Szavazás

Mennyire vagy vájtfülű?

Nem hallgatok rádiót autóban.
4 (3.6%)
Elég a gyári zene, elégedett vagyok vele.
63 (56.3%)
Egy gyárinál jobb fejegység mindig befigyel.
31 (27.7%)
Mindenem a zene, új fejegység, nagy ovál, erősítő, mélynyomó.
14 (12.5%)

Összes szavazó: 112

Szerző Téma: AutóHiFi (hallga csak...)  (Megtekintve 1681779 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5175 Dátum: 2010.10.18 22:18:04 »
Segítség! Segítség! :wacko:
 
Na az van hogy amióta aktív rendszerem van, néha van generátorzajom. Hol halkan, hol erősebben........de az a fursa hogy csak kanyarokban szokott erősebben jelentkezni. De nem mindíg :D. És inkább csak a magasaknál. Mi lehet a baj? Tudom Ear blogján sokat írt erről, de ti mire tippelnétek? Hogy hogy csak most jelentkezett, eddig semmi baj nem volt, kábeleket nem építettem át. Csak az az RCA amin eddig a mélyláda volt most ugye a magas. Azt viszont észrevettem hogy az erősítő RCA bemenete (magas "fehér") egy kicsit lötyög és lazább mint a többi. Esetleg az RCA testelésével lehet a gond a csatlakozónál??? Az RCA és a tápkábel a kocsi két külön oldalán fut ahogy eddig........Ráadásul a Stinger SX17 full árnyékolt és zavarszűrés toppon van :D Erősítő a testet jó helyről kapja, eddig azzal sem volt baj. Csak amióta aktív a rendszer.

Satriani

  • Vendég
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5176 Dátum: 2010.10.19 10:00:11 »
...Csak az az RCA amin eddig a mélyláda volt most ugye a magas....

A mélyláda nem megy olyan magasra, hogy megszólaltassa a generátorzajt, így ha eddig volt is ilyened, szerintem nem hallhattad. Nézd meg alaposan azt az RCA-t, merre fut, és akad-e az útjában bármi, ami okozhatja a zavart (tápkábel, testkábel!, ill. bármi, amiről Ear is írt).

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5177 Dátum: 2010.10.19 18:16:55 »
Eddig úgy tudtam, hogy egynémely csöves erősítőnél igen-igen csalóka, amit a számok mutatnak, és a valóságban sokkal komolyabb erő van bennük, mint amit az ember a száraz matek alapján feltételezne. Rosszul tudtam?  :surrender:

Szerintem rosszul. A watt az watt, mindegy, hogy mi termeli, cső vagy tranzisztor.

Persze vannak/lehetnek eltérések. Az eslő, hogy a legtöbb csöves erősítő kimenőtranszformátorral működik. Ennek nagy előnye, hogy nem egy kiszámíthatatlan és dinamikusan változó paraméterű valamire, vagyis a hangszóróra dolgozik közvetlenül az elektronika, hanem egy pontosan ismert specifikációjú eszközre a trafóra.
Másodszor egészen más a torzítási spektrumuk. A csövesek az emberi fül által kellemesebbnek hallott torzításokban bővelkednek, a tranzisztorosok inkább a fülem-farkam behúzom fajtát termelik.
Így aztán egy dinamikában nem szűkölködő, akár sok számjegyet torzító csöves érzetre addig engedünk hangerőben, mint egy sok-sok visszacsatolással rengeteg nullát torzító, de dinamikailag fojtott, pontatlan állandóan változó karakterű tranzisztorost. Igen, 3-4 wattal már lehet egy nagyszobát kihangosítani egy triódás erősítővel. 20 wattot inkább a pentódások tudnak, triódából csak rettenetes áramokkla lehet ennyit elérni. Viszont ügyes hangszóró párosítással 1-3 watt is bőven elég a szobahangerőhöz, de nem a mai modern eltrjedt dobozokon, inkább különlegességeken, egyedi darabokon, régiségeken.

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5178 Dátum: 2010.10.19 18:18:03 »
Esetleg az RCA testelésével lehet a gond a csatlakozónál???

Akár.

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5179 Dátum: 2010.10.19 20:18:39 »
Ear,

te ismered az MV3-as erősítőt?

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5180 Dátum: 2010.10.19 20:44:50 »
Közben ahogy hallgatom, egyre inkább alakul az autó hangja. Finomodik, a magas egyre kevésbé tolakodó.

 ::) Persze nyilván azt próbálgatom, hogy mit bír hangerőben. Elkezdtem full range-en. Persze ilyenkor nem lehet különösebben terhelni, úgyhogy kapcsoltam rá egy HPF-t. Sajnos az erősítőn nincs skála, úgyhogy nagyjából érzésre lehet csak beállítani. Nem is nagyon tudom, hol vágtam meg, a meredekséget 12 db/oktávban hagytam.

Eredménye az lett, hogy lehetett terhelni, de ahogy hallgatóztam, kicsit olyan hangja volt, mintha dobozból hangzana. Hallottam már ilyet egy barátomnál, nála "kimaradtak" frekvenciák. Nosza visszakapcsoltam, és jééé, megint lett benne dinamika.

Csak nem hagyott nyugodni a dolog, úgyhogy kerestem egy olyan számot, amiben van elég mély, és hangszeres, hogy lássam, hogy állnak a dolgok egymáshoz képest. Megint HPF.... Megint eltűnt a dinamika. Lejjebb vittem a vágást. Aztán végül a próbazenének is olyan részét választottam ki, amelyik a legtöbbet mutatott a különbségen, és "menet közben" kapcsolgattam a szűrőt. Itt játszogattam még egy kicsit a vágással, és a végén úgy állítottam be, hogy majdnem a minimális értéken, épp csak valamivel 35 Hz fölött vágtam. Így most alig van érezhető különbség a full és a HF között, mégis hajtható.

De biztos vagyok benne, hogy hogy ez még nem a vége. Gainnel szinte egyáltalán nem játszogatok egyelőre. Szívesen kipróbálnám, mit tud "lineárisan", azaz ha a bemeneti érzékenységet pont 2 Voltra állítom be, de - ugye - sajna ott sincs osztás....  :ph34r:

Mindenesetre kábé egy órát ment ma, és megint nagyon sokat változott. Hajlamos vagyok elhinni, hogy ennek tényleg össze kell járódni....  ::)

taby

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 5042
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5181 Dátum: 2010.10.19 21:17:49 »
Momentán azt várom, hogy minden erősítő csatornát full range-be vehessek és a vágást a fejjel ódhassam meg, de még legalább 1-1,5 hét mire kézbevehetem a Pro-t illetve addigra remélem megjön az SX17 is :)

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5182 Dátum: 2010.10.19 21:24:20 »
Ear,

te ismered az MV3-as erősítőt?

Így nem rémlik, hogy ismerős lenen ez a típusszám.

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5183 Dátum: 2010.10.19 22:25:33 »
Momentán azt várom, hogy minden erősítő csatornát full range-be vehessek és a vágást a fejjel ódhassam meg, de még legalább 1-1,5 hét mire kézbevehetem a Pro-t illetve addigra remélem megjön az SX17 is :)

Az SX17 az jóóóó! :clap: Igen akkor valószínű annál az RCA-nál van gond amin a magasak vannak. A táptól teljesen külön mennek, úgyhogy azzal nem lehet gond, inkább az erősítő satlakozásánál lehet a baj a bemeneten. De azt hogy tudom kimérni??? Ellenálásméréssel? Testhez képest milyen az RCA testpontja? :D

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5184 Dátum: 2010.10.20 08:55:29 »
Ear,

te ismered az MV3-as erősítőt?

Így nem rémlik, hogy ismerős lenen ez a típusszám.

Kár. Azt hittem, ismered. Úgy tudom, csöves erősítő. Van otthon egy ilyenünk, apukám fátyolos szemmel, elérzékenyülve ecseteli minden adandó alkalommal a képességét, miszerint még kábé ezer éve (na jó, majdnem ezer, mondjuk huszonöt), mikor művházigazgató volt, egy ilyen erősítővel, meg a hozzá való hangszóróval be lehetett hangosítani egy művháztermet úgy, hogy mondjuk Koós Jani bácsi énekelgetett ott pár keresetlen nótát...  ::)

Most hétvégén is, mikor raktam össze a hifit, Isten tudja honnan, valahonnan előtúrta a hangszóróját - persze a speciális doboz már nincs meg hozzá, csak a papírtányér - "ez az igazi hangszóró kisfiam!" felkiáltással.  [rohog]  Egyébként tényleg van vagy 40 centis papírtányér a végén jókora mágnessel, de gyanítom, az a cucc már az én életemben nemigen szólal meg.  :D Azért kérdeztem, hátha legalább Te mint kiművelt ember hallottál már ilyet, vagy beszéltél olyannal, aki hallott ilyet....  :)

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5185 Dátum: 2010.10.20 09:05:28 »
Ez az. Igaz, nem mai gyerek. Olyannyira, hogy még mono...

[a csatolmányt egy admin törölte]

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5186 Dátum: 2010.10.20 09:07:14 »
Ez meg a gyári hangszórója

[a csatolmányt egy admin törölte]

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5187 Dátum: 2010.10.21 14:47:28 »
Ez az. Igaz, nem mai gyerek. Olyannyira, hogy még mono...

Ahogy elnézem ez zenekari erősítő, ott meg ritka a sztereó.

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5188 Dátum: 2010.10.21 14:59:06 »
Ez igaz. Bár már megfordult a fejemben, hogy kéne mellé szerezni még egy ilyen erősítőt, meg egy hangszóró már van otthon, annak dobozt gyártani (vagy az eredeti alapján két dobozt, hogy egyforma legyen), és gyia, oldalanként erősített szetereó....  :D

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5189 Dátum: 2010.10.22 23:00:10 »
Kicsit szereltem ma a cuccost, próbáltam kideríteni a generátorzajhoz hasonló hiba okát :D. Még mindig fura hogy a hangerővel együtt nem erősödik, csak ott van a háttérben, aztán ha rázós úton megyek vagy jobbra kanyarodok, mintha valami kontakt hiba lenne és felerősödik és utána elhalhat. Leszedtem az erősítő plexijét és megnézegettem hogy az egyik RCA csatlakozó miért lötyög jobban mint a többi. Hát ahogy kihúztam a kábelt, az erősítőn lévő RCA bemenet fém külső köpenye lejött (gondolom ez a külső test). Visszacsúsztattam és multiméterrel kimértem hogy a külső ház és a nyáklapra kötött test között nincsen e szakadás......de nincs. Egyálltalán jól gondolom én ezt? Az a baj nem vagyok egy erősítő guru :D. Mit lehetne még méricskélni? Gondoltam még a fej RCA csatlakozóit is megmérem, hátha ott van bibi. Kábelek elhelyezésével nem lehet gond mert külön oldalon mennek.