Szerző Téma: Mennyit fogyaszt a Yarisod???  (Megtekintve 914382 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

nypiro

  • Kezdő
  • **
  • Hozzászólások: 41
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #4230 Dátum: 2013.04.29 21:34:10 »
Teljes mértékben ezzel értek egyet. Nekem is ezres a Yarisom, de 50-nél már rég ötödikben van. Ha megnézed a pillanatnyi  fogyasztását 50-nel 5.dikbe és 4.dikbe között lesz különbség. Vaszinüleg ezért is lehet 7,2. Miskolcon tankolás után városon belül 20 km, 5x indítottam és 5,5-re jött ki. Csak ennyit a nehéz lábról. Meg mikor kell levenni a gázt, mikor kell fékezni időben, stb, ezt lehet kellene neki gyakorolni.

Soma01

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1587
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #4231 Dátum: 2013.04.29 21:44:31 »
Ez a fogyasztás amúgy a téli hónapokra volt jellemző.
Nem mindig az a legjobb ha alacsony fordulaton mész. Az erőlködéstől is fel tud menni a fogyasztás. Persze majd kipróbálom, milyen fogyasztás adatokat mutat ha feljebb váltok. Nekem túl alacsony fordulaton ha nyomok egy nagyobb gázt, a fogyasztáson nagyon meglátszik és még csak meg sem indul az autó. Tuti van ideális fordulat, nem a legkisebb a legjobb az biztos.
A barátnőm amúgy simán nyomja a gázt ha látja a piros lámpát, akkor is és inkább fékez egy viszonylag nagyot. Szóval soha semmi gurulás üresben. Én az saját kocsimmal elég sokszor gurulok üresben.

nypiro

  • Kezdő
  • **
  • Hozzászólások: 41
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #4232 Dátum: 2013.04.29 21:50:50 »
A barátnőm amúgy simán nyomja a gázt ha látja a piros lámpát, akkor is és inkább fékez egy viszonylag nagyot. Szóval soha semmi gurulás üresben. Én az saját kocsimmal elég sokszor gurulok üresben.
Ezzel van a baj néla. Taníthatnál neki egy kis vezetéstechnikát.

Itt azt mondták nekem országúton ideális a 70-80, fogyasztás szempontjából is. Átlagban 95-98-al szoktam menni és tényleg kevesebb a fogyasztás, ha lassabban megyek. Városban nem nagyon vannak ilyen trükkök. Max. ha lámpasor van és elkezd váltani az egyik nem kell padlógáz, mert általában 40-es tempós utazásnál jön ki, hogy nem kell fékezni  vagy megállni. Legalábbis Miskolcon. Egerben már ez sem áll meg teljesen. De ha a párod ugyanazokon az útvonalakon jár érdemes lenne erre is odafigyelni és ezzel is lehet csökkenteni. Kb. a 45-2000 fordulattal a legjobb városban

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #4233 Dátum: 2013.04.29 22:05:28 »
Nem mindig az a legjobb ha alacsony fordulaton mész.
Fogyasztás szempontjából pedig de. :D
Az erőlködéstől is fel tud menni a fogyasztás. Persze majd kipróbálom, milyen fogyasztás adatokat mutat ha feljebb váltok. Nekem túl alacsony fordulaton ha nyomok egy nagyobb gázt, a fogyasztáson nagyon meglátszik és még csak meg sem indul az autó. Tuti van ideális fordulat, nem a legkisebb a legjobb az biztos.
Szerintem alacsonyabb fokozatban is megnő gázadásnál a fogyi, de pont ezt írta Palaczk: ha ha gyorsítani akarasz, akkor visszaváltasz - ami nem a fogyasztásnak, hanem a motornak jó. ;)
Attila 31
  - Avensis
- Prius

Soma01

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1587
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #4234 Dátum: 2013.04.29 22:17:34 »
Lehet jó az alacsony fordulat. De inkább sebességet tartani jó, nem gyorsitgatni. És nem a lassú gyorsulásra gondolok hátrányként. Tuti nem fogyaszt kevesebbet egy erőlködő alacsony fordulatú motor mint egy normális fordulatszámban tartott. Ráadásul nem kell sok ideig tartani a magasabb fordulatot, pár másodperc és jöhet megint a magasabb fokozat. Míg ellenkező esetben simán beletelik egy perce is az erőlködés míg elérjük a kívánt sebességet.
Ez nem dízel amúgy.

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #4235 Dátum: 2013.04.29 22:24:53 »
Gyorsítani is jó, padló gázzal - vagy talán inkább jó 2/3-ad.
Ha kevesebbet forog a motor az kevesebb gyujtást is jelent, tehát kevesebb elégetett üzemanyagot.
Próbáld ki, hogy alacsony fordulatról - nekem 1.3-as Yarisom volt, nem tudom az 1000-esnél mi az ami még elfogadható - padlót nyomsz, akkor nem megy annyira fel a pillanatnyi fogyasztás, mintha pl. 3000-ről gyrosítasz.
Van egy-két fogyasztás bajnok a fórumon, ők ezt már kitapasztalták.
De teljesen igazad van abban, hogy alacsony fordulatról erősen gyorsítani nem lehet - de nem is ez a cél.
Attila 31
  - Avensis
- Prius

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #4236 Dátum: 2013.04.29 22:32:18 »
Ahogy írták is, csak akkor ajánlott az alacsony fordulat, ha tartani kell az adott sebességet, pl városban az 50-55 km/h-t. Amint gyorsítani kell, érdemes vissza rakni 1-2 fokozattal és mihamarabb elérni a kívánt tempót.
Én is felkapcsolom városban 5.-ig, de onnan gyorsítani nem szoktam. Továbbá kihasználom a zöld hullámot a lámpák között és nem nyomom neki ész nélkül. Debrecenben pl a Mikepércsi úton befelé menet óra szerinti 55-re vannak össze hangolva az összes lámpa. Ennél gyorsabban menni ott minden körülmény között értelmetlen. Vagy a Burgundia utcai lámpák a Homokkerti felüljárótól befelé a város irányába és kifelé is. Most ugye fel van túrva a belváros, de alapvetően egy hullámban at lehet menni a felüljárótól egészen a Böszörményi útig. Ezeket az apró trükköket kell kihasználni.
Nyilván, ha a reggeli és délutáni csúcsot mindig elkapja asszonyka, akkor nincs mit tenni...
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #4237 Dátum: 2013.04.29 23:49:42 »
Ez a fogyasztás amúgy a téli hónapokra volt jellemző.
Nem mindig az a legjobb ha alacsony fordulaton mész. Az erőlködéstől is fel tud menni a fogyasztás. Persze majd kipróbálom, milyen fogyasztás adatokat mutat ha feljebb váltok. Nekem túl alacsony fordulaton ha nyomok egy nagyobb gázt, a fogyasztáson nagyon meglátszik és még csak meg sem indul az autó. Tuti van ideális fordulat, nem a legkisebb a legjobb az biztos.
A barátnőm amúgy simán nyomja a gázt ha látja a piros lámpát, akkor is és inkább fékez egy viszonylag nagyot. Szóval soha semmi gurulás üresben. Én az saját kocsimmal elég sokszor gurulok üresben.
Amíg üzemi fordulatszámról beszélünk (úgy nagyjából 1000-1200 felett minden az), addig megáll a képlet, hogy alacsonyabb fordulatszám = kisebb fogyasztás. Hiába kell alacsonyabb sebességfokozatban kevésbé nyomni a gázt ahhoz, hogy egy adott sebességgel haladjon a kocsi - a fogyasztás mégis nagyobb lesz, mint magasabb sebességfokozatban, jobban benyomott gázpedállal. Rengeteg kísérletezés és megfigyelés alapján mondom ezt neked, és bármikor demonstrálom videóval is - pl. felmegyek egy emelkedőn, 60-al, hármasban, négyesben és ötösben - meg lehet majd nézni, hogy közben milyen pillanatnyi fogyasztást ír ki a fedkomp. Minél magasabb a sebességfokozat, annál kisebbet. A jobban benyomott gázpedál ellenére.

Ez az "erőlködés" egy mese. Annyi igaz belőle, hogy egészen alacsony (kb. 1500 alatti) fordulatszámokon a padló(!)gázas gyorsítás kerülendő, mert fokozott kopást eredményez a motor egyes alkatrészeiben (pl. a hajtókar-csapágyakban).

Ami a barátnőd vezetési stílusát illeti: az előrelátó, és ezáltal az egyszer már megszerzett lendületet minél inkább kihasználó vezetés a spórolás egyik alapja. A fordulatszám alacsonyan tartása mellett. És ennek egyik fontos összetevője, hogy ha tudom, hogy meg fogok állni, akkor, a lendületet minél jobban kihasználandó, üresbe teszem a váltót a lehető legkorábbi időpontban (a hypermilerek ilyenkor még le is állítják a motort, de ez persze már az extrémsport kategória).

Én ma direkt odafigyelve, takarékosan vezettem itt a városban a Yarist, és az eredmény: 6.0-ás átlagfogyasztás. Ez kapásból mínusz másfél liter, ahhoz képest, mikor "csak úgy" megyek. És nem voltam guruló útakadály, kihasználtam az 50-es sebességhatárt (értsd: óra szerint 54-55-ös utazósebesség - 45 fölött már ötödikben, persze; kivéve az emelkedőket).
« Utoljára szerkesztve: 2013.04.29 23:56:13 írta Palaczk »
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #4238 Dátum: 2013.04.30 00:02:35 »
Itt azt mondták nekem országúton ideális a 70-80, fogyasztás szempontjából is. Átlagban 95-98-al szoktam menni és tényleg kevesebb a fogyasztás, ha lassabban megyek. Városban nem nagyon vannak ilyen trükkök...
De-de, sok trükk van városban is  :yes:

Országút: nincs olyan, hogy "fogyasztás szempontjából ideális" sebesség. 70-80 jobb, mint 95-98 - de ha 50-60-al mennél, még kevesebbet enne a kocsid, mint 70-80-nál. A helyzet ugyanis az, hogy amíg visszakapcsolni nem kell, addig minél lassabban mész, annál kevesebbet fog enni a kocsid. Tehát 60-al kevesebbet, mint 70-el, és így tovább. Csak mikor már olyan alacsony a tempó, hogy muszáj visszakapcsolni, akkor borul a mérleg.

Csak persze itt jön be a képbe az, hogy ha az emberben van egy csöppnyi tolerancia a többi autóssal szemben, nomeg szabálykövető mentalitás, akkor nem fog országúton 60-al gurulászni csak azért, hogy 4 decivel kisebb legyen az átlagfogyasztása... Kivéve persze, ha a forgalom nagyon gyér. És az ember nagyon ráér  :lol:

Annyi biztos, hogy amikor én le akartam vinni az átlagomat a Yarissal 4.0 alá, egy Pécs-Fonyód távon, akkor a 80 a MAXIMÁLIS sebességem volt - de gyakrabban mentem 60-65-el (kvázi nem volt forgalom). Az eredmény nem is maradt el: 3.8-as átlag, úgy, hogy ezen az útszakaszon sok a kanyar, és eléggé dimbes-dombos is.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #4239 Dátum: 2013.04.30 00:10:00 »
Ahogy írták is, csak akkor ajánlott az alacsony fordulat, ha tartani kell az adott sebességet, pl városban az 50-55 km/h-t. Amint gyorsítani kell, érdemes vissza rakni 1-2 fokozattal és mihamarabb elérni a kívánt tempót.
Csak ha sietsz. Ha viszont ráérsz, és a spórolás a cél, akkor gyorsításnál is érdemes minél magasabb fokozatban maradni. És ha ezt nem nagy (pláne nem padló) gázzal csinálod, akkor nem is káros. Csak persze türelem kell hozzá, mert így mondjuk egy percbe is beletelhet, mire 50-ről 90-re feltornázod a mutatót ötödikben  :D ... Dehát a spórolás a türelemről szól.

Én, ha nem rohanok, rendszeresen csinálom azt, hogy országúton, lakott területről kiérve nem kapcsolok vissza, hanem óvatosan, ötödikben gyorsítok. És közben figyelem a fedkompon a pillanatnyi fogyit, és ügyelek rá, hogy az ne lépjen túl egy bizonyos (mondjuk, 6.0-ás) értéket. Mindezt persze csak olyankor, mikor ezzel nem tartok fel másokat. Ha vannak mögöttem, akkor legalább 4-be visszateszem, és nyomom szépen a gázt, amíg el nem érem az utazót. Ha sietős, akkor pedig 3, és padló.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Soma01

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1587
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #4240 Dátum: 2013.04.30 08:08:31 »
Köszönöm a hasznos hozzászólásokat!
Én magam is sokszor alkalmazom a fent leírtakat. De hatodikban szinte soha nem megyek városban. De most már fogok akkor. A gurulást alkalmaztam nagyon sokszor, de a nagyon lassú fordulattól óckodtam eddig. Ki fogom próbálni. Ma úgy is tankolok, mert holnap drágul a benya. Kipróbálok 1 tank benzint így elhasználni. (alacsony fordulatra törekedve) Szerencsére nekem az 1.8 TS-el nem nagy gáz, mert ott van némi nyomaték is, nem túl nagy, de van.
Be fogom építeni a barátnőm vezetési stílusába. (pontosabban megpróbálom) Már csak azt kell valahogy kivitelezni, hogy fogadja is el a tanácsot és ne vegye majd kioktatásnak, meg beleszólásnak.  :whistling: :flowers:

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #4241 Dátum: 2013.04.30 08:16:40 »
Átérzem a helyzeted nehézségét! Feleségemmel ugyan emiatt harcolok mindig. Alatta inkább 7 körül fogyaszt az Ave, alattam 1 literrel(!) kevesebbet, úgy, hogy nem megyek nála lassabban.

A TS-ed 6.-ját nyugodtan használhatod, mert az rövidebb áttételű, mint az én E11 Corollám (1,4 vvt-i), vagy pláne az Avensisem (1,8 vvt-i) 5.-je!!!
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #4242 Dátum: 2013.04.30 10:12:58 »
Be fogom építeni a barátnőm vezetési stílusába. (pontosabban megpróbálom) Már csak azt kell valahogy kivitelezni, hogy fogadja is el a tanácsot és ne vegye majd kioktatásnak, meg beleszólásnak.  :whistling: :flowers:
Mondd el neki, hogy úgy gondolod: nagyon ügyesen vezet - és mivel tudod róla, hogy nyitott a továbbfejlődésre, ezért adnál néhány tippet, amit te is most hallottál  :D ... Ebben a csomagolásban valszeg könnyebben átmegy az üzenet  ;)
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #4243 Dátum: 2013.04.30 10:21:09 »
Én magam is sokszor alkalmazom a fent leírtakat. De hatodikban szinte soha nem megyek városban. De most már fogok akkor. A gurulást alkalmaztam nagyon sokszor, de a nagyon lassú fordulattól óckodtam eddig. Ki fogom próbálni. Ma úgy is tankolok, mert holnap drágul a benya. Kipróbálok 1 tank benzint így elhasználni. (alacsony fordulatra törekedve) Szerencsére nekem az 1.8 TS-el nem nagy gáz, mert ott van némi nyomaték is, nem túl nagy, de van.
Minél nagyobb a motor hengerűrtartalma, annál inkább partner az alacsony fordulaszámú vezetéshez. Ez megáll a sportos karakterisztájú motorokra is, maximum kisebb mértékben. Ha rövid váltó van hozzáillesztve, akkor még inkább működhet a dolog. Mennyit forog a motorod, hatodikban, óra szerint 60-nál? Ha mondjuk 1500 körül, akkor az simán vállalható.

Kétségtelen amúgy, hogy a dolog motor- és váltófüggő, típusonként máshol vannak a határok. A Camrym pl. 60-nál, ötödikben csak kb. 1300-at forog (nagyon hosszú az ötödikje) - és nem is szoktam így használni, mert a motor ekkor a legkisebb gázadásra is vibrálni és brummogni kezd, magyarul - erőlködik. De pl. 65-ről már rendellenes hang és vibráció nélkül gyorsít - tehát neki, ebben a fokozatban, itt van a határ. Kettesben ugyanakkor simán felhúz 1000-ről is. Ezt tehát mindenkinek ki kell tapasztalni a saját autóján.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10323
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #4244 Dátum: 2013.04.30 10:26:42 »
az én feleségem ideges lesz, ha csak úgy odagurulok egy piros lámpához. évek óta szoktatom, hogy  ha piros, akkor tökmindegy, mikor érek oda, úgyis csak a zöldnél indulok el...