Szerző Téma: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás  (Megtekintve 1161079 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #2430 Dátum: 2008.11.02 12:41:21 »
Gyerekek, szerintetek egy acélfelni esetében a szinterezés alkalmas lehet a korrózió-gátló alapozás szerepének a betöltésére?

A Starlet felnijei itt-ott kicsit rozsdásak. Arra gondoltam, hogy lehomokfújatom őket, aztán szintereztetem (mondjuk matt feketére), és utána az így kezelt felniket fényeztetem ezüstre a fényezőnél. Így a szinterezés töltené be a rozsdagátló alapozó szerepét. Kérdés, hogy lehet-e ezt a réteget festeni?

(Mielőtt valaki rákérdezne, hogy miért nem egyből ezüstre szintereztetem: mert csúnya! Alufelnijeimet ilyenre csináltattam korábban, és szürkék lettek, nem ezüstszínűek. A fémhatás hiányzik! Magyarázták is, hogy ezt szinterezéssel nem lehet úgy megoldani, hogy olyan legyen, mintha rendesen, festékkel fújnák le ezüstszínre.)
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

kis_andras

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4279
  • Rájder
Re: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #2431 Dátum: 2008.11.02 13:39:40 »
Gyerekek, szerintetek egy acélfelni esetében a szinterezés alkalmas lehet a korrózió-gátló alapozás szerepének a betöltésére?

A Starlet felnijei itt-ott kicsit rozsdásak. Arra gondoltam, hogy lehomokfújatom őket, aztán szintereztetem (mondjuk matt feketére), és utána az így kezelt felniket fényeztetem ezüstre a fényezőnél. Így a szinterezés töltené be a rozsdagátló alapozó szerepét. Kérdés, hogy lehet-e ezt a réteget festeni?

(Mielőtt valaki rákérdezne, hogy miért nem egyből ezüstre szintereztetem: mert csúnya! Alufelnijeimet ilyenre csináltattam korábban, és szürkék lettek, nem ezüstszínűek. A fémhatás hiányzik! Magyarázták is, hogy ezt szinterezéssel nem lehet úgy megoldani, hogy olyan legyen, mintha rendesen, festékkel fújnák le ezüstszínre.)

Szerintem homokfúvás, tüzihorgany, ha abba a színbe nem tetszik, akkor kérj egy vegyipolírt rá (picit csillogós lesz)... A feketére festés csak macera, meg el kell vinni a fényezőhöz, stb, így meg egy helyen megvan, ha elbaccák, akkor csak egy helyen kell reklamálnod/újracsináltatnod....
Amúgy szerintem a szinterezés utáni festés elég macerás, de holnap megyek a galvanizálóba, majd megkérdezem a szakit, ok?
kisa
born to ride

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #2432 Dátum: 2008.11.02 17:30:31 »
Gyerekek, szerintetek egy acélfelni esetében a szinterezés alkalmas lehet a korrózió-gátló alapozás szerepének a betöltésére?

A Starlet felnijei itt-ott kicsit rozsdásak. Arra gondoltam, hogy lehomokfújatom őket, aztán szintereztetem (mondjuk matt feketére), és utána az így kezelt felniket fényeztetem ezüstre a fényezőnél. Így a szinterezés töltené be a rozsdagátló alapozó szerepét. Kérdés, hogy lehet-e ezt a réteget festeni?

(Mielőtt valaki rákérdezne, hogy miért nem egyből ezüstre szintereztetem: mert csúnya! Alufelnijeimet ilyenre csináltattam korábban, és szürkék lettek, nem ezüstszínűek. A fémhatás hiányzik! Magyarázták is, hogy ezt szinterezéssel nem lehet úgy megoldani, hogy olyan legyen, mintha rendesen, festékkel fújnák le ezüstszínre.)
tabynak a télifelnijeit szintezerték feketére.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #2433 Dátum: 2008.11.02 21:29:13 »
Gyerekek, szerintetek egy acélfelni esetében a szinterezés alkalmas lehet a korrózió-gátló alapozás szerepének a betöltésére?

A Starlet felnijei itt-ott kicsit rozsdásak. Arra gondoltam, hogy lehomokfújatom őket, aztán szintereztetem (mondjuk matt feketére), és utána az így kezelt felniket fényeztetem ezüstre a fényezőnél. Így a szinterezés töltené be a rozsdagátló alapozó szerepét. Kérdés, hogy lehet-e ezt a réteget festeni?

(Mielőtt valaki rákérdezne, hogy miért nem egyből ezüstre szintereztetem: mert csúnya! Alufelnijeimet ilyenre csináltattam korábban, és szürkék lettek, nem ezüstszínűek. A fémhatás hiányzik! Magyarázták is, hogy ezt szinterezéssel nem lehet úgy megoldani, hogy olyan legyen, mintha rendesen, festékkel fújnák le ezüstszínre.)
tabynak a télifelnijeit szintezerték feketére.

Nekem is szintereztek már egy csomó felnit. A kérdés nem ez, hanem hogy a szinterezett felület átfesthető-e?
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #2434 Dátum: 2008.11.02 21:31:11 »
Gyerekek, szerintetek egy acélfelni esetében a szinterezés alkalmas lehet a korrózió-gátló alapozás szerepének a betöltésére?

A Starlet felnijei itt-ott kicsit rozsdásak. Arra gondoltam, hogy lehomokfújatom őket, aztán szintereztetem (mondjuk matt feketére), és utána az így kezelt felniket fényeztetem ezüstre a fényezőnél. Így a szinterezés töltené be a rozsdagátló alapozó szerepét. Kérdés, hogy lehet-e ezt a réteget festeni?

(Mielőtt valaki rákérdezne, hogy miért nem egyből ezüstre szintereztetem: mert csúnya! Alufelnijeimet ilyenre csináltattam korábban, és szürkék lettek, nem ezüstszínűek. A fémhatás hiányzik! Magyarázták is, hogy ezt szinterezéssel nem lehet úgy megoldani, hogy olyan legyen, mintha rendesen, festékkel fújnák le ezüstszínre.)

Szerintem homokfúvás, tüzihorgany, ha abba a színbe nem tetszik, akkor kérj egy vegyipolírt rá (picit csillogós lesz)... A feketére festés csak macera, meg el kell vinni a fényezőhöz, stb, így meg egy helyen megvan, ha elbaccák, akkor csak egy helyen kell reklamálnod/újracsináltatnod....
Amúgy szerintem a szinterezés utáni festés elég macerás, de holnap megyek a galvanizálóba, majd megkérdezem a szakit, ok?

Nem bánnám ha megkérdeznéd  :flowers:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

kis_andras

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4279
  • Rájder
Re: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #2435 Dátum: 2008.11.03 14:19:17 »
Szemcseszórni, szórógittezni, vizesen lecsiszolni ( kézi erővel, nagyon "finom" papírral, majd levegőn száradó festékkel lefesteni--> gyönyörködni  ::)
kisa
born to ride

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #2436 Dátum: 2008.11.03 20:00:58 »
Szemcseszórni, szórógittezni, vizesen lecsiszolni ( kézi erővel, nagyon "finom" papírral, majd levegőn száradó festékkel lefesteni--> gyönyörködni  ::)

Ezt a szaki mondta?

Tehát akkor a "nyers", fémtisztára pucolt felniket kell a fényezőhöz vinnem. Mondjuk, így olcsóbb, mint ha szintereztetnem is kellett volna. De a szórógitt elegendő, mint korrózió-védő alapozás? Hmmm... Lehet, hogy lefújom cinksprayvel, mielőtt elvinném a festőhöz. Az csak biztosabb egy fokkal. Az autó elsősorban ősztől tavaszig lesz használva, nem örülnék neki, ha két év alatt megint "kivirágoznának" a rendbe rakatott felnik.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

kis_andras

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4279
  • Rájder
Re: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #2437 Dátum: 2008.11.03 20:35:10 »
Szemcseszórni, szórógittezni, vizesen lecsiszolni ( kézi erővel, nagyon "finom" papírral, majd levegőn száradó festékkel lefesteni--> gyönyörködni  ::)

Ezt a szaki mondta?

Tehát akkor a "nyers", fémtisztára pucolt felniket kell a fényezőhöz vinnem. Mondjuk, így olcsóbb, mint ha szintereztetnem is kellett volna. De a szórógitt elegendő, mint korrózió-védő alapozás? Hmmm... Lehet, hogy lefújom cinksprayvel, mielőtt elvinném a festőhöz. Az csak biztosabb egy fokkal. Az autó elsősorban ősztől tavaszig lesz használva, nem örülnék neki, ha két év alatt megint "kivirágoznának" a rendbe rakatott felnik.

Több mint 20éve van a szakmába, annyit mondott, hogy a szemcseszórást ki lehet váltani egy nagyon alapos, homokfújással, de abban sokkal több a hibalehetőség.
Igen, nyersen kell fényezőhöz vinned, de hangsúly az alapos vizes csiszoláson van. Arra azt mondta, hogy ha van hozzá ambíciód, akkor magad csináld, mert ezt szokták irreálisan sokért vállalni... A cinkről nem tudok véleményt alkotni, kérdezd meg a fényeződet, mit szól hozzá...
kisa
born to ride

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #2438 Dátum: 2008.11.03 20:48:01 »
Szemcseszórni, szórógittezni, vizesen lecsiszolni ( kézi erővel, nagyon "finom" papírral, majd levegőn száradó festékkel lefesteni--> gyönyörködni  ::)

Ezt a szaki mondta?

Tehát akkor a "nyers", fémtisztára pucolt felniket kell a fényezőhöz vinnem. Mondjuk, így olcsóbb, mint ha szintereztetnem is kellett volna. De a szórógitt elegendő, mint korrózió-védő alapozás? Hmmm... Lehet, hogy lefújom cinksprayvel, mielőtt elvinném a festőhöz. Az csak biztosabb egy fokkal. Az autó elsősorban ősztől tavaszig lesz használva, nem örülnék neki, ha két év alatt megint "kivirágoznának" a rendbe rakatott felnik.

Több mint 20éve van a szakmába, annyit mondott, hogy a szemcseszórást ki lehet váltani egy nagyon alapos, homokfújással, de abban sokkal több a hibalehetőség.
Igen, nyersen kell fényezőhöz vinned, de hangsúly az alapos vizes csiszoláson van. Arra azt mondta, hogy ha van hozzá ambíciód, akkor magad csináld, mert ezt szokták irreálisan sokért vállalni... A cinkről nem tudok véleményt alkotni, kérdezd meg a fényeződet, mit szól hozzá...

Szerintem kicsit maximalista a mestered, ami persze nem baj  :yes: ... De nekem nem fontos, hogy nagyítóval nézve tükörsima legyen a felület, mégiscsak felnikről beszélünk és nem -mondjuk- motorháztetőről. Ami a fújást/szórást illeti, OK, a "homokfújás" kifejezést csak úgy a hasamra csapva használtam - most hogy mondod, tényleg, ők sem homokfújnak, hanem szemcseszórnak. Tehát lepucoltatom, lecinkelem, és odaviszem a fényezőhöz, a többi már az ő dolga. Csinált eddig nekem/barátoknak három garnitúra felnit, mindegyik szép lett  :) ... Ja, és ezüstszín esetén 6 ezer a négy felni összesen (!), ez azért eléggé baráti ár  :clap:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

kis_andras

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4279
  • Rájder
Re: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #2439 Dátum: 2008.11.03 21:13:51 »

Szerintem kicsit maximalista a mestered, ami persze nem baj  :yes: ... De nekem nem fontos, hogy nagyítóval nézve tükörsima legyen a felület....

Nem az esztétika miatt van ez az alaposság, hanem hogy minél símább a felület, annál később tud belekapaszkodni a rozsda... Mintha ez lett volna az első számú szempontod... :1eye:
kisa
born to ride

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #2440 Dátum: 2008.11.03 21:18:47 »

Szerintem kicsit maximalista a mestered, ami persze nem baj  :yes: ... De nekem nem fontos, hogy nagyítóval nézve tükörsima legyen a felület....

Nem az esztétika miatt van ez az alaposság, hanem hogy minél símább a felület, annál később tud belekapaszkodni a rozsda... Mintha ez lett volna az első számú szempontod... :1eye:

Ühüm  :yes: ! Csak az összefüggést nem látom. Felni, ugye, kívülről rohad. És hol? Ott, ahol a fémet védő alapozó/festék réteg megsérül. Én ennyit tudok erről, ezt a dolgot a simasággal nem igazán értem. Egy szemcseszórással fémtisztára pucolt felület, amit aztán lefújok cinkspravel és kap egy réteg szórógittet, így is épp elég sima lesz. Mondom, a fényező eddig 3 garnitúra felnit csinált nekünk, és mindegyiknek elég sima a felülete  :)
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

kis_andras

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4279
  • Rájder
Re: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #2441 Dátum: 2008.11.03 21:31:35 »

Ühüm  :yes: ! Csak az összefüggést nem látom. Felni, ugye, kívülről rohad. És hol? Ott, ahol a fémet védő alapozó/festék réteg megsérül. Én ennyit tudok erről, ezt a dolgot a simasággal nem igazán értem. Egy szemcseszórással fémtisztára pucolt felület, amit aztán lefújok cinkspravel és kap egy réteg szórógittet, így is épp elég sima lesz. Mondom, a fényező eddig 3 garnitúra felnit csinált nekünk, és mindegyiknek elég sima a felülete  :)

Itt jön képbe a maximalizmus, a a szemcseszórás fémig tisztítja (a festéket és a rozsdát egyaránt leszedi) a szórógitt "kiegészíti" a felnit a hibás helyeken (2-3réteget kell felvinni), majd a csiszolópapírral a felület folytonos nedvesen tartás mellett "tükörsimára" alakítod a felületet, ezzel megakadályozva a korrodálás elkezdődését. Cinkspray minek? Van egy flakon felesleges?  ::)
Amúgy ha már bevált egy fényező, technika, ár/miőség arány, akkor miért dobtad fel a kérdést? Mindenesetre köszönöm az ötletet, mert jót beszélgettem!
ui: vettem egy II. vh-s orosz sisakot, leégettem róla a festéket, és azt is elvittem szemcseszóratni, de az majd nikkelezve lesz! Már csak egy jó szűcsöt kell találnom, mert az idő eléggé megette a bőrszerkezetét is... Az összeszegecselést meg megoldom  :)
kisa
born to ride

01010011

  • Vendég
Re: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #2442 Dátum: 2008.11.03 22:04:58 »
Mindehhez annyit tennék hozzá, hogy a szinterezés nem szép, de sokkal ellenállóbb lesz a felni, fényezés/lakkozással pedig szép csillogó lesz, mintha gyári lenne. Szvsz lemezfelnit szinterezni jó - alufelnit fényezni illik. Láttam Civic Type-R 17-es alufelnit pirosra szinterezve.....h.á.n.y.á.s.... :wacko:

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #2443 Dátum: 2008.11.03 22:49:09 »

Ühüm  :yes: ! Csak az összefüggést nem látom. Felni, ugye, kívülről rohad. És hol? Ott, ahol a fémet védő alapozó/festék réteg megsérül. Én ennyit tudok erről, ezt a dolgot a simasággal nem igazán értem. Egy szemcseszórással fémtisztára pucolt felület, amit aztán lefújok cinkspravel és kap egy réteg szórógittet, így is épp elég sima lesz. Mondom, a fényező eddig 3 garnitúra felnit csinált nekünk, és mindegyiknek elég sima a felülete  :)

Itt jön képbe a maximalizmus, a a szemcseszórás fémig tisztítja (a festéket és a rozsdát egyaránt leszedi) a szórógitt "kiegészíti" a felnit a hibás helyeken (2-3réteget kell felvinni), majd a csiszolópapírral a felület folytonos nedvesen tartás mellett "tükörsimára" alakítod a felületet, ezzel megakadályozva a korrodálás elkezdődését. Cinkspray minek? Van egy flakon felesleges?  ::)
Amúgy ha már bevált egy fényező, technika, ár/miőség arány, akkor miért dobtad fel a kérdést? Mindenesetre köszönöm az ötletet, mert jót beszélgettem!

Azért dobtam fel a kérdést, mert arra szerettem volna választ kapni, hogy a szinterezés átfesthető-e  ::)

Cinkspray minek  :eek: ? Hát a rozsda ellen. Anno ahol dolgoztam karosszériás tanulóként, mindig ez volt az eljárás: a javított fém felületeket cinksprayvel fújtuk le, mielőtt ment volna a fényezőhöz a kocsi. Elvégre a gyárban sem csak egy réteg alapozó meg a festék kerül a felületekre.
« Utoljára szerkesztve: 2008.11.03 22:53:06 írta Palaczk »
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #2444 Dátum: 2008.11.03 22:51:14 »
Mindehhez annyit tennék hozzá, hogy a szinterezés nem szép, de sokkal ellenállóbb lesz a felni, fényezés/lakkozással pedig szép csillogó lesz, mintha gyári lenne. Szvsz lemezfelnit szinterezni jó - alufelnit fényezni illik. Láttam Civic Type-R 17-es alufelnit pirosra szinterezve.....h.á.n.y.á.s.... :wacko:

Tudom, milyen a szinterezés - volt "szerencsém" szintereztetni egy garnitúra alufelnit, csúnya sima világosszürke lett az ígért ezüst helyett  :whistling: ... Úgyhogy ilyenre semmiképp nem szeretném csináltatni a Starlet kerekeit, egyrészt mert ugye csúnya, másrészt mert gyárilag nem így néz ki. El fogom vinni a fényezőhöz mintának az originál pótkereket (új állapotban van szerencsére), hogy pontosan olyanra fújja a többi felnit is  :yes: !

Viszont pont a szinterezés ellenállósága miatt gondoltam arra, hogy előbb szintereztetném, és aztán ezt festetném.
« Utoljára szerkesztve: 2008.11.03 23:10:21 írta Palaczk »
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )