő + 1-2 gyerek) keresnek egy hónapban. Dolgoznak, be vannak jelentve, de ennyi a lehetőségük. Sajnos Ők, bár nem lopnak, csalnak, csak egyszerű melósok módjára güriznek, nem tehetnek arról, hogy megszűnik fölöttük a cég és elbocsájtják őket. És nincs egyéb munkalehetőségük. Ma nagyon sok ilyen település (csak "egyesélyesnek" hívom őket) van Mo.-n.

Ne felejtsük el, hogy bármelyikünk járhat így, nincs manapság biztos munkahely! (felénk a békéscsabai BÁÉV Rt. volt a legnagyobb építő cég, 1500 embert foglalkoztatott megyei szinten, mégis tönkrement, tönkretették, az ott dolgozók hónapokig nem kaptak fizetést, de dolgoztak, mert nem volt más lehetőségük. Ha nem dolgoztak volna, akkor azonnal kirúgták volna őket)

4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #71 Dátum: 2011.08.26 12:04:29 »
Az, hogy vki mellette még maszekba is kapott pénzt, a hitelelbírálásnál NEM vették figyelembe (ezt egyébként helyesen is tették!).
Ááá ez nem így megy.

Ismerősöm neves cégnél dolgozik. Náluk minimálbérre van mindenki bejelentve, és külön kapják a fizu kiegészítést feketén. A bankba 6 hónapra visszamenőleges jövedelemigazolást kellet bemutatni: arra a 6 hónapra megemelték a bejelentett fizuját a teljes bérre, nyilván kevesebbet kapott kézhez, a cégnek mindegy volt, a plussz adótöbbletet az ember nettójából vágta le. Így megfelelt a hitelbírálatnak, amint folyósították neki a CHF hitelt, azonnal visszavetette magát a minimálbérre, és "helyreállt a rend". Így megy ám a trükközés, nem az időnkénti maszekolásról van itt szó.
Hogy miből lesz az illetőnek nyugdíja - azzal most nem törődik. Volt magánnyugdíj pénztára - most azt is megszívta. Ő döntött így, ő kockázata. Nem gondolom, hogy most sajnálnom kéne...
Új céges autót kap 3 évente (pont Toyotát), ezt is "juttatásnak" szánva, valójában az autó összes költsége el van számolva a cégre (havi benzinpénze van, számlát kér minden tankolásról) - egyébként teljesen magánhasználatban van. Sosem vesz rendes autót saját pénzből, mert minek? Csalás-hegyek.

És ez egy szomszédom, akit személyesen ismerek - de nem egy, és nem kettő ilyenről hallottam.
Ha ekkora balhé lenne ez a CHF-hitel ügy, már rég az utcán tüntetnének, és ismét vernék szét (most már az új) TV-székházat. Az nem tűnik fel senkinek, hogy ez mégsem történik meg? Most az érintettek inkább csendben ülnek, mert ha nagyon vergődnének, egy-két érdekesség kiderülne, akár tömegesen is. Nem csoda, hogy nem sokan élnek a "mentőcsomaggal"...
« Utoljára szerkesztve: 2011.08.26 12:12:58 írta robi »

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23129
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #72 Dátum: 2011.08.26 12:11:48 »
...a 25 éves futamidő végére sem leszünk rosszabb helyzetben, mint a forint hitellel...
Ezt sajnos nem tudhatod. Ismét ugyanazt a tévedést követed el, miszerint azt gondolod, hogy a következő 20 év alatt még egy ilyen nem lesz, vagy ennél rosszabb nem lesz. Senki sem láthatja be (a mindennapi állampolgárok közül biztos nem), hogy mi lesz 4 év múlva, 20-25 év múlva még a világ legelismertebb pénzügyi szakemberei sem mernek állítani semmit.

Azt ne feledd, hogy mindig éppen annyit árulnak el csak (a pénzpiac szereplői a sajtón és a termékeiken keresztül), amennyi szükséges, hogy ne járjanak rosszul. Ha tudnak is valamit, azt a lehető legkésőbbi pillanatban fogják az emberek megtudni. Ez az egész világra igaz, kivétel nélkül.
Részben értek Veled egyet.

Valóban nem tudhatjuk, mit hoz a holnap, mi lesz 4 év múlva, vagy 20-25 év múlva. Egyet azonban ne feledjünk el:
A tőzsde, a pénzpiac meghatározó szereplő, így gyakorlatilag minden hosszú távra rendezkednek be. Mit értek ez alatt? Pl. a befektetések: van, aki nehogy nem tudja, de el sem tudja képzelni, hogyan működnek. Inkább beteszi a bankba az összekuporgatott pénzét, az, meg alacsony kamatra beveszi, magas kamatra hitel formájában kiadja másnak! Ebből él.
Ehelyett az emberek sokszor el sem gondolkodnak azon, hogy egy valóban hosszú távú befektetés mivel jár részükre: Nekem van egy kötvényem, amely 20 éves futamidőre szól, évi egy alkalommal egy adott összeget fizetek be Euro-ban. Féltem a pénzemet? Nem, mert a hely, ahol tartom, egy AAA (vagy más néven AA+) minősítésű hely, maga a pénzintézet több, mint 90 éve kizárólag ezzel foglalkozik, ezidő alatt összesen 3(!!!) vezérigazgatója volt és csak a természetes halál miatt cserélődtek!
A világban, csakúgy, mint napjainkban is, változnak a dolgok, körülmények. 90 év alatt volt már 2 világháború, hidegháború és legalább 3 gazdasági világválság is, ami igencsak befolyásolta a hozamokat.
A mondanivalóm lényege, hogy 20 éves távlat pénzügyek tekintetében már elég hosszú ahhoz, hogy egy-egy ilyen válságot "csak" rossz, vagy "nehéz" időszaknak hívjunk, ami kialakul, majd a folyamatok hatására elmúlik.
Emiatt nincs különösebb félelmem a frank hitelem miatt sem, hiszen abból még több, mint 20 évem van hátra legrosszabb esetben, ami nemcsak Nekem sok idő, hanem a világ gazdaságában is meghatározó lehet.
Ezért úgy gondolom, hogy fölösleges az ördögtől való félelem a CHF hitelekkel kapcsolatban ilyen időtáv esetén, hiszen a pénzpiac egy ZÁRT rendszer, mindenki annyit nyer rajta, amennyit egy másik elveszít! Ez egy aranyszabály, ami vonatkozik a cégek részvényeire, a devizákra, a nemesfémekre, és mindenre, ami a pénzpiacon jelen van.
Sokkal több aggodalomra adna okot az, ha mondjuk 5 évre vettem volna fel a CHF hitelemet, hiszen akkor az egy óriási bukta lehetne most. Ezért is mondom, hogy totál bukta az autóhitelem pontosan emiatt. De szerencsére összegileg nem mérhető a lakáshitelhez esetemben, így ezt kibírjuk. Tanulságnak, hogy autóra CHF hitelt felvenni szigorúan tilos. Most már tudjuk...  :)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23129
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #73 Dátum: 2011.08.26 12:14:07 »
Az, hogy vki mellette még maszekba is kapott pénzt, a hitelelbírálásnál NEM vették figyelembe (ezt egyébként helyesen is tették!).
Ááá ez nem így megy.

Ismerősöm neves cégnél dolgozik. Náluk minimálbérre van mindenki bejelentve, és külön kapják a fizu kiegészítést feketén. A bankba 6 hónapra visszamenőleges jövedelemigazolást kellet bemutatni: arra a 6 hónapra megemelték a bejelentett fizuját a teljes bérre, nyilván kevesebbet kapott kézhez, a cégnek mindegy volt, a plussz adótöbbletet az ember nettójából vágta le. Így megfelelt a hitelbírálatnak, amint folyósították neki a CHF hitelt, azonnal visszavetette magát a minimálbérre, és "helyreállt a rend". Így megy ám a trükközés, nem az időnkénti maszekolásról van itt szó.
Hogy miből lesz az illetőnek nyugdíja - azzal most nem törődik. Volt magánnyugdíj pénztára - most azt is megszívta. Ő döntött így, ő kockázata. Nem gondolom, hogy most sajnálnom kéne...
Új céges autót kap 3 évente (pont Toyotát), ezt is "juttatásnak" szánva, valójában az autó összes költsége el van számolva a cégre (havi benzinpénze van, számlát kér minden tankolásról) - egyébként teljesen magánhasználatban van. Sosem vesz rendes autót saját pénzből, mert minek? Csalás-hegyek.

És ez egy szomszédom, akit személyesen ismerek - de nem egy, és nem kettő ilyenről hallottam.
Ha ekkora balhé lenne ez a CHF-hitel ügy, már rég az utcán tüntetnének, és ismét vernék szét (most már az új) TV-székházat. Az nem tűnik fel senkinek, hogy ez mégsem történik meg? Most az érintettek inkább csendben ülnek, mert ha nagyon vergődnének, egy-két érdekesség kiderülne, akár tömegesen is. Nem csoda, hogy nem sokan élnek a "mentőcsomaggal"...
Látod, a felvázolt példában igazad van, én ezt a helyzetet eddig mindig elkerültem. asszus, nem is tudtam, hogy ilyeneket (is) csináltak emberek-cégek. Én tényleg szabályosan élem az életem, én vagyok hülye???  :1eye:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re: Pénzügyek kérdezz-felelek ....
« Válasz #74 Dátum: 2011.08.26 12:23:16 »
... a pénzpiac egy ZÁRT rendszer, mindenki annyit nyer rajta, amennyit egy másik elveszít! Ez egy aranyszabály, ami vonatkozik a cégek részvényeire, a devizákra, a nemesfémekre, és mindenre, ami a pénzpiacon jelen van.

Egy ideig én is ezt hittem. Sajnos ez nem teljesen igaz, elég nézni az inflációt. Minél több pénzt nyomtatnak ki és tesznek forgalomba, anélkül, hogy kivegyék a piacról az ellenértékét, annál jobban nő az infláció. Ami igaz belőle az, hogy egyesek nyernek, egyesek veszítenek. Ezt kiegészíteném azzal, hogy aki hitelt vesz föl, az mindig veszít. A probléma ezzel az, hogy a veszteség mértéke nem mindegy mekkora, és hogyan változik - ez a mezei állampolgár számára láthatatlan, és ami a legsúlyosabb, általa nem befolyásolható. Aki pénzt takarít meg, az nyer is. A probléma ezzel az, hogy annyit nem lehet nyerni rajta, mint amekkorát lehet bukni a hitelen - tehát végső soron mindenképp veszít az ember.

Az állás az, hogy ők nyernek, mi meg veszítünk. Ez mindig is így volt, és így is lesz - különben nem éri meg pénzpiaci üzletágat üzemeltetni. Most éppen nagyon veszítünk, ők meg nagyon nyernek - és nem tehetünk ellene semmit. És ez nem országos szinten, hanem világszinten van.

Minél több háború van, annál több pénzt fogunk veszíteni. És annál több pénzt fognak a nagyhalak zsebre tenni. A háború egy jó üzlet valakinek. Nem nekünk, és nem is mondhatjuk, hogy nem kérünk belőle.