Szavazás

Milyen hatással van rád az üzemanyagárak jelentős emelkedése?

Nem érdekel, menni kell, ugyanúgy megtankolom.
62 (39.2%)
Kevesebbet autózom, többet tömegközlekedek.
9 (5.7%)
Kissebb fogyasztású autóra váltottam/váltok.
14 (8.9%)
Odafigyelek a fogyasztásra, igyekszem spórolással kompenzálni az áremelkedést.
56 (35.4%)
Igyekszem olcsó kutat választani, mert pár forint is számít.
17 (10.8%)

Összes szavazó: 157

Szerző Téma: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?  (Megtekintve 1582651 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26338
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4575 Dátum: 2008.12.15 23:21:17 »
Nem vagyok közgazdész de azt hallni, hogy a benzin világpiaci ára már a harmadára csökkent. És mégis még mindig 230-240 ft-ot fizetünk érte. Holott 100-120-at kéne. Ez most akkor hogy jön ki ? A forint számottevően nem gyengült mert emlékeim szerint 250-260 körül mozog már évek óta .
Úgy, hogy a bruttó üzemanyagárban nagyobb arányt képvisel az adó, mint az üzemanyag nettó ára... :ph34r:
Hát tényleg nem vagy egy közgazdász...
Egyrészt a forint is változik, volt idő, - nem is kevés - amikor 240 körül, vagy alatta mozgott az árfolyama, ez a mai 266-hoz képest azért 10% körüli eltérés. Ez nem nagyon sok, de egyáltalán nem kevés.
Azt is tisztázni kell, hogy nyersolajról beszélünk, vagy benzinről,  ugyan hasonlóan mozog az áruk, ám a kettő nem ugyanaz.
De a fő ok az üzemanyagár szerkezete. Nem is az a probléma, hogy mekkora hányadot tesz ki ebből a tényleges üzemanyag, mert lehet akárhány százalékos az ÁFA, pont ugyanabban az arányban változik, mint az "alapanyag" ára; hanem hogy van az üzemanyagárba épített elég nagy részt kitevő fix összegű adó. Csak hasraütés-szerűen mondok számokat, ha az üzemanyagárból a benzin tényleges ára 100 Ft, a fix adó mondjuk 80 Ft, amire jönnek még a százalékos adók, akkor ebben az esetben az általad kifizetett 240 Ft-ból jóval nagyobb részt tesz ki a fix összegű adó, mintha a benzinnek 200 Ft-os tényleges ára lenne, és te 340-ért vennéd.
music     

szkaresz27

  • Vendég
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4576 Dátum: 2008.12.16 00:02:09 »
No így már más a leányzó fekvése. Erről a fix összegű adóról nem tudtam, hogy van. Azt gondoltam minden adó %-os megállapítás esik ahol az alapár valahány %-a kerül hozzáadásra.

Ez a xar rendszer, ami itt van így még azt is eléri, hogy hiába csökken nagyot az olajár, mi ebből keveset veszünk észre. A beépített fix összegek függetlenek az ártól. Ehhez amúgy egyáltalán nem kell közgazdásznak lenni.

Sajna sok sok termék és szolgáltatás árának kellett volna már csökkennie ekkora mértékű árcsökkenés után erre  demszkájnak és bandájának van képe BKV tarifát emelni.
Korrekt megállapítás haver.. :ph34r:  :devil:

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26338
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4577 Dátum: 2008.12.16 08:26:28 »
Sajna sok sok termék és szolgáltatás árának kellett volna már csökkennie ekkora mértékű árcsökkenés után erre  demszkájnak és bandájának van képe BKV tarifát emelni.
Kellett volna, ez tény, de lehet, hogy van, ami csökkent is, csak ki veszi észre, amikor akkorák az árkülönbségek, amekkorák. A benzint azért veszed észre, mert forintra észben tartod, de most őszintén, feltűnne, ha mondjuk az általad fogyasztott kenyér ára - most megint mondok valamit - az őszi 299 helyett most 269 Ft-ba kerülne? Ugye nem.
A BKV megint más kérdés, mert a tömegközlekedés díja köztudottan töredéke a tényleges bekerülési költségeknek, és a kettőt muszáj közelíteni egymáshoz, mert lassan balesetveszélyes állapotú a BKV járműparkjának nagy része. Más kérdés, hogy ezáltal még kevesebben fognak autó helyett velük utazni, így tovább nő a veszteség, stb.
Hálistennek nem vagyok se főpolgármester, se BKV vezér, mert komolyan nem tudom, hogy lehetne megoldani a problémát. Nyilván valamit a menetrenddel lehetne ügyeskedni, (most ősszel részben jó változtatások történtek is, de pont a környékünkön több kárt csináltak, mint hasznot - mellesleg a II. kerületi polgármester miatt), de alapvetően a problémát nem oldja meg, csak enyhíti.
music     

Kgabe

  • S6 forever
  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9802
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4578 Dátum: 2008.12.16 08:28:49 »
A benzinben literenként 110 a gázolajban cca 85 ft a jövedéki adó...
Gabe 254.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26338
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4579 Dátum: 2008.12.16 09:27:33 »
Ez a xar rendszer, ami itt van így még azt is eléri, hogy hiába csökken nagyot az olajár, mi ebből keveset veszünk észre.
Nade ez visszafelé is igaz: pár év alatt háromszorosára emelkedett az olaj ára, a benziné meg "csak" a másfélszeresére!!
music     

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4580 Dátum: 2008.12.16 09:34:39 »
Nem vagyok közgazdész de azt hallni, hogy a benzin világpiaci ára már a harmadára csökkent.

És mégis még mindig 230-240 ft-ot fizetünk érte. Holott 100-120-at kéne.

Ez most akkor hogy jön ki ? A forint számottevően nem gyengült mert emlékeim szerint 250-260 körül mozog már évek óta .
Megjegyzem az olaj árát inkáb az USD-hez kötik, ami a nyári 150-ről 200 köré ugrott.
« Utoljára szerkesztve: 2008.12.16 12:34:32 írta afekete »
Attila 31
  - Avensis
- Prius

szkaresz27

  • Vendég
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4581 Dátum: 2008.12.16 10:33:19 »
Tök jót röhögök magamba...szerintem itt mindenkinek igaza van...de még se...:) Ezen mi úgyse tudunk tökéletesen kiigazodni....még az ún. "okosok" se tudnak!! :) Max találgatunk!!  :whistling:

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26338
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4582 Dátum: 2008.12.16 14:24:12 »
Még egy dolog az árakhoz. A nemrég megjelent KSH tájékoztató szerint a novemberi infláció 4,2% volt. Ez kb. 2%-kal alacsonyabb a nyári adatnál, tehát valahol mégiscsak ott van a benzinár-csökkenés. :excl:
music     

leszilaci

  • Vendég
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4583 Dátum: 2008.12.16 15:18:41 »
tippeljünk:
fog-e még esni az üzemanyagok ára, és ha igen, meddig, mekkorát?

szerintem itt megáll a csökkenés, és 1 hónap stagnálás után, (kb február elején, jan végén) elkezd emelkedni

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4584 Dátum: 2008.12.16 15:22:13 »
Holnapra mondtak -2 Ft benzinár-csökkenést és -9 Ft dízelt.
         

Kgabe

  • S6 forever
  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9802
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4585 Dátum: 2008.12.16 20:42:01 »
tippeljünk:
fog-e még esni az üzemanyagok ára, és ha igen, meddig, mekkorát?

szerintem itt megáll a csökkenés, és 1 hónap stagnálás után, (kb február elején, jan végén) elkezd emelkedni
Sztem lesz olyan kút, ahol 200 alá megy, de ott fog egy darabig stagnálni. Aztán ha gazdasági válság mélyül, akkor még onnan is eshet. Amint viszont a helyzet javulni kezdene (világszinten) akkor a kereslet növekedése rántja majd magával felfelé az árakat.
Gabe 254.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4586 Dátum: 2008.12.18 17:47:36 »
A benzin 2, a dízel 9 Ft-tal lesz olcsóbb szerdától.

Nem vagyok közgazdész de azt hallni, hogy a benzin világpiaci ára már a harmadára csökkent.

És mégis még mindig 230-240 ft-ot fizetünk érte. Holott 100-120-at kéne.

Ez most akkor hogy jön ki ? A forint számottevően nem gyengült mert emlékeim szerint 250-260 körül mozog már évek óta .

Az euro idén volt már 230, de 280 is (ha jól emlékszem). Aminek pedig harmadára csökkent az ára, az a nyersolaj. És sajnos a nyersolaj ára csak egy apró összetevője annak az üzemanyagárnak, amit a kutakon fizetünk.
« Utoljára szerkesztve: 2008.12.18 17:56:38 írta Palaczk »
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4587 Dátum: 2008.12.18 17:51:36 »
No így már más a leányzó fekvése. Erről a fix összegű adóról nem tudtam, hogy van. Azt gondoltam minden adó %-os megállapítás esik ahol az alapár valahány %-a kerül hozzáadásra.

Ez a xar rendszer, ami itt van így még azt is eléri, hogy hiába csökken nagyot az olajár, mi ebből keveset veszünk észre. A beépített fix összegek függetlenek az ártól. Ehhez amúgy egyáltalán nem kell közgazdásznak lenni.

Ez a rendszer Európában szinte mindenhol máshol is ugyanígy működik, csak kisebb eltérések vannak. Egyébként korántsem nálunk a legdrágább az üzemanyag, sőt a bérekhez viszonyított ára sem - pl. Romániában lényegesen rosszabb az arány. Ezzel együtt, mi sem állunk túl jól azon a téren, hogy egy átlagbérből hány liter üzemanyagot lehet venni - ez tény. Csak mindig az a nagy kérdés, hogy hová viszonyítasz  :yes:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4588 Dátum: 2008.12.18 17:55:25 »
tippeljünk:
fog-e még esni az üzemanyagok ára, és ha igen, meddig, mekkorát?

szerintem itt megáll a csökkenés, és 1 hónap stagnálás után, (kb február elején, jan végén) elkezd emelkedni
Sztem lesz olyan kút, ahol 200 alá megy, de ott fog egy darabig stagnálni. Aztán ha gazdasági válság mélyül, akkor még onnan is eshet. Amint viszont a helyzet javulni kezdene (világszinten) akkor a kereslet növekedése rántja majd magával felfelé az árakat.

Erről van szó. Drasztikus áresés már nem várható szerintem, de amíg a válság tart, visszafelé nem nagyon fognak menni az árak. Ráadásul a válságon kívül ebbe olyan tényezők is belejátszanak, mint pl. az amerikai elnökválasztás eredménye, amely szintén lefelé mozgatja az árat.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26338
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4589 Dátum: 2008.12.20 14:40:10 »
Azért még egy közepes beleférhet... :1eye:
music