Szerző Téma: Beszélgessünk mindenféléröl ...  (Megtekintve 84098 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26334
Beszélgessünk mindenféléröl ...
« Válasz #105 Dátum: 2006.01.27 21:48:29 »
Idézetet írta: "ATIS"
És ebböl a szempontból mindegy hogy valaki Kínában vagy vagy egyébb helyen él.

Nem, ezt rosszul látod, nem mindegy, hogy hol és mikor. A keleti emberek mentalitása, életfilozófiái, és (ha van,) vallása nagyon más. Pont ezért jó a japán autó...
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26334
Beszélgessünk mindenféléröl ...
« Válasz #106 Dátum: 2006.01.27 21:57:19 »
Idézetet írta: "Palaczk"
Nagy filozofálgatásaink és a demokráciával szembeni kritikus megnyilvánulásaink közepette azért ne feledkezzünk meg a tényről, hogy vannak (elsősorban itt Európában) működő demokráciák, amelyekben nincsenek számottevő társadalmi feszülségek, ahol mind a gazdasági, mind a politikai rendszer összességében eredményesen ellátja a feladatát, jónak nevezhető a közbiztonság holott széles körben biztosítva vannak az emberi jogok, és ráadásul az emberek nagy többsége kifejezetten magasnak nevezhető életszínvonalon él. Skandináv államok, Ausztria, Svájc, benelux államok... Ők meg tudják oldani, hogy a dolog működjön. OK, ezek történelmi léptékkel mérve fiatal demokráciák. De akkor is képesek jól működtetni ezt a társadalmi rendszert. Persze, közöttük elég sok az alkotmányos monarchia :) ... de szerintem nem ez a fő ok, mert van olyan is, amelyik nem az, és mégis nagyjából minden OK.

Valóban még történelmi léptékben ez semmi, és hát ez a nagy uniós összeborulás véget vet az egésznek.
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26334
Beszélgessünk mindenféléröl ...
« Válasz #107 Dátum: 2006.01.27 22:07:04 »
Idézetet írta: "Palaczk"
Musicnak igaza van abban, hogy a különböző kultúrák között igen komoly különbségek lehetnek az emberek mentalitása, tűrőképessége, igényszintje között. Mindenkitől, aki került már számottevő kontaktusba a kínaiakkal, azt lehet hallani, hogy ezek az emberek a mi viszonylatunkban hihetetlenül szerény feltételekkel is képesek megelégedni. Egész mások, mint mi. Ez az egyik fő oka annak, amiért parázok attól, hogy jó úton haladnak a szuperhatalmi státusz felé. Nem szívesen képzelek magam elé egy olyan államot, amelynek van jóval egymilliárd fölötti szorgos és engedelmes hangyája, és ráadásul mindehhez rohadt sok pénze és ebből adódóan egy korszerűen felszerelt hadserege is  :szemforgat:

Azért nem reménytelen a helyzet, mert ha ilyen intenzív mértékben terjed köztük az euró-amerikai kultúra, akkor előbb-utóbb tényleg támadhatnak bennük igények. :kacsint: De ez időigényes folyamat.
music     

ATIS

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1852
  • Corolla HB 88 XL
Beszélgessünk mindenféléröl ...
« Válasz #108 Dátum: 2006.01.27 23:09:49 »
Idézetet írta: "music"
Idézetet írta: "ATIS"
És ebböl a szempontból mindegy hogy valaki Kínában vagy vagy egyébb helyen él.

Nem, ezt rosszul látod, nem mindegy, hogy hol és mikor. A keleti emberek mentalitása, életfilozófiái, és (ha van,) vallása nagyon más. Pont ezért jó a japán autó...


Kultúrális és mentalitás beli különbségek ellenére az ember egy biológiai gép ha megszünteted a működéséhez szökséges bármelyik feltételt akkor nem egyszerüen leáll mint egy mechanikus hanem elötte megpróbálja visszaszerezni amit elvettek tőle.

A lényeg csak az hogy mit tekint az adott ember a számára létszükségletnek. Ezt meg általában abból szűri le hogy mit tapasztalt addigi élete során. Ebben igazat adok hogy mindenkinek máshol van az a szint amikor már azt mondja elég de mindenkinek megvan a határ. És egy adott rendszer akkor szokott megbukni amikor túllépi az adott területen vagy korban lévő határvonalat.

Ha már az autógyártásnál tartunk akkor tényleg a kultúrális különbségek azt jelentik mondjuk hogy egy Japán munkás számára az autó akkor nevezhető jónak ha képes sokáig jól meghibásodás nélkül működni. Az angolnak ha képes pár évig meghibásodás nélkül működni és egy románnak ha képes saját lábán elhagyni a kereskedést. Az viszont tényleg igaz hogy mindhárom számára a saját értékrendje szerint az autó jó volt mikor legyártotta. És bármelyik sztrájkba kezd ha valamilyen indokkal le akarsz csípni a béréből(ami persze nem egyforma a három helyen) valamilyen indokkal amit nem érez elfogadhatónak.
Az igazság pusztán nézőpont kérdése.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Beszélgessünk mindenféléröl ...
« Válasz #109 Dátum: 2006.01.27 23:19:06 »
Idézetet írta: "music"
Idézetet írta: "Palaczk"
Nem biztos, hogy pártsemleges lesz, de legalább nem fog a pártoktól függeni. És én ezt elég komoly különbségnek látom, írtam is erről az imént .

Nálunk? Pláne most, amikor már lassan egy BKV-ellenőr is pártfüggő...


Én egy elképzelt államról beszéltem , amelynek pont az lenne az egyik lényege , hogy az államfőt nem a pártok választják , sőt meghatározott hivatali ideje sincs , így biztosítandó a függetlenségét az aktuálpolitikától .
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Beszélgessünk mindenféléröl ...
« Válasz #110 Dátum: 2006.01.27 23:22:48 »
Idézetet írta: "music"
Idézetet írta: "Palaczk"
Nagy filozofálgatásaink és a demokráciával szembeni kritikus megnyilvánulásaink közepette azért ne feledkezzünk meg a tényről, hogy vannak (elsősorban itt Európában) működő demokráciák, amelyekben nincsenek számottevő társadalmi feszülségek, ahol mind a gazdasági, mind a politikai rendszer összességében eredményesen ellátja a feladatát, jónak nevezhető a közbiztonság holott széles körben biztosítva vannak az emberi jogok, és ráadásul az emberek nagy többsége kifejezetten magasnak nevezhető életszínvonalon él. Skandináv államok, Ausztria, Svájc, benelux államok... Ők meg tudják oldani, hogy a dolog működjön. OK, ezek történelmi léptékkel mérve fiatal demokráciák. De akkor is képesek jól működtetni ezt a társadalmi rendszert. Persze, közöttük elég sok az alkotmányos monarchia :) ... de szerintem nem ez a fő ok, mert van olyan is, amelyik nem az, és mégis nagyjából minden OK.

Valóban még történelmi léptékben ez semmi, és hát ez a nagy uniós összeborulás véget vet az egésznek.


Már miért vetne véget neki ?
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

ATIS

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1852
  • Corolla HB 88 XL
Beszélgessünk mindenféléröl ...
« Válasz #111 Dátum: 2006.01.28 10:54:45 »
Idézetet írta: "Palaczk"
Nagy filozofálgatásaink és a demokráciával szembeni kritikus megnyilvánulásaink közepette azért ne feledkezzünk meg a tényről , hogy vannak (elsősorban itt Európában) működő demokráciák , amelyekben nincsenek számottevő társadalmi feszülségek , ahol mind a gazdasági , mind a politikai rendszer összességében eredményesen ellátja a feladatát , jónak nevezhető a közbiztonság holott széles körben biztosítva vannak az emberi jogok , és ráadásul az emberek nagy többsége kifejezetten magasnak nevezhető életszínvonalon él . Skandináv államok , Ausztria , Svájc , benelux államok ... Ők meg tudják oldani , hogy a dolog működjön . OK , ezek történelmi léptékkel mérve fiatal demokráciák . De akkor is képesek jól működtetni ezt a társadalmi rendszert . Persze , közöttük elég sok az alkotmányos monarchia  :) ... de szerintem nem ez a fő ok , mert van olyan is , amelyik nem az , és mégis nagyjából minden OK .


Azt szokták mondani hogy a Lé határozza meg a tudatot. Ha egy rendszerben jó a létbiztonság nem kell aggódni a jövő miatt és nem kell megfeszülni minden percben hogy a jelenlegi szintet tartsák akkor az egyént nem nagyon foglalkoztatja a politikai rendszer megváltoztatása. Ő azt érzékeli hogy a rendszer jól működik és ezért nem akar változtatni rajta. Onnantól mindegy hogy Demokrácia Diktatúra vagy Alk. Monarchia esetleg Királyság. Legalábbis az emberek döntő többsége így működik.
Az igazság pusztán nézőpont kérdése.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Beszélgessünk mindenféléröl ...
« Válasz #112 Dátum: 2006.01.28 11:58:04 »
Idézetet írta: "ATIS"
Idézetet írta: "Palaczk"
Nagy filozofálgatásaink és a demokráciával szembeni kritikus megnyilvánulásaink közepette azért ne feledkezzünk meg a tényről , hogy vannak (elsősorban itt Európában) működő demokráciák , amelyekben nincsenek számottevő társadalmi feszülségek , ahol mind a gazdasági , mind a politikai rendszer összességében eredményesen ellátja a feladatát , jónak nevezhető a közbiztonság holott széles körben biztosítva vannak az emberi jogok , és ráadásul az emberek nagy többsége kifejezetten magasnak nevezhető életszínvonalon él . Skandináv államok , Ausztria , Svájc , benelux államok ... Ők meg tudják oldani , hogy a dolog működjön . OK , ezek történelmi léptékkel mérve fiatal demokráciák . De akkor is képesek jól működtetni ezt a társadalmi rendszert . Persze , közöttük elég sok az alkotmányos monarchia  :) ... de szerintem nem ez a fő ok , mert van olyan is , amelyik nem az , és mégis nagyjából minden OK .


Azt szokták mondani hogy a Lé határozza meg a tudatot. Ha egy rendszerben jó a létbiztonság nem kell aggódni a jövő miatt és nem kell megfeszülni minden percben hogy a jelenlegi szintet tartsák akkor az egyént nem nagyon foglalkoztatja a politikai rendszer megváltoztatása. Ő azt érzékeli hogy a rendszer jól működik és ezért nem akar változtatni rajta. Onnantól mindegy hogy Demokrácia Diktatúra vagy Alk. Monarchia esetleg Királyság. Legalábbis az emberek döntő többsége így működik.


Alapvetően igaz , de azért szerintem a feszültségek léte vagy nem léte , illetve intenzitása szempontjából nem mindegy , hogy milyen az a rendszer . Úgy értem : ha diktatúra van , amiben az ember időről időre beleütközhet abba , hogy ezt meg azt nem tehet , akkor hiába a jólét , automatikusan lesznek olyanok , akikben szándék lesz a változtatásra - nem is kevesen . Bár kétségtelenül SOKKAL kevesebben , mint ha a jogi korlátozások mellett még az életfeltételek is szegényesebbek lennének .
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26334
Beszélgessünk mindenféléröl ...
« Válasz #113 Dátum: 2006.01.28 23:32:23 »
Idézetet írta: "ATIS"
Kultúrális és mentalitás beli különbségek ellenére az ember egy biológiai gép ha megszünteted a működéséhez szökséges bármelyik feltételt akkor nem egyszerüen leáll mint egy mechanikus hanem elötte megpróbálja visszaszerezni amit elvettek tőle. A lényeg csak az hogy mit tekint az adott ember a számára létszükségletnek. Ezt meg általában abból szűri le hogy mit tapasztalt addigi élete során. Ebben igazat adok hogy mindenkinek máshol van az a szint amikor már azt mondja elég de mindenkinek megvan a határ. És egy adott rendszer akkor szokott megbukni amikor túllépi az adott területen vagy korban lévő határvonalat. Ha már az autógyártásnál tartunk akkor tényleg a kultúrális különbségek azt jelentik mondjuk hogy egy Japán munkás számára az autó akkor nevezhető jónak ha képes sokáig jól meghibásodás nélkül működni. Az angolnak ha képes pár évig meghibásodás nélkül működni és egy románnak ha képes saját lábán elhagyni a kereskedést. Az viszont tényleg igaz hogy mindhárom számára a saját értékrendje szerint az autó jó volt mikor legyártotta. És bármelyik sztrájkba kezd ha valamilyen indokkal le akarsz csípni a béréből(ami persze nem egyforma a három helyen) valamilyen indokkal amit nem érez elfogadhatónak.

Ez így nagyjából stimmel. :kacsint:  :nagymosoly:
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26334
Beszélgessünk mindenféléröl ...
« Válasz #114 Dátum: 2006.01.28 23:38:09 »
Idézetet írta: "Palaczk"
Én egy elképzelt államról beszéltem , amelynek pont az lenne az egyik lényege , hogy az államfőt nem a pártok választják , sőt meghatározott hivatali ideje sincs , így biztosítandó a függetlenségét az aktuálpolitikától .

Kicsit összekeveredtek a dolgok, hogy ki miről beszél, nekem úgy tűnt a szövegkörnyezetből, hogy aktualizálunk.
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26334
Beszélgessünk mindenféléröl ...
« Válasz #115 Dátum: 2006.01.28 23:40:54 »
Idézetet írta: "Palaczk"
Idézetet írta: "music"
Valóban még történelmi léptékben ez semmi, és hát ez a nagy uniós összeborulás véget vet az egésznek.
Már miért vetne véget neki ?

 :oops:  :oops: Nem ezt akartam írni - kicsit fáradt voltam már...
Feltételes módra gondoltam: véget vethet.
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26334
Beszélgessünk mindenféléröl ...
« Válasz #116 Dátum: 2006.01.28 23:44:52 »
Idézetet írta: "ATIS"
Azt szokták mondani hogy a Lé határozza meg a tudatot. Ha egy rendszerben jó a létbiztonság nem kell aggódni a jövő miatt és nem kell megfeszülni minden percben hogy a jelenlegi szintet tartsák akkor az egyént nem nagyon foglalkoztatja a politikai rendszer megváltoztatása. Ő azt érzékeli hogy a rendszer jól működik és ezért nem akar változtatni rajta. Onnantól mindegy hogy Demokrácia Diktatúra vagy Alk. Monarchia esetleg Királyság. Legalábbis az emberek döntő többsége így működik.

Ebben van igazság, de ez nagyon leegyszerűsítő, és talán lealacsonyító is. Kétségtelenül a létfenntartás a legerősebb ösztönünk, de nem az egyetlen.
music     

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Beszélgessünk mindenféléröl ...
« Válasz #117 Dátum: 2006.01.29 00:19:41 »
Idézetet írta: "music"
Idézetet írta: "Palaczk"
Idézetet írta: "music"
Valóban még történelmi léptékben ez semmi, és hát ez a nagy uniós összeborulás véget vet az egésznek.
Már miért vetne véget neki ?

 :oops:  :oops: Nem ezt akartam írni - kicsit fáradt voltam már...
Feltételes módra gondoltam: véget vethet.


Ja , értem . Nekem nincsenek ilyen aggályaim az EU-val kapcsolatosan , az EU-nak nem célja olyan szinten egybeolvasztani az egyes országokat , hogy ilyen veszély fenyegetne .
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26334
Beszélgessünk mindenféléröl ...
« Válasz #118 Dátum: 2006.01.29 00:44:07 »
Idézetet írta: "Palaczk"
Ja , értem . Nekem nincsenek ilyen aggályaim az EU-val kapcsolatosan , az EU-nak nem célja olyan szinten egybeolvasztani az egyes országokat , hogy ilyen veszély fenyegetne .

Nem látom át, hova vezet ez az EU-zás, de előbb-utóbb a "nagyobb" országok ki fognak maguknak találni egy újabb elitklubot...
music     

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Beszélgessünk mindenféléröl ...
« Válasz #119 Dátum: 2006.01.29 01:05:47 »
Idézetet írta: "music"
Idézetet írta: "Palaczk"
Ja , értem . Nekem nincsenek ilyen aggályaim az EU-val kapcsolatosan , az EU-nak nem célja olyan szinten egybeolvasztani az egyes országokat , hogy ilyen veszély fenyegetne .

Nem látom át, hova vezet ez az EU-zás, de előbb-utóbb a "nagyobb" országok ki fognak maguknak találni egy újabb elitklubot...


Tény , hogy pl. Románia , Bulgária csatlakozását , meg pláne Törökország csatlakozásának egyáltalán a fölvetődését én is elég furának tartom (előbbit megérti az , aki kicsit is ismeri Romániát - bár tény , hogy az odaáti magyaroknak hasznára válhat a csatlakozás , úgyhogy adott esetben én is emellett szavaznék) . Ezzel együtt , nekem az EU-ról alapvetően pozitív a véleményem .
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )