Szerző Téma: Mennyit fogyaszt a Yarisod???  (Megtekintve 914472 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3570 Dátum: 2011.08.11 17:12:58 »
...hanem (adott sebességfokozaton belül) a lehető legalacsonyabb fordulatszámon.
Ez az ami biztos nem igaz. ld Vili által linkelt cikkek grafikonjait.
A grafikonok (a 2. és a 3.) a fajlagos fogyasztást mutatják. Ezt írtam korábban is, hogy attól, hogy nagyon alacsony fordulaton a fajlagos fogyasztás romlik, a tényleges még nem romlik, hiszen a valóságban ugye a motor a közegellenállásokkal szemben mozgatja a kocsit, azok pedig annál kisebbek, minél alacsonyabb a sebesség. Tehát: hiába rosszabb a motor fajlagos fogyasztása 1200-as fordulaton, mint 1500-ason - a tényleges fogyasztása, beépítve az autóba, az úton közlekedve, JOBB lesz.

Egyébként a cikk sem ír mást, az első grafikon alatt:

"A grafikonon a sík úton való egyenletes sebességű haladáshoz tartozó fogyasztás látszik, a lehető legmagasabb sebességi fokozat használata mellett. A görbének a várakozással (és a szóbeszéddel) ellentétben nincs 90-100 km/h körül minimuma, hanem egyértelműen minél lassabban megyünk, annál kevesebbet fogyaszt az autó."

Persze a cikk azt is írja, hogy "ökölszabályként" az alapjárat + 500-as fordulaton váltsunk vissza, különben aránytalanul megnő a motor mechanikai terhelése - ez így leegyszerűsítve igaz is, de két dolgot hozzá kell tenni: egyrészt ez tényleg csak ökölszabály, másrészt ez az aránytalan terhelés kivédhető, ha van annyi eszünk, hogy mondjuk 1000-es fordulatról ne padlógázzal gyorsítsunk. Óvatos gyorsítással nem lesz a motornak ettől semmi baja. Lásd pl. Zénóka motorját  :) ... Ő rendszeresen használja a sebességfokozatokat közvetlenül alapjárati fordulatszám feletti értékekről is.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Fade

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 281
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3571 Dátum: 2011.08.11 20:34:54 »
Ez a rész viszont a cikkben fixen hibás: "hanem egyértelműen minél lassabban megyünk, annál kevesebbet fogyaszt az autó."

Innen pedig nem cáfol a cikk. Ill cáfolna ha igazat mondana de nem teszi.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3572 Dátum: 2011.08.12 09:16:48 »
Ez a rész viszont a cikkben fixen hibás: "hanem egyértelműen minél lassabban megyünk, annál kevesebbet fogyaszt az autó."

Innen pedig nem cáfol a cikk. Ill cáfolna ha igazat mondana de nem teszi.
Nem hibás ez a mondat, "csak" hiányos. Úgy lenne teljes, hogy "adott sebességfokozatban minél lassabban megyünk, annál kevesebbet fogyaszt az autó".
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

pzs

  • Vendég
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3573 Dátum: 2011.08.12 09:39:16 »
Ez nem hibas allitas "csak" hianyos?
Yaris tobbet fogyaszt mint egy nagykobcentis turbos benzines ugyanazon fokozatban ugyanolyan tavon (ugyanolyan benzinnel, ugyanazon soforrel).
Valoban  :clap::
Yaris NEM fogyaszt tobbet mint egy nagykobcentis turbos benzines ugyanazon fokozatban ugyanolyan tavon (ugyanolyan benzinnel, ugyanazon soforrel). 

Ha ugy gondolkodnank mint Te akkor barmilyen hibas allitast kis kigeszitessel (pl. megnegaljuk ;)) igazza lehet varazsolni... innentol nem letezik hibas allitas "csak" hianyos...

Mivel hianyos -> nem helytallo -> hibas....  :flowers:

leszilaci

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 663
  • _@_/"
ennyit fogyaszt a Yarisom
« Válasz #3574 Dátum: 2011.08.12 11:23:21 »
08.08.2011   1.324,8km 38,80liter   2,93 l/100km       
25.07.2011   1.265,3km 38,56liter   3,05 l/100km    
09.07.2011   1.248,3km 38,60liter   3,09 l/100km

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3575 Dátum: 2011.08.12 12:24:21 »
Ha ugy gondolkodnank mint Te akkor barmilyen hibas allitast kis kigeszitessel (pl. megnegaljuk ;)) igazza lehet varazsolni... innentol nem letezik hibas allitas "csak" hianyos...

Mivel hianyos -> nem helytallo -> hibas....  :flowers:
OK-OK, igazad van  :yes: ... Kicsit hullafáradt vok  :yawn:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Fade

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 281
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3576 Dátum: 2011.08.12 14:38:10 »
Idézet
"Nem hibás ez a mondat, "csak" hiányos. Úgy lenne teljes, hogy "adott sebességfokozatban minél lassabban megyünk, annál kevesebbet fogyaszt az autó"."

De ez egy nem igaz állítás. Gondolj már bele...

szerk: Ha nem sikerül belátni mért nem próbálj meg pl 1-2-3ban közel alapjáraton (kicsit feljebb lesz gondolom ecu) haladni (lábad leveszed gázról 3asban is elgurul ha megvolt a kezdősebesség) és megnézni mennyi a pillanatnyi fogyid.

Pont ezért érdekelne. Zénó már tuti kikisérlletezte különben menne 29alatt is 5ösben... jól csinálod nem rángat.
« Utoljára szerkesztve: 2011.08.12 14:45:27 írta Fade »

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3577 Dátum: 2011.08.13 11:14:25 »
Az sem mindegy, melyik fokozatban van a váltó abból a szempontól, hogy a mechanikai hatásfoka rosszabb, minél nagyobb áttételen hajt.
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3578 Dátum: 2011.08.13 11:22:05 »
Amióta igyekszem Zénókáékhoz hasonlóan vezetni (értelmes keretek között minél magasabb fokozatba kapcsolva alacsony sebességnél is, pl. 50-nél ötödikben lazán megy, a 4EFE mocim 1100-1200-as rpm-nél még közel sem rángat, igaz, itt sose gyorsítok, csak tempót tartok), 1 literrel kevesebbet eszik 3.5 év átlagát tekintve a Corollám. :) :szemez:
         

Zénóka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1463
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3579 Dátum: 2011.08.13 12:06:37 »
Gyöngyi: gratula alakul ez  ;) :)

1000 alatti fordulat: fogyi szempontbol sem jo kiprobaltam. Nekem 5 ben 18-at megy alapjaraton (600) a yaris. Igen elgurul 5 ben is gaz nelkul ha teljesen sik az ut. Ha nagyon nagyon finoman kezelem a gázt, szoval kb felulrol ralehelek akkor le lehet menni 900-950-ig. Ahogy pl ezt a lupo 3l is megteszi. Ez négyesben 23-24 km/h otosben 28 korul. De csak ha minimalisat is gyorsulni kell, vagyenyhe emelkedo van akkor mar tobbet fogyaszt mint 1000-1200 kozott. Ezert ha nagyon finoman is megyek akkor is olyan 28-30 korul teszem 4 be, és 32-34 magassagaba 5-be.
Az ok a fajlagos hatasfok, ez altalaban 1000 alatt eleg xar.

Mechanikailag sem tul jo 1000 alatt terhelni.

Elméletileg valóban annal kisebb a fogyi minel kisebb a fordulat. Csak gyakorlatban qrva nehez ilyen 6-700 as fordulathoz a megfelelo terhelest megtalalni.


Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3580 Dátum: 2011.08.13 12:13:16 »
Aham, na, így már tisztább a kép  :yes:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3581 Dátum: 2011.08.15 11:02:04 »
Nálam a 4zz-nél 1100 ford/percnél a pillanatnyi fogyimérő már jelez némi fogyasztást, ha magasabb fordulatról motorfékkel lassítok. Így én sem engedem 1200 alá a fordulatot. Nálam, legalábbis ennek nincs sok értelme.

Az, viszont figyelembe veendő, hogy sokat járva ilyen alacsony fordulatszám tartományban, az autó ellustul. Azt hittem, hogy a változó vezérlés miatt ez kevésbé lesz érezhető, mint a hagyományos motoroknál, de nem, ugyanúgy ellustul a kocsi. Pont a nyári Toyota talira menet éreztem ezt, többször rendesen kiforgattam 5000 fölé is egy-egy előzésnél és mire Kakucsra értünk már sokkal egyenletesebben húzott az autó.

Emiatt én úgy döntöttem, hogy a nagyon extrém fogyasztást elhagyom, tudom, hogy könnyedén képes az autó 5,5 liter alatti átlagra is, de utána, ha ellustul kínszenvedés vele hosszabb távra indulva kivárni, amíg visszatér bele az erő...
Most egy Békéscsaba-Debrecen-Békéscsaba út után 6,0-án áll a fed. comp. full klímával 105-ös óra szerinti tempóban. Írtam is a Corolla fogyasztás topicban, hogy ez reális klímával a kis motornak és ebbe folyamatosan benne volt a 4.-ben 100-105-ig húzatás, sőt egyszer 3.-ban padlógázzal előztem 6000-ig forgatva. Mégis, Debibe érve 5,9-et mutatott a fed. comp.
Nem érzem, hogy ennél kevesebbet kellene fogyasszon, nekem ez így teljesen megfelel.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3582 Dátum: 2011.08.20 09:52:13 »
Az ellustulást kivédheted azzal is, ha időnként megforgatod kicsit a motort. Emiatt nem szükséges folyamatosan kevésbé gazdaságosan vezetni.

Amúgy nemtom, mennyire lehetnek ennek hardveres, és mennyire szoftveres okai  :hmmmm: ... Biztos többen emlékeztek rá, hogy egy időben sokat panaszkodtam: a Yarisom mintha turbós lenne, legalul (úgy kb. 1500-1600-as fordulat alatt) halott a motor, de teljesen; afölött meg hirtelen éled fel. Kicseréltem a gyertyákat és megtisztítottam a légtömegmérőt is, de a jelenség nem tűnt el, csak javult.

Ellenben tegnap úgy kb. fél órán át nem volt akksi az autóban, vagyis resetelődött az ECU - és láss csodát  :sorcerer: ... Megszűnt a "turbósság", eltűnt a legalul fulladás. Kíváncsi vagyok, mikor jön majd újra - és hogy ezt valahogy a túl eco vezetési stílusomból tanulja-e meg így ::)
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3583 Dátum: 2011.08.20 20:17:49 »
Fogyasztások a legutóbbi, erdélyi utamon...

Odafelé (Pécs-Bátaszék-Baja-Szeged-Békéscsaba-Szalonta-Nagyvárad), 90-95-ös utazókkal, előtte némi pécsi városi forgalommal: 4.7.

Helyi utakon (Nagyvárad-Jádvölgy-Nagyvárad, Nagyvárad-Rozsda-szakadék-Nagyvárad), 90 körüli utazókkal, nagyváradi városi forgalommal, elég sok hegyi úttal, szerpentinnel, részben rutintalan sofőrrel: 4.8.

Visszafelé BP érintésével (Nagyvárad-Püspökladány-Szolnok-BP a 4-es úton, majd BP-től Szekszárdig az M6-oson, onnan Pécsig a 6-oson), 90 körüli utazókkal, BP-i városi forgalommal, egy kb. 150 km-es szakaszon klímával: 4.6.

A klíma tényleg közel 10 %-al dobja meg a fogyit  ::) ... 90-nél a szokásos 4.5 helyett 5.0 körüli értékeket írt ki pillanatnyinak. Nem is használtam, csak amíg a leggyilkosabb (35-36 fokos) volt kint a meleg. Más kérdés, hogy ekkor nyilván kellett is dolgoznia: max hűtés, 3-as fokozaton járó venti.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3584 Dátum: 2011.08.22 13:50:51 »
Az ellustulást kivédheted azzal is, ha időnként megforgatod kicsit a motort. Emiatt nem szükséges folyamatosan kevésbé gazdaságosan vezetni.

Nálam a kevésbé gazdaságos vezetés pont ez, hogy egyszer-kétszer megforgatom. Így már nem is eco-zok...  :) De a forgatások között ugyanúgy megyek, mint eddig, ecoban... de ez úgy veszem észre, hogy kevés az ellustulás ellen, de növeli a fogyasztást...  ::)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i