Szavazás

Milyen hatással van rád az üzemanyagárak jelentős emelkedése?

Nem érdekel, menni kell, ugyanúgy megtankolom.
62 (39.2%)
Kevesebbet autózom, többet tömegközlekedek.
9 (5.7%)
Kissebb fogyasztású autóra váltottam/váltok.
14 (8.9%)
Odafigyelek a fogyasztásra, igyekszem spórolással kompenzálni az áremelkedést.
56 (35.4%)
Igyekszem olcsó kutat választani, mert pár forint is számít.
17 (10.8%)

Összes szavazó: 157

Szerző Téma: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?  (Megtekintve 1578771 alkalommal)

0 Felhasználó és 15 vendég van a témában

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26338
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #8670 Dátum: 2015.01.21 22:07:02 »
315 Ft/l ért tankoltam ma E95-öst... Ha már egyre sz@r@bb a forint legalább vegyünk belőle viszonylag olcsó benzint addig amíg viszonylag olcsó...
Ma én is ott tankoltam. Az a döbbenet, hogy a szomszéd faluban városban (Budakeszi) lévő Shell kútnál 24 Ft-tal kerül többe a benya. És nem merem állítani, hogy jobb, mert most éppen egy Shell-kútra gyanakszom, hogy ott rossz benyát kaptam.
music     

zsoooc

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1578
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #8671 Dátum: 2015.01.22 07:42:53 »
Az világos, hogy a 95-ös benzinre optimalizált motor észre sem veszi, ha 100-ast töltenek bele, viszont egy olyan tesztre kíváncsi lennék, hogy a Magyarországon forgalmazott 95-ös oktánszámú benzin valóban eléri-e az 95-ös oktánszámot.
Olvass vissza egy kicsit itt és megtalálod a választ két link formájában.
Corolla 1,4 VVT-i 2005

mesti77

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 85
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #8672 Dátum: 2015.01.22 10:52:39 »
A 95-ös oktánszámot elfogja érni, sőt meg is fogja haladni! Mivel előszeretettel kevernek bioetanolt kicsit nagyobb mennyiségben a benzinhez, ami 105 körüli oktánszámmal rendelkezik.
Az volna az igazi, ha nem bioetanollal lenne elérve a 95 oktán fölötti érték. Ezt fogyasztásban is észrevennéd.

Zolee11

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 284
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #8673 Dátum: 2015.01.22 13:42:21 »
Olvass vissza egy kicsit itt és megtalálod a választ két link formájában.
Természetesen bele olvastam, mivel nem ismerem őket személyesen, viszont ismerem ezt az országot, hát szép számszerű adatok, ennyi. Ráadásul 2009-esek, azóta már pár liter víz lefolyt a Dunán is. Már azokban az években is tapasztalni lehetett, hogy micsoda szintkülönbségek vannak benzin és benzin között, volt olyan, hogy majdnem megállt a benzines autó, mert padlógázzal 3-asban lassultam, szinte hihetetlen érzés volt, hogy eltűnik az erő, majd szép lassan visszatér... az egész tank benzin hasonlóan viselkedett, elgyengült tőle a motor, nem is a benzinre, hanem a vezérlésre gyanakodtunk elsőként, de a következő tankkal mintha kicserélték volna. Szennyezett volt a benzin, vagy gázolajjal, vagy vízzel, de ez is a nemtörődömség következménye.
Ha ennyire egyformák az oktán számok, akkor hogy a píbe lehet az amit én tapasztalok az e11-es hibás előgyújtásával kapcsolatban, [azaz a normál benzinek közül, melyekben "állítólag" még több etanol van, ezáltal magasabb az oktánszáma bőven mint 95, míg "állítólag" a prémium benzinben kevesebb van (legalábbis külföldön, pl. osztrákoknál)], hogy a sima benzinnel recseg, azaz "dizel üzemmódba" vált sokkal gyakrabban, és a tankolások között nagy a szórás, míg a premium itthoni benzinnel jóval ritkábban, de a külföldivel aztán semmi, sőt abból érezhetően kevesebbel is beéri (és akkor megvan a magyarázat az alacsonyabb fogyasztásra? mert a külföldi premium benzinben kevesebb az etanol!?). Ha igaz az a rész, hogy az adalékolt MM tisztítja a motort, akkor lehetséges, hogy valamennyi lerakódást kitakarított, és ezáltal csökkent a kopogásos égés.
Arról hallani, hogy a NAV itt meg ott ellenőriz, még az ÁNTSZ is lecsap néha, olyanról miért nem hallani, hogy a benzin minőségét ellenőrzik itt vagy ott? Érdekes dolgok ezek azért.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26338
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #8674 Dátum: 2015.01.22 21:47:53 »
Elvileg ellenőrzik azt is.
music     

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #8675 Dátum: 2015.01.23 07:41:21 »
Bioetanollal emelik az oktánszámot, de az etanol nem teljesen olyan tulajdonságokkal rendelkezik, mint a benzin. Tehát lehet, hogy névértéken megvan a 95, de a benzinből származó oktánszám-hányad sajna kevesebb. Ezt egyes motorok megérzik, ezért a kopogás, csörgés.
A prémium benyák egyszerűen annyival tudnak többet, hogy a benzinből származó oktánszám-hányad magasabb.

A Yarisba tettünk "100+"-os benzint, kiváncsi vagyok mennyire jön ki az átlag a végén. Járáskultúrában nem fedeztem fel különbséget, cserébe most jóval drágább naftával fűtjük fel az utasteret  :whistling:

A dízel viszont szereti a prémiumot, mióta "olcsó" lett, azt töltögetek bele, a kormolása jelentősen csökkent, az alpjárati hangja simább lett. Viszont a fed-comp által kijelzett és a számolt közötti difi jelentősen megnőtt: eddig kb 2-3 deci volt, legutóbb már 7. De ez lehet, hogy nem a kocsi hibája  :whistling:
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #8676 Dátum: 2015.01.23 16:43:34 »
Ha a manual nem kéri, nem kell bele nagyobb benzin, nem fogod észrevenni.
Én mondjuk most hallottam olyat, hogy a tervezettnél magasabb oktánszám tönkreteheti a tömitéseket. Passz, majd valaki negálja ezt az urbanisztikai legendát.
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #8677 Dátum: 2015.01.26 09:44:13 »
Tegnap direkt megnéztem tankoláskor a blokkon, hogy az Auchan Kúton a 95-ös benzin ESZ E5, tehát csaK 5% etanolt tartalmaz. Szóval akkor ez tudja, amit a prémium nyálak minimál áron?  :clap:
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #8678 Dátum: 2015.01.26 12:32:46 »
Kicsit több tényezős a dolog...  ::)

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #8679 Dátum: 2015.01.26 13:26:50 »
Tegnap direkt megnéztem tankoláskor a blokkon, hogy az Auchan Kúton a 95-ös benzin ESZ E5, tehát csaK 5% etanolt tartalmaz. Szóval akkor ez tudja, amit a prémium nyálak minimál áron?  :clap:
Más kutak számláin ott van a pontos érték, általában nem kerek 5%, inkább 6-7 körül.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #8680 Dátum: 2015.01.26 13:49:21 »
Más kutak számláin ott van a pontos érték, általában nem kerek 5%, inkább 6-7 körül.
És a dieselnél jobb a több? :hmmmm:

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #8681 Dátum: 2015.01.26 13:55:18 »
Más kutak számláin ott van a pontos érték, általában nem kerek 5%, inkább 6-7 körül.
Az Auchan kúton (Savoya park) sokáig kint is volt a plakát (lehet most is, nem kerestem), hogy a "nálunk vásárolt 95-ösben 5% az Etanol tartalom".

Csak mert itt korábban elhangzott, hogy 10% a sima benzin, az 5%-os a prémium. Szerintem akkor jó dolog az egyik legolcsóbb kútnál prémium benzint tankolni. Elégedett vagyok  :yes: :clap: .
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #8682 Dátum: 2015.01.26 14:52:18 »
Nem (csak) az etanoltartalomtól lesz prémium egy üzemanyag.

A legfőbb eltéréseket az adalékolás jelenti, ami általánosan áll oktánszám növelőkből, égés stabilizáló/gyorsító, korrózió, kopáscsökkentő adalékok, károsanyag kibocsájtást -, koromképződést csökkentő adalékok, stb.

Ezek az adalékok összeségükben már mérhető térfogat%-ot tesznek ki, és mivel nincs energiatartalmuk, vagy csak elenyésző (tehát elégetésükből nem nyerünk + energiát), így könnyen lehet, hogy az amúgy kisebb energiatartalmú, ún. diszkont kutakon tankolva is jó fogyasztás érhető el.
Ennek a magyarázata az, hogy a betankolt üzemanyag 100%-a energiává alakul át, (hiszen hiányoznak az adalékok), amíg a prémum, vagy nagyobb odafigyeléssel adalékolt üzemanyagnak csak a 90%-a alakul energiává. Utóbbinak hiába nagyobb 5%-al az energiatartalma, nagyobb mennyiséget kell elégetnünk egységnyi energia kinyeréséhez. (Ezek nagyon leegyszerűsített, és hasraütött értékek, a könnyű érthetőség miatt. A valóságban ez azért nagyon nem így működik...  :D )

Tehát az üzemanyag minőségét több dolog befolyásolja, és akár más irányba, mint gondolnánk.

Az, hogy a fent említett adalékok mennyiben segítenek, vagy nem, azt nem tudom megmondani.  ::)

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #8683 Dátum: 2015.01.26 15:49:24 »
Nem (csak) az etanoltartalomtól lesz prémium egy üzemanyag.

A legfőbb eltéréseket az adalékolás jelenti, ami általánosan áll oktánszám növelőkből, égés stabilizáló/gyorsító, korrózió, kopáscsökkentő adalékok, károsanyag kibocsájtást -, koromképződést csökkentő adalékok, stb.

Ezek az adalékok összeségükben már mérhető térfogat%-ot tesznek ki, és mivel nincs energiatartalmuk, vagy csak elenyésző (tehát elégetésükből nem nyerünk + energiát), így könnyen lehet, hogy az amúgy kisebb energiatartalmú, ún. diszkont kutakon tankolva is jó fogyasztás érhető el.
Ennek a magyarázata az, hogy a betankolt üzemanyag 100%-a energiává alakul át, (hiszen hiányoznak az adalékok), amíg a prémum, vagy nagyobb odafigyeléssel adalékolt üzemanyagnak csak a 90%-a alakul energiává. Utóbbinak hiába nagyobb 5%-al az energiatartalma, nagyobb mennyiséget kell elégetnünk egységnyi energia kinyeréséhez. (Ezek nagyon leegyszerűsített, és hasraütött értékek, a könnyű érthetőség miatt. A valóságban ez azért nagyon nem így működik...  :D )

Tehát az üzemanyag minőségét több dolog befolyásolja, és akár más irányba, mint gondolnánk.

Az, hogy a fent említett adalékok mennyiben segítenek, vagy nem, azt nem tudom megmondani.  ::)
Én úgy tudtam az etanolt azért teszik bele mert muszáj nekik(előírás), nem azért mert jobb lesz tőle :D

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #8684 Dátum: 2015.01.26 15:51:06 »
Az Auchan kúton (Savoya park) sokáig kint is volt a plakát (lehet most is, nem kerestem), hogy a "nálunk vásárolt 95-ösben 5% az Etanol tartalom".

Csak mert itt korábban elhangzott, hogy 10% a sima benzin, az 5%-os a prémium. Szerintem akkor jó dolog az egyik legolcsóbb kútnál prémium benzint tankolni. Elégedett vagyok  :yes: :clap: .
Én is :clap: