Szavazás

Milyen hatással van rád az üzemanyagárak jelentős emelkedése?

Nem érdekel, menni kell, ugyanúgy megtankolom.
62 (39.2%)
Kevesebbet autózom, többet tömegközlekedek.
9 (5.7%)
Kissebb fogyasztású autóra váltottam/váltok.
14 (8.9%)
Odafigyelek a fogyasztásra, igyekszem spórolással kompenzálni az áremelkedést.
56 (35.4%)
Igyekszem olcsó kutat választani, mert pár forint is számít.
17 (10.8%)

Összes szavazó: 157

Szerző Téma: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?  (Megtekintve 1579097 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4080 Dátum: 2008.08.10 11:05:21 »
Sajnos a magyar kutak egy részétől ennyit várhatunk, ott ügyeskednek, ahol lehet. De az is lehet, hogy ez csak csupa rosszindulat és a fedcomp sík hülye, mert össze-vissza mér  :single fuck:
A kettő közt az igazság. A fedcomp a mérési elve folytán nem mér tökéletesen, ha jól emlékszem, de ez a gépkönyvben is benne van, 2 mp-enként méri a pillanatnyi fogyit, és ezekből számolja az átlagot. Tehát ebbe, különösen, ha nem egyenletes sebességgel mész, belefér valamennyi hibahatár. Éppen ezért én a szokásosnál - nekem ez az esetek túlnyomórészében +/- 2 deci - jóval nagyobb eltérésnél szoktam csak gyanakodni.
Nem úgy mér, hogy számolja az átfolyt mennyiséget és osztja a megtett km-rel?  ::)
Amúgy +/-2 deci rendben is, de az e fölöttiek már gyanúsak   :nono:
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4081 Dátum: 2008.08.10 17:27:58 »
Sajnos a magyar kutak egy részétől ennyit várhatunk, ott ügyeskednek, ahol lehet. De az is lehet, hogy ez csak csupa rosszindulat és a fedcomp sík hülye, mert össze-vissza mér  :single fuck:
A kettő közt az igazság. A fedcomp a mérési elve folytán nem mér tökéletesen, ha jól emlékszem, de ez a gépkönyvben is benne van, 2 mp-enként méri a pillanatnyi fogyit, és ezekből számolja az átlagot. Tehát ebbe, különösen, ha nem egyenletes sebességgel mész, belefér valamennyi hibahatár. Éppen ezért én a szokásosnál - nekem ez az esetek túlnyomórészében +/- 2 deci - jóval nagyobb eltérésnél szoktam csak gyanakodni.
Nem úgy mér, hogy számolja az átfolyt mennyiséget és osztja a megtett km-rel?  ::)
Amúgy +/-2 deci rendben is, de az e fölöttiek már gyanúsak   :nono:

Nem így mér. Korábban én is így gondoltam, de nem így csinálja. Az injektoroktól kapott jel alapján számol.

Általában azt lehet mondani, hogy 2-3 deci eltérés föl-le még normálisnak tekinthető, márcsak azért is, mert a teletankolós-kiszámítós módszer a dolog természeténél fogva messze nem tekinthető pontosnak, szal már az is kiadhat bőven ekkora szórást. Tehát ijedezésre, csalásra gyanakodásra igazából csak durva eltérés esetén lehet ok.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4082 Dátum: 2008.08.10 19:15:20 »
... mert a teletankolós-kiszámítós módszer a dolog természeténél fogva messze nem tekinthető pontosnak, ...
Miért is?  :eek:
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

Kgabe

  • S6 forever
  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9802
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4083 Dátum: 2008.08.10 21:57:04 »
Mert hacsak nem mindig ugyanannál a kútnál, kútfejnél, pontosan ugyanolyan körülmények között tankolsz, nem lesz azonos az eredmény. PL a kocsi kicsi döntöttsége litereket jelenthet.
Gabe 254.

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4084 Dátum: 2008.08.10 22:14:29 »
Mert hacsak nem mindig ugyanannál a kútnál, kútfejnél, pontosan ugyanolyan körülmények között tankolsz, nem lesz azonos az eredmény. PL a kocsi kicsi döntöttsége litereket jelenthet.
Azt azért nehezen tudom elképzelni, hogy a kutakon szabványosan kialakított pár fokos lejtő többliteres holtteret eredményezzen  :wacko:
Amúgy eddig mindig ugyanannál az oszlopnál tankoltam, azóta nem építették át.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4085 Dátum: 2008.08.10 23:53:57 »
... mert a teletankolós-kiszámítós módszer a dolog természeténél fogva messze nem tekinthető pontosnak, ...
Miért is?  :eek:

Dőlésszög, a kocsi terhelése, keréknyomás (napsütés függvényében) hőmérséklet - néhány példa.

Ha 500 km-re 39 helyett 40 litert tankolsz, az már 2 decis fogyasztáseltérés.

A dologról a privát véleményem az, hogy a fedcomp pontatlanságán meg a benzinkutak esetleges csalásán való nonstop agyalás helyett hihetne szépen mindenki a fedcompjának, ahelyett, hogy 1-2-3 decis eltérések miatt görcsöl állandóan, amelyeket ráadásul a finoman szólva hozzávetőleges teletankolásos számítási módszerrel "állapított meg".
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26338
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4086 Dátum: 2008.08.11 09:30:40 »
... mert a teletankolós-kiszámítós módszer a dolog természeténél fogva messze nem tekinthető pontosnak, ...
Miért is?  :eek:
Dőlésszög, a kocsi terhelése, keréknyomás (napsütés függvényében) hőmérséklet - néhány példa.
Ha 500 km-re 39 helyett 40 litert tankolsz, az már 2 decis fogyasztáseltérés.

Ennek egy dolog mond ellent: az autóm fogyasztása meglehetősen egyenletes, a városi minimum és maximum közti különbség bő egy liter. Úgy vettem észre, hogy az évszakváltás sem nagyon befolyásolja - illetve azt túlkompenzálja a téli-nyári gumijaim közti különbség -, a keréknyomás nálam hónapokig nem változik, jól tartják a szelepek/abroncsok, a terhelésre sem túl érzékeny (a nagy motor előnye).
A benzinkutakat meg szerintem igyekeznek vízszintesre építeni, mert amit az egyik oldalon nyerhetnek, azt a másikon elvesztik - értem ezalatt, hogy jobbos, vagy balos a tanksapka.
Szóval szerintem ezek a dolgok is túl vannak misztifikálva. De ebben az is benne van, hogy 2 decit én sem neveznék értékelhető különbségnek

A másik dolog, hogyha egyszer "rosszul" tankolsz, mondjuk 5 decivel kisebb lesz az átlagfogyid, akkor a következő tankolás komponezálja ezt, és ott meg 5 decivel több lesz, mint kéne. Ennek fel kell tűnnie, hiszen a kettő közt az elvi különbség már egy liter.
music     

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4087 Dátum: 2008.08.11 13:19:46 »
A dologról a privát véleményem az, hogy a fedcomp pontatlanságán meg a benzinkutak esetleges csalásán való nonstop agyalás helyett hihetne szépen mindenki a fedcompjának, ahelyett, hogy 1-2-3 decis eltérések miatt görcsöl állandóan, amelyeket ráadásul a finoman szólva hozzávetőleges teletankolásos számítási módszerrel "állapított meg".

A privát véleményem teljesen egyezik a Tiéddel. Hála Istennek nem kell a fogyasztáson agyalnom, persze én is igyekszek a lehetőségekhez képest spórolósan vezetni, de nem a dimanizmus kárára. Számomra jelen pillanatban mindegy, hogy 5,8 litert nyakal be százon, vagy 6,2-t, esetleg 6,7 litert.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4088 Dátum: 2008.08.11 14:09:08 »
Dőlésszög, a kocsi terhelése, keréknyomás (napsütés függvényében) hőmérséklet - néhány példa.

Ha 500 km-re 39 helyett 40 litert tankolsz, az már 2 decis fogyasztáseltérés.

A dologról a privát véleményem az, hogy a fedcomp pontatlanságán meg a benzinkutak esetleges csalásán való nonstop agyalás helyett hihetne szépen mindenki a fedcompjának, ahelyett, hogy 1-2-3 decis eltérések miatt görcsöl állandóan, amelyeket ráadásul a finoman szólva hozzávetőleges teletankolásos számítási módszerrel "állapított meg".
Asszem nem 1-2 decin indult a dolog, hanem 6-7 decis diffin. Ami sok. Egy 800 km-es tanknál 4-5 liter. Ekkora eltérés meg nem adódhat dőlésszögből (ami ugye építésügyi szabvány, és mivel mindig ugyanott tankoltam, ez kiesik), keréknyomásból (mindig 2.5-2.6 között van) csomagokból (üres csomitartó). A tankot meg mindig telerakom, nyílásig, mint ezt már írtam, ezért a "hozzávetőleges" jelzőt visszautasítom  :tt2:
És nem mondd azt, hogy Téged nem zavarna egy kicsit sem, hogy ugyanazon a kúton, ahol fél évig 2 decin belül volt az eltérés, egyszer csak emelkedne a difi. Nem keresnél rá magyarázatot?
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12161
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4089 Dátum: 2008.08.11 14:21:39 »
A dologról a privát véleményem az, hogy a fedcomp pontatlanságán meg a benzinkutak esetleges csalásán való nonstop agyalás helyett hihetne szépen mindenki a fedcompjának, ahelyett, hogy 1-2-3 decis eltérések miatt görcsöl állandóan, amelyeket ráadásul a finoman szólva hozzávetőleges teletankolásos számítási módszerrel "állapított meg".

A privát véleményem teljesen egyezik a Tiéddel. Hála Istennek nem kell a fogyasztáson agyalnom, persze én is igyekszek a lehetőségekhez képest spórolósan vezetni, de nem a dimanizmus kárára. Számomra jelen pillanatban mindegy, hogy 5,8 litert nyakal be százon, vagy 6,2-t, esetleg 6,7 litert.


egyetértek. vicces ez a deciken agyalás. most nekem is többet evett kicsivel. nem izgat
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

Gabbara

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 425
  • '08 Auris 1.4 Aquatis
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4090 Dátum: 2008.08.11 14:55:03 »
egyetértek. vicces ez a deciken agyalás. most nekem is többet evett kicsivel. nem izgat
Na jo, de nem is errol van szo. A fogyi allandoan valtozik nagyreszt attol fuggoen, hogy milyen hangulatban van a sofor. Az viszont igenis erdekes ha nagyban valtozik a fedcomp vs szamitott ertek, mert akkor valahol hiba van :whistling:

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4091 Dátum: 2008.08.11 18:06:27 »
Szóval szerintem ezek a dolgok is túl vannak misztifikálva. De ebben az is benne van, hogy 2 decit én sem neveznék értékelhető különbségnek

A másik dolog, hogyha egyszer "rosszul" tankolsz, mondjuk 5 decivel kisebb lesz az átlagfogyid, akkor a következő tankolás komponezálja ezt, és ott meg 5 decivel több lesz, mint kéne. Ennek fel kell tűnnie, hiszen a kettő közt az elvi különbség már egy liter.

Na, pontosan erről beszélek én is. Nem misztifikálom túl a felsorolt tényezőket, de simán okozhatnak olyan eltéréseket, melyek alapján aztán 2-3 decis fogyasztás-eltérések lesznek. Úgyhogy ilyen mértéknél nem érdemes agyalni. Ahol én elkezdem vakargatni a fejem, az a literes nagyságrendű eltérés.

Volt olyan, hogy öt emberrel megpakolva mentem hosszabb útra. Megálltam egy kúton, teletankolni. Meglepően kevés nafta ment a tankba, pedig próbálkoztam, vártam, decinként csurgattam utána stb. Gondoltam egyet, szóltam a négy utasomnak, hogy ugyan szálljanak már ki fél percre. Megtették. Ezek után még három (!) teljes litert tudtam a tankba tölteni.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4092 Dátum: 2008.08.11 18:11:56 »
Asszem nem 1-2 decin indult a dolog, hanem 6-7 decis diffin. Ami sok. Egy 800 km-es tanknál 4-5 liter. Ekkora eltérés meg nem adódhat dőlésszögből (ami ugye építésügyi szabvány, és mivel mindig ugyanott tankoltam, ez kiesik), keréknyomásból (mindig 2.5-2.6 között van) csomagokból (üres csomitartó). A tankot meg mindig telerakom, nyílásig, mint ezt már írtam, ezért a "hozzávetőleges" jelzőt visszautasítom  :tt2:
És nem mondd azt, hogy Téged nem zavarna egy kicsit sem, hogy ugyanazon a kúton, ahol fél évig 2 decin belül volt az eltérés, egyszer csak emelkedne a difi. Nem keresnél rá magyarázatot?

De. Ha amennyire csak lehet, azonos (!!!) körülmények ellenére hirtelen 4-5 literrel többet tudnék tankolni ugyanakkora távra, és ez többször (!!!) ismétlődne, akkor esetleg felvetődne bennem is a csalás lehetősége. De én meg nem ekkora eltérésekről beszéltem, hanem a "szokásos" 2-3 decikről, amiken mindenki imád görcsölni: "Azt tapasztaltam, hogy legutóbb a szokásos 6.2 helyett 6.5-öt evett az autóm!!! Segítsetek, mit csináljak? Menjek szervízbe, vagy jelentsem föl a kutat?" (fiktív idézet) ... ;)
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Xtrem

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10700
Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4093 Dátum: 2008.08.11 19:34:44 »
Szerény mértékű, de legalább csökkenés lesz szerdán. Gázolaj 6, a benzin 3 Ft-tal lesz olcsóbb.
2005 Avensis Sedan 2.4 D4 vvt-i Aut Executive Navi + TTE front
2001 Citroën Evasion 2.0 16V benzin, Aut - Exclusive
61

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #4094 Dátum: 2008.08.11 19:59:33 »
De. Ha amennyire csak lehet, azonos (!!!) körülmények ellenére hirtelen 4-5 literrel többet tudnék tankolni ugyanakkora távra, és ez többször (!!!) ismétlődne, akkor esetleg felvetődne bennem is a csalás lehetősége. De én meg nem ekkora eltérésekről beszéltem, hanem a "szokásos" 2-3 decikről, amiken mindenki imád görcsölni: "Azt tapasztaltam, hogy legutóbb a szokásos 6.2 helyett 6.5-öt evett az autóm!!! Segítsetek, mit csináljak? Menjek szervízbe, vagy jelentsem föl a kutat?" (fiktív idézet) ... ;)
Akkor nagyon elkanyarodtunk az eredeti felvetéstől. Egy szóval nem mondtam soha, hogy jujj, miért evett sokat a kocsi (egyedül a magyar és német üa kapcsán, de az más tészta). Én végig a hirtelen megnövekedett eltérésről beszéltem, ami a fedcomp és a számított között keletkezett egy bizonyos kúton. Aztán tankoltam némethonban és lám, megintcsak 2 deci volt az eltérés a számított és a kijelzett között.
Plusz jött egy olyan mellékszál, hogy 5 lityis kannába sikerült 6.25-öt tölteni egy kúton. Mondjuk amíg a kanna nincs lemérve, addig a dolog csak érdekesség szintű.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety